BİLİM & TEKNOLOJİ

DÜNYA’DA YAŞAMIN NASIL VAR OLDUĞU…

Japon Uzay Ajansı (JAXA), insanlık tarihinde ilk kez bir asteroidin yüzeyinde iki tür organik maddenin keşfedildiğini doğruladı.

İnsanlık tarihinde bir ilk: Asteroidin yüzeyinde organik madde keşfedildi

Japon Uzay Ajansı (JAXA), insanlık tarihinde ilk kez bir asteroidin yüzeyinde iki tür organik maddenin keşfedildiğini doğruladı.

Araştırma sonunda, bir santimetrenin binde bir aralığında organik madde tespit edildi.

Japon araştırmacılar, 2010 yılında icra edilen Hayabusa görevi sırasında ziyaret edilen Itokawa adlı S-tipi asteroidden alınan, 30 mikrometre genişliğindeki “Amazon” lakaplı bir parçacığın kimyasal yapısını çözmek için özenli bir laboratuvar analizi gerçekleştirdi.

Araştırma sonunda, bir santimetrenin binde bir aralığında organik madde tespit edildi.

Royal Holloway University of London’dan yerbilimci Queenie Chan’a göre:

 “Elde edilen bulgular, bir asteroidin izlediği evrim yolunun Dünya’nınkine ne kadar benzediğini ortaya çıkarması açısından oldukça heyecan verici.”

“İLKEL ORGANİK MADDE”

Japon bilim insanlarına göre gerçekleştirdikleri araştırma, asteroidin ‘ilkel organik madde’ olarak adlandırılan yapı taşlarını, soğuduktan çok sonra edindiğini; uzaydaki aşırı soğuğa rağmen, yıldızlar arasındaki yolculuğu devam ederken, su ve diğer organik maddeleri kendine çektiğini ortaya koyuyor.

Dünya’ya düşen ya da atmosfere girdikten sonra eriyen göktaşlarının çoğu “S” sınıfına ait; bu nedenle bu son keşif, asteroit ve meteor çarpmalarının gezegene yaşam tohumları ekme olasılığını artırıyor. Bu tür araştırmalar, Dünya’da yaşamın nasıl var olduğunun yanı sıra “uzayda yaşam” fenomenine dair de eksik bulmaca parçalarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Yaşam için gerekli organik maddeler bir asteroidin yüzeyinde ilk kez bulundu

“Itokawa tıpkı Dünya gibi dışarıdaki maddelerden gelen sıvı ve organik materyalleri yavaş yavaş birleştirdi ve milyarlarca yıl boyunca sürekli gelişti”

Bilim insanları çalışmalarının, uzaydan getirilen karbonlu maddelerin ayrıntılı analizinin yolunu açtığını söyledi (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) /// cafemedyam

Bilim insanları, Dünya’daki yaşam için gereken organik maddeleri ilk kez bir asteroidin yüzeyinde tespit etti. Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın 2010’daki Hayabusa görevinde Itokawa adlı asteroitten elde edilen örnekte su ve organik madde bulundu.

Uzmanlar, söz konusu maddelerin bir çarpışma sonucunda ortaya çıkmadığını ve asteroidin kendisinden kaynaklandığını belirtti. İncelenen örnek, su ve organik maddenin kimyasal olarak zaman içinde geliştiğini gösteriyor.

Birleşik Krallık’taki Londra Royal Holloway Üniversitesi’nden gezegen bilimcilerin yaptığı araştırmada, Itokawa’nın tıpkı Dünya gibi dışarıdaki maddelerden gelen sıvı ve organik materyalleri yavaş yavaş birleştirdiği ve milyarlarca yıl boyunca sürekli geliştiği öne sürüldü.

Araştırma ekibine göre, asteroit yıkıcı bir etki sebebiyle aşırı ısınma, su kaybı ve parçalanma sürecinden geçse de parçalardan tekrar bir araya geldi. Üzerine düşen toz ya da karbon bakımından zengin meteorlarla gelen suyla tekrar su kazandı.

Bilim insanları çalışmanın, Dünya’daki meteorların çoğunun geldiği Itokawa gibi S-tipi asteroitlerin yaşamın ham bileşenlerini içerdiğini gösterdiğini belirtti. Dünya’daki yaşamın kökenlerine dair araştırmalar daha önce karbon bakımından zengin C-tipi asteroitlere odaklanmıştı. Söz konusu asteroidin analizinin, bu geleneksel görüşleri değiştirdiğine işaret edildi.

Araştırma ekibinden, Londra Royal Holloway Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü’nden Dr. Queenie Chan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amazon adı verilen tek bir örneğe yaptığımız analiz, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından ayrıntılı olarak incelendikten sonra, hem ilkel (ısıtılmamış) hem de işlenmiş (ısıtılmış) organik maddenin (birbirine) on mikron (bir santimetrenin binde biri) uzaklıkta bulunduğunu gösterdi..

Isıtılmış organik madde, asteroidin geçmişte 600 derecenin üzerinde ısıtıldığını gösteriyor. Ona çok yakın olan ısıtılmamış organik maddenin varlığı, ilkel organiklerin Itokawa soğuduktan sonra yüzeyine düştüğü anlamına geliyor.”

Amazon’u incelemenin asteroidin gelişiminin daha iyi anlaşılmasını sağladığını belirten Chan:

“Bulgular, bir asteroidin tarihinin karmaşık ayrıntılarını ve gelişim sürecinin prebiyotik Dünya’nınkine ne kadar benzediğini ortaya çıkardığı için gerçekten heyecan verici..

Organik madde, asteroit üzerinde yaşamın olduğunu doğrudan göstermese de bize asteroidin Dünya’daki yaşamın başlangıcındaki ilk hammaddelerin aynısını taşıdığını söylüyor.”

Araştırma, hakemli bilim dergisi Scientific Reports’ta 4 Mart’ta yayımlandı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Independent Türkçe, Phys.org, Daily Mail / Derleyen: Uğurcan Yıldız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: