GÜNDEM

“KURULACAK BİR KÜRT PARTİSİ CUMHUR İTTİFAKI’NA DESTEK VERECEK!”

“Siyasi partiler kanununa göre her Türk vatandaşı önceden izin almaksızın siyasi parti kurma yetkisi var. Bunu göz önünde bulundurarak başvuruda bulunduk. Bakanlık pandemi nedeniyle evraklarımız kabul etmeyince bizde mail ile yolladık.”

YENİ BİR KÜRT PARTİSİ KURULACAK. 80 KİŞİLİK LİSTE BASINA SIZDI, ORTALIK KARIŞTI !

“MEVCUT KÜRT PARTİLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENECEK VE BU CUMHUR İTTİFAKI’NA DESTEK VERECEK?”

Basına sızan listede ismi olanların olan bitenden haberleri yok.

Yahya Munis / Fotoğraf: Independent Türkçe

“YENİ BİR BARIŞ SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ!”

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan:

“HDP‘ye karşı birleşen, terörü reddeden, mütedeyyin, muhafazakar, vatanın birlik ve beraberliğine tam destek veren Kürt siyasetçiler yeni bir parti kurup Cumhur İttifakı‘na destek verecekler… Taze ve kesin bilgidir… Haydi hayırlısı…

Her gün bir parti kurup/ kurdurup cumhurbaşkanını yüzde 50+1’in altına nasıl indiririz diye plan yapanlar… HDP’ye alternatif bir parti geliyor denildiğinde, hemen ayaklanıyorlar. Çünkü; yeni kurulan partinin ittifak arkadaşları HDP’yi barajın altında bırakacağını çok iyi biliyorlar.”

Türkiye’de halihazırda HDP’nin dışında siyasi faaliyetlerini sürdüren ve Kürtler tarafından kurulan birçok siyasi parti var. 

Hür Dava Partisi’nin (HÜDA-PAR) yanı sıra Kürtleri merkeze alarak siyaset yapan partiler şunlar: 

  • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),
  • Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR),
  • Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK),
  • Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK),
  • Kürdistan Komünist Partisi (KKP),
  • Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T),
  • Kürdistan Demokrat Partisi – Bakur (KDP BAKUR)
  • İnsan ve Özgürlük Partisi (İÖP) ve
  • Azadi Partisi.

Sayan’ın Cumhur İttifakı’na destek vereceği için müjde olarak duyurduğu konu gizemini korurken, yeni bir parti kuracaklarına dair dün bazı kişilerin isimlerinin yer aldığı bir liste ortaya çıktı. 

“HABERDE BİLE ADIMIZIN GEÇMESİNİ İSTEMEYİZ!”

Listedeki isimler tepkili:

Listede eski siyasetçilerden aşiret liderlerine, aydın ve akademisyenlerden bölgede tanınan kanaat önderlerine kadar 10’larca isim var. 

Mehdi Zana, Lütfü Baksi, Sıdkı Zilan, İbrahim Güçlü ve Ekrem Önen listedeki isimlerden sadece bazıları. 

Bir siyasi hareket başlatacakları belirtilen 80 kişiden birçoğunun olup bitenden haberi yok.

Ulaştığımız birçok isim ne listeyle ne de konuyla ilgili bir bilgilerinin bulunduğunu söyledi. 

Hatta kimisi, yapılacak haberde isimlerinin bile geçmemesini talep etti.

Zira birçokları halihazırda farklı siyasi hareketlerin içinde bile yer alıyorlar. 

Söz konusu listenin ise sivil toplum temsilcisi ve yazar Yahya Munis ve arkadaşları tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. 

“AMAÇ KÜRTLERE KENDİ KENDİLERİNİ YÖNETEBİLME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK ”

Yahya Munis, listeyi Norşin şeyhlerinden avukat Baha Mutlu ve avukat Salih Efe gibi birkaç isim ile beraber hazırladıklarını söyledi.

Daha taslak aşamasında olan listenin iradeleri ve bilgileri dışında birileri tarafından bilinçli olarak kamuoyuyla paylaşıldığını belirten Munis:

“Çalışma henüz taslak aşamasında. Listede ismi geçen insanların birçoğu ile henüz yüz yüze görüşme imkanımız olmadı. Önümüzdeki yaz aylarında söz konusu isimlerle tek tek görüşmeyi planlıyorduk. Ama liste olgunlaşmadan kamuoyuyla paylaşıldı.” dedi.

Türkiye’de yaşayan tüm Kürtleri, “Kürt Toplumsal Sorunları Araştırma”, “Strateji Belirleme ve Çözüm Merkezi” adıyla bir platform çatısı altında birleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Munis, Şunları kaydetti:

“Sözü geçen merkezde eğitimden, ekonomiye, dış ilişkilerden idare ve kültürel çalışmalara kadar birbirinden bağımsız 14 ayrı bölüm kurmayı planlıyoruz. Her bölümün kendine göre ayrı bir yönetimi ve başkanı olacak ve başkan merkezde temsil edilecek. Bununla Kürtlere kendi kendilerini yönetebilme alışkanlığı kazandırmaktır. Dolayısıyla listede yer alan tüm isimlerle görüşmeyi hedefliyoruz. Oluşturacağımız bir heyet ile onlara misafir olacağız.”

“OLUŞUM KÜRT SORUNUNU BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE ÇÖZMEYİ HEDEFLİYOR ”

Oluşumun Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmeyi hedeflediğini aktaran Munis:

“Bu oluşum barışçıl yöntemlerle Türk hükümetinden ziyade etkin sivil kurumlarıyla Türk halkını muhatap alarak ve onlarla diyaloğa geçerek, ölümlerin içinde olmadığı bir yöntemle Kürt sorunu çözüp, barışı sağlamayı, toplumu mutlu etmeyi hedeflemektedir. Oluşum dini, sosyalist, liberal veya demokrasi mücadelesi veren bir hareket olmadığı gibi, herhangi bir ideolojik hareket de değildir. Sadece Allah’ın doğuşta her insan ve topluma verdiği insani haklarını, mazlum ve mağdur Kürt milletinin de almasını amaçlayan bir harekettir.” ifadelerine yer verdi.

“KİM İKTİDAR İSE YÜZÜMÜZ ONA DÖNÜKTÜR ”

Hiçbir siyasi partiyle bağlarının olmadığını, Kürtlerin haklarını elde etmeyi amaçlayan bir platform oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Munis, devamında şunları söyledi:

“Biz doğan güneşe bakıyoruz, kim iktidar ise yüzümüz ona dönüktür. Kürt halkının elinden alınmış insani ve İslami haklarının elde etmek için herkes ile pazarlık yapabiliriz. Biz bunun peşindeyiz. Muhatabımız hükümet değildir. Meclis’te 400 tane vekiliniz olsa de konu çözülmez çünkü önce Türk halkının bu işe rıza göstermesi gerekir. Bunun için önümüze üç plan ortaya koyduk. Birincisi kendi kendimizi idare etmek, ikincisi Erbil hükümetinin desteğini almak ve üçüncüsü de dini cemaatleri işin içine katarak çözüme katkı yapmalarını sağlamaktır. Bu konuda Türkiye’deki birçok dini cemaat ve muhafazakar sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerimiz oldu. Onların bize söylediği ‘siz hazırlığı yapın, biz sizinle ittifak kurmaya hazırız’ şeklinde oldu.”

“AKP TÜM PARTİLERDEN DAHA İYİDİR ”

Türkiye’de halkı çözüme hazırlayarak hükümetin bu konuda adım atmasını sağlayacaklarını ifade eden Munis:

“AKP tüm partilerden daha iyidir, bunu bilmekte fayda var. Ancak AK Parti şu anda Kürtlerin haklarını destekleyecek bir pozisyonda değildir. Bu durumda bizim ne yapmamız gerekir, onları bizi destekleyecek bir pozisyona getirmemiz gerekir. İşte yapacağımız şeyde tam olarak budur. Önce halkı ikna edeceğiz o halk da hükümete çözümü dayatacak” diye konuştu.

“KOLEKTİF AKIL BU İŞİ YÖNETECEK VE ÇÖZECEK ”

“Biz Türk halkı ile yeni bir barış sürecini başlatacağız. Süreç hükümetle değil halk ile yürütülecek” diyen Munis, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır’da yüzbinlerin katılımıyla bir barış mitingi düzenlemeyi hedefliyoruz. Yüzbinleri bir araya getirme imkanımız var. Biz bu sorunu çözeceğiz, kimsenin kuşkusu olmasın. Bu kadar net konuşuyorum. Bunun ilhamını almışım. Kimsenin hayal etmeyeceği bir sürede biz bu işi çözeceğiz. Hem dünya hem Türk halkı hem de hükümet bunu bekliyor. Ben bu işin lideri değilim sadece kırtasiye sekreterliği yapıyorum. Burada bir kolektif akıl var. O kolektif akıl bu işi yönetecek ve çözecek.”

Munis, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın sözünü ettiğini partiyle bir bağlarının olmadığını sözlerine ekledi.

Bu da başka bir listenin de var olduğuna bir işaret olarak görülebilir.

İkinci listede kimler var? Bunlar, Cumhur İttifakı’na destek verecek yeni bir partiyi kurarlar mı? 

Bu soruların muhatabı ise Ağrı Belediye Başkanı Sayan olarak görülüyor.

CUMHUR İTTİFAKI’NI DESTEKLEYECEK KÜRT PARTİSİ TARTIŞMASI…

KDP GENEL BAŞKANI AKICI: UZAKTAN YAKINDAN İLGİMİZ YOK

KÜRTLER TARAFINDAN KURULAN SİYASİ PARTİLERE BİR YENİSİ DAHA EKLENİYOR.

KDP GENEL BAŞKANI AKICI, CUMHUR İTTİFAKI’NA DESTEK BAŞTA OLMAK ÜZERE MERAK EDİLEN SORULARA CEVAP VERDİ

AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın kurulacak bir Kürt partisinin Cumhur İttifakı‘na destek vereceği açıklamasının yol açtığı tartışma devam ediyor.

Bu nedenle “Kürt sorunu yoktur” anlayışına sahip Cumhur İttifakı’na hangi Kürtlerin yeni parti kurup destek vereceği merak konusu. 

Özellikle Kürtler, bu konuyu başka bir özen ve dikkatle takip ediyor. 

Ortaya atılan her iddianın arkası araştırılıyor.

Şimdi yeni bir Kürt partisinin kurulduğu gündeme geldi.

Kurulduğu belirtilen Kürt Demokrat Parti’nin Genel Başkanlığı’nı ise Reşit Akıcı yapacak. 

Reşit Akıcı, muhafazakar bir kimliğe sahip. Ayrıca siyasette ise yeni değil.

Daha önce Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T) Diyarbakır İl Başkanlığı görevinde bulundu. 

Mevcut partilerin açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda  hiçbirinin Cumhur İttifakı’nı desteklemeyeceği bilinen bir gerçek. 

Bu nedenle özellikle HDP’nin parçalanmasına yol açarak kurulacak yeni bir Kürt partisinin Cumhur İttifakı’na destek verebileceği görüşü zaman zaman dillendiriliyor. 

Durum böyle olunca, yeni kurulan ve kurulacak her siyasi partinin hangi ittifaka yakın duracağı sorgulanıyor. 

Bu sebeple dikkatler, mevcut Kürt siyasi partilerine ekleneceği ifade edilen Kürt Demokrat Partisi’ne (KDP) çevrildi. 

Reşit Akıcı
Reşit Akıcı / Fotoğraf: Independent Türkçe

KDP-T’nin eski Diyarbakır İl Başkanı Reşit Akıcı ve arkadaşları tarafından kurulan KDP kurucular kurulu 33 kişiden oluşuyor.

“BARZANİ’NİN İZİNİ TAKİP EDECEĞİZ ”

KDP Genel Başkanı Reşit Akıcı, merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

Milli ve muhafazakar bir çizgiye sahip olduklarını belirten Akıcı, KDP’nin kurulan Kürt partilerinden farklı olacağı iddiasında. 

Akıcı, Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin ilk Genel Başkanı Mele Mustafa Barzani’nin izinde bir siyaset yürüteceklerini belirtti.

Kürt sorunun demokratik yollardan çözülmesi için mücadele edeceklerini kaydeden Akıcı:

“Kesinlikle şiddeti reddeden bir hareketiz. Kavga ve silah ile bir işimiz olmaz. Demokratik yollarla bu mücadelemizi sürdüreceğiz?”

“GENEL BAŞKANIMIZ BİREYSEL KARAR ALDIĞI İÇİN PARTİDEN AYRILDIK ”

Kuruluşundan itibaren KDP-T’nin Diyarbakır İl Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsatan Akıcı, KDP-T’den ayrılışı sebebini şu sözlerle izah etti:

“Partimiz geçen yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile bir ittifak yaptı. Doğrusu biz yapılan ittifaka karşı değildik. Ancak genel başkan, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) kararını hiçe saydı. Bireysel davranarak karar aldı. Biz de bireysel davranmanın doğru olmadığını belirterek Diyarbakır, Mardin ve İstanbul gibi birkaç teşkilat ile istifa kararı alıp partiden ayrıldık.”

“SAYAN’İN SÖYLEDİĞİ PARTİYLE HİÇBİR ALAKAMIZ YOK ”

Ağrı Belediye Başkanı Sayan’ın sözünü ettiği partiyle hiçbir şekilde alakalarının olmadığını aktaran Akıcı:

“Sayan’ın sözünü etiği parti biz değiliz. Uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yok. Kaldı ki bugüne kadar Cumhur İttifakı’ndan bize gelen bir talep olmadığı gibi bizim de bu yönde bir talebimiz olmamıştır?”

Kürt Demokrat Partisi
Kürt Demokrat Partisi / Fotoğraf: Independent Türkçe

Partilerinin Diyarbakır İl Teşkilatı’nın kuruluş aşamasını tamamlamak üzere olduklarını ve 14 Aralık’ta teşkilatın açılışıyla beraber kurucular kurulu üyelerini basına tanıtacaklarını ifade eden Akıcı:

“Sene sonuna kadar Van, Dersim ve Adıyaman il teşkilatlarımızı kurmayı planlıyoruz. Sadece Güneydoğu’da değil Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlanma gibi bir hedefimiz var.”

“EKONOMİK OLARAK KİMSEDEN TALEBİMİZ OLMADI, OLMAYACAK ”

Ekonomik olarak hiçbir yerden destek almadıklarını ve giderlerin kurucular kurulu üyeleri tarafından karşılandığını dile getiren Akıcı:

“Tüm giderleri kendimiz karşılıyoruz. Dışardan ekonomik olarak herhangi bir yardım almamız söz konusu değil. Şu ana kadar destek almadığımız gibi bundan sonra da kimseden yardım talebimiz olmayacak.”

Parti kuruluş evraklarını teslim etmek üzere 22 Haziran’da İçişleri Bakanlığı’na gittiklerini ancak bakanlık yetkililerin pandemi nedeniyle elden alamayacaklarını söz konusu belgeleri mail yoluyla göndermelerini istediklerini belirten Akıcı, kuruluş sürecinde yaşadıkları problemleri şu sözlerle ifade etti:

“Siyasi partiler kanununa göre her Türk vatandaşı önceden izin almaksızın siyasi parti kurma yetkisi var. Bunu göz önünde bulundurarak başvuruda bulunduk. Bakanlık pandemi nedeniyle evraklarımız kabul etmeyince bizde mail ile yolladık. 2 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir cevap gelmedi. Sonra CİMER’e bir şikayet maili attım. Verilen yanıtta dosyaları bir numaradan takip edebileceğimiz söylendi. Bende verilen numaradan İçişleri Bakanlığı’nı aradım. Bakanlıktan dosyamızla ilgilenen S. Hanım evrakların ulaştığını ve dosyayı Yargıtay’a göndereceklerini söyledi.”

“KISA ZAMANDA ELİMİZDEKİ BELGELERİ BASIN İLE PAYLAŞACAĞIZ ”

İçişleri Bakanlığı’nın siyasal partilerin kuruluş başvurusu yaptıkları Genel Sekreterlik birimine KDP ismiyle herhangi bir başvurunun yapılmadığı gibi bir onayın da söz konu olmadığı açıklamasını anımsatan Akıcı:

“Konu medyaya geniş yer bulunca bakanlık yetkilileri kendilerine yapılmış bir başvuru olmadığı gibi bir onay da söz konusu değil demiş. CİMER’e yaptığımız başvuru dahil tüm yazışmalar elimizde. En kısa zamanda elimizdeki belgeleri basın ile paylaşacağımızı söylemek istiyorum.”
 

© The Independentturkish / Abdülhakim Günaydın

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top