EKONOMİ

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL GÖREVDEN ALINDI, YERİNE PROF. DR. ŞAHAP KAVCIOĞLU ATANDI

“Naci Ağbal’ın bir şekilde görevden alınacağı beklenebilir bir durumdu. Berat Albayrak sonrası her ne kadar reel faiz politikası ile bir değişim gösterse de sadece yüksek faize dayalı politikanın AKP içinde tepki yaratacağı belliydi.”

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Kavcıoğlu, aynı zamanda faiz artırımı kararının ardından Ağbal’ı hedef alıp ‘operasyon’ manşeti atan ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı.

Nurettin Canikli açıkladı: İşte Naci Ağbal'ın görevden alınma gerekçesi

Naci Ağbal’ın görevden alınma gerekçesi…

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli:

“Başkanın değişmesi piyasalara meydan okumak değildir..”

Canikli’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde:

– Merkez Bankası başkanlarına Kanunla verilen öncelikli görev fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Bugüne kadar görev yapan tüm Merkez Bankası başkanları Kanunla verilen fiyat istikrarının sağlanması hedefine hep sadık kalmışlardır.

– Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen herhangi birisinin bu hedefin dışına çıkması mümkün değildir, eşyanın tabiatına ay”kırıdır.

– Hükümetlerin temel hedefi olan istikrarlı büyümenin ancak öngörülebilir ve makul seviyelerde kontrol edilebilen fiyatlar genel düzeyi ile gerçekleştirilebildiği bilimsel bir olgudur. Para politikası araçları da bu gerçek göz önünde bulundurularak dizayn edilir.

– TL cinsi varlıklara sağlanan reel getirinin pozitif bir değerde dengelenmesi, TL cinsi varlıklara olan talebin canlı tutulması için gereklidir. Negatif reel faizin TL cinsi varlıklardan altın ve dövize doğru yönelişi ve dolarizasyonu hızlandırdığı bilinmektedir ve görülmüştür.

– Ekonomi tek bir dengeden ibaret değildir, bir dengeler manzumesidir. Tüm bu dengelerin birlikte değerlendirilmesi ve modellenmesi gerekir. Pozitif reel faizin para ikamesini durduracak, hatta ters para ikamesinin önünü açacak seviyede olması rasyonel olmanın bir gereğidir.

– Diğer taraftan, pozitif reel faizin optimal seviyede olması da bir zorunluluktur. Optimal seviyenin altında kalan reel faiz oranı dolarizasyon akışını durdurmaz. Optimal seviyenin üzerinde belirlenen reel faiz ise ekonomi için maliyetler ortaya çıkarır.

– Üretim, ihracat, istihdam hedeflerini olumsuz yönde etkiler. Finans kuruluşlarının aktif kalitesini bozar. Optimal reel faiz seviyesi için yol gösterici faktörlerden bir tanesi beklentilerdir, piyasa beklentisidir. Piyasa beklentisi pozitif reel faizin sınırını belirler.

– Piyasa beklentisinin üzerine çıkılması ekonomiye yük getirir, enflasyon beklentisini yukarıya taşır. Ekonomideki fiyatlamalar da yükselen enflasyon beklentisine göre realize olur. Bu durum Merkez Bankasının temel hedefi olan fiyat istikrarının sağlanmasını da zorlaştırır.

– Hükümetin, optimal pozitif reel faiz seviyesinin belirlenmesinde para politikası araçlarını rasyonel kullanmadığını ve bu nedenle de ekonomiye büyük bir mali yük getirdiğini düşündüğü Merkez Bankası başkanını değiştirmesi piyasalara meydan okumak değildir.

– Sadece ekonominin kaynaklarının ve para politikası araçlarının verimli ve etkili kullanılması gerektiği hassasiyetini yansıtır.

– Türkiye ekonomisi 19 yıldır piyasa kurallarını hiç taviz vermeden uygulamış, iç ve dış şokların yoğunlaştığı dönemlerde dahi sermaye hareketlerinin liberalizasyonunu sağlamıştır.

– Türkiye ekonomisi için piyasa ekonomisi kurallarının kararlılıkla uygulanması altının çizilmesi gereken bir kredibilite kaynağı olmuştur.

– Bundan sonra da piyasa kurallarının ve sermaye hareketlerindeki liberalizasyonun kararlılıkla uygulanması kırmızı çizgiler olmaya devam edecektir.

Ali Babacan: “Naci Ağbal ‘130 milyar nereye gitmiş’ diye sormuş”

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınmasında heba edilen 130 milyar doları araştırmasını istediğini öne sürdü.

“Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarını çarçur ettiler, hatta bir rivayet vardır ki; ayrılan Merkez Bankası Başkanımız, gece görevden alınan. Demiş ki:  ‘130 milyar nereye gitmiş’ diye sormuş.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığından alınmasının, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde eriyen 130 milyar doları araştırmasıyla ilgili olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Aksaray İlçe Kongresi’nde konuştu. Naci Ağbal’ın devlet geleneğini bilen bir bürokrat olduğunu vurgulayan Babacan, Merkez’in 130 milyar dolarının çarçur edildiğini, Ağbal’ın da bunu araştırdığı için görevden alındığının konuşulduğunu söyledi. 

‘DEĞERLİ BÜROKRATLARIMIZDA BU KAYGI HEP VARDIR’

Babacan şöyle konuştu:

“Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarını çarçur ettiler, hatta bir rivayet vardır ki; ayrılan Merkez Bankası Başkanımız, gece görevden alınan. Demiş ki: Şuna bakın, ne oldu? Tabii, devlet geleneğinden gelen, devletin sahip olduğu her şeyin aslında millete ait olduğunu bilen, değerli bürokratlarımızda bu kaygı hep vardır. ‘130 milyar nereye gitmiş’ diye sormuş. Bu nedenle görevden alındığına dair bir rivayet var. Doğru mu yanlış mı bilmeyiz ama doğruysa ben şaşırmam.”

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DANIŞTAY’A TAŞIYACAĞIZ’

Babacan, DEVA Partisi olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi içeren Cumhurbaşkanı kararını Danıştay’a taşıyacaklarını duyurdu:

Babacan:

“Umarız ki Danıştay’da nihai kararı vereceklerin vicdanı sızlar. Eğer Türkiye’de tek bir kadının daha canı yanıyorsa, tek bir kadın daha cinayete kurban gidiyorsa bunun vebali de günahı da size” dedi. 

‘BU ÜLKE DENEME TAHTASI DEĞİL’

Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının ardından piyasaların altüst olduğunu söyleyen Babacan, Erdoğan’ın faiz politikası da şöyle eleştirdi:

“‘Faiz ile enflasyonu düşüreceğiz’ dediler, ikisini birden yükselttiler. Hem faiz hem enflasyon şu an iki hane. Açıkça söylüyorum; bu ülke hiç kimsenin deneme tahtası değil. Bu ülkenin insanları da kobay değil. Bugün, finansal piyasalarda yaşadığımız üçüncü büyük depremin günü. Bir deprem günü, bugün. Sabah baktık Borsa yüzde 10 düşmüş, kur da yüzde 10 artmış. Bir-iki gün geçmeden göstergelerin nereye gideceği de belli değil. Tabii Merkez Bankası’nın da ne yapacağı belli olmaz. Daha üç gün önce Sayın Erdoğan’ın önüne iki seçenek koydum. ‘Ya bu milletten özür dile ya da Merkez Bankası’yla ilgili bir adım at’ dedim. Sadece iki cevap seçeneği koyduk; gitti yine yanlış seçeneği işaretledi. Yazı tura atsan tutma ihtimali daha yüksek.”

AĞBAL’I HEDEF ALAN YENİ ŞAFAK’IN YAZARI ATANDI  

26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Kavcıoğlu, aynı zamanda faiz artırımı kararının ardından Ağbal’ı hedef alıp ‘operasyon’ manşeti atan ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı.

Yeni Şafak gazetesi, Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararına “Bu operasyonu kim adına çektiniz” manşetiyle tepki göstermişti.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın fotoğrafıyla yayınlanan manşette “Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor” ifadeleri yer almıştı.

 KAVCIOĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

26. dönem Bayburt milletvekili olan Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü denetim uzmanı olarak bitiren Kavcıoğlu,  İngiltere Hastings College’ta işletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Kavcıoğlu, Esbank TAŞ ve Türkiye Halk Bankası AŞ’de çeşitli görevlerde yer aldı.

“GÖREVDEN ALINMAM NEDENİYLE DE ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM” 

Görevden alınan Naci Ağbal da resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.”

Naci Ağbal neden görevden alındı?

AKP ekonomi yönetiminin iflasını dünyaya ilan etti

Ekonomist ve gazeteci Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla görevden alınmasının ekonomiye etkilerini yazdı.

Zelyut, Ağbal’ın görevden alınma nedenlerini de madde madde sıraladı.

Naci Ağbal neden görevden alındı? AKP ekonomi yönetiminin iflasını dünyaya ilan etti

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Naci Ağbal’ın bir şekilde görevden alınacağı beklenebilir bir durumdu. Berat Albayrak sonrası her ne kadar reel faiz politikası ile bir değişim gösterse de sadece yüksek faize dayalı politikanın AKP içinde tepki yaratacağı belliydi.

“Ağbal neden görevden alındı?” sorusunun cevaplarını maddeler halinde şöyle verebiliriz:

1- Ağbal en başında adeta bir intihar görevine çıkmıştı. Yapısal reformlara dayanmadan sadece para politikası yani faiz ve para miktarı ile enflasyonu kontrol etmeye çalışmak imkânsızdı.Türkiye’de enflasyonun ana gerekçesi dışa bağlı imalat sanayi ve tarımın ihmal edilmiş olması iken Ağbal sadece yüksek faiz artırımları ile kur kontrolüne odaklandı.

2- Faiz artırımları ilk başta reel ekonomi politikası gibi görüldü, destek buldu ancak arkasından güçlü yapısal reformlar gelmedi. Açıklanan reform paketi de kimseyi tatmin etmedi. Ekonomi yönetimine duyulan güven aşınmaya başladı.

3- Ağbal’ın faiz hamleleri Saray tarafından izlenirken kurun tekrar yükselmesi Ağbal karşıtlarına büyük koz verdi. Amerikan tahvilleri enflasyon beklentisi ile yükselince Ağbal’ın verdiği yüksek faizler boşa gitti. Hem kur arttı hem de iş dünyası yükselen faizlerin altında ezilmeye başladı. İşsizlik yüzde otuzu bulmuşken piyasalara kredi akışının kesilmesi de Ağbal’ı hedef haline getirdi. Saray artan faizlerin büyük bir siyasi bedel getireceğini görerek panik yaptı.

4-Bu süreçte Ağbal karşıtları da boş durmadı. Yeni Şafak Gazetesi son faiz artırımında adeta isyan etti. AKP içindeki çatlağı gösterdi.

Ağbal’ın alınmasının sonuçlarını ise şu başlıklarda toparlamak mümkün:

1- AKP ekonomi yönetiminin iflas ettiği tüm dünyaya ilan edilmiş oldu. Erdoğan’ın faiz enflasyonun nedenidir teorisinden kopmadığı, ancak enflasyonu ve buna bağlı kuru kontrol edecek işleri yapmaktan uzak olduğu da ortaya çıktı.

2- Türkiye’ye kredi veren finansal kurumlar için de sürpriz olan bu kararla, dışarıdan bakıldığında Türk ekonomi yönetiminin kaosa girdiği düşünülecek, Türkiye’ye duyulan güven daha da azalacaktır.

3- AKP içinde siyasi olarak filizlenen çatlaklar daha belirgin hale gelecek. Berat Albayrak ekibi ve diğerleri şeklinde olan mücadele belirginleşecek.

4- Başta enflasyon olmak üzere döviz piyasalarındaki oynaklık daha da artacak.

NE OLMUŞTU?

Yeni Şafak, faiz kararı üzerine Naci Ağbal’ı hedefe koydu

Yeni Şafak gazetesi, Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararına “Bu operasyonu kim adına çektiniz” manşetiyle tepki gösterdi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın fotoğrafıyla yayınlanan manşette “Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor” denildi.

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesi, Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu’nun politika faizinde artış kararını “Türkiye’ye operasyon” olarak niteledi ve MB Başkanı Naci Ağbal’ı hedef aldı.

MB’nin yüzde 17 olan politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkartması kararını “Bu operasyonu kim adına çektiniz” başlığıyla manşetine taşıyan gazete, Naci Ağbal’ın fotoğrafının yer aldığı haberde şöyle dedi:

“Dünya, ekonomideki faiz etkisini azaltmaya çalışırken Türkiye’de Merkez Bankası, 83 milyonun sesine kulak tıkayarak faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı. Piyasa beklentisinin bile üzerinde yapılan 200 baz puanlık müdahale, ekonomik gerekçelerle izah edilemeyen bir faiz artışı oldu. Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top