SPOR

RIDVAN DİLMEN FUTBOL YORUMCULUĞUNU BIRAKTIĞINI AÇIKLADI

Süper Lig’de 2020-2021 sezonunun başlamasından bu yana sürekli spor dünyasındaki farklı isimlerle tartışmaları ile gündeme gelen Rıdvan Dilmen futbol yorumculuğunu bıraktığını açıkladı.

Rıdvan Dilmen nasıl gitti?

Süper Lig’de 2020-2021 sezonunun başlamasından bu yana sürekli spor dünyasındaki farklı isimlerle tartışmaları ile gündeme gelen Rıdvan Dilmen futbol yorumculuğunu bıraktığını açıkladı.

 Yorumculuğu bıraktığını duyurduğu açıklamasında kendisinin de belirttiği gibi Rıdvan Dilmen uzun yıllardır futbol dünyasının içinde yer aldı. Ancak ‘bırakma’ açıklaması sanki futbolla ilişkisini tamamen kesecekmiş gibi bir kesinlikte yazılmıştı.

Dilmen’in yıllardır devam eden yorumculuğu neden bu sezon bitirdiği ve neden böyle bir tutum aldığı ise merak konusu oldu. Üstelik kendisini ve ailesini rahatsız eden isimleri yakında ifşa edeceğini de söylüyordu. Aslında 2020-2021 sezonu neredeyse baştan beri Dilmen için ‘gerginlikler sezonu’ oldu. İsmi özellikle hem hakem kararları hem de MHK ve TFF üzerinde etkisi olduğu iddialarıyla gündeme geldi. Hatta ‘Rıdvan Dilmen sezonu’ sözü sosyal medyada slogana dönüştü.

Sezonun henüz başında, Eylül ayında yaşanan ilk gerilim, Dilmen’in NTV’deki ‘Yüzde Yüz Futbol’ programında yaptığı açıklamalarla ortaya çıktı.

“Federasyon yetkilileri, hakemler, temsilciler, gazeteciler kesinlikle bir GBT’den geçirilmeli” diyen Dilmen:

“Maliye’nin kendisi de dahil bütün bu gazetecilerden vergi alması gerektiğini” söyledi. Aynı programda bazı gazetecileri “FETÖ üyesi olmak”la da suçladı.

Geçmiş yıllarda da yaptığı bazı yorumlarla tartışma konusu olan ve futbolun yönetiminde etkisi olduğu öne sürülen Dilmen’in bu sözleri bu sertlikte söylemesi şaşkınlık yarattı. Ancak muhataplarından da sert yanıtlar geldi ve tansiyon hiç düşmedi.

‘FETÖ’cü’ diye suçladığı gazetecilerden İbrahim Seten açıklamasında şöyle dedi:

“Ben ve arkadaşlarım Rıdvan Dilmen’in saldırılarına maruz kalıyoruz. Bunun sebebi de kendisini eleştirmiş olmamız. Evet eleştirdim. Çünkü tarafsız olduğunu iddia ederek oturduğu ve milyonlarca kişiye ulaştığı koltukta Fenerbahçe temsilcisi gibi davranıyor. Ben de espriyle karışık ‘Bu sezon Rıdvan Dilmen sezonu olsun’ diyorum. O da, bu eleştirilerime sağlam cevap veremediği için karşılığında bana ‘FETÖ’cü’ iftirası atıyor. Mesele bu kadar basit aslında…” Daha sonra da Dilmen’in böyle yaparak “FETÖ’cü vatan hainlerinin ekmeğine yağ sürdüğünü” öne süren Seten de futbolda ‘temiz eller’ operasyonu yapılmasını istedi.

Dilmen’in içinde yer aldığı tartışmalar Erman Toroğlu tarafından gündeme getirilen MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın onun isteği ile bu göreve getirildiği gibi iddialarla da sürdü. Toroğlu son olarak bugün yayınlanan yazısında bu iddiasını tekrarladı. Rıdvan Dilmen ise programlarında sık sık ‘futboldan çıkar beklentisi içerisinde olanların kendisini hedef haline getirmeye çalıştığını’ iddia etti.

Son olarak dün akşam NTV yayınında yaptığı açıklamada Dilmen şunları söyledi:

“Futbolda adalet kelimesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Önerimi 4 ay önce söylediğimde kimse ciddiye almadı. Sporun içinde bende dahil olmak üzere devletin makamlarına kimliğimi vermeye hazırım. Galatasaray asbaşkanı, haklı bir şekilde ‘Haksızlığa uğradık’ diyor. Fenerbahçe başkanı diyor, Trabzonspor başkanı diyor. Demek ki bir tuhaflıklar var.”

Ve bugün futbol yorumculuğunu bırakma kararı geldi… Tarafsız futbol yorumcularının bu sürece ilişkin değerlendirmeleri ise futbolun büyük etkisinin ve yüksek gelirlerin çeşitli kliklerin çatışmasına neden olduğu yönünde. Futbol dünyasındaki yorumlarda Dilmen’in karşı karşıya geldi isimlerin genellikle Sabah gazetesi ile bağlantılı olduğuna da dikkat çekiliyor

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top