DÜNYA

YEŞİL KART’a VE GEÇİCİ YABANCI İŞÇİLERE VERİLEN VİZELERE GETİRİLEN KISITLAMALAR KALDIRILDI

Başkan Joe Biden, eski başkan Donald Trump’ın ABD’de yaşama ve çalışma izni olan Yeşil Kart’a ve geçici yabancı işçilere verilen vizelere getirdiği kısıtlamaları kaldırdı.

ABD, Trump’ın ‘Müslüman yasağı’ nedeniyle reddedilen vize başvurularının yeniden başvurabileceğini söyledi

Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eski Başkan Donald Trump’ın çoğunluğu Müslüman olan 13 Afrika ülkesine seyahat yasağı nedeniyle reddedilen çoğu ABD vize başvurusu yeni kararlar isteyebilir veya yeni başvurular sunabilir.

Başkan Joe Biden, Trump’ın göreve geldiği ilk gün olan 20 Ocak’taki sözde Müslüman yasağını kaldırdı ve açıklamasında bunu “milli vicdanımıza bir leke” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, 20 Ocak 2020’den önce vizesi reddedilen başvuru sahiplerinin yeni başvurular sunmaları ve yeni bir başvuru ücreti ödemeleri gerektiğini söyledi. 

Price, 20 Ocak 2020’de veya sonrasında reddedilenlerin, başvurularını yeniden göndermeden yeniden değerlendirme isteyebileceklerini ve ek ücret ödemeleri gerekmediğini söyledi.

Mevcut mali yıldan önce çeşitlilik vizesi çekilişinde seçilen başvuru sahiplerine, halihazırda almamışlarsa ABD yasaları tarafından vize verilmesinin yasaklandığını söyledi. Çeşitlilik piyangosu, normalde pek çok vize verilmeyen ülkelerden gelen göçmenleri kabul etmeyi amaçlamaktadır.

ABD Yüksek Mahkemesi tarafından orijinal seyahat yasağının gözden geçirilmiş bir versiyonunun onaylanmasının ardından Aralık 2017’den bu yana, Dışişleri Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 40.000 kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi yasaklandı.

Trump yönetimi sırasında bazı ülkeler eklendi ve diğerleri listeden çıkarıldı. Trump’ın başkanlığının sonunda Myanmar, Eritre, İran, Kırgızistan, Libya, Nijerya, Kuzey Kore, Somali, Sudan, Suriye, Tanzanya, Venezuela ve Yemen’den oluşuyordu

Biden Trump’ın Vize Yasaklarını Kaldırdı 

Başkan Joe Biden, eski başkan Donald Trump’ın ABD’de yaşama ve çalışma izni olan Yeşil Kart’a ve geçici yabancı işçilere verilen vizelere getirdiği kısıtlamaları kaldırdı.

Trump, imzaladığı başkanlık emriyle birçok Yeşil Kart başvurusunu ve ABD’de geçici süreyle çalışan yabancı işçilerin ülkeye girişini engellemişti.

Trump bu kararnameleri Corona virüsü salgını nedeniyle ABD’de artan işsizlik nedeniyle geçen yıl imzalamıştı.

Biden imzaladığı başkanlık emriyle bu gerekçeyi reddetti ve vize yasaklarını iptal etti.

Biden, bu uygulamaların ABD’de ailelerin bir araya gelmesini önlediğini ve iş dünyasına da zarar verdiğini söyledi.

Demokrat Joe Biden, eski Başkan Trump’ın göçmenlik konusundaki katı politikalarının büyük kısmını tersine çevirmeye çalışıyor. Göç hakkı savunucuları geçen haftalarda 31 Mart’ta süresi dolacak olan vize yasaklarını kaldırması için Biden yönetimine baskı yapıyordu.

Ekim ayında California eyaletinde bir federal yargıç Trump’ın yabancı konuk işçilere getirdiği yasağı binlerce işyerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle engellemişti. Bu işyerlerinin birçoğu yasakları mahkemeye taşımıştı.

Trump yönetimi, geçen yıl Corona salgınının ekonomik etkileri sebebiyle ABD’de çalışacak nitelikli kişilere verilen H-1B vizelerini, mevsimlik işçi olarak çalışanlara verilen H-2B vizelerini, şirket içinde görev yeri değişen kişilere verilen L-1 vizelerini ve çeşitli kurumlarda çalışmak ya da değişim programlarına katılmak üzere gelecek uzmanlara verilen J-1 vizelerini askıya almıştı.

Sağlık çalışanları ve gıda hizmeti sektöründe çalışanlar ise uygulamadan muaf tutulmuştu.

Yurtdışından getirilen nitelikli işgücünden yararlanan ABD’nin önde gelen teknoloji şirketleri ve ABD Ticaret Odası, ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı gerekçesiyle böyle bir adıma karşı olduklarını açıklamıştı.

Vize yasağını eleştirenler, Başkan Trump’ın Corona virüsü salgınını ABD’ye göçü kısıtlama hedefini hayata geçirmek amacıyla kullandığını savunmuştu.

Biden’dan 11 Milyon Yasadışı Göçmene Vatandaşlık Şansı

Joe Biden, ABD başkanlık görevine resmi olarak başladığı 20 Ocak günü, ülkede kaçak olarak yaşayan yaklaşık 11 milyon göçmene vatandaşlık verilmesinin önünü açacak bir adım atmayı planlıyor.

Biden’ın, Trump’ın göçmen karşıtı politikalarından tamamen farklı olan bu girişiminin 8 yıllık bir süreci içereceği belirtiliyor.

Biden bu adımıyla, Latin seçmenleri ve diğer göçmen topluluklara, seçim kampanyası sürecinde verdiği sözü de yerine getirmeyi umuyor. Ancak Biden’ın önereceği planda Cumhuriyetçiler’in tercih ettiği şekilde sıkı bir sınır güvenliği politikası yer almadığından tasarının Kongre’de onaylanıp-onaylanmayacağı sorusu gündemde.

Trump’ın birçok kişi tarafından ‘katı ve küçük düşürücü’ olarak yorumlanan göçmen politikalarını adaylığı boyunca sık sık eleştiren Biden’ın, kaçak göçmenlere vatandaşlık yolunu açacak planını Çarşamba günü açıklayacağı belirtiliyor. Konuya hakim bir kaynağın açıklamasına göre, Biden’ın planıyla ilgili yasa tasarısı yüzlerce sayfa uzunluğunda.

Tasarıya göre, 1 Ocak 2021 tarihinde Amerika’da yasal statüsü olmadan yaşayanlar, vergi ödeme, güvenlik kontrolunden geçme gibi bazı temel sorumlulukları yerine getirmiş olmaları durumunda beş yıl içinde yasal oturma hakkı (yeşil kart) alma hakkını elde etmiş olacak. Bu kişiler daha sonra da tercih etmeleri durumunda üç yıl içinde vatandaş olabilecekler.

Göçmenlik yasa tasarısı çerçevesinde bazı yasadışı göçmenlerin yasal statü alma süreçlerinin diğerlerine kıyasla daha çabuk tamamlanması bekleniyor. Bunların başında, Dreamers olarak adlandırılan, çocuk yaştayken aileleri tarafından kaçak yollarla Amerika’ya getirilen genç göçmenler geliyor.

Müslüman ülkelere uygulanan yasaklar kaldırılıyor

Yeni tasarının, eski Başkan Barack Obama döneminde sunulan paket kadar kapsamlı olmadığı da şu ana kadar bilinen ayrıntılar arasında.

Örneğin, yeni tasarı sıkı bir sınır güvenliği planı içermiyor. Ayrıca göçmen çalışanlar ya da diğer statüdeki göçmenler için yeni vize programları da sunmuyor. Tasarıda bunun yerine, Orta Amerika’dan ABD’ye yıllardır devam eden göçün ardında yatan nedenlere değinilerek göçmenlerin işgücünün daha iyi bir düzeye getirilmesi ve İngilizce dilinin daha yaygın bir şekilde öğretilmesine yönelik programlar öneriliyor.

Biden’ın Trump’ın bazı göçmen politikalarını geri çevirecek adımlar atması da bekleniyor. Bunlardan biri de, Trump’ın Müslümanlar’ın çoğunlukta olduğu bazı ülkelere uyguladığı vize kısıtlamaları.

Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell dahil birçok Cumhuriyetçi Kongre üyesi de Trump döneminde göçmenlik konusunda atılan bazı adımların değişmesinden yana.

NE OLMUŞTU?

ABD Geçici Çalışma Vizelerini Askıya Alıyor 

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Nisan ayında getirdiği göçmen vizesi yasağını yeni bir başkanlık kararnamesiyle genişletiyor.

Trump yönetiminin, Corona salgınının ekonomik etkileri sebebiyle H-1B, L-1 ve J-1 vize türleri gibi geçici çalışma vizelerini de askıya alacağı bildirildi.

Yönetimden üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Başkan Donald Trump’ın imzalayacağı kararname uyarınca, ABD’de çalışacak olan nitelikli kişilere verilen H-1B ve şirket içinde görev yeri değişen kişilere verilen L-1 vizeleriyle yabancı ülke vatandaşlarının ABD’ye girişi yıl sonuna kadar yasaklanıyor.

Sağlık çalışanları ve gıda hizmeti sektöründe çalışanlar muaf

ABD’de çeşitli kurumlarda çalışmak ya da değişim programlarına katılmak üzere gelecek uzmanlara verilen J-1 vizesi de askıya alınan vize türleri arasında. Corona virüsü salgını alanında çalışan sağlık görevlileri ise bu yasaktan muaf.

Başkanlık kararnamesi, ABD’de mevsimlik işçi olarak çalışanlara verilen H-2B vizesini de kapsıyor. Ancak gıda hizmeti sektöründe çalışanlar da bu yasaktan muaf tutulacak.

Yurtdışından getirilen nitelikli işgücünden yararlanan ABD’nin önde gelen teknoloji şirketleri ve ABD Ticaret Odası, ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı gerekçesiyle böyle bir adıma karşı. Vize yasağını eleştirenler, Başkan Trump’ın Corona virüsü salgınını ABD’ye göçü kısıtlama hedefini hayata geçirmek amacıyla kullandığını savunuyor.

ABD konsoloslukları salgın sebebiyle rutin vize işlemlerini daha önce askıya aldığı için, kararnamenin ilk aşamadaki etkilerinin sınırlı olması bekleniyor.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde bir dönem daha görevde kalmak için yarışan Başkan Trump’ın göçmenler konusundaki sert duruşu kampanya döneminde seçmene verdiği mesajın önemli bir parçası. Ancak hem Corona virüsü salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sorunlar hem de polis şiddeti ve ırkçılığın protesto edildiği gösteriler bu konuyu son dönemde gölgede bırakmıştı.

Daimi çalışma iznini askıya alan emrin süresi de uzatılıyor

Başkan Trump, geçen Nisan ayında imzaladığı ve ABD’de daimi oturma ve çalışma izni olarak bilinen Yeşil Kart (Green Card) verilmesini geçici olarak askıya alan başkanlık emrinin süresini de uzatıyor. ABD’li yetkiliye göre, bu sayede Amerikalılar için yaklaşık 50 bin istihdam imkanının önünün açılması bekleniyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump yönetiminden üst düzey yetkili, çalışma vizelerinin de askıya alınmasıyla ABD’liler için toplamda 525 bin istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

Yetkili ayrıca, Çalışma Bakanı Eugene Scalia’nın da bakanlığın yetkisini kullanarak H-1B vize programının suistimal edilip edilmediğini belirlemek üzere inceleme başlatacağını kaydetti.

Sığınma başvurusunda bulunanlar çalışma izni için daha uzun süre bekleyebilir

Trump yönetimi ayrıca sığınma başvurusunda bulunanlar için çalışma izni başvurularının 30 gün içinde işleme alınması şartını da kaldırıyor. Yeni alınan kararla birlikte sığınma başvurusunda bulunanların çalışma izni için daha uzun süre beklemesi gerekebileceği belirtiliyor.

ABD’deki göçmen sistemi konusunda ailelere yardımcı olan Boundless adlı göçmen yanlısı kuruluşun kurucusu Doug Rand, yabancı tarım işçisi getirmek amacıyla kullanılan H-2A vize türünün yasak kapsamına alınmamasının, “tarım alanındaki büyük çıkarların bu yönetimin göçmen politikasını etkileyen tek geçerli paydaş olduğunun göstergesi” olarak yorumladı.

Doug Rand, “Göçün kısıtlanmasını savunanlar yurtdışından işgücü getiren her şirketin kötü niyetli olduğuna ve standartların altında ücret vermek amacıyla böyle bir şey yaptığına inanmamızı istiyor. Bu yanlış bir varsayım. Üstelik bu geçici çalışma vizelerini kullanan işverenlerin sayısı da nispeten az” değerlendirmesinde bulundu.

Vize Yasağından Kimler Etkilenecek?

ABD Başkanı Donald Trump, Corona salgınının ekonomik etkileri sebebiyle H-1B, L ve J vize türleri gibi çalışma vizelerini geçici olarak askıya aldı. Çarşamba günü yürürlüğe girecek uygulamayla yabancı ülke vatandaşlarının bu vizelerle ABD’ye girişi yıl sonuna kadar yasaklanacak.

Hangi vize türleri yasak kapsamında?

H-1B vizesi: Yurtdışından üniversite mezunu kişilere üç yıl süreyle ABD’de çalışma imkanı veriyor. Özellikle teknoloji şirketleri ve bazı federal kurumlarca nitelikli işgücü getirmek için kullanılıyor.

L vizesi: Önceki üç yıl içinde yurtdışında aralıksız bir yıl çalışmış olan ve aynı işverenin ABD’deki bir şubesi, ana şirketi, ona bağlı bir diğer şirketi veya temsilcisinde idari, yönetici veya uzmanlık bilgisi gerektiren bir konumda görev yapacak olanlara veriliyor. L Vizesi, ABD’li işverenin kendisine bağlı yabancı ofislerde görev yapan bir yöneticiyi ABD’deki ofislerinden birisine transfer etmesini sağlıyor. Bu vize henüz ABD’de bir ofisi bulunmayan yabancı şirketin ofis kurmak amacıyla ABD’ye bir yönetici göndermesine de imkan veriyor.

H-2B tarım dışı geçici işçi programı: ABD’deki işverenlerin, geçici tarım dışı işlerde çalıştırmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlıyor.

J vizesi: Kültürel değişim programlarında kullanılan göçmen olmayan vize türü. Eğitim veya kamu kurumlarını da kapsayacak şekilde değişim programı katılımcılarına veriliyor.

Başkan Donald Trump’ın kararnamesi bu vize türlerine sahip kişilerin aile bireylerinin de ABD’ye girmesini engelliyor.

Geçici yasak, halihazırda geçerli vize sahiplerini de etkiliyor mu?

Geçerli bir vize ile zaten ABD’de bulunan yabancı çalışanlar, yasaktan etkilenmeyecek. ABD dışında bulunan, geçerli vize ve seyahat belgeleri olanlar da kararnameden muaf.

ABD Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri’nden bir sözcü de kararnamenin, ABD’de bulunan bir vize sahibinin vize süresini uzatmasını ya da başka bir vize türüne geçişini engellemeyeceğini söyledi.

Kararname kapsamındaki vize türlerinden biriyle ABD dışında bulunanların, vize ve seyahat belgelerini yenileyip yenileyemeyeceği ise belirsiz.

Başka kimler muaf?

Vize yasakları ABD vatandaşlarının eşlerini ve çocuklarını kapsamıyor.

Gıda tedariği sektöründe çalışan yabancılar da kararnameden muaf.

Vize yasağı, ABD’ye girişleri ulusal çıkar dahilinde kabul edilen yabancı işçileri de kapsamıyor.

Corona virüsü salgını alanında çalışan sağlık görevlileri ve virüs araştırmalarına katılanlar da bu yasaktan muaf tutuldu.

Kararnameden kaç kişinin etkilenmesi bekleniyor?

Merkezi Washington’da bulunan Göç Politikaları Enstitüsü, 1 Temmuz ile 31 Aralık arasında 167 bin işçinin ve aile bireyinin ABD’ye giremeyeceğini tahmin ediyor. Bu kişilerin 72 bininin J-1 vizesi ve 29 bininin H-1B vizesi sahibi olacağı belirtiliyor.

En fazla hangi ülkeler etkilenecek?

Yıllık 85 bin kişilik kotası olan H-1B vizelerinin büyük bölümü Hindistan ve Çin’den gelenleri kapsıyor.

ABD Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri verilerine göre 1 Ekim 2018’de başlayan 2019 mali yılında H1-B vizesi taleplerinin yüzde 72’si 388 bin başvuru ile Hindistan’dandı. Çin’den gelen başvurular ise taleplerin yüzde 13’ünü oluşturdu.

Hangi vizeler kararname kapsamında değil?

Mevsimlik tarım işçilerine verilen H2-A vizesi yasak kapsamında değil. H2-A, ABD’deki işverenlerin, yeterli sayıda Amerikalı işçinin bulunamadığı geçici tarım işlerinde çalıştırılmak üzere yabancı uyruklu işçileri getirmesini sağlıyor.

Olağanüstü yetenekli kişiler için verilen O vizesi de kapsam dışı. Bu vize türü, bilim, sanat, eğitim, ticaret veya sporda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan, ya da film veya televizyon sektöründe olağandışı bir başarı kaydeden ve bu başarılar nedeniyle ulusal veya uluslararası çapta tanınan kişilere yönelik.

İLGİLİ HABER

Amerikanınsesi / WASHINGTON (Reuters)

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top