GÜNDEM

BARIŞ ATAY: SİZ KİMSİNİZ?

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, ”İnsanlar neden cenazelerini 3-5 kişi ile kaldırıyor? Siz kimsiniz?” diyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi.

Barış Atay’dan, Süleyman Soylu’nun annesinin cenazesine katılan bakanlara sert tepki

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesinin koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine uyulmadan cenaze törenine katılan bakanlara sert tepki gösterdi.

Atay:

”Siz kimsiniz?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu’nun vefatı ardından dün düzenlenen cenaze töreninde, Soylu’nun imzası bulunan koronavirüs tedbirleri genelgesine uyulmadı. Cenazeler 30 kişiyle sınırlandırılmasına rağmen Soylu’nun annesinin cenaze törenine yüzlerce kişi katıldı. Ajansların geçtiği protokol listesi dahi 30 kişi sınırının aşıldığını gösterdi.

”SİZ KİMSİNİZ?”

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay:

”İnsanlar neden cenazelerini 3-5 kişi ile kaldırıyor? Siz kimsiniz?” diyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi.

KOCA, CENAZEDE GİZLENMİŞ

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cenazeye gizlice katıldığı, Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat Mutlu Furtana’nın Twitter’dan paylaştığı mesajla ortaya çıktı.

Bakan Koca, Soylu’nun annesinin cenazesinde böyle gizlenmiş!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, dün koronavirüs tedbirlerine uyulmayan Süleyman Soylu’nun annesinin cenaze törenine ‘gizlice’ katıldığı ortaya çıktı.

Koca, geçen haftalarda katıldığı bir cenaze töreninde tedbirlere uyulmaması eleştirilerinin ardından özür dilemişti.

Koca’nın katıldığını sosyal medya hesabından paylaşan BBP İstanbul İl Başkanı Mutlu Furtana, daha sonra paylaşımını sildi.

Bakan Koca, Soylu'nun annesinin cenazesinde böyle gizlenmiş!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu’nun vefatı ardından dün düzenlenen cenaze töreninde, Soylu’nun imzası bulunan koronavirüs tedbirleri genelgesine uyulmadı. Cenazeler 30 kişiyle sınırlandırılmasına rağmen Soylu’nun annesinin cenaze törenine yüzlerce kişi katıldı. Ajansların geçtiği protokol listesi dahi 30 kişi sınırının aşıldığını gösterdi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç’ın cenaze töreninde ortaya çıkan görüntüler ardından “öngöremedim” diyerek özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ise dün düzenlenen cenaze töreninde görülmemesi dikkat çekti.

AA, İHA ve DHA tarafından geçilen cenaze haberlerinin hiçbirinde Sağlık Bakanı Koca’nın adı protokol listesinde yer almadı.

Birgün’ün haberine göre; Koca’nın cenazeye gizlice katıldığı, Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat Mutlu Furtana’nın Twitter’dan paylaştığı mesajıyla ortaya çıktı.

“İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun ebediyete intikal eden annesi Servet Soylu annenin cenaze merasimine katılım sağladık. Allah mekanını cennet eylesin. pic.twitter.com/W2UGT1CbVh— Av.Mutlu Furtana (@mutlu_furtana) March 14, 2021

Avluda düzenlenen cenaze namazı sırasında görüntülenmeyen Koca, Servet Soylu’nun defni sırasında fotoğraflandı.

Furtana’nın cenazeden paylaştığı 4 fotoğrafın 2’sinde Fahrettin Koca görülüyor.

“YİNE ÖZÜR DİLER Mİ?”

Koca’nın cenazeye katılım gerçekleştirdiğine dikkat çeken medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel Twitter hesabından:

“Sağlık Bakanı Koca, Soylu’nun annesinin cenazesine katıldı mı?Önsafta görülmüyor. Gazeteciler nasıl izlediyse haberlerde bilgi yok. Ama Furtana’ya göre define katılmış. Doğruysa, sormalı; neden gizlendi ya da sadece define katıldı? Pandemi önlemine uyulmadığı için yine özür diler mi? Ajans haberlerinde bile Sağlık Bakanı Koca’nın, İçişleri Bakanı Soylu’nun annesinin cenaze törenine katıldığına dair bir bilgi görmemiştim. Bu cenaze töreninde de pandemi önlemlerine uyulmadığı da çok az medya kuruluşunun haberinde belirtildi” dedi.

PAYLAŞIMINI SİLDİ

BBP İstanbul İl Başkanı Mutlu Furtana, Koca’nın cenazeye katıldığını paylaştığı mesajının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımını sildi.

Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu’nun taziyesinde Kuran’dan sureler okudu. Soylu’nun cenazesi daha sonra Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Süleyman Soylu'nun annesinin cenazesi toprağa verildi

Tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu, son yolculuğuna uğurlandı.

Gaziosmanpaşa Merkez Camisi’nde kılınacak cenaze namazı öncesi çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra iş, sanat, siyaset camiasından bazı isimler cenazeye çelenk gönderdi.

BAKAN GÜL’DEN TİLAVET

Süleyman Soylu’nun annesi Servet Soylu’nun cenaze merasiminde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Bakara suresini okuması dikkat çekti. O anlar kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Bakan Gül, Servet Soylu’nun taziyesinde Bakara suresinin 155 ve 156. ayetlerini okudu.

Sözkonusu ayetler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 26 Şubat tarihli Cuma hutbesinde de konu edilmişti. 

“İNANIYORUM Kİ BAHTİYARLIK İÇERİSİNDE”

Erdoğan cenaze töreninde bir konuşma yaptı. Erdoğan, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Rabb’im cennetiyle cemaliyle müşerref kılsın bizleri. Sevgili Habibi’nin Livaü’l hamd ismiyle müsemma sancağı altında toplanmayı nasip eylesin. Servet Annemiz, şu anda bu millete, bu memlekete, bu vatana hizmet eden bir evladı da yetiştirmiş olmanın bahtiyarlığı, mutluluğu içerisinde. Ben böyle inanıyorum. Zira sevgili Peygamberimizin hadis-i şerifinde de buyurduğu gibi insanlar ölür, ondan sonra hayırlı bir evlat, yaptığı bu dünyadaki hizmetler onun için hep kalıcıdır ve bu hizmetler devam ettiği sürece de onlarla hayırla yad edilirler, anılırlar. Şimdi Servet Annemiz de hem böyle bir evlat, evlatlar yetiştirmiş olmanın inanıyorum ki bahtiyarlığı, güzelliği içinde Hakk’a yürüdü, yürüyor. Hep birlikte şu anda onun cenaze namazında biz de diyoruz ki ya Rab bizleri sevgili Habibinin Livaü’l hamd ismiyle müsemma sancağı altında buluştur, bir araya getir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tabutun cenaze aracına yerleştirilmesine yardım ettikten sonra cenaze aracına bindi.

Servet Soylu’nun cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da defin törenine katıldı. Erdoğan defin sırasında Kuran okudu.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top