GÜNDEM

NEDEN SADECE CHP’Lİ BELEDİYELERDE GREVE GİDİYORSUNUZ?

DİSK’in emekten yana tutumu nedeniyle özellikle kamu kuruluşlarında örgütlenme noktasında büyük baskılara maruz kaldığını öne süren Çerkezoğlu…

CHP’li belediyelerde grev olurken AKP’li belediyelerde neden olmuyor?

CHP’li belediyelerde yaşanan grevlerin ardından kimi çevrelerin sorduğu bu soruyu AKP’li belediyelerin çoğunluğunda örgütlü olan Hizmet-İş Sendikası Başkan Yardımcısı Keskin’e yönelttik.

Hizmet-İş Başkan Yardımcısı Keskin:

“Diyalog önemli…Grevden ziyade masada mücadeleyi önemsiyorum.”

CHP’li Maltepe Belediyesi’nde işçilerin grevi sürüyor!

Sözleşme pazarlıklarının sürdüğü Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) Kadıköy, Ataşehir, Maltepe, Kartal belediyelerinde geçen günlerde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası tarafından alınan grev kararlarına CHP’ye yakın kimi çevrelerden eleştiriler geliyor.

Bir dönem CHP’de aktif siyaset yapan gazeteci yazar İdris Akyüz:

“Belediye işçilerine soruyorum; neden sadece CHP’li belediyelerde greve gidiyorsunuz? CHP’liler hakkınızı yiyip, AKP’li belediyeler fazlasını mı ödüyor? Yoksa CHP’li belediyeleri dişinize göre mi buluyorsunuz?”

Kul’dan Hizmet-İş iddiası: “Üçte bir ücretle çalışıyorlar. Hiçbir eylem yapmıyorlar”

“Bu kadar da olmaz” 

DYP-SHP koalisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan, geçen seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olan Mustafa Kul:

“AKP’li belediyelerin hemen tamamında örgütü olan Hak-İş’e bağlı, Hizmet-İş Sendikası’na kayıtlı işçiler CHP’li belediyelerde çalışanların üçte birine denk gelen ücretle çalışırken o belediyelerde hiçbir eylem yapılmazken AKP’li belediyelerde çalışanların üç katı ücret ve sosyal haklara sahip olan CHP’li belediyelerde çalışan işçilerin hemen her fırsatta “GREV” kararı alabilmiş olmasını iyi niyet veya hak arama iddiası ile izah etmek mümkün değildir.”

Çerkezoğlu’ndan AKP’li belediyelerde  daha düşük sözleşmelere imza atılıyor iddiası

Bu eleştirilere karşın görüşünü aldığımız DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan, kendilerinin parti ayrımı yapmadan işçilerin çıkarları doğrultusunda grev hakkını kullandıklarını, AKP’li belediyelerde grev olmamasını oralarda örgütlü olan sendikalara sormak gerektiğini söylemişti.

Çerkezoğlu, ayrıca AKP’li belediyelerde örgütlü olan sendikaların uzlaşmazlık durumunda greve gitmeyerek daha düşük ücretli sözleşmelere imza atabildiğini öne sürmüştü.

Peki gerçekten de CHP’li belediyelerde zaman zaman grevler olurken, neden AKP’li belediyelerde hiç grev haberleri duyulmuyor?

CHP’lileri yakın çevrelerin sorduğu soruyu AKP’li belediyelerin çoğunda örgütlü olan Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) bağlı Hizmet-İş Sendikası Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin’e yönelttik.

“Hak almak illa grev yapmak da değil”

Keskin, sorumuzu şöyle cevapladı:

“Toplu sözleşmeleri imzalama sürecinde kendinizi işçilerin hakkını korumak üzere şartlandırırsanız bunda başarılı olursunuz. Diyalog dediğimiz şey çok önemli. Biz işverenlerin rakipleri, hasımları değiliz. İşverenlerle konuşarak anlaşmanın doğru olduğuna inanıyoruz. Sonuçta bu da bizi başarıya götürüyor. Biz AK Parti’li belediyelerde yetkiliyiz arkadaşlarımızın hakkını almıyoruz demek değil. Hak almak illa grev yapmak demek de değil. Biz masada dersimize iyi çalışıp istediklerimizi aldıktan sonra grev yapmaya gerek var mı?”

Keskin’den Genel-İş’e soru: AKP’li belediyede niye grev yapmıyorlar?”

AKP’li belediyelerde sadece kendilerinin örgütlü olmadığını Türk-İş’e bağlı Belediye-İş’in ve CHP’li belediyelerdeki grevle gündeme gelen DİSK’e bağlı Genel-İş’in de örgütlü olduğu yerler olduğunu söyleyen Keskin, şöyle devam etti:

“Niye buralarda grev yapmıyorlar peki? CHP’li belediyede grev yapıyorlar da AK Partili belediyede niye grev yapmıyorlar? İşçinin hakkını veriyorsa greve gerek kalmıyor. Basın açıklamalarında, sosyal medyada, görsel medyada işçinin hakkını verdiğini söyleyenler o zaman greve sebep olanlar demek ki. Orada bir çelişki oluşuyor.”

“İşverenin her dediğini kabul ettiğimiz anlaşılmasın”

Keskin, kendi hareket tarzlarının sorunları masada çözmek üzerine kurulu olduğunu söyleyerek:

“Bunu yaparken de işverenin her dediğini kabul ettiğimiz anlaşılmasın. Biz taleplerimizi masaya getiriyoruz. Masada iki tarafın da uzlaşabileceği noktada uzlaşıyoruz” dedi.

“Sağlam sözleşme için greve gerek var mıymış”

Kendilerinin daha düşük sözleşmeleri kabul ettikleri iddiasına da cevap veren Keskin, şu iddiada bulundu:

“Bizim yaptığımız sözleşmeler gizli kapaklı değil. Diğer sendikaların yaptıkları da ortamda. Bunu söyleyenler alıp inceleyebilirler. Ortalaması çıkar ortaya. Kadıköy’de Genel-İş Sendikası grev yaptı ve grevin sonunda toplu sözleşmeyi imzaladı. Biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşme yaptık. Karşılaştıralım sağlam sözleşme yapmak için grev yapmaya gerek var mıymış.”

kadıköybelediyesi.jpg
Keskin, kendilerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde yaptıkları sözleşme ile Kadıköy’de grevin ardından yapılan sözleşmenin karşılaştırılmasını önerdi / Fotoğraf: AA – cafemedyam

“Diyalogla bu işlerin çözüleceğini göstermek istiyoruz”

Bir karar alırken işçiler kadar işverenleri ve halkı da düşünmek zorunda olduklarını söyleyen Keskin:

 “Grev yapmak, şov yapmak tamam. Ama pandemi süreci yaşıyoruz insanların sağlık sorunları yaşayacağını düşünmeliyiz. Biz sendikacılıkta farklı bir rol model olmaya çalışıyoruz. Diyalogla bu işlerin çözüleceğini tüm Türkiye’ye ve dünyaya göstermek istiyoruz” dedi.

“Grev aşamasına geldiğimiz yerler oldu”

 “Son yıllarda hiç greviniz oldu mu?” sorusuna Keskin:

“Son yıllarda grevimiz olmadı. Ama grev aşamasına geldiğimiz yerler oldu. Bir şekilde uzlaştık. Geçmişimize bakarsanız Türkiye’deki büyükşehirlerdeki en uzun grevleri yapan Hizmet-İş Sendikası’dır. Kime karşı yapılmıştır? Ankara’da Melih Gökçek başkan olduğunda Refah Partisi’nin belediyelerine karşı yapmıştır. Bize “yandaş” diyorlar ya. Bursa’da yapmıştır, Konya’da yapmıştır” diye konuştu.

“Şov yaptıktan sonra bizim yaptığımız sözleşmeyi alıyorsan sorun var demektir”

Asıl amaçlarının sonuca ulaşmak olduğunu söyleyen Keskin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Masada mücadele ederseniz zaten kazanıyorsunuz. Şov yapacaksınız ama şov yaptıktan sonra bizim aldığımız sözleşmeye imza atacaksanız burada bir sorun var demektir. Ama şunu da söyleyeyim belediye başkanı, işçi arkadaşlarımızın haklarını vermiyorsa bunun için de grev yapmak gerekiyorsa burada grev yapılmasını da destekliyorum. “

NE OLMUŞTU?

Dört CHP’li belediyedeki grev kararından sonra gündeme geldi: “Neden sadece CHP’li belediyelerde greve gidiyorsunuz?”

“Grev, işçilerin kazanılmış en önemli hakları arasında yer alıyor”

AKP’li belediyelerde grev olmazken hep CHP’li belediyelerde grev yapılmasını eleştiren sözleri sorduğumuz DİSK ve Genel İş Sendikası başkanları parti ayrımı yapmadıklarını, işçi haklarını savunduklarını söyledi

Kelime anlamı itibariyle grev, işçilerin isteklerini işverene kabul ettirebilmek için yasaların öngördüğü biçimde, işlerini hep birlikte bırakmaları olarak özetlenebilir.

Özellikle 12 Eylül 1980 öncesinde o günkü yasal hakların ve politik ortamın da etkisiyle grevler günlük hayatın adeta bir parçasıydı.

Ancak 12 Eylül 1980’den sonra yapılan düzenleme ile grev hakkı sadece toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık durumunda belli prosedürlerin tamamlanmasının ardından uygulanabilir hale geldi.

Bakanlar Kurulu’nda olan grev kararlarını erteleme hakkı da yeni sisteme geçişle birlikte cumhurbaşkanına verildi.

Grevler, Cumhurbaşkanlığı kararları ile ertelendi

2020 yılı içerisinde Şişecam Fabrikası’nda Petrol-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı ile 2018’de “Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası’nın grev kararları son süreçlerde ertelenen grevlerden sadece ikisi.

Her iki grev kararı da “milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu iddiasıyla ertelendi.

Gerek ertelemeler gerekse AKP iktidarında pek çok iş kolunda çoğunluğu ele geçiren sağ görüşe yakın sendikaların bu seçeneği pek kullanmamaları nedeniyle grevler günlük hayatımızda gittikçe daha az yaşanır oldu.

geneliş.jpg
DİSK’e bağlı Genel İş, dört CHP’li belediyede greve gitti / Fotoğraf: AA / cafemedyam

Dört CHP’li belediyede grev

Taa ki geçtiğimiz günlere kadar. Sol geleneğe yakın olan Devrimci İşçi Konfederasyonları’na (DİSK) bağlı olan ve daha çok CHP’li belediyelerde örgütlenen Genel-İş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinin sürdüğü CHP’li dört belediyede geçtiğimiz günlerde grev kararı aldı.

Toplu sözleşmelerde işçilerin taleplerinin kabul edilmediği gerekçesiyle grev kararı alınan belediyeler arasında Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal geliyor.

Yaşananlar, 1994 öncesi çöp dağları oluşturan ve SHP’yi bitiren grevleri hatırlattı.

Ancak bu kararı destekleyenler olduğu gibi kendisini CHP’li olarak nitelendiren kimi kişilerden sosyal medyada tepkiler de yükseldi.

Tepkilerin nedeni ise geçmişte yaşananlar. 1994 öncesinde büyükşehirlerin SHP’li belediyelerin elinde olduğu dönemlerde yapılan işçi grevleri sonucu oluşan çöp dağlarının o dönemde SHP’nin imajının bozulmasında etkili olduğunu iddia eden bazı kişiler, aynı sendikaların 1994’te belediyelerin Refah Partisi’ne geçmesinin ardından grev yapmayı unuttuğunu öne sürdü.

“CHP’li belediyeleri dişinize göre mi buluyorsunuz?”

Ancak bu konuda en somut tepkilerden biri bir dönem CHP’de aktif siyasette yapan gazeteci yazar İdris Akyüz’den geldi.

Akyüz, Twitter hesabından 19 Şubat 2021 günü yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Belediye işçilerine soruyorum; neden sadece CHP’li belediyelerde greve gidiyorsunuz? CHP’liler hakkınızı yiyip, AKP’li belediyeler fazlasını mı ödüyor? Yoksa CHP’li belediyeleri dişinize göre mi buluyorsunuz?”

mustafakuldisk.PNG

Görsel: facebook.com/mustafa.kul.94402

“Daha az maaş ödenen AKP’li belediyelerde hiçbir eylem yok”

Grev kararı alan DİSK ve ona bağlı Genel İş’e yönelik bir eleştiride DYP-SHP koalisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan, geçtiğimiz seçimlerde CHP’den milletvekili adayı da olan Mustafa Kul’dan geldi.

Kul, 20 Şubat 2021 tarihinde Facebook hesabında “Bu kadar da olmaz” başlığıyla kaleme aldığı yazısında CHP’nin DİSK ve Genel İş’e örgütlenmeleri için her türlü destekte bulunmasına karşın bu sendikaların CHP’yi aynı şekilde koruyup kollamadığını iddia ederek, şu sözlerle eleştirdi:

“AKP’li belediyelerin hemen tamamında örgütü olan Hak-İş’e bağlı, Hizmet-İş Sendikası’na kayıtlı işçiler CHP’li belediyelerde çalışanların üçte birine denk gelen ücretle çalışırken o belediyelerde hiçbir eylem yapılmazken AKP’li belediyelerde çalışanların üç katı ücret ve sosyal haklara sahip olan CHP’li belediyelerde çalışan işçilerin hemen her fırsatta “GREV” kararı alabilmiş olmasını iyi niyet veya hak arama iddiası ile izah etmek mümkün değildir. Belediye yönetimleri her türlü müzakere ve uzlaşmaya hazır olduklarını ifade etmiş olmalarına karşın, sendika yöneticileri grev konusunda ısrarcı olmaya devam etmişlerdir.”

“Kapı aralığından bakıp kıs kıs gülüyorlar”

Bu paylaşımlarının ardından konuyu ilk olarak gündeme getiren Gazeteci İdris Akyüz’ü telefona arayarak eleştirisinin nedenini bir kez daha sorduk.

DİSK’e bağlı Genel-İş’in AKP’li belediyelerde yetki sahibi olmadığı için buralarda grev hakkını kullanamadığını belirten Akyüz, şunları söyledi:

“Kendileriyle aynı frekansta olan CHP’li belediyelerde bu hakkı daha rahat kullanıyorlar. Bunların insafsızlığı şurada. İşçilerin kabahati yok, sendikaların kabahat. Türkiye bir totaliter bir rejim sürecinden geçiyor. Salgın ve ağır bir ekonomik kriz sürüyor. İnsanlar günde 39 liraya mahkum edilmişken sen o kadar zam istiyorsan bunun vicdanen de siyaseten de kabul edilebilir yanı yoktur. Dişiniz bunlara mı geçiyor? Türkiye’yi normalleştirmeye çalışmanın ve toplumu AKP iktidarının baskısından kurtarmaya dönük adımların önüne geçiyorsunuz. Onlar da kapının aralığından bakıp kıs kıs gülüyorlar. Böyle şey olur mu?”

çöppp.jpg
Grevin ardından iktidara yakın kimi medya organlarında toplanamayan çöplerin haber olarak yer alması kimi CHP’lilerin de greve yönelik eleştirilerini artırmasına neden oldu / Fotoğraf: Twitter / cafemedyam

“İktidar, halkın tepkisi artsın diye CHP’li belediyelerdeki grevleri ertelemiyor”

 İktidarın kendisini ilgilendiren grevleri ertelemesine karşın CHP’li belediyelerde olan grevleri ertelemediğini öne süren Akyüz, şu iddiada bulundu:

“Burada çifte standart var. Çünkü iktidar şöyle düşünüyor…Bir belediyede grev olunca çöpler toplanmayacak ve oradaki halkın tepkisi belediye başkanı hangi partidense o partiye yönelecek diye düşünüyor. O zaman diyor ki ben CHP’li belediyedeki grevi niye yasaklayayım?”

DİSK harici sendikalara da eleştiri: “Öbürleri tam sarı sendika”

Yaşamı boyunca sendikal hakları savunduğunu belirten Akyüz, şu an yapılanın hiçbir haklılığı olmadığını etti.

Akyüz, DİSK dışındaki diğer sendikalara da sert eleştiriler yönelterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Öbürleri tam sarı sendika. Sendika ağası olmuşlar. İktidara yakın olan sendikalar bakın. Devlet kurumlarında hangi görevleri yapıyorlar. O nedenle Türkiye’de işçi sendikacılığı bitmiştir. İşveren sendikacılığı işçilere de iş haklarına sahiptir. Onların onayladığı onların takdir ettiği neyse o olur.”

“Belediyeleri zora sokmayı, iş yapamaz hale getirmeyi amaçlamayız”

Bu eleştirilerin ardından ilk olarak grev yapılan CHP’li belediyelerdeki işçilerin bağlı olduğu Genel İş Sendikası’nın Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ı aradık.

Çalışkan’a ilk olarak kimi CHP’lilerce dile getirilen “İşçiler, CHP’li belediyelerde grev kararını kolay alırken, AKP’li ve MHP’li belediyelerde greve gitmiyorlar” iddiasını sorduk.

Çalışkan, “Öyle bir kaygımız yok kesinlikle” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçinden geçtiğimiz süreçte bir sürü yasakla karşı karşıya kaldık. Biz Genel İş olarak siyasetten, siyasal anlayışlardan bağımsız bir örgütüz. Bizim grevimiz toplu sözleşme sürecimizin çıkmaza girmesi üzerine alınan bir karardır. Toplu sözleşmelerde üyelerimizin çıkarını gözeterek yapmaya çalışırız ancak bizim anlayışımız belediyeleri zora sokmayı, iş yapamaz hale getirmeyi amaçlamayız.  Üyelerimizin insanca yaşayabileceği bir ücret talep edebiliriz. Bu talebimiz görüşmelerde karşılığını bulmazsa prosedür gereği grev aşamasına gelir. Grev aşamasına gelindiğinde de grev kararı alır ve uygulamaya geçeriz.”

“Diğer belediyelerde örgütlü olup grev kararı almayan sendikalara sormak lazım”

Çalışkan kimi CHP’lilerin “Neden başka partilerin olduğu belediyelerde greve gidilmiyor?” eleştirisine de:

“Neden diğer yerlerde uygulanmıyor onu bilemeyiz. Onu orada örgütlü olan sendikalara sormak lazım. Bir bizim elde ettiğimiz haklara bakın bir de onlarınkine. Bizim elde ettiğimiz hakları almamalarına rağmen diğer sendikaların hareketleri yoksa bunu onlara sormak lazım.”

“Parti farkı gözetmeden grev hakkını uygularız”

Kendilerinin ağırlıklı olarak örgütlü olduğu belediyelerin CHP’li belediyeler olduğunu belirten Çalışkan,  sözlerini şöyle tamamladı:

“MHP’li AKP’li ve diğer partilerin olduğu belediyelerde de varız ancak orada da herhangi bir anlaşmazlık olursa toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girer ve grev aşamasına gelirsek orada da grevi uygularız. Bir parti farkı, belediyenin hangi partide olduğuna bakmaksızın grev kararını uygularız.”

“Emeği ile geçinen herkes grev hakkını savunmalı”                                         

Çalışkan’ın ardından Genel İş Sendikası’nın bağlı olduğu DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na Akyüz, Kul ve sosyal medyada kimi CHP’lilerden gelen eleştirileri hatırlattık.

Grev hakkının en temel işçi hakkı olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Çerkezoğlu:

AKP iktidarı döneminin en çok grev ertelemesi yapılan dönem olduğunu söyleyebilirim..

12 Eylül’den sonra özellikle de AKP iktidarıyla birlikte grev hakkı kullanılamaz hale getirilmeye çalışıldı. Bu nedenle grevi sadece bu hakkı yasaklanan işçiler değil, emeği ile geçinen herkes savunmak zorundadır. O nedenle tartışmayı öncelikle bu çerçevede yapmak zorundayız. Grevin nerede olduğu CHP’li belediyede mi AKP’li belediyede mi yoksa fabrikada mı o sonraki konudur. Eğer toplu sözleşmede uyuşmazlık varsa sözleşme tamamlanamıyorsa işçinin greve çıkması en temel haktır.”

AKP’li belediyelerdeki sendikalar düşük sözleşmelere imza atıyor iddiası

AKP’li belediyelerde toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık durumunda greve gitmeyerek işçilerin onaylamadığı sözleşmelerin kabul edilmesinin orada örgütlü olan diğer sendikaları bağladığını söyleyen Çerkezoğlu, bu sendikaların düşük sözleşmelere imza atabildiğini öne sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim için temel prensip işçinin hakkını savunmaktır”

“Bizim açımızdan DİSK’in temel prensibi şudur. DİSK, bütün siyasi partilerden, sermayeden bağımsız bir işçi örgütüdür. Temel amacımız işçinin hakkını savunmaktır. Neden AK Parti’li belediyelerde grev olmuyor sorusunun bizim açımızdan cevabı bizim örgütlü olduğumuz belediyelerde belediyenin hangi partide olduğu değil, oradaki toplu sözleşme sürecinin gidişatıdır. Oradaki kazanımların işçi açısından yeterli olup olmadığıdır. Belediyenin hangi partiye mensup olduğu değildir.”

“Toplu sözleşme yaptığımız MHP’li belediyeler de var”

“İcazetle yapılan örgütlenmeden işçinin hakkını koruyan sendikal süreç beklenmez”

Çerkezoğlu, AKP’li ve MHP’li belediyelerde de örgütlü oldukları yerlerin bulunduğunu, toplu sözleşme yaptıkları MHP’li belediyelerin de olduğunu söyledi.

DİSK’in emekten yana tutumu nedeniyle özellikle kamu kuruluşlarında örgütlenme noktasında büyük baskılara maruz kaldığını öne süren Çerkezoğlu, buralarda örgütlü olan kimi sendikalara yönelik de eleştiri içeren şu sözleri dile getirdi:

“İcazetle yapılan örgütlenmelerden hiçbir şekilde işçilerin hakkını koruyan sendikal sürecin ortaya çıkması beklenemez. O nedenle sendikalar işçi sınıfının bağımsız örgütleri olmak zorundadır. DİSK’in temel çizgisi budur.”

“Belediyenin kime ait olduğuna bakmaksızın grev hakkı hayata geçirilir”

Çerkezoğlu ayrıca diğer belediyelerde de kendilerine bağlı Genel İş’in grevleri olduğunu ancak bugünlerde CHP’li belediyelerdeki toplu iş sözleşmelerine denk gelindiği için sadece CHP’de yapılıyormuş gibi bir algının oluştuğunu öne sürerek, “Toplu iş sözleşmesinde işçiler açısından tatmin edici sonuç olmazsa belediyenin kime ait olduğuna bakılmaksızın grev hakkı hayata geçirilir” diye sözlerini bitirdi.

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish / Ali Kemal Erdem Ali Kemal Erdem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top