BİLİM & TEKNOLOJİ

POMPEİİ KAZILARI

İtalya’daki Pompeii antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda erotik motiflerle süslenmiş dört tekerlekli bir tören arabası neredeyse tamamen sağlam bir şekilde gün yüzüne çıktı.

İtalya’daki Pompeii antik kentinde yapılan arkeolojik kazılar…

Pompeii: Erotik motiflerle süslenmiş tören arabası gün yüzüne çıkarıldı.

İtalya’daki Pompeii antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda erotik motiflerle süslenmiş dört tekerlekli bir tören arabası neredeyse tamamen sağlam bir şekilde gün yüzüne çıktı.

Napoli kenti yakınlarındaki Pompeii Arkeoloji Parkı’nda yapılan çalışmalarda, antik kenti çevreleyen duvarların kuzeyinde bulunan bir villada yapılan kazılarda benzersiz bir araç bulundu. Üzerinde bronz ve demir erotik süslemelerin bulunduğu dört tekerlekli atlı aracın özel seramonilerde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Pompeii antik kentinde ortaya çıkarılan seramoni aracı   –   ©  Parco Archeologico di Pompei / cafemedyam

Civita Giuliana villasında yapılan kazılarda ortaya çıkan aracın yakınlarında 3 at fosili de bulundu.

Pompeii Arkeolojik Parkı Direktörü Massimo Osanna:

“Antik dünyanın bilgisinin ilerlemesi için büyük önem taşıyan bir keşif. Bu araba, 15 yıl önce Trakya’da, Yunanistan’ın Bulgaristan sınırı yakınlarında bulunan bir mezardan çıkarılan araçlarla benzerlik gösteriyor, ancak onlar bu son bulduğumuz gibi süslemelere sahip değildi.”

İtalya Kültür bakanı Dario Franceschini:

“Büyük bilimsel değeri olan bir keşif. Pompeii bizleri şaşkına çevirmeye devam ediyor. Yirmi hektarlık alan kazılmaya devam ettikçe de uzun yıllar daha şaşırtacak.”

Pompei’den bir insan bedeni   –   ©  AP / cafemedyam

Pompei’deki kazılarda ortaya çıkarılan eserler artık Antiquarium’da sergilenecek

İtalya’nın Napoli şehrinin yakınında bulunan antik çağ kenti Pompei’deki arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan tarihi eserler artık yenilenen Antiquarium Müzesi’nde sergilenecek.

Müzede, atıştırma kültürü tarihinin 2 bin yıl önceye gittiğini ortaya koyan ‘thermopolium’u yani ‘ayak üstü yemek yenilen mekan’ı ya da beyni sıcaktan eriyerek cam haline dönüşen insan iskeletini görmeniz mümkün.

ANDREAS SOLARO/AFP
‘thermopolium’ olarak adlandırılan ve ayak üstü yemek yenilen mekanANDREAS SOLARO/AFP / cafemedyam

Eserlerden biri de içinde düzinelerce muska, yüzük, heykelcik ve tılsım olan fildişi, bronz, sırlı seramik ve kehribardan yapılmış ve bir efsuncuya ait olduğu tahmin edilen bir kutu.

ANDREAS SOLARO/AFP
Efsuncunun çantası’/PompeiANDREAS SOLARO/AFP / cafemedyam

Müzede geçen sene arkeologlar tarafından Pompeii’de bir evin yatak odasında bulunan, Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden ‘Leda ve Kuğu’ freski de ziyarete açılan eserlerden.

Müze Pompeii’nin Ms. 79’daki patlamaya kadar olan tarihini gözler önüne serecek

Pompeii arkeoloji müdürü Massimo Osanna:

“Antiquarium sizi Pompeii’nin Ms. 79’daki patlamaya kadar olan kader gününe götürecek.”

Milattan sonra 79’da Vezüv Yanardağı‘ndan fışkıran lavlar Pompei, Herculaneum ve Stabia kentlerinde yaşayan binlerce insanın ölümüne sebep olmuş, yıllarca kül ve toprak altında kalan ve unutulan şehirler 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedilmişti.

2018 yılında bulunan ve yüksek rütbeli bir askere ait olduğu tahmin edilen at iskeleti de sergilenecek eserler arasında.

Arkeolog Teresa Virtuoso:

“Ekibin toprak kaplarda ördek kemiği parçalarının yanı sıra domuz, keçi, balık ve salyangoz kalıntılarını bulduğunu ve bunlardan birinin ‘çok güçlü bir şarap kokusu yaydığını’ söylemeliyim.”

ANDREAS SOLARO/AFP
FreskANDREAS SOLARO/AFP / cafemedyam

Müzede, geçtiğimiz aylarda bulunan ve herhangi bir hasara uğramadığı söylenen küllerle kaplı 2 insan bedeni de sergilenecek.

İlk olarak 1873’te açılan Antiquarium Müzesi, II.Dünya Savaşı ve 1980’de Napoli bölgesini vuran şiddetli depremde büyük hasar aldı.

Müze, 2016 yılında geçici sergiler için yeniden açılmış olsa da çoğunlukla kapalı kaldı.

Bedenlerden birinin kürk giyen 40 yaşında bir asilzade olduğu, diğerininse yüksek ihtimalle bu asilzadenin 20’li yaşlarındaki kölesi olduğu belirtiliyor.

AP
Pompei’de bulunan iki insan bedeniAP / cafemedyam

Unesco’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pompei, İtalya’nın en popüler turistik merkezlerinden biri. Ancak İtalya’daki diğer birçok tarihi mekan gibi, koronavirüs salgını nedeniyle son bir yıldır ziyaretçilere kapalı.

Luigi Spina/Hasselblad H6D
Pompeii’de 2 bin yıllık fast-food dükkanı tamamen gün yüzüne çıkarıldıLuigi Spina/Hasselblad H6D / cafemedyam

Pompeii’de 2 bin yıllık fast-food dükkanı tamamen gün yüzüne çıkarıldı

İtalya’daki Pompeii kentinde, arkeologlar eski sokak yemeği kültürünü gösteren freskli bir sıcak yiyecek ve içecek dükkanının tamamını gün yüzüne çıkardı.

Latince sıcak içecek tezgâhı anlamına gelen termopolium olarak bilinen fast-food dükkanı, arkeoloji parkının Regio V bölgesinde yer alıyor.

Pompeii Arkeolojik Alanı Direktörü Massimo Osanna:

“Pompeii’de bu türden 80 kadar fast-food mekanı bulunmasına rağmen, ilk kez böyle bir ‘olağanüstü’ yapının tamamen ortaya çıkarıldığını söylemeliyim.”

Dairesel delikli bir tezgahta sıcak yemek içeren, pişmiş toprak kavanozların bazılarında yaklaşık 2.000 yıllık yiyecek izleri bulundu.

Tezgahın önünde parlak renkli fresklerle süslenen tavuk ve baş aşağı asılı iki ördek gibi hayvanlar tasvir ediliyor.

Domuz eti, balık, salyangoz ve sığır eti izleri var

Site antropoloğu Valeria Amoretti:

“Ön analizlerimiz, tezgahın ön tarafına çizilenlerin orada satılan yiyecek ve içeceği temsil ettiğini gösteriyor… Kaplarda domuz eti, balık, salyangoz ve sığır eti izlerinin bulunduğunu söylemeliyim..

Arkeologlar kazıda ayrıca patera, yahni ve çorba pişirmek için kullanılan seramik kavanozlar, şarap şişeleri ve amfora olarak bilinen bronzdan yapılmış bir kase buldu.”

Napoli’nin 23 km güneydoğusundaki Pompeii, kül altına gömüldüğünde yaklaşık 13 bin kişiye ev sahipliği yapıyordu.

Pompeii, MS.79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması nedeniyle kentte yaşayan 2 binden fazla insanla beraber lavlar altında kaldı. 16. yüzyılda bulunan ve 1748 yılında arkeolojik kazıların başladığı Pompeii Antik Kenti UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunuyor.

Daha önce aynı noktada yapılan kazılarda en az iki at kalıntısına ulaşılmıştı. / cafemedyam

Pompeii’de Roma dönemine ait at iskeleti bulundu

İtalya’nın Napoli şehri yakınlarındaki Pompei arkeoloji bölgesinde bir at iskeleti buldu.

Pompeii'de Roma dönemine ait at iskeleti bulundu

Tarihi bir villanın bahçesinde yapılan kazılarda ulaşılan atın yanısıra koşum takımı ve semer de yer yüzüne çıkarıldı.

Pompeii arkeoloji bölgesi Başkanı Massimo Osanna:

“Villanın ‘büyük ihtimalle Roma döneminde yaşamış’ yüksek rütbeli bir askere ait olduğunu kaydetmeliyim. ”

Villanın bahçesi Napoli körfezine ve Capri adasına bakıyor. 1900’lü yılların başlarında da aynı villada kazı çalışmaları yürütüldü.

Bulunan kalıntıların kısa süre içinde halka sergilenmesi bekleniyor.

Vezüv yanardağının 79 yılında patlaması sonucu Pompeii kenti lavların altında kalmıştı.

Pompeii’deki “Aşıklar Evi” ziyarete açılıyor

Pompeii'deki "Aşıklar Evi" 14 Şubat için ziyarete açılıyor

İtalya’nın antik Roma kenti Pompeii’deki “Aşıklar Evi“nin kapıları ziyarete açılıyor.

Napoli kenti yakınlarında bulunan ve hala kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki bölgede kazı çalışmaları sürüyor.

Pompeii’de yeni keşif: Tanrıça Leda ve kuğu kılığında Zeus’un duvar resmi

İtalya’da arkeologlar Napoli şehri yakınlarındaki Pompeii antik kenti ve kazı alanında süren çalışmalarda Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden ‘Leda ve Kuğu’ figürünün betimlendiği bir duvar resmine ulaştı.

Pompeii'de yeni keşif: Tanrıça Leda ve kuğu kılığında Zeus'un duvar resmi

Pompeii Kazı Parkı Başkanı Massimo Osanna:

“Yerleşim yerindeki bir evin yatak odasında rastlanan duvar resminde Tanrıça Leda’nın, izleyene şehvet duygusunun belirgin olduğu doğrudan bakışının fark edildiğini ve bunun eseri istisnai kıldığını söylemeliyim.”

İtalya Kültür Bakanlığı yetkilileri Leda ve Kuğu resminin bu yıl, giriş kısmında bir başka freskin daha bulunduğu ‘ev’den alınıp muhafaza edildiği yerde ziyarete açılabileceği başka bir mekana taşınacağını açıkladı.

Massimo Osanna, Pompeii Kazı Parkı / cafemedyam

Yunan mitolojisinin en güçlü tanrısı olduğuna inanılan ve Roma döneminde Jüpiter olarak bilinen Zeus’un kuğu kılığına girerek Sparta Kraliçesi Leda’yı baştan çıkardığı aşk sahnesi olarak “Leda ve Kuğu”, taşıdığı erotik sembol ve metaforlarla şimdiye kadar görsel sanatlarla sıkça konu oldu.

Milattan sonra (M.S.) 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla volkanik küllerin altında kalan Pompeii antik kenti, 1748 yılından bugüne kadar yapılan çeşitli kazılarda ortaya çıkarıldı.

M. Ö. II. yüzyıl ile M. S. I. yüzyıl arasındaki döneme tarihlendirilen Pompeii fresklerinde doğa, tarihi olaylar, gündelik hayat, natürmort ve portreler resmediliyor.

İLGİLİ HABER

Euronews

Burak Ortahamamcilar

Melis Ozoglu

Bahtiyar Kucuk

Devrim Hacisalihoglu 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top