GÜNDEM

TUSAŞ, TARİKAT KONTROLÜNDE Mİ?

“Bu kadar önemli bir kuruma personel alınırken nelere dikkat edildiği merak konusu olurken iddiaları sormak için aradığımız kurum yöneticilerine ise ulaşamadık.”

Türk havacılığı, Nakşibendilerin kontrolüne verildi

Türk havacılığının endüstriyel anlamda gelişmesi için kurulan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ’de (TEI) tarikat yapılanmasına gidildiği iddia edildi.

Gaye Vakfı, 1994 yılında Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit önderliğinde kuruldu.

İskenderpaşa Nakşibendi çevresinin halihazırda öne çıkmış isimlerinden ve Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Akşit’in oğlu Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, 2013 yılı aralık ayında TEI Genel Müdürlüğü’ne atandı.

İddiaya göre TEI’deki tarikat yapılanması böylelikle başladı.

Akşit’in genel müdür olmasının ardından Gaye Vakfı yöneticisi olan Mehmet Baldöktü’nün kardeşi Mustafa Baldöktü de TEI’da çalışmayı başladı. Baldöktü, TEI’da insan kaynakları müdürü görevine getirildi. Kısa bir süre sonra ise Baldöktü’nün kendisiyle aynı ismi taşıyan öz yeğeni Mustafa Baldöktü Ar-Ge’de mühendis olarak görevlendirildi. 

ÇOCUKLUK ARKADAŞI

Kadrolaşma, vakıf mensuplarıyla da sınırlı kalmadı. Genel müdür Akşit’in çocukluk arkadaşı Serhan Sökmen, TEI Tesisler ve Destek Hizmetler Müdürü olarak kuruma yerleştirildi.

YÜZLERCE AKRABA

Ayrıca kurumda yüzlerce kişinin birbiriyle evli, akraba, eş, dost olduğu iddia edildi. Bu kadar önemli bir kuruma personel alınırken nelere dikkat edildiği merak konusu olurken iddiaları sormak için aradığımız kurum yöneticilerine ise ulaşamadık.

YAYINEVİ SORUMLUSUNU BAKIM LİDERİ YAPTI

Gaye Vakfı’na ait yayınevinden sorumlu olan Bekir Ercil, “TEI Tesisler Bakım Lideri” görevine getirildi. Yine vakfın üyesi Cafer Kuruca’nun akrabası olduğu öğrenilen Mehmet Zahid Kuruca, TEI’de tesisler bakım lideri yapıldı.

GAYE Vakfı’nın TUSAŞ Motor Sanayi içerisinde tarikatlaştığı iddia edildi

Airport Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık’ın konuyla ilgili yazısında da GAYE Vakfı’na dikkat çekti ve tarikatlaşmanın havada da yaşandığını belirtti.

“Uçak motoru üretmiyor, tarikatlaşıyor

Bahsedilen vakfın yani Gümüşhaneli Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı’nın kurucusu olan  Prof. Mustafa Cevat Akşit’in oğlunun TEİ’de yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda genel müdür olduğunu belirten Kıdık, Cevat Akşit’in oğlu Mahmut Faruk Akşit’in yaptığı atamalara dikkat çekti.

İddialara cevap verilmesi gerektiğini belirten Kıdık, vakıf üyelerinin yüksek maaşlarla müdür yapıldığını, villalarda ikamet ettirildikleri iddialarında bulunurken, ayda ortalama 50-60 bin arasında değişen bir maaş skalasının olduğunu belirtti.

İnşaat mühendisi almışlar

Kıdık yazısını şu soruları sorarak bitirdi:

“İnşaat mühendisi uçak motoru yapan bir kurumda hangi göreve getirilebilir?

Vakfın üst yöneticileri veya yakınları TEİ’de ayrıcalıklı görevlere getiriliyor, takım lideri veya müdür olarak işe başlatılıyor.

Açıkçası bu iddialarla ilgili ben TEİ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit’e ulaşmak istedim. Birkaç kez aradım, özel kalemi ile görüştüm. Ancak geri dönüş olmadı, telefonlara ise hiç çıkılmadı.

Şimdi merak ediyorum. TEİ gerçekten bir çiftlik haline mi getiriliyor yoksa hayal ettiğimiz, bildiğimiz anlamda uçak motoru yapmak için çalışmalar yürütüyor mu?”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet/ Seyhan Avşar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top