GÜNDEM

EVLİLİK İMECESİ

“Evlenmek isteyip ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen gençlere faizsiz borç veriliyor.”

İslami kesimde “evlilik” imecesi

Hayırlı borçlanma…

Ekonomik sıkıntı nedeniyle evlenemeyenlere borç verip yuva kurduruluyor

Evlenmek isteyip ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen gençlere faizsiz borç veriliyor.

Karz-ı Hasen Vakfı, 33 yaşını aşmamış ve ilk defa evlenecek kişilere yardım ediyor. 5 ay önce kurulan vakıftan borç almak için 2 bin kişi başvurdu

Birbirini çok sevdikleri halde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle hayatlarını birleştirmede güçlük çeken gençlerin imdadına koşan bir kurum var Türkiye’de. 

Adı: Karz-ı Hasen Vakfı… “Karz” ve “hasen” kelimeleri Arapça kökenli. 

Karz borç, hasen ise güzel, hayırlı anlamına geliyor.

Karz-ı Hasen Vakfı, yeterli imkanları olmadığı için evlenemeyen gençlere borç vererek onları evlilik konusunda teşvik etmek için kuruldu.

Vakıfla ortak çalışan bir de Genç Yuva Kooperatifi bulunuyor.


Vakıf, verdiği borca ne vade farkı ne de faiz uyguluyor. Organizasyon ücreti de talep etmiyor.

Başvuru şartlarını taşıyan her genç, www.gencyuva.org adlı internet sitesi üzerinden başvurabiliyor.

Edinilen bilgiye göre vakıf, Ekim 2020’de kuruldu.

Yeni sayılacak bir kurum olmasına rağmen “hayırlı borçlanma” imkanında faydalanmak isteyen 2 bin civarında kişi başvuruda bulundu.

Evlilik için borç başvurusu yapanlardan 72 kişiye 3 milyon 600 bin civarında ödeme yapıldı.

“Parayı denkleştirmek için 2-3, belki 5 yıl daha beklemem gerekebilirdi”

Başvuru yapıp evlilik için borç alanlardan biri de Muhammed Yusuf Atifi.

24 yaşındaki Atifi’nin evlenmek için birikimi yoktu.

Atifi, vakıftan aldığı borç sayesinde 17 Mart’ta dünya evine girdi.

İslami kesimin "evlilik" imecesi
İslami kesimin “evlilik” imecesi / Fotoğraf: Karz-ı Hasen Vakfı / cafemedyam

Atifi, vakıftan aldığı para sayesinde erken evlenebildiğini söyledi. 

Atifi:

“Aldığım paraya ne faiz ne de vade farkı eklendi. Ne aldıysam aynı miktarı ödeyeceğim.”

Parayı denkleştiremeyen ama evlenmek isteyen samimi çiftlere vakfa başvurmaları tavsiyesinde bulunan Atifi, şunları kaydetti:

“Doğrusu yakın çevreme, dost ve arkadaşlarıma öneriyorum. Vakfın verdiği para olmasa 2-3 belki 5 yıl daha parayı denkleştirene kadar beklemem gerekebilirdi. Vakıf sayesinde evlilik sürecim hızlandı. Henüz geri ödemeye başlamadık ama ödeme konusunda sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Çünkü ödeme imkanıma göre bir plan yaptık. Allah sebep olanlardan razı olsun. Faize bulaşmadan para alıp evliliğimizi yaptık.”

“Verilen paraya faiz ve vade farkı uygulanmıyor”

Karz-ı Hasen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Koca, vakfın spesifik olarak yeni evlenmek isteyen gençlere borç para vermek için kurulduğunu belirtti.

33 yaşını geçmemiş ve ilk defa evlenmek isteyen her Türk vatandaşının başvurabileceğini belirten Koca:

“Vakıf ve kooperatif iki kardeş kuruluş. Başvuru gencyuva.org adresine yapılıyor. Başvuruda gelir, beyanı, vukuatlı nüfus cüzdanı, indeks raporu, kefil ve referans gibi bazı belgeler isteniyor” ifadelerini kullandı.

Mehmet Koca
Mehmet Koca / Fotoğraf: Karz-ı Hasen Vakfı / cafemedyam

Kooperatifin borç verme komitesinin her başvuruyu değerlendirdiğini ve uygun olanların mülakat için çağrıldığını kaydeden Koca:

“Mülakatta adaylar evlenmek için ne kadar samimi, ne kadar paraya ihtiyaç duyuyorlar, makul bir harcama planları var mı? Buna bakılıyor. Komite lüks ve doğru planlanmamış harcamaya onay vermiyor. Gelir durumuna göre ödeme planı çıkarılır, kefil ve senet alınır. Çiftler belediyen nikah için gün aldıktan sonra para veriliyor” diye konuştu.

Koca, verdikleri paraya hiçbir şekilde faiz ve vade farkı uygulamadıkları gibi çiftler için düzenledikleri organizasyonlardan da ücret almadıklarını aktardı. 

“Vakıf evleneceklere borç verme gayesi ile kuruldu”

Vakfın sadece evlenmek üzere borç veren bir kuruluş olduğunu ve bunu da hayırseverlerden sağlanan kaynaklarla yaptıkları kaydeden Koca:

 “Karz-ı Hasen güzel borç anlamındadır. Allah Teala güzel borç vermeyi kendisine borç vermek olarak görüyor ve bunu teşvik ediyor. Vakfımız da evlenecek gençlere borç verme gayesi ile kuruldu. Yeni olmamıza rağmen şimdiye kadar 2 bin civarında başvuru yapıldı. Uygun görülen 72 kişiye 3 milyon 600 TL borç para verildi” bilgilerini paylaştı. 

İstatistiklere göre ekonomik sebeplerin de içinde olduğu farklı nedenlerden dolayı gençler arasında evlenme yaşının artığını ifade eden Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kimi gençler evliliği geciktirirken kimileri de faizle borçlanıyor. Borcunu ödeyemediği durumlarda da huzurun kaçmasına ve boşanmaya neden oluyor. Buna bir nebze duyarlılık oluşturmak ve toplumun dikkatini çekmek için böyle bir hizmete başladık. Bu sistemi alabildiğince sürdürmek istiyoruz. Ancak sistemin sürdürülebilmesi iki şeye bağlı; birincisi borç alanların borcunu zamanında ödemesi, ikincisi de daha fazla borç vermemiz için hayırseverlerin bu sisteme destek vermesidir.”

TÜİK: “2020 yılında Kovid-19’un da etkisiyle evlenme ve boşanmalar azaldı”

Yayımlanan verilere göre, özellikle Kovid-19 salgınının yayıldığı ve kısıtlamaların yoğunlaştığı 2020’nin nisan ve mayıs aylarında evlenme ve boşanmalarda büyük düşüş gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin evlenme ve boşanma istatistiklerini yayımladı.

Açıklanan verilere göre, geçen yıl evlenen çiftlerin sayısı 2019’a göre yüzde 10,1 azalarak 487 bin 270’e geriledi. Kaba evlenme hızı binde 5,84 olarak gerçekleşti.

Geçen yıl boşanma sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 13,8 azalışla 135 bin 22’ye düşerken, kaba boşanma hızı binde 1,62 oldu. 

Ortalama ilk evlenme yaşı, geçen yıl erkekler için 27,9, kadınlar için 25,1 olarak kaydedildi. Boşanmaların yüzde 35,3’ü evliliğin ilk 5 yıllık döneminde, yüzde 20,7’si ise 6-10 yılında gerçekleşti.

Yabancı gelinlerde Suriyeliler ilk sırada yer alıyor

Yabancı gelinlerin sayısı 2020’de 18 bin 909 olarak kaydedilirken toplam gelinlerin yüzde 3,9’unu yabancılar oluşturdu. 

Uyrukları dikkate alındığında yabancı gelinler arasında yüzde 14,8 ile Suriyeliler birinci sırada yer aldı. Suriyeli gelinleri yüzde 10,5 ile Azerbaycanlılar ve yüzde 9,4 ile Almanlar izledi.

Yabancı damatların sayısı geçen yıl 3 bin 828 olurken bu rakam toplam damatların yüzde 0,8’ini oluşturdu. Yabancı damatlar uyruklarına göre incelendiğinde yüzde 27,6 ile Almanlar birinci sırada yer aldı. Alman damatları yüzde 19,2 ile Suriyeliler ve yüzde 5,6 ile Avusturyalılar takip etti.

Evlenme ve boşanmalarda salgın dönemi etkisi

Özellikle Kovid-19 salgınının yayıldığı ve kısıtlamaların yoğunlaştığı 2020’nin nisan ve mayıs aylarında evlenme ve boşanmalarda büyük düşüş gerçekleşti.

Evlenme sayısı Nisan 2019’da 53 bin 155 iken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle yüzde 68,7 azalarak 2020’nin aynı ayında 16 bin 657 oldu. Mayıs 2019’da ise 30 bin 376 iken 2020’nin aynı ayında hem salgın hem de ramazanın etkisiyle yüzde 61,6 azaldı ve 11 bin 666 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan evlenme sayısında 2020’nin temmuz ve ağustos aylarında bir önceki yıla göre artış görüldü. Evlenme sayısı Temmuz 2019’da 66 bin 932 iken yüzde 8,2 artarak 2020’nin aynı ayında 72 bin 402 oldu. Evlenme sayısı Ağustos 2019’da 66 bin 987 iken yüzde 15,1 artışla 2020’nin aynı ayında 77 bin 86 olarak belirlendi.

Boşanma sayısı aylara göre incelendiğinde 2020’nin nisan ve mayıs aylarında salgın dolayısıyla önemli azalma görüldü. 

Boşanma sayısı Nisan 2019’da 14 bin 496 iken 2020’nin aynı ayında yüzde 96,1 azalarak 562, Mayıs 2019’da 14 bin 555 iken geçen yılın aynı ayında yüzde 96,2 düşüşle 548 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan boşanma sayısında Temmuz 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre artış görüldü. 

Boşanma sayısı Temmuz 2019’da 13 bin 555 iken yüzde 69,9 artışla 2020’nin aynı ayında 23 bin 25 oldu. Boşanma sayısının adli tatil nedeniyle 2019 ve 2020 yıllarının ağustos aylarında azaldığı görüldü.


 İLGİLİ HABER

© The Independentturkish / Abdulhakim Günaydın 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top