SAĞLIK

TARÇIN MİKTARINA DİKKAT!

Piyasada son zamanlarda kalitesi düşük ve ucuz tarçınlar kullanılıyor.

‘Beyin kanaması’ riski var…

‘Piyasada son zamanlarda kalitesi düşük ve ucuz tarçınlar kullanılıyor.’

70 kiloluk bir insanın alabileceği en fazla kumarin miktarı 7 miligram.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada:

”Kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde; ‘Tarçında bulunan kumarin’ adlı madde kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabilir..

Piyasada son zamanlarda kalitesi düşük ve ucuz tarçınlar kullanılıyor. ‘Seylan’ tarçını elde edilirken kabukları çıkarılıyor ve çıkarıldıktan sonra kurumaya bırakılıyor, kuruduktan sonra içteki ince kısım çıkarılıyor iken Endonezya veya Vietnam’dan gelen tarçınlarda dıştaki ağacın mantar tabakasını kazıyıp içteki kısmı çıkarmışlar ve dolayısıyla odun kısmı kalmış. Odun kıvrılmıyor. Bunda da aroma var ancak bunların içerisinde gramında 6.8 miligram kumarin bulunuyor”

“SEYLAN TARÇINI İÇİN; RİSK OLUŞTURMUYOR DİYEBİLİRİZ”

Prof. Dr. Erdem Yeşilada:

”’Seylan’ tarçını Cinnamomum Ceylanici ağacı kabuklarından elde ediliyor.
İç içe geçmiş ince dokusu ile taşıdığı az miktarda ‘öjenol’ ile o güzel koku ve aroma ortaya çıkıyor. Tarçın denildiğinde aklımıza ilk bu geliyor. Bu tarçının fiyatı da çok yüksek.

Seylan tarçınının gramında 0,1 miligram kumarin var. O yüzden bu sağlık açısından risk oluşturmuyor. Çocuk ve yetişkinler başta olmak üzere herkes tatlılarına, içeceklerine rahatça ilave edebilir”

“50 KİLO İNSAN 5 MİLİGRAM KUMARİN TÜKETEBİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre:

70 kiloluk bir insanın alabileceği en fazla kumarin miktarı 7 miligram. Dolayısıyla gündelik aldığımız bu tarçınlar son derece risk içeriyor. Bazı kişiler tarçının kan şekerini dengelediği konusundaki bilimsel verilerden kaynaklanarak ‘muhallebinizin üzerine silme tarçın koyup öyle yiyin kan şekeriniz yükselmesin’ diyor. O zaman insanlar büyük bir risk altına giriyor. Çocuğunuza da bunu bu şekilde verdiğinizde daha büyük bir risk oluşuyor.

“KUMARİN KANI SULANDIRICI ÖZELLİĞE SAHİP”

”İnsanların kullandıkları tarçına dikkat etmesi gerekli”

Prof. Dr. Erdem Yeşilada:

”Tarçını dozunda kullandığınızda o sizi dengeleyecektir. Ama fazla ve yanlış kullandığınızda, hatta kan sulandırıcıyla beraber kullanıyorsanız hafif bir şekilde kafanızı bir yere vurduğunuzda beyin kanaması geçirebilirsiniz.

Kumarin ve kan sulandırıcıyı bir arada alıyorsanız bu durum daha riskli hale gelebilir. Doğadaki her şeyi miktarında kullanmak önemlidir. Fazla kullanımda vücutta karaciğerdeki enzimleri etkiliyor ve sizin aldığınız ilaçların daha fazla miktarda işlem görmeden kana geçmesine ve yan etkilerinin çıkmasına neden olabiliyor.

Kan sulandırdığı için beyin kanaması, kanın durmaması gibi riskler ortaya çıkabiliyor. ”

SAHTE TARÇIN?


Prof. Dr. Yeşilada :

”Baharatlar bütün olarak kullanınız ve toz tarçın kullanmayınız… Toz halindeki baharatlarda sahtekarlık yapılıyor; Kırmızı biberlere kiremit tozu, karabibere kurum koyuluyor. Baharatları bütün alarak elektrikli bir kahve değirmeninde insanlar kendileri toz haline getirmelidir. Toz tarçından şüpheleniyorsanız tentürdiyot’u toz tarçının üzerine damlatın. Eğer koyu mavi renk oluyorsa o kötü kaliteli tarçın dır, kullanılmaması gerekir”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: