GÜNDEM

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ‘İNTİHAL’ YAPMIŞ

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezinde Merkez Bankası raporundan intihal yaptığı ortaya çıktı.

Yeni Merkez Başkanı’nın tezinde intihal

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezinde Merkez Bankası raporundan intihal yaptığı ortaya çıktı.

Erdoğan tarafından yayınlanan kararnameyle Merkez Başkanlığı’ndan Naci Ağbal görevden alınarak yerine iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Kavcıoğlu’nun ise 2003 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne sunduğu doktora tezinde, Merkez Bankası’nın 2001 yılı faaliyet raporunda yer alan ifadelerden intihal yaptığı ortaya çıktı.

Danışmanlığını Varlık Fonu Başkanvekili Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın doçentlik döneminde yaptığı ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü bünyesindeki Bankacılık Bölümü’ne sunulan 2003 tarihli doktora tezinde Kavcıoğlu’nun, Merkez Bankası (MB) Denetleme Kurulu tarafından 26 Nisan 2002 tarihinde Hissedarlar Genel Kurulu’na sunulan, 2001 yılına ait “70’inci Hesap Yılı Hakkında Banka Meclisi’nce Hazırlanan Faaliyet Raporu”ndan “kopyala-yapıştır” tekniğiyle intihal yaptığı görülüyor.

NOKTASI- VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN

Kavcıoğlu, “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi, Çözümü ve Takibi İçin Bir Uygulama” başlıklı doktora tezinin bankacılık sektörüne ilişkin kısımlarında, noktasına-virgülüne dokunmadan, MB raporundaki paragrafları kendi cümleleri gibi kullanıyor.

Tezin 117’nci sayfasında yazılanlar ile MB raporunun 124’üncü ve 126’ncı sayfalarında yer alan ifadeler arasındaki örtüşmeler yer aldı. Söz konusu bölümde MB raporundaki tabloyu kullanarak kaynak veren Kavcıoğlu, rapordan transfer ettiği paragraflara hiçbir dipnot vermiyor ve kaynak göstermiyor.

Kavcıoğlu, 120’nci sayfada da benzer bir yönteme başvurarak, MB raporunun 128’inci sayfasındaki paragrafı tezine geçiriyor. 

‘Alıntılarına’ takip eden sayfada da devam eden Kavcıoğlu, özel sektör bankalarının kapanmasıyla ilgili bölümde MB raporunun 115’nci sayfasından çalışmasına aynen eklemede bulunuyor. 

Kavcıoğlu söz konusu paragrafın da dahil olduğu paragraflar zincirine, MB’nin raporunu dipnot olarak gösteriyor. Ancak görsellerde de fark edilebileceği gibi Kavcıoğlu, ifadeleri tırnak içine almadan, kopyala-yapıştır tekniğiyle kendi doktora tezine yediriyor.

Akademik disipline ve kurallara göre, kullanılan kaynaklardaki ifadelerin özgün şekilde, kopyala-yapıştır tekniğine başvurulmadan aktarılması gerekiyor.

Öte yandan tezin danışmanı olan Prof. Dr. Erişah Arıcan, Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da tez danışmanı olmasıyla tanınıyor.

İNTİHALLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Temmuz 2019’da Merkez Bankası Başkanlığına atanan Murat Uysal’la ilgili de intihal iddiaları ortaya atılmıştı.

Yüksek lisansını Kavcıoğlu gibi Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde tamamlayan Ünsal’ın, 3 Ekim 2001’de savunmasını yaptığı ve jüri tarafından başarılı bulunan tez ile ABD’li ekonomist Frederic Mishkin ve bir diğer Merkez Bankası araştırmacısı olan Melike Altınkemer’in akademik metinleri arasındaki ‘benzerlikler’ kamuoyunda yankı uyandırmıştı.

Erdoğan tarafından Merkez Bankası başkanlığına atanan Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 4.5 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Ağbal’ın yerine 26. dönem AKP Bayburt Milletvekili ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Şahap Kavcıoğlu atandı.

Kavcıoğlu’nun göreve getirilmesiyle, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası’na 20 ay içinde 4. başkan atanmış oldu.

ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR?

Şahap Kavcıoğlu, 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı.

Aynı bankada sırasıyla; Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüttü.

Evli ve 3 çocuk babası olan Kavcıoğlu, aynı zamanda Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesi.

YENİ ŞAFAK, KARARDAN BİR GÜN ÖNCE BU MANŞETLE ÇIKMIŞTI

Yeni Şafak gazetesi, Ağbal’ın görevden alınmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK), yüzde 17 olan politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkartması kararını “Bu operasyonu kim adına çektiniz” başlığıyla manşetine taşımıştı.

MÜSİAD, ASKON başkanlarının karara yönelik eleştirilerini haberine taşıyan Yeni Şafak gazetesi:

“Bu operasyonu kim adına çektiniz” başlıklı haberinde, Kasım 2020’de Türkiye’ye giriş yapan 4 milyar dolarlık sıcak paranın iki ayda 5 milyar dolar olarak yurt dışına çıkarıldığı belirtilirken, “vurgun” olarak nitelendirdiği yurt dışına çıkışın Merkez Bankası’nın yaptığı 875 baz puanlık faiz artırımı nedeniyle gerçekleştirildiği ifadelerine yer verildi.

Bu manşetten bir gün sonra, Şahap Kavcıoğlu Erdoğan tarafından Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atandı.

Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilen Kavcıoğlu yol haritası sinyali vermişti

Faiz kararları için ne demişti?

Gece yarısı yayımlanan kararname ile Merkez Bankası Başkanlığı’nda getirilen Şahap Kavcıoğlu, iktidara yakın Yeni Şafak’taki son yazısında, Merkez Bankası’nın yüksek faiz politikasında ısrar etmemesi gerektiğini, faiz artışına gitmenin sorunları çözmeyeceğini ifade etti.

Naci Ağbal yerine getirilen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, son yazısında nasıl bir yol izleyeceğine dair sinyalleri vermişti.

Kavcıoğlu, 9 Şubat’taki “Enflasyon, faiz ve döviz kuru” başlıklı yazısında, Merkez Bankası’nın son faiz artırımı kararına göndermede bulunarak:

 “Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın yüksek faiz politikasında ısrar etmemesi gerekir. Dünyada faizler sıfıra yakınken bizde faiz artışına gitmek ekonomik sorunları çözmeyecektir. Aksine, ilerleyen dönemlerde sorunları daha da derinleştirecektir. Çünkü, faiz artışları dolaylı olarak enflasyonun artmasına yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu yazısının devamında, yüksek faiz oranlarını şu şekilde eleştirdi:

“Dünyada likiditenin bol olduğu dönemlerde Türkiye yıllarca yüksek faiz düşük kur politikası uyguladı. Sıcak para yatırıma değil yüksek faize geldi. Sıcak para ülkeden çıkarken de düşük kurdan TL’den dövize dönüp ülkeden çıktılar. Yüksek faiz düşük kur politikasından kaybeden hep ülkemiz oldu.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top