EKONOMİ

‘İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINDAN ELDE EDİLEN KARLAR VERGİLENDİRİLMELİ’

AKP tarafından hazırlanan ve yakında TBMM’ye getirilmesi beklenen yasa taslağına göre ikinci el araç satışından binde 5 oranında vergi alınacak.

İkinci el araç satışına vergi geliyor

AKP yasa taslağı hazırladı, ikinci el araç satışından vergi almak için harekete geçildi.

Taslağa göre ikinci el satıştan binde 5 vergi alınacak, satış değeri aracın kasko değerinden düşük gösterilemeyecek.

Hükümet, yama tutmayan bütçe için yeni kaynak arayışlarına girdi. İlk göz dikilen alan ise geçen yıl 6 milyon satışın yapıldığı ikinci el araç pazara oldu.

AKP tarafından hazırlanan ve yakında TBMM’ye getirilmesi beklenen yasa taslağına göre ikinci el araç satışından binde 5 oranında vergi alınacak.

Satış değerinin düşük gösterilmesinin önüne geçmek gerekçesiyle de kasko değerinin altında satış miktarı beyan edilemeyecek.

PANDEMİYLE OTOYA TALEP ARTTI

Korona salgını nedeniyle toplu ulaşımı kullanmak istemeyenlerin artmasıyla, otomobil satışları da arttı.

Sıfır araç teminindeki sıkıntı nedeniyle de ikinci el araç pazarı hareketlendi. 

İkinci el analiz şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın:

“100 bin TL’lik bir araçtan 500 TL yeni vergi alınacak. Ama 300 bin TL’den itibaren fiyatlara kısmi etkisi olacaktır.”

Büyüyen bütçe açığına çözüm bulmak için yeni kaynak arayışlarına giren hükümet, çareyi ikinci el araç satışlarında buldu. Hazırlanan yasa taslağına göre, ikinci el araçların satışından binde 5 oranında vergi alınacak. Satış miktarı da aracın en az kasko değeri kadar olacak. Böylece düşük satış gösterilip vergiden kaçılamayacak. Önerinin yasalaşması halinde, iğneden ipliğe vergi yükü altında ezilen vatandaşın omuzlarına bir ek yük daha binecek. 2020’de 6 milyon adet civarında ikinci el araç satıldığı düşünüldüğünde, milyarlarca liralık vergi toplanacak.

Meclis’te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor.

Hazırlanan taslakta:

 “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildi.

“SIFIR ARAÇ TEDARİĞİNDEKİ SIKINTI NEDENİYLE BÖYLE BİR ŞEY YAPILIYOR”


İkinci el analiz şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, pandeminin etkisiyle sıfır araç tedariğindeki sıkıntı nedeniyle ikinci ele talebin arttığını hatırlatarak, devletin bu hareketi gördüğünü ve vergilendirmek istediğini belirtti.

Yeni verginin satışlara ve fiyatlara büyük bir etkisi olmayacağını anlatan Yalçın,:

“100 bin TL’lik bir araçtan 500 TL yeni vergi alınacak. Ama 300 bin TL’den itibaren fiyatlara kısmi etkisi olacaktır. Pazarda 15 Kasım 2020’ye kadar inanılmaz bir hareket vardı. Şu anda pazar normale döndü, fiyatlar da rayına oturdu. Havaların ısınmasıyla pazarın yeniden hareketlenmesini bekliyoruz. Şu anda da yükselen bir grafik var” dedi.

“SATIŞTAKİ KARLAR VERGİLENDİRİLMELİ”


Hazırlanan yasa taslağını değerlendiren vergi uzmanı ve yazarımız Nedim Türkmen, geçen yıl ikinci el piyasasının büyüklüğünün 300 milyar liraya çıktığını söyledi.

Bu satışlardan çok büyük kârlar elde edildiğini ifade eden Türkmen:

 “Maliye hem gelir ve kurumlar vergisi hem de KDV alamadı. Şimdi alım-satıma harç getirilmeye çalışılıyor. İnsanlar bu binde 5 harcı ödememek için eskisi gibi araç devirlerini almak istemeyebilirler. Bu sektörde elde edilen kârları vergilendirmek ana hedef olmalı” dedi.

İkinci el oto satışında kritik sayı 4’mü?

Otomobil satışı yapan vatandaş için kritik önemde bu satış adeti…

Aynı yıl içinde birden fazla oto satışı yapan vatandaşlar, esnaf ya da işletme olmasa da vergi incelemesine girebiliyor…

Maliye, birden fazla satış adeti için ‘ticari satıştır, vergisi ödenmelidir’ diyebiliyor…

Şimdi, Ticaret Bakanlığı yönetmelikle 3’den fazla oto satışı varsa ancak bu satışlar ‘ticaridir’ diyor.

Maliye’nin amacı; ikinci el otomobil satışından elde edilen kazanç üzerinden vergi almak…

Ticaret Bakanlığı’nın amacı; ikinci el oto satışının yetki belgesi almış işletmelerce yapılmasını sağlamak…

Her ikisi de; sade vatandaşın mevcut otomobilini yenilemek veya ihtiyaç amaçlı olarak yaptığı otomobil satışına müdahale etmeksizin, ticari kazanç amacıyla yapılan satışları kayıt altına almayı amaçlıyor…

Ancak gelir vergisi yasasında da, tebliğ vb. düzenlemelerde de bu konuda net bir açıklama yok. Maliye’nin uygulamalarında ise aynı yıl içinde veya birbirini izleyen yıllarda ‘birden fazla otomobil satışının’ ticari sayıldığını ve kazanç üzerinden vergi istenebildiğini görüyoruz…

Ticaret Bakanlığı yeni yönetmelik değişikliği yaptı… (15 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına

Dair Yönetmelik) Yönetmeliğe göre aynı yıl içinde 3’den fazla otomobil satışlarının ancak ‘ticari’ olabileceğini ve bu işletmelerin de ‘yetki belgesi’ almaları gerektiğini belirtiyor.

Maliye de tabi ki; Ticaret Bakanlığı’nın bu yeni yönetmelik hükümlerine uyumlu yeni bir açıklama yapabilir. “Ticaret Bakanlığı’na göre ‘ticari sayılan’ üçten fazla ikinci el otomobil satışı, vergilendirme için de geçerli bir kriterdir” diyebilir.

Mevcut otomobilini yenilemek için veya ihtiyaçtan satış yapan ve hiç bir ticari düşüncesi olmayan sade vatandaşın tereddüt yaşamaması gerekiyor. Dolayısıyla; Maliye’nin de artık Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı kriterlere de uyumlu olacak şekilde ‘ticari satış sayılan işlemleri’ somutlaştırması gerekiyor.

İLGİLİ HABER

Duvar / yeniçağ / Hürriyet- Ahmet Karabıyik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top