SIYASET

FOTOĞRAFLARIN BUGÜN SUÇ DELİLİ GİBİ KAMUOYUNA SUNULMASI SİYASİ AHLAKSIZLIKTIR

“Ve yine devlet yetkililerinin izniyle ve görüşme esnasında Milli İstihbarat görevlisinin gözetiminde Abdullah Öcalan ile görüştük”.

Altan Tan’dan ‘Kandil fotoğrafı’ açıklaması: “Arşivde kalacağı söylenmişti”

“Bize bu fotoğrafların onların arşivinde kalacağı söylendi.”

Eski HDP Milletvekili Altan Tan:

“Kandil fotoğraflarına ilişkin… Bize bu fotoğrafların onların arşivinde kalacağı söylendi. Ama o zaman yayınlanan ve hiç tepki görmeyen fotoğrafların bugün suç delili gibi kamuoyuna sunulması da siyasi ahlaksızlıktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir TV programında HDP’li siyasetçilerin Kandil’de çektirdiği fotoğrafları göstermesiyle başlayan ‘çözüm süreci’ tartışmaları tırmanmaya devam ediyor. 

“DEVLETE AİT BİR KOSTERLE İMRALI’YA GİTTİK”

Altan Tan:

“O zaman iki önemli kuruluş vardı. Biri Milli İstihbarat Teşkilatı, öbürü de Kamu Güvenlik Müsteşarlığı. Bu yetkililerin gözetimi ve denetimi altında devlete ait bir kosterle İmralı’ya gittik. Ve yine devlet yetkililerinin izniyle ve görüşme esnasında Milli İstihbarat görevlisinin gözetiminde Abdullah Öcalan ile görüştük”. 

“ÖCALAN’IN MEKTUBU MİT ARACILIĞIYLA HDP HEYETİNE VERİLDİ”

Altan Tan:

“Niye Kandil’e gittik? Abdullah Öcalan o görüşme çerçevesinde kendi el yazısıyla arkadaşlarına yani Kandil’deki örgüt mensuplarına bu tartışmaları bitirmek için bir mektup yazdı. Bu mektup da bize verildi ve biz bu mektubu Kandil’e götürdük. Peki Abdullah Öcalan bu mektubu bize postayla mı gönderdi? Abdullah Öcalan tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı’nın elemanlarına, devletin güvenlik birimlerinin sorumlularına verildi. Onlar vasıtasıyla HDP heyetine teslim edildi.”

“ARŞİVDE KALACAK DENMİŞTİ”

Altan Tan:

“Kandil’deki görüşme gecesinde Murat Karayılan, gecenin ve mektubun hatırası için fotoğraf çektirdi, fotoğrafta ben de varım.

Bazı arkadaşlarımız bu fotoğrafların farklı algılanabileceğini söyledi ancak bu fotoğrafların onların arşivinde kalacağı söylendi..

Biz daha Türkiye’ye giriş yapmadan fotoğrafların Türkiye ve Avrupa basınında yer alması bir skandaldır. Ama o zaman yayınlanan ve hiç tepki görmeyen fotoğrafların bugün suç delili gibi kamuoyuna sunulması da siyasi ahlaksızlıktır.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top