SPOR

“FUTBOLDAKİ FETÖ TEMİZLENSİN”

“Aziz Başkan’la zamanı gelince detaylı anlatacağım sebeplerden dolayı da başkan adayı olmaya karar verdim. Planlanmış bir olay değildi ve bugüne geldik.”

“Bana işkence yapsalar ben bu hakemi satmam, ismini vermem.”

Eski hakemden ‘Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar’ iddiası

Eski FIFA hakemi Ahmet Çakar:

“İddiayı ortaya atan hakemin ismini vermeyeceğim. Bana işkence yapsalar ben bu hakemi satmam, ismini vermem. İsmi de önemli değil. Beni kimse TFF’den arayıp da ‘Hocam bu ne iş?’ demedi.”

Eski hakemden 'Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' iddiası

Eski FIFA kokartlı hakem ve Beyaz TV futbol yorumcusu Ahmet Çakar’ın “Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar” iddiası yeniden gündem oldu.

Fenerbahçe Kulübü de  Ahmet Çakar’ın, “Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar” sözleri ile ilgili de harekete geçilmesini talep etti.

Ahmet Çakar, 8 Kasım 2020 tarihindeki programda, “Faal bir hakemle konuştum. Hakemler Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar.” demişti. Son programda ise o hakemin ismini vermeyeceğini söyledi.

“HAKEMİN İSMİNİ VERMEM”

Ahmet Çakar o hakemin ismini vermeyeceğini söyleyerek:

“Bana işkence yapsalar ben bu hakemi satmam, ismini vermem. İsmi de önemli değil. Beni kimse TFF’den arayıp da ‘Hocam bu ne iş?’ demedi. Fenerbahçe’den de kimse beni aramadı. MHK Başkanı Serdar Tatlı da beni aramadı. Bana meczup muamelesi de yapabilirler ama o zaman benim laflarım üzerinden soruşturma başlamayın.”

Hakemle buluştuğu anı da anlatan Çakar:

“Hakemle İstanbul’da izbe bir yerde bluştuk. ‘MHK Başkanı, Rıdvan Dilmen getirdi algısından rahatsızız. Biz Serdar Tatlı’nın finoları değiliz. Hakemler bu algı nedeniyle Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar.’ dedi bana.”

Fenerbahçe’nin FETÖ iddiası üzerine TFF harekete geçti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen’in VAR operatörü hakkındaki iddialarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulduğunu açıkladı.

TFF’nin internet sitesinde yer alan açıklamada:

 “Süper Lig’in 30. haftasında oynanan Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçından sonra, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen açıklamalarda bulunmuştur. Bilindiği gibi VAR sistemi, Süper Lig’de 2018-2019 sezonundan bu yana aralıksız olarak uygulanmaktadır. VAR sisteminin teknolojik altyapısı, FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda liglerinin altyapısını sağlayan Hawk-Eye firması tarafından yürütülmektedir. TFF’nin VAR merkezi, uluslararası standarda sahip olmakla beraber, Hawk-Eye görüntü operatörleri maç içerisinde alınan hiçbir kararda söz hakkına sahip değildir. Ofsayt çizgilerinin koyulması ve topa vuruş anlarının belirlenmesi dahil VAR hakemlerinin onaylamadığı herhangi bir işlemi gerçekleştiremez. Tüm bunlar evrensel VAR protokolü gereğince kati kurallardır ve TFF ile IFAB tarafından sürekli denetim altındadır.” 

Hawk-Eye firmasında çalışan görüntü operatörlerinin, gereken detaylı geçmiş ve adli sicil taramaları tamamlandıktan sonra işe alındığının ve bunun federasyona bildirildiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bununla birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen’in iddiaları ile ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştur. Fenerbahçe Spor Kulübünün, iddialara ilişkin elindeki tüm bilgi, belge ve kanıtları federasyonumuza ve gerekli mercilere iletmesi gerektiğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA

Yargıya taşınan bu inceleme için Fenerbahçe Kulübü’nden bir açıklama daha geldi ve sarı-lacivertli kulüp konunun takipçisi olacaklarını duyurdu.

Fenerbahçe’den gelen yazılı açıklama şu şekilde: 

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun bugün resmi internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklama ve ilgili açıklamada belirtilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapıldığı bilgisi geç kalınmış olmakla beraber, tarafımızca memnuniyetle karşılanmıştır.. 

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Türk futbolunda tüm dinamikleri ilgilendiren bu adım ve devamındaki gelişmelerin birebirde ciddiyetle takipçisi olacağımızı bir kez daha vurguluyoruz. Atılacak her türlü hukuki adıma gereken desteği sağlayacağımızı ifade ediyoruz.. 

Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamakla birlikte açıklamada belirtildiği şekliyle Hawk-Eye firmasının VAR operatörlerinin, göreve getirilirken detaylı geçmiş ve adli sicil taramalarının kendileri tarafından yapıldığı vurgusunun yeterli olmadığını düşünüyoruz.” 

“HAKEMLER FENERBAHÇE’Yİ ŞAMPİYON YAPMAYACAKLAR

“Firma ve operatörleri ile ilgili bu incelemelerin en derin ayrıntısına kadar devletimizin ilgili kurumları ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılmasının da zaruri olduğunu vurgulamak isteriz..

Bununla birlikte, ulusal bir kanalda futbol yorumcusu olarak görev yapan Ahmet Çakar’ın ilk olarak 8 Kasım 2020’de dile getirdiği, ‘Faal bir hakemle konuştum. Hakemler Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar’ şeklindeki açıklamalarını 15 Şubat 2021, 8 Mart 2021 ve son olarak dün akşam 14 Mart 2021 tarihli yayınlarda ısrarla yinelemiştir..    

Ahmet Çakar’ın iddialarını dile getirdiği sürecin hemen ardından kulübümüz 11 Aralık 2020 tarihinde TFF’ye gönderdiği mektup ile bu iddiaların araştırılması talebinde bulunmuş; gerekli iç denetim mekanizmasının başlatılarak sonuçların şeffaflıkla kamuoyuna duyurulmasını istemiştir.. 

Tüm Türkiye önünde açıkça ve kesin bir dille dile getirilen bu iddialara dair başvurumuz ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bugüne kadar hiçbir yanıt alınamamıştır.. 

Bugün bu açıklamaları ve kulübümüzün buna dair yaptığı başvuruyu bir kez daha Türkiye Futbol Federasyonu’na hatırlatıyor; 

Yukarıda bahsi geçen iddiaların birbirinden bağımsız adımlar olmadığını bilerek, TFF’nin bu vahim duruma da aynı hassasiyetle yaklaşmasını beklediğimizi ve gerekli soruşturma ve incelemelerin de daha fazla gecikmeden hayata geçirilmesini talep ediyoruz.. 

Türkiye Futbol Federasyonu’na düşen bu talebimiz karşısında, varsa 11 Aralık 2020’den bugüne kadar yapılmış soruşturma ve ulaşılmış bulgularla ilgili iddia konusu kişiler veya iddia sahibi kişi hakkında gerekli işlemleri yapmaktır. TFF’nin talep ettiğimiz şekilde iç denetim mekanizmalarını kullanmaması ve gerekli hukuki adımları atmaması karşısında kendi sorumluluğu doğacaktır.. 

TFF’nin tüm girişimlerinden bağımsız olarak, futbol endüstrisine milyarlarca liralık yatırım yapan, binlerce yatırımcısı olan halka açık bir şirket ve milyonlarca taraftara sahip kamu yararına bir dernek olarak, kulübümüze yönelik iddialara ilişkin bahsi geçen TV programındaki yorumların ihbar olarak kabul edilmesini ve Cumhuriyet Savcılarımızın gerekli hukuki adımları atması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.” 

Fenerbahçe'nin FETÖ iddiası üzerine TFF harekete geçti

NE OLMUŞTU?

Fenerbahçe yöneticisi Selahattin Baki, Gençlerbirliği maçının ardından sert açıklamalarda bulunmuştu.

Selahattin Baki, “Futbol, Türkiye’de sadece futbol değildir. FETÖ, futboldan temizlenmedi. Ali Koç’un bu cümleleri kurmasından bir hafta geçti veya geçmedi, başımıza gelenlere bakın. İyi oynadık, kötü oynadık konusuna girmeyeceğim. Kötü de oynasak hakkımızı yedirmeyiz. Bugün yediğimiz gole bakıyorum, kesinlikle ofsayt. Şimdiden de uyarımı yapayım. Bu golü Nazım’ın üstüne yıkmaya çalışacaklar, o işlere de girmesinler. Uyarıyorum. Nazım’a değse bile, top ayaktan çıktığı anda zaten ofsayt. Bu oyunları tutmayacak Bugünkü VAR operatörü, birkaç hafta önce oynanan maçta bizim yine ofsayt diye golümüzü iptal eden kişi. Kişinin kim olduğunun, geçmişinin araştırılmasını devletimizden istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan “Futboldaki FETÖ temizlensin” çağrısı

“FETÖ, Türk futbolunun hâlâ içindedir. Devlet, futbolumuzu bunlardan temizlemeli.”

Fatih Altaylı: “Türk futbolundaki en önemli 2 Fethullahçı’dan birisi Hakan Şükür, diğeri Emre Belözoğlu”

 Fatih Altaylı:

 “Türk futbolundaki en önemli 2 Fethullahçı’dan birisi Hakan Şükür, diğeri Emre Belözoğlu.” 

Fatih Altaylı, BloombergHT’de yayımlanan Spor Saati programında spor gündemini değerlendirdi. Fenerbahçe ile ilgili görüşlerini dile getiren Altaylı:


“Ali Koç durduk yerde neden hâlâ FETÖ var futbolda dedi bu başka bir şey. Böyle garip şeyler oluyor. Fenerbahçe’nin bence sıkıntılarından bir tanesi Başkanın gereksiz konuşma durumu. Bence Ali Koç bugünlerde biraz suskun kalmalı. Zaten Federasyon ve hakemlerle ilgili söylenmesi gerekenden fazlasını söyledi. Baktığınız zaman bu federasyonun Fenerbahçe aleyhtarı bir Federasyon olduğunu söylemek oldukça güç” 

fatih altaylı emre belözoğlu

Ali Koç’un “FETÖ hala Türk futbolunun içinde” ifadelerine değinen Altaylı:

 “Ali Koç’un FETÖ hala futbolda var demesi… Biliyoruz ki Türk futbolundaki en önemli 2 Fethullahçı’dan bir tanesi, FETÖ üyesinden bir tanesi Hakan Şükür, diğeri Emre. Hakan Şükür kaçak ama Emre burada. Fenerbahçe’de bir görevde. Ali Koç böyle deyince Galatasaraylılar da ‘Ne oldu Emre mi anlattı’ dedi takip ettim ben sosyal medyadan” dedi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç:

“Fenerbahçe Kulübü’nde görev alma kararını 2005-06 sezonunda Denizli’de kaçan şampiyonluğa bağlarsak..

O yıl 3. şampiyonluk çok yakınken, zamanın federasyon başkanı Haluk Ulusoy’un ligi dizayn etmesiyle bir maç yaşandı. Bugün olsa o maç bitmezdi. Bu benim çok kanıma dokundu. Daha sonra bir düğünde Aziz Yıldırım, ‘Yönetime girer misin?’ diye sordu. Hiç düşünmeden ‘evet’ dedim. Ailemde bile kimseye söylemedim. Pazar sabahı bir uyandılar, yönetime girmişiz. Sonra 2012’de ayrıldım. Ben yönetici olmasam da hep dışarıdan destek verdim. Aziz Başkan’la zamanı gelince detaylı anlatacağım sebeplerden dolayı da başkan adayı olmaya karar verdim. Planlanmış bir olay değildi ve bugüne geldik.” 

“ŞAMPİYONLUK MAÇINDA TOP 22 DAKİKA MUSLERA’NIN ELİNDE KALDI”

Programda 3 Temmuz’un ertesi sezonu 2012’de Kadıköy’de oynanan ve Galatasaray’ın şampiyonluğu ile sonuçlanan karşılaşmaya da değinen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç:

“0-0 şampiyonluk maçımız çok garip maçtı. Belki de tarihin en çok duran maçıdır. Top kalecinin 19 veya 22 dakika elinde kaldı. Ondan sonra ne olduysa -ki, o da çıkacak- 12 Mayıs bir FETÖ kumpasıdır. Olaylar maçtan önce başladı. Stat etrafında müthiş gaz kokusu vardı” dedi.

“FENERBAHÇE KUMPASI YAPANLARLA MUTLAKA HESAPLAŞACAK” 

Fetö yapılanmasının futboldan hala temizlenemediğini de savunan Koç şu ifadeleri kullandı:

“FETÖ, Türk futbolunun hâlâ içindedir. Devlet, futbolumuzu bunlardan temizlemeli. Zaten göreceksiniz, yakında çok önemli şeyler ortaya çıkacak. Çok yakın zamanda bu zihiniyetin hala kilit noktalarda rol aldığının ispatı olacak. O dönemde örgüte destek verenler, şimdi sanki örgüte çok karşıymı? gibi hareketler sergiliyor. Fenerbahçe, bunlarla hesaplaşacaktır. Lamı cimi yok!”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top