EKONOMİ

MALTEPE BELEDİYESİ’NDEKİ GREV SONA ERDİ

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Twitter’dan yaptığı açıklamada ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL olduğunu duyurdu.

DİSK Genel İş: “Maltepe Belediyesi’ndeki grev sona erdi”

Başkan Ali Kılıç, İmamoğlu, Ağbaba ve Kaftancıoğlu’na teşekkür etti

İstanbul Maltepe Belediyesi’nde 23 Şubat’ta başlayan grev sona erdi. 

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Twitter’dan yaptığı açıklamada ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL olduğunu duyurdu.

Genel İş’in paylaşımında şu ifadeler kullanıdı: 

“Maltepe Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşmaya göre ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL oldu. Uyuşmazlık nedeniyle 23 Şubat’ta başlayan yasal grevimiz bugün itibariyle sona ermiştir.”

Başkan teşekkür etti

CHP’li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç:

“Genel İş Sendikası ile sürdürdüğümüz Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır.

Bu süreçte sağduyu ve anlayışını esirgemeyen halkımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba, İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoglu’na özverileri için Maltepe Halkı ve kurumum adına teşekkür ediyorum.”

İşçiler oylamaya gitti

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun da gazetecilere son durum hakkında bilgi verdi.

Dolgun 23 Şubat’ta greve çıktıklarını hatırlatarak, mücadele vermeye devam ettiklerini söyledi.

Çok yüksek ücret talep ediyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu dile getiren Dolgun:

“Arkadaşlarımızın çoğu 2 bin 800 ile 3 bin 100 gibi düşük bir maaşla çalışıyorlar. Bize 4 bin 400 teklif edildi. Dün itibarıyla bize 4 bin 600 teklif geldi. Biz bunu kabul edemeyeceğimizi arkadaşlarımızla paylaştık.”

Greve kadar olan süreçte yaklaşık 6,5 ayda 6 toplantı yaparak 50 madde görüşebildiklerini anlatan Dolgun, şunları kaydetti:

“Genel merkez yöneticilerimiz de bu algıdan kaynaklı bu yükü bütün örgüt adına taşıyamayacaklarını, inisiyatif kullanıp toplu sözleşmeyi imzalayacaklarını söylediler. Zaten toplu sözleşme yetkisi de kendilerinde. Biz de bunun altına imza atmayacağımızı söyledik. Herkes evde otururken, bu arkadaşlarımız herkesin yere attığı eldivenleri, maskeleri toplayarak salgınla yüz yüze mücadele verdiler. Böyle bir ortamda biz emeğimizin karşılığını istedik.”

Grevdeki işçilerin oylamaya gittiklerini belirten Dolgun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben onlara yasal olarak genel merkez tarafından imza atılırsa grev sürecimizin biteceğini, eylemi sürdürmemiz anında da bunun bir ‘iş bırakma’ olacağını söyledim. Arkadaşlar da ‘Biz irademizi sandığa koyalım, ‘evet’ çıkarsa işlerimizin başına döneceğiz, ‘hayır’ çıkarsa da mücadelemize devam edeceğiz.’ dediler. Oylarını kullanıyorlar.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top