SAĞLIK

AŞIRI KİLOLULARIN BEYİNLERİ FARKLI ÇALIŞIYOR

International Journal of Obesity’de yayımlanan yeni bir makaleye göre gençler arasında diyetle ani kilo kaybının, beynin yemek yeme isteği ve yemeğin ödüllendirici etkisiyle ilişkili kısımları arasındaki bağlantıyı güçlendirdiği belirtildi.

Aşırı kilolu kişilerin beyinlerinin farklı çalıştığı ortaya çıktı

Beyinlerde yapısal farklılıklar gözlemlendi

Bilim insanları aşırı kilolu kişilerin beyinlerinin normal kilodakilerin beyinlerinden farklı çalıştığını tespit etti.

İspanya’daki Granada Üniversitesi’nin (UGR) Zihin, Beyin ve Davranış Araştırmaları Merkezi’nden (CIMCYC) araştırmacılar, yıllardır aşırı kilonun vücuttaki etkilerini sinirbilimsel açıdan inceliyor.

Aşırı kilo diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerine de neden olabiliyor (Reuters) / cafemedyam

International Journal of Obesity’de yayımlanan yeni bir makaleye göre gençler arasında diyetle ani kilo kaybının, beynin yemek yeme isteği ve yemeğin ödüllendirici etkisiyle ilişkili kısımları arasındaki bağlantıyı güçlendirdiği belirtildi.

Bu sonuçlar UGR’nin Uygulamalı Nöropsikoloji ve Psikonöroimmünoloji Araştırma Grubu’nun aşırı kilolu kişilerle normal kilodakilerin yemek konusunda beyinlerinin nasıl farklı çalıştığına ilişkin araştırmalarıyla birlikte değerlendirildi.

UGR’nin Kişilik, Değerlendirme ve Psikolojik Tedavi bölümünde öğretim görevlisi ve araştırmanın yazarlarından Raquel Vilar López, aşırı kilolu insanların yemek seçimlerine dair şunları söyledi:  

“Yemek için en iyi besini seçme konusunda kendilerine iştah açıcı yemekler sunulduğunda, beynin ‘tepkisel’ devrelerinin ‘düşünsel’ devrelerden çok daha fazla çalıştığını gözlemledik.”

Aşırı kilolu insanların beyinlerinin bazı noktalardaki bağlantı biçimleri ve serebral korteksin kalınlığı bakımından da farklı olduğu tespit edildi.

Araştırmada sözkonusu farkların yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle ilişkili olabileceği belirtildi. Ayrıca bu farklarla bazı kişilerin belirli bir diyet ve egzersiz programını takip ederek kilo verme konusunda zorlanmaları arasında bir ilişki olabileceği de ifade edildi.

Obezite tedavisinde diyabet ilacı umudu: “Yüzde 20’ye kadar kilo kaybı sağlıyor.”

Beynin iştah düzenleyicisi sistemini ele geçirmesini sağlayan ilaç, açlık hissi ve buna bağlı olarak da kalori alımını azaltıyor

Obezite tedavisine ilişkin 16 ülkede yapılan bir araştırma, diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın vücut ağırlığını yüzde 20’ye kadar azaltabildiğini gösterdi.

New England Journal for Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre, daha önce sadece kilo verme ameliyatı ile gerçekleşebilecek düzeydeki kilo kaybı, ilk kez ilaçla elde edildi.

Fotoğraf: AA / cafemedyam

Çok sayıda üniversitenin katılımıyla 16 ülkede yaklaşık 2 bin kişiyle 68 haftada yapılan araştırma, Semaglutide adlı ilacın, obezitenin tedavisinde etkili olduğunu gösterdi.  

Vücudun beynin iştah düzenleyicisi sistemini ele geçirmesini sağlayan ilaç, açlık hissi ve buna bağlı olarak da kalori alımını azaltıyor.

Araştırmanın yazarlarından Londra Üniversitesi Akademisi Obezite Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Rachel Batterham:

“2,4 mg Semaglutide alan kişilerin dörtte üçü, vücut ağırlıklarının yüzde 10’undan fazlasını, üçte biri de yüzde 20’den fazlasını kaybetti. Başka hiçbir ilaç bu kadar kilo verdirmeyi başaramadı. Bu gerçekten de oyunun kurallarını değiştirici.” dedi. 

Araştırmada katılımcılar, ortalama 15,3 kilo verdi. Kilo vermeyle beraber bel çevresindeki yağlar, kandaki yağlar, kan şekeri ve kan basıncı gibi kalp hastalığı ve diyabet için risk oluşturan faktörlerde de azalma görüldü. Ayrıca gönüllülerin yaşam kalitelerinde iyileşmeler kaydedildi. 

Novo Nordisk tarafından üretilen Semaglutide, esasen Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılıyor. 

Japon bilim insanları: “Akşam yemeğini atlamak obeziteye neden oluyor”

Araştırmada kilo alma konusunda akşam yemeğinin de en az kahvaltı kadar önemli olduğu belirtildi

Japonya’dan araştırmacılar, akşam yemeğini atlamanın obeziteye yol açabileceğini tespit etti.

Multidisciplinary Digital Publishing Institute’ta yayımlanan çalışmada, akşam yemeği yememenin kilo almaya yol açtığı belirtildi.

Bilim insanları, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti (Unsplash) / cafemedyam

Osaka Üniversitesi’nden araştırmacılar, 18 yaş ve üzeri 17 bin 573 erkek ve 8 bin 860 kadın öğrencinin sağlık kayıtlarını inceledi.

Üç yıllık kayıtların incelendiği çalışmada akşam yemeğini atlayan kişilerin kilo almaya daha yatkın ya da halihazırda fazla kilolu olduğu gözlemlendi.

Akşam yemeği yememenin erkeklerin yüzde 10,8’iyle kadınların yüzde 17,1’inde temel kilo alma nedeni olduğu tespit edildi.

Kilo alan erkek ve kadın katılımcıların önemli bir bölümünün daha az uyuduğu, içki içtiği ve sigara kullandığı, düzenli olarak akşam yemeği yiyenlere kıyasla diğer öğünleri de daha sık atladıkları belirlendi.

Çalışma boyunca kilo alan erkeklerin almayanlara kıyasla çok daha geç saatlerde yemek yedikleri de görüldü. Kilo alan kadınlardaysa böyle bir duruma rastlanmadı.

Her iki cinsiyetin de yüzde 10 ve üstü oranında kilo aldığı incelenirken, durumları aşırı kilo/obeziteyle ilişkilendirildi.

Öte yandan bilim insanları akşam yemeği yememenin neden kilo aldırdığını henüz tam olarak anlayamadı.

Araştırmacılar, bu iki durum arasındaki ilişkinin düzensiz beslenmeyle ortaya çıkabilen “fazla enerji alımıyla” bağlantılı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Başka bir deyişle akşam yemeğini atlamak açlık hissi sınırını yükseltebilir. Bu da kişinin normalden çok daha fazla yemek yemesine sebep olur.

Araştırmanın sonuç bölümünde, “Bulgular akşam yemeği yeme sıklığının, kahvaltı sıklığına ek olarak obeziteyi önleme konusunda önemli bir yaşam şekli unsuru olduğunu işaret ediyor” dendi.

Obezite koronavirüsten ölüm riskini yüzde 48 artırıyor

Amerikalı uzmanlar, yeni tip koronavirüsün obezite hastaları için çok daha riskli olduğu uyarısında bulundu

ABD’de Kuzey Carolina Üniversitesi UNC Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu beslenme bölümünden Profesör Barry Popkin öncülüğünde yürütülen çalışmada, obezitenin koronavirüs (Kovid-19) salgınından ölüm riskini yüzde 48 artırdığı gözlendi.

Çalışmanın ayrıntıları, “Obesity Reviews” dergisinde yayımlandı. 

Obezite koronavirüsten ölüm riskini yüzde 50 artırıyor / Fotoğraf: AP / cafemedyam

Obez kişilerin hastanede Kovid-19 tedavisi görme oranının yüzde 113, yoğun bakıma kaldırılma oranının da yüzde 74 arttığına işaret eden Popkin:

“Bu kadar çok obezite hastasının yoğun bakım ünitesinde olması ve ölüm oranındaki artış karşısında hayrete düştüm” dedi. 

“Aşının obez kişilere daha az fayda sağlayacağından endişe ediyorum” 

Araştırmada, obezitenin, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştıran insülin direnci ve iltihaplanma gibi metabolik değişikliklere neden olabileceğine dikkat çekildi. 

Popkin, koronavirüs aşısının, SARS ve grip aşılarından edinilen bilgi doğrultusunda obez kişilere daha az fayda sağlayacağından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, Ajanslar

Independent Türkçe, News-Medical, UGR

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top