GÜNDEM

MUBARİZ GURBANOĞLU’NA, “FETÖ’YE BİLEREK VE İSTEYEREK YARDIM” SUÇUNDAN 5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mübariz Gurbanoğlu, FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım etmekten 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’den yargılanan Mübariz Gurbanoğlu’nun cezası belli oldu

Mübariz Gurbanoğlu, FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım etmekten 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ üyeliği suçundan yargılanan Mubariz Gurbanoğlu’na, “FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, tahliyesine karar verdiği Gurbanoğlu’na adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı koydu.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mubariz Gurbanoğlu ile 9 avukatı katıldı.

Tanıkların dinlenildiği duruşmada, savcının celse arasında sunduğu esasa ilişkin mütalaaya karşı sanık Gurbanoğlu’nun savunması alındı. Gurbanoğlu, mütalaaya katılmadığını ifade ederek, FETÖ’ye yardım etmediğini, FETÖ öğrencilerine burs vermediğini, FETÖ okullarının kapanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Sanığın avukatlarının beyanlarının ardından yargılamanın sona ereceği bildirilen sanık Gurbanoğlu’nun son sözleri alındı.

Mubariz Gurbanoğlu, hakkındaki iddiaları reddederek:

“Bu adam (Fetullah Gülen) sahtekardır. Ömür boyu bildiğim rotada yürüdüm. Adaletin işlemesini istiyorum. Türkiye sevdalısıyım. Beni bu ülkeden kovsanız dahi gidecek yerim yok. Mezar yerimi dahi burada Etiler’de aldım. Kaçmadım, kaçmam da. Babam hasta, tedavisinde yanında olmama ihtiyacı var. Gemilerim aylardır limanlarda bekliyor. Gemi personelim aylardır maaş alamıyor. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Gurbanoğlu’nu “FETÖ içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve aldığı ceza miktarını dikkate alarak tahliyesine karar veren heyet, sanık hakkında “konutu terk etmeme” ve “yurt dışına çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Gurbanoğlu’nun yakınları ve Azerbaycanlı kalabalık bir grup, tahliye haberi üzerine sevinç gözyaşları döktü.

Grup adliye koridorlarında slogan atarken, Gurbanoğlu’nun duruşmalarını takip eden ve önceki celselerde tanık olarak ifadesine başvurulan sanatçı Mahsun Kırmızıgül, ev hapsi kararının fazla olduğunu belirterek, sanığın haksız yere yargılandığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Mubariz Mansimov Gurbanoğlu’nun, FETÖ kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

NE OLMUŞTU?

Eski ortağa gözaltı

Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan ile iş ilişkileri olan Azeri iş insanı Mansimov Gurbanoğlu FETÖ soruşturmasından gözaltına alındı. Soruşturma İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapıldı.

Eski ortağa gözaltı

Gurbanoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Asker kökenli Mübariz Mansimov Gurbanoğlu dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden biri olan Palmali Grubu’nun kurucusu.

2007’de Türkiye vatandaşı olan Azerbaycan asıllı Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu BMZ Denizcilik’ten üç tanker kiralamasıyla adını duyurmuştu.

Ayrıca Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014’te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali’ye çalışıyordu. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan iş insanlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın oğluna kadar şirketlerin Mansimov’la bağlantısı bulunuyordu.

Tolga Ağar milletvekili seçildikten sonra Gurbanoğlu ile iş ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. 

2011 yılında Bodrum Yat Lima-nı’nı da Jefi Kamhi’den 42 milyon dolara satın alıp, 100 milyon dolar yatırımla Yalıkavak Marina’yı hayata geçiren Gurbanoğlu, 2013-2014’te Türkiye’nin en zengin 10 iş insanından biri olarak gösteriliyordu.

2015 yılında da Forbes’ın dünyanın en zengin 500 iş insanı listesine girdi.

Geçen ay hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığı yönündeki iddialara sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile tepki göstermişti.

Gurbanoğlu: “Beni terörle, FETÖ ile ilişkide ve casuslukta yalandan itham ederek üzerime suç atmak istiyorlar. Bana FETÖ’cü demektense kendinize, geçmişinize ve çocuklarınızın nerde eğitim aldığına bakın. Hukuku, adaletsizliği parayla almaya kalkıyorlar. Benim eski satılmış çalışanlarımı, bazı hâkimleri, devlet adamlarını satılan mal gibi almışlar. Onlar da mal gibi paranın kulu olmuş, ne şeref kalmış ne de namus. Bir zamanlar o hocanın peşinde koşanlar şimdi bana saçma, akıl almaz iftiralarla geliyorlar… Sizin sonunuzu ise ben hiç düşünemiyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ iddiasıyla tutuklanan Mübariz Mansimov için AKP’ye yakın sanatçılardan kampanya

FETÖ iddiasıyla tutuklu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Azeri iş insanı Mübariz Mansimov’un yarınki duruşması öncesinde iktidara yakın ünlü isimler sosyal medyada #freemubarizmansivov ve #mübarizmansivoadalet etiketiyle kampanya başlattı.

Mansimov Gurbanoğlu, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 17 Mart 2020’de tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Azeri iş insanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu polisteki sorgusunun ardından Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul Adliyesi’ne çıkarılmış, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Gurbanoğlu, hakimlik sorgusunun ardından ”FETÖ üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Ünlü işadamı için AKP’ye yakınlıklarıyla bilinen sanatçılar Orhan Gencebay, eşi Sevim Emre, özellikle Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan Gezegen Mehmet lakaplı radyocu Mehmet Akbay, müzisyen Ercan Saatçi, muhalif paylaşımlarıyla dikkat çeken Mahsun Kırmızgül #freemubarizmansivov ve #mübarizmansivoadalet etiketleriyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Kurbanoğlu’nun ailesi de ticari bir komplo kurulduğu göndermesi yaparak:

“Kurulan komployu Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı araştırmalı. İçeride olmasından kimler çıkar sağlıyor, bunu araştırmalılar. Ona yapılan bu komplonun boşa çıkacağını, adaletin tecelli edeceğini ve yarın serbest kalacağını umut ediyoruz” açıklaması yaptı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top