GÜNDEM

ORGANİZE SUÇLARIN ODAĞI HALİNE GELEN PARTİ: MHP

Aydın’da 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya cinsel saldırıda bulunup boğarak öldüren Aytu Çetin’in gözaltı sırasında üç hilalli dövmesinin görünmesi ve Samsun’da da boşandığı kadına öldüresiye şiddet uygulayan İbrahim Zarap’ın MHP’ye yakın olduğunu gösteren fotoğraflarının ortaya çıkmasına ilişkin MHP yönetiminden bir açıklama daha geldi.

MHP’den Zarap ve Çetin açıklaması:

“Büyük Kurultay öncesinde cereyan etmesi tesadüf değildir”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın:

“Aydın ve Samsun’da yaşanan ve failleri MHP ile ilişkilendirilen olaylarla ilgili “MHP’yi hedefe koyan sistemli ve planlı saldırıların 18 Mart Perşembe günü yapılacak 13. Olağan Büyük Kurultay öncesinde cereyan etmesi tesadüf değildir.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı'ndan Zarap ve Çetin açıklaması:

Aydın’da 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya cinsel saldırıda bulunup boğarak öldüren Aytu Çetin’in gözaltı sırasında üç hilalli dövmesinin görünmesi ve Samsun’da da boşandığı kadına öldüresiye şiddet uygulayan İbrahim Zarap’ın MHP’ye yakın olduğunu gösteren fotoğraflarının ortaya çıkmasına ilişkin MHP yönetiminden bir açıklama daha geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın:

“İki olayın toplum vicdanında derin yaralar açtığını belirtmeliyim..

Bu olaylara en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gösterildi..

MHP; 52 yılı aşan siyasi mücadelesi boyunca Türk milletini diğer beşeri yapılardan daha ihlaslı kılan insani değerlerin yaşatılması için çaba göstermiştir. MHP; kültürel ve sosyal değerlerimizin muhafazasının barış, esenlik ve huzurun devamı açısından olduğu kadar bekamız açısından da önem taşıdığının bilinciyle politikalar üretmiştir.”

“KURULTAY ÖNCESİ PLANLI SALDIRILAR”

Semih Yalçın:

“Buna rağmen iki failin birinin siyasi görüşlerini, diğerinin kullandığı üç hilal amblemini bahane eden kimi fırsatçıların, affedilmez suçların faturasını MHP’ye çıkarma çabasına girdiğini söylemeliyim..

Buradan, MHP’nin kamuoyundaki güçlü itibarına suikast düzenlemek için fırsatçılık yapanlara ekmek çıkmayacaktır. Bilakis, partimize haksız isnatta bulunanlar cürmümeşhut hâlinde yakalanmış ve kamuoyu vicdanında mahkûm edilmiş olacaklardır. Kaldı ki MHP ile irtibatlandırılmayı çalışılan kişilerin parti teşkilatında üstlendikleri herhangi bir görev ve mesuliyet de bulunmamaktadır.,

İki olayın ardından sosyal medya üzerinden MHP ve parti yöneticilerine yönelik sistematik saldırılar başlatıldı..

MHP’yi hedefe koyan sistemli ve planlı saldırıların 18 Mart Perşembe günü yapılacak 13. Olağan Büyük Kurultay öncesinde cereyan etmesi tesadüf değildir. Şer mihrakının; Türkiye’nin bütünlüğü aleyhinde faaliyet gösteren ve bölücülük yapan milletvekilleri hakkındaki fezlekelere dair MHP’nin toplum vicdanına tercüman olarak kararlı bir tutum sergilediği bir dönemde zincirleme saldırılar kurgulaması, meselenin bir başka çarpıcı boyutudur.”

Samsun’da eski eşine şiddet uygulayan İbrahim Zarap tutuklandı

İbrahim Zarap:

“Olaydan sonra çevredekiler beni darp etti. Eğer kimlikleri tespit edilebilirse hepsinden şikayetçi olacağım.”

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, darbedilen kadın ile çocuğunun koruma altına alındığını açıkladı.

Şiddete uğrayan E.M.:

“Ben daha önce de kendisinden şikayetçi olmuştum, zaten boşanmıştık. Dışarı çıkmasını asla istemiyorum hep tutuklu kalsın.”

İbrahim Zarap isimli erkek, 5 yaşındaki kızını annesine götürmek için eski eşi E.M ile buluşmak istedi.

Karşıyaka Mahallesi’ndeki meydanda buluşan İbrahim Zarap ve E.M arasında bir süre sonra tartışma çıktı.

İbrahim Zarap eski eşini darp etti. Çevredeki yurttaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan E.M tedavisinin ardından taburcu edildi.

Kadının yüzünde ve kafasında darp sonucu ezikler oluştuğu öğrenildi.

Saldırgan İbrahim Zarap ise Canik Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Bürosu tarafından gözaltına alındı.

Bu arada, kadının, çocuğunun gözü önünde darp edilmesi bir cep telefonu kamerasınca kayıt edildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki çekti. Çiftin 2.5 yıl önce boşandığı öğrenildi. 

TUTUKLANDI

Eski eşi E.M.’yi (24) sokak ortasında saldırıp, 5 yaşındaki kızlarının gözü önünde tekme tokat döven İbrahim Zarap (27), sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Olayın ardından vatandaşlar tarafından etkisiz hale getirilen ve polis ekiplerince gözaltına alınan İbrahim Zarap emniyette alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.

İbrahim Zarap’ın polise verdiği ifadesi:

“Kızımı teslim ederken bana, ‘Sana bir daha kızı göstermeyeceğim’ gibi şeyler söyledi. Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirmişim. O yüzden böyle yaptım.”

ADALET BAKANI GÜL’DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül:

“Samsun’da kadına karşı şiddetin en aşağılık örneklerinden birinin sergilendiği olay hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık talimatıyla fail yakalanarak gözaltına alındı. Hukuk gereğini yapacak, failin yaptığı yanına kar kalmayacak.”

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı:

“Samsun’un Canik ilçesinde 06.03.2021 tarihinde E.M’nin boşandığı eski eşi İ.Z. tarafından darbedilmesi olayı haber alınır alınmaz derhal soruşturma başlatılmıştır. Şüpheli İ.Z. savcılık talimatıyla yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma titizlikle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BAŞHEKİM: “KAFA TRAVMASI VAR”

Hastane Başhekimi Ahmet Şen:

  “Şiddete maruz kalan kadının durumuna ilişkin… hHsta müşahede altına alındı. Kendisi travmaya maruz kalmış. Kafa travması var. Kafada ödemleri var. Beyinde ve boyunda cerrahilik bir bulgumuz yok. Yüz kemikleriyle ilgili bazı patolojik görüntüler var. Batın içinde herhangi bir organ hasarımız yok. Hastamızda şu an için bir hayati tehlikesi olduğunu söylemeyiz. Bilinci açık. Birkaç gün takip edeceğiz..

Şiddete tanıklık eden 5 yaşındaki küçük çocuk aile yakınlarının yanında. Onunla ilgili bir şey düşünmüyoruz. Ama ruhsal travma tarafı bundan sonra üzerinde daha çok durulması gereken taraf olacak diye düşünüyorum. Ama travmatik lezyon yok şu anda.”

BABA: EN AĞIR CEZANIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ

E.M’nin babası İsmail M.:

“Kızımın sağlık durumunun iyi olmasıyla teselli bulduk..

Kızım eski eşinden 2,5 yıl önce ayrıldı..

Bize karanlık ne olduğunu bilmiyoruz. Devamlı yapıyor bunu. Devletin bunları salmaması lazım. En ağır cezanın verilmesini istiyoruz. Orada çocuğunun yanında bu hareketi yapıyorsun…”

BAKAN KOCA: “HAYATİ TEHLİKESİ YOK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Bir kadının sokakta, çocuğunun gözü önünde ağır şiddete maruz kaldığı haberi tüm Türkiye’yi üzdü. Samsun’daki olayda 112 Acil ekibimiz 21.11’de gelen çağrı üzerine 21.16’da hastaya, 21.20’de hastaneye ulaştı. Şu an Eğitim Araştırma Hastanesinde olan hastanın hayati sorunu yok.”

“MÜDAHİL OLACAĞIZ”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:

“Samsun’da bir kadına, bir anneye uygulanan insanlık dışı şiddet vakasının Bakanlık olarak takipçisiyiz. Failin en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağız. Anneye ve çocuğumuza gereken tüm sosyal hizmet modelleri ve psikososyal destek sağlanacaktır.”

BAŞSAVCILIK KADIN VE ÇOCUK İÇİN KORUMA KARARI ALDI

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Canik ilçesinde eski eşi tarafından darbedilen kadın ile çocuğunun koruma altına alındığını açıkladı.

92 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunup öldürdü

92 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunup öldürdü

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde Hanım Pınarlı (92) yalnız yaşadığı evinde boğularak öldürüldü. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli A.Ç.’nin (23), yaşlı kadına cinsel saldırıda da bulunduğu ortaya çıktı.

İç çamaşırında Pınarlı’ya ait olduğu tahmin edilen kan lekeleri bulunan A.Ç.’nin aynı mahallede yaşadığı ve yaşlı kadınla komşu olduğu saptandı.

İlk ifadesinde, “Eve girdiğimde kendisini tutup itekledim. Yere düşünce de kaçıp gittim” diyen A.Ç, “alkollü olduğu için evde yaşanılanları hatırlamadığını” öne sürdü. A.Ç., adliyeye sevk edildi.

Bahçeli’den, MHP’li olduğu iddia edilen kişiler hakkında ilk yorum: “Provokatörler deşifre edilmelidir”

MHP’li oldukları iddia edilen İbrahim Zarap ve 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya cinsel saldırıda bulunup boğarak öldüren A.Ç

Bahçeli'den, MHP'li olduğu iddia edilen kişiler hakkında ilk yorum: Provokatörler deşifre edilmelidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

”Milliyetçi Hareket Partisi, lekesiz, gölgesiz ve şüphesiz ambleminin istismarına, adi bir suçlu vasıtasıyla karalanmasına asla göz yummayacaktır. Süreç nereye gidiyorsa oraya kadar götürülmeli, katil cezasını bulmalı, eğer varsa arkasındaki provokatörler deşifre edilmelidir.”

Bahçeli’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde ülkemizin farklı yerlerinde yaşanan şiddet ve cinayet vakaları insanım diyen herkesin kanını dondurmuştur. Suçsuz ve günahsız masum kadınlara yönelmiş hunhar saldırılar toplumsal huzur ve insanlık değerlerini hedef almıştır.

Samsun’un Canik ilçesinde, yanında küçücük kızı olmasına rağmen boşandığı eski eşi tarafından sokak ortasında hiç acımadan, hiç gözünün yaşına bakılmadan alçakça dövülen hanım kardeşimiz bizleri derinden yaralamıştır. Bu caniye zalimliğinin hesabı sonuna kadar sorulmalıdır.

Bir diğer sarsıcı olay ise Aydın’da görülmüştür. 92 yaşındaki bir kadına cinsel saldırıda bulunduktan hemen sonra boğarak öldüren bir katil Nazilli’de bir otel odasında yakalanmıştır. Bu cinayetin failinin en ağır cezaya çarptırılması insanlık onurunun bir gereğidir.

92 yaşındaki bir hanımefendinin ırzına ve hayat hakkına musallat olan canavarın gözaltına alındığı esnada, kameralara yansıyan bileğindeki üç hilal dövmesi ise dikkat çekmiştir. Bunun bir tertip mi yoksa gerçek mi olduğu bütün yönleriyle araştırılması hayati bir zorunluluktur.

Gerek güvenlik güçlerimiz, gerek adli makamlarımız, gerekse de Aydın il teşkilatımız üç hilalli dövmeyle afişe edilen cani hakkında ihtiyaç olan incelemeleri derinleştirmelidir. Bir kadına el uzatan, dil uzatan, kanına ve canına kast eden bir yaratığa tahammülümüz yoktur.

Milliyetçi Hareket Partisi, lekesiz, gölgesiz ve şüphesiz ambleminin istismarına, adi bir suçlu vasıtasıyla karalanmasına asla göz yummayacaktır. Süreç nereye gidiyorsa oraya kadar götürülmeli, katil cezasını bulmalı, eğer varsa arkasındaki provokatörler deşifre edilmelidir.”

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık:

“Katilin gözaltına alındığı esnada, kameralara yansıyan bileğindeki üç hilal dövmesi üzerinden sosyal medyada camiamıza, partimize yönelik mesnetsiz ithamlar olmuştur..

Katilin Milliyetçi Hareket Partisi Sultanhisar ilçe teşkilatımızla ve Sultanhisar Ülkü Ocaklarımız ile hiçbir bağı yoktur, olamaz. Gerek güvenlik güçlerimiz, gerek adli makamlarımız, gerekse de Aydın il teşkilatımız üç hilalli dövmeyle afişe edilen cani hakkında ihtiyaç olan incelemeleri derinleştirmiştir. Konuyu yakından takip etmekteyiz. Bir kadına el uzatan, dil uzatan, kanına ve canına kasteden bir yaratığa tahammülümüz yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi, lekesiz, gölgesiz ve şüphesiz ambleminin istismarına, adi bir suçlu vasıtasıyla karalanmasına asla göz yummayacaktır. Süreç nereye gidiyorsa oraya kadar götürülmeli, katil cezasını bulmalı, eğer varsa arkasındaki provokatörler deşifre edilmelidir. Kadın cinayetlerini, kadına şiddeti bütün kalbimizle ve hissiyatımızla lanetliyoruz. Cennet Aydın kentimizde katledilen merhumeye Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.”

Sultanhisar İlçe Başkanı Tolga Burhaniye:

“Uğruna şehitler verdiğimiz kutlu davamızın en büyük değeri ahlaktır. Ahlak üzere hayat sürmeyen bizden değildir. Herkesin ulaşabildiği yüzük, rozet, dövme ve benzeri kullanarak suç işleyenler üzerinden sosyal medya üzerinden camiamızı işaret etme gayretleri boşuna çıkmıştır. Üstat Neşet Ertaş’ın ifadesi ile ‘Kadın insandır, erkek insanoğlu.’ Kadın ve şiddet kelimelerinin yan yana gelmediği günlerin yaşanması dileğimizdir.”

Bahçeli’nin açıklamasının ardından ‘üç hilal’ soruşturması

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya cinsel saldırıda bulunup boğarak öldüren A.Ç’nin, gözaltı sırasında üç hilalli dövmesinin görünmesi üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır:

”Kadına Yönelik Şiddet Araştırılsın’ önergelerimizi reddeden bu zihniyet, dövmeyi araştırmanın peşine düşmüş”

Bahçeli'nin açıklamasının ardından 'üç hilal' soruşturması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

”Süreç nereye gidiyorsa oraya kadar götürülmeli, katil cezasını bulmalı, eğer varsa arkasındaki provokatörler deşifre edilmelidir”

Bahçeli’nin, ”Provokatörler deşifre edilmelidir”açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada;

“Aydın’da, 92 yaşında bir kadının canice işlenen bir cinayet sonrasında hayatını kaybetmesinin ardından, failin adliyeye kelepçeli şekilde götürülmesi sırasında elindeki dövme görüntüsünün yansıması ile ilgili olarak herhangi bir ihmal ya da kasıt bulunup bulunmadığının soruşturulması için, Bakan onayı ile bir Mülkiye Başmüfettişi ve bir Polis Başmüfettişi görevlendirilmiştir.”

”DÖVMEYİ ARAŞTIRMANIN PEŞİNE DÜŞMÜŞ”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır:

”92 yaşında tecavüze uğrayıp öldürülen bir kadın var ama İçişleri Bakanlığı, üç hilalli dövmenin itibarının derdine düşmüş.‘Kadına Yönelik Şiddet Araştırılsın’ önergelerimizi reddeden bu zihniyet, dövmeyi araştırmanın peşine düşmüş.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top