MAGAZİN

MEMET ALİ ALABORA, DİZİDE, TÜRKİYE’DEN SİYASİ NEDENLERDEN ÖTÜRÜ AYRILMAK ZORUNDA KALAN DENİZ KARAKTERİNİ CANLANDIRIYOR

Türkiye’deki izleyiciler de, S4C kanalının Clic adlı dijital platformuna ücretsiz kaydolarak dizinin bütün bölümlerini set halinde İngilizce altyazıyla izleyebiliyor.

Memet Ali Alabora’nın Galler’de başrolde oynadığı yeni dizisi ‘Fflam’ Türkiye’den izlenebiliyor

Memet Ali Alabora, Galler’in S4C kanalında Galce yayınlanan “Fflam” (Alev) dizisinde başrollerden birini paylaşıyor.

Türkiye’deki izleyiciler de, S4C kanalının Clic adlı dijital platformuna ücretsiz kaydolarak dizinin bütün bölümlerini set halinde İngilizce altyazıyla izleyebiliyor.

 2013’ten beri yaşadığı Birleşik Krallık’taki Galler’de oyuncu ve yönetmen olarak birçok farklı projeye imza atan Memet Ali Alabora, şimdi de Galler’de yayın yapan ulusal S4C kanalında Galce yayınlanan “Fflam” (Alev) dizisinde başrollerden birini paylaşıyor. Alabora dizide, Türkiye’den siyasi nedenlerden ötürü ayrılmak zorunda kalan Deniz karakterini canlandırıyor.

S4C’de yayınlanan “Fflam”ın 6 bölümlük ilk sezonunun tamamı, kanalın Clic adlı dijital platformu üzerinden Türkiye’den de izlenebiliyor.

Siteye giderek sağ üst köşede “İngilizce” seçeneğini tıklayan kullanıcılar, platforma ücretsiz olarak kaydolup giriş yaptıktan sonra buradan diziyi İngilizce altyazı seçeneğiyle izleyebilecek.

Link:

https://www.s4c.cymru/clic/programme/811054002

Alabora’nın Türkiye’den siyasi nedenlerden ötürü ayrılmak zorunda kalan Deniz karakterini canlandırdığı, Pınar Öğün’ün ise Deniz’in kız kardeşi Ekin’e hayat verdiği “Fflam” dizisinin konusu şöyle:

Noni ve erkek arkadaşı Deniz, birlikte küçük çiftliklerini onarmakla uğraşan ve hayata umut dolu bakan bir çifttir. Noni’nin en yakın arkadaşı Malan ve Deniz’in kız kardeşi Ekin evli ve çocuk sahibi olmanın hayalini kurmaktadır. Hatta Deniz onlar için donör olmayı kabul etmiştir. Ancak yolunda giden her şey, Beds’in Noni’nin hayatına girmesiyle karışır. Beds, Noni’nin korkunç bir yangında ölen kocası Tim’e tıpatıp benzemektedir.

Yönetmenliğini Judith Dine’ın üstlendiği dizide Alabora ile Öğün’ün yanı sıra Gwyneth Keyworth, Mali Ann Rees ve Richard Harrington da rol alıyor. Gwenno Hughes’un hikâyesinden uyarlanan dizinin yapımını Vox Pictures Ltd. üstlenirken yapımcı olarak Adrian Bate, Gwenllian Gravelle ve Llyr Morus görev alıyor.

GALLER’DE TİYATRO OYUNLARI, EDEBİYAT OKUMALARI VE OYUNCULUK

Oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora, Galler’de birçok tiyatro oyunu yönetip turneler yaptı; başkent Cardiff’teki Chapter Sanat Merkezi’nde “Chapter Readings” başlığıyla edebiyat okumaları düzenledi.

Aynı zamanda oyunculuğa da devam eden Alabora, Birleşik Krallık televizyonlarında “Keeping Faith” dizisi, “To Provide All People” adlı TV filmi gibi projelerde rol aldı. Alabora, 2019’da gerçek hayattan esinlenilerek çekilen BBC dizisi “Four Lives”ta Sheridan Smith ve Stephen Merchant ile başrolü paylaştı.

2017’de Galler’de rol aldığı ilk dizi olan “Keeping Faith”te, dili fonetik olarak taklit etmeye çalıştığını söyleyen Alabora, o dizinin Galce repliklerinden neredeyse hiçbir şey anlamadığını ancak artık dile çok daha hakim olduğunu aktararak, “Fflam”da söylediği her şeyi anladığını ve bundan büyük keyif aldığını dile getirdi.

Oyunculuk ve yönetmenliğin yanı sıra kurduğu yaratıcı ajansıyla ilgili çalışmalarına da devam eden Memet Ali Alabora, yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü online meyhane projesinin yazılımını da önümüzdeki günlerde hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Gezi davasında yargılanan Mehmet Ali Alabora: İddinamadeki hiçbir şey gerçek değil

Mehmet Ali Alabora

Galler’de yaşayan tiyatro ve dizi oyuncusu Mehmet Ali Alabora, Gezi davası ve hakkındaki suçlamalara ilişkin:

Suçlamaları ilk duyduğunda bu bana güç verdi. Söz konusu iddianameyi “İçi boş” şeklinde nitelendirebilirim.

Suçlamaları ilk duyduğunda sarsıldığını belirten Alabora, iddianamenin içeriğini şu sözlerle eleştirmişti:

“Tabii ki ilk duyduğum anda sarsıldım, şoke oldum ve anlamakta, idrak etmekte güçlük çektim ama bu da şöyle bir güç verdi: Müebbetle yargılandığımız bir tiyatro oyunu yüzünden, müebbetle yargılanacağımızı öğrendiğimiz bir günde başka bir tiyatro oyunuyla dünyanın başka bir yerinde köy köy kasaba o hikayeyi paylaşmak için hayata devam ediyor olmak, üretmeye devam ediyor olmak bazılarına küçük görünebilir ama bana çok güç veren bir şey oldu..

İddianamenin içinde iddia edilen hiçbir şey gerçek değil” diyen Alabora, “karşınızda gerçekle hiçbir bağı olmayan bir şey olduğu zaman açıkçası biraz paralize de oluyorsunuz. Bir yerinden gerçekle bir ilişkisi olsa, savunabileceğiniz bir şey olur. Bu bakımdan zaten bu iddianamenin yapısı insanı savunmasız bırakmak üzerine kurulmuş..

Gezi denilen, hepimizin yaşadığı ve Türkiye’de ve belki de dünyada eşi benzeri olmayan bu kadar spontane ama spontanlığı ile bu kadar güçlü ve bir sürü nedenden ötürü sadece 21. yüzyılda olabilecek olan bir şeyin ne kadar güçlü olabileceğini de bizlere gösterdi. Ne kadar spontane olduğunu içerisinde yer alan herkes kendi kişisel hikayesinden biliyor. O yüzden de orada olan onca insanı ikna edemezsiniz tabi ‘hayır senin bildiğin gibi değil.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Euronews/ Rengin Arslan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top