GÜNDEM

KARADENİZLİ, DENİZİ UNUTTU

‘Kıyı kesiminde gerçekleştirilen Karadeniz sahil yolu kentlinin sahil-deniz sisteminden kopmasını beraberinde getirdi ve kentin temel karakteristiğini bozarak kamusal kullanıma engel teşkil etmiştir.’

Karadeniz Sahil Yolu,
kentlinin denizle bağını kopardı

Karadeniz Sahil Yolu’nun ilk ihalesi 1987’de yılında yapılmış, açılışı 2007 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından yapılmıştı.

Karadeniz Sahil Yolu’nun uzunluğu 542 kilometre.

Sahil Yolu; Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars illerinden geçiyor.  

Yağan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle kıyıda oluşan dev dalgaların altında kalan Yol’da sık sık çökmeler yaşanıyor. Sahil yolunun, Karadeniz’in doğasına zarar vereceği ve halkı denizden koparacağı yönündeki uzman uyarılarına da kulak asan olmadı.

Giresun ve Trabzon’da yapılması planlanan dolgu projelerinde, KARADENİZ SAHİL YOLU HALKI DENİZDEN KOPARDI, eleştirileri gün yüzüne çıktı.

Karadeniz bölgesinde artan kentsel dönüşüm ve inşaatlar sonucunda ortaya çıkan hafriyat, kıyı dolguları olarak kullanılmaya başlandı,

Giresun’a bağlı Bulancak Belediye Başkanlığı tarafından planlanan  “kıyı ve sahil düzenlemesi Amaçlı dolgu alanı”

Giresun’un Bulancak Belediyesi, 70 bin metrekare dolgu ile denizi doldurarak hem bu hafriyat sorununu çözmeyi hem de üzerine kapalı fuar alanı yapmayı planlıyor. Belediye, dolgu projesine ait tanıtım dosyasında projenin yapılma gerekçesi olarak ‘Karadeniz Sahil Yolu nedeniyle kıyıyla bağlantısı kesilen kentlinin yeniden kıyıyla buluşması’ gösterildi.


Belediyenin Proje dosyasındaki, Karadeniz Sahil Yolu için yapılan tesbit, ‘Kıyı kesiminde gerçekleştirilen Karadeniz sahil yolu kentlinin sahil-deniz sisteminden kopmasını beraberinde getirdi ve kentin temel karakteristiğini bozarak kamusal kullanıma engel teşkil etmiştir.Amacımız Bulancak halkının yeniden sahil-deniz sistemi ile ilişkisini kurarak sosyal yapının gelişmesini sağlamaktır. Planlanan faaliyet kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında gerçekleştirilecek olup kaplayacağı alan yaklaşık 70 bin metrekare’dir.”

Trabzon’a bağlı Vakfikebir Belediye Başkanlığı tarafından planlanan  “kıyı ve sahil düzenlemesi Amaçlı dolgu alanı”

Projesi dosyasında yapılan tesbitler ile Karadeniz Sahil Yolu eleştirildi; ‘İlçe yerleşmesinin, dar bir kıyıya sahip olması, karayolunun kıyı ile kent arasında doğal bir eşik oluşturması, halkın deniz ile ulaşımını olumsuz etkilemiş ve kıyı kesiminin yeniden planlanmasını zorunlu kılmıştır.’
Elli bir hektarlık sahil dolgu projesinin “teknik altyapı alanı, açık spor alanı, güneşlenme ve sportif amaçlı” olacağı ve bu sayede halkın kıyı ile bağının yeniden kurulacağı kaydedildi. 

KARADENİZ SAHİL YOLU TARİHÇESİ 

Samsun’dan Sarp sınır kapısına kadar uzanan Karadeniz Sahil Yoluyla ilgili ilk büyük ihale, 1987 yılında, trafiğin en yoğun olduğu Çarşıbaşı-Trabzon-Araklı kesimi için yapıldı. Projenin planlanan sürede tamamlanabilmesi ve yolun hizmete açılabilmesi için 1997 yılından itibaren ihale edilen kesimlerin, dış kredili olarak yapılması kararlaştırıldı. 16 ayrı bölümden 12 kesimde dış kredi, 4 kesim ise bütçeden finanse edilerek çalışmalara başlandı. Bu noktadan itibaren süreçte birçok hükümet ve bakanın görev aldığı yolun yapımı AKP’li yıllarda tamamlandı.  Yaklaşık 4.2 milyar dolara mal olan Karadeniz Sahil Yolu’nun inşasında, 138 milyon metreküp kazı-dolgu, 180 milyon ton tahkimat, 3 milyon metreküp beton imalatı gerçekleştirildi. Yolun 559 kilometre olan uzunluğu, yapılan 17 kilometrelik kazıyla, 542 kilometreye düşürülürken, bu kazıların 15 kilometresi Bolaman-Perşembe yolunda, 2 kilometresi de Samsun çevre yolunda yapıldı. Yaklaşık 4.2 milyar dolara mal olan 542 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu’nda, 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüp tünel, 18.5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel yer alıyor.

İLGİLİ HABER

Kaynak //http://www.gazete2023.com/guncel-yasam/karadeniz-sahil-yolu-halki-kiyidan-kopardi-h86060.html

Gazete2023

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top