BİLİM & TEKNOLOJİ

SN10 YERE İNDİKTEN 8 DAKİKA SONRA PATLADI

Ancak araç indikten dakikalar sonra patladı. Bununla birlikte, roketin manevraları başarıyla gerçekleştirip yumuşak iniş yapması önemli bir ilerleme olarak görülüyor.

SpaceX’in Mars projesi Starship, deneme uçuşu sonrasında patladı

Spacex şirketinin uzaya insanlı uçuş planında kullanmak üzere çalışmalarına devam ettiği Starship ilk kez yere başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi.

Ancak araç indikten dakikalar sonra patladı. Bununla birlikte, roketin manevraları başarıyla gerçekleştirip yumuşak iniş yapması önemli bir ilerleme olarak görülüyor.

  Spacex’in Mars yolculuğunda kullanılmak üzere tasarladığı roket prototipi SN10 ‘yüksek irtifa test uçuşu’ için fırlatıldı. Prototip kalkıştan 6 dakika 20 saniye sonra yere başarıyla indi.

Bu Starship aracının başarılı olan ilk test uçuşu oldu. Daha önce bu prototipin öncül iki modeli SN8 ve SN9 testlerde başarısız olmuştu.

SN10 da yere indikten 8 dakika sonra patladı. Alev topuna dönen araç metrelerce havaya fırladı. Ardından yere çakıldı.

Ancak roketin manevraları başarıyla gerçekleştirmesi ve makul derecede yumuşak bir iniş yapmayı başarması, önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirildi. 

Elon Musk, SpaceX’in bulunduğu köyü büyütüp ismini ‘Starbase’ yapmak istiyor

Elon Musk, SpaceX’in ‘Starship’ roketlerini geliştirdiği Teksas’taki Boca Chica Village’ın adını ‘Starbase’ olarak değiştirilmesini önerdi. Musk ayrıca, ‘Starbase’in mevcut bölgeden çok daha büyük bir alanı kapsayacağını söyledi.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin 2014 yılından bu yana ‘Starship’ roketlerini geliştirdiği ve denemelerini yaptığı Teksas Boca Chica’da ‘Starbase’ isimli yeni bir şehir kurmak istediğini açıkladı.

Musk:

 “Teksas’ta Starbase şehrini oluşturması, oradan Mars’a, ve dolayısıyla yıldızlara.”

Cameron County hakimi Eddie Trevine Jr. da, konuyla ilgili Insider’a yaptığı açıklamada şirket tarafından ‘Starbase’ şehri için resmen başvuru yapıldığını söyledi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Elon Musk’ın Boca Chica Köyü’nü ‘Starbase Şehri’ne dahil etme talebiyle ilgili olarak SpaceX tarafından resmen temasa geçildi ve bugün erken saatlerde Cameron İlçe Komiserleri Mahkemesi, SpaceX’in çabalarından haberdar edildi. SpaceX ve Elon Musk, bu yolu takip etmek istiyorsa, tüm eyalet yasalarına uymalıdırlar. Cameron County, yürürlükteki yasalara uygun olarak uygun dilekçeleri işleme alacaktır.”

Öte yandan SpaceX, bugüne kadarki ‘en yüksek itici gücüne sahip fırlatma sistemi’ için çalışmalarına devam ediyor.

‘Super Heavy’ isimli sistem, bugüne kadar inşa edilmiş en güçlü itici roket olacak ve yaklaşık 70 metre yüksekliğe (Starship ile birlikte 120 m.) ve sıvı oksijen ile metan yakıtla doldurulduğunda ise 3500 ton ağırlığa sahip olacak. 

Musk’ın ‘Starbase’ şehri haline getirmek istediği Boca Chica, elektriği olmasına rağmen halka açık bir su sistemine sahip değil.

Ocak ayında Insider ile paylaşılan sızdırılmış bir belgeye göre ise, SpaceX’in Boca Chica tesislerinde ‘en fazla beş doğal gaz kuyusu ve gazla çalışan elektrik santralleri kurmayı planladığı’ ortaya çıkmıştı.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top