GÜNDEM

GÖREVLENDİRİLENLER SORUMLU TUTULURSA…

“İçişleri Bakanının dün akşam katıldığı programda gösterdiği resimlerin tamamı çözüm sürecinde Erdoğan’ın bilgisi ve onayı ile gittiğimiz Kandil fotoğraflarıdır. Ben Salı günü grup toplantımızda daha fazlasını açıklayacağım”

Kazan’dan Soylu’ya: UYARIYORUM

“6551 sayılı yasayı okursanız, o fotoğrafların hikayesini anlarsınız”

13 kişinin öldüğü Garê operasyonu sonrası HDP’li vekilleri suçlayıp Kandil’de çekilmiş fotoğraflarını gösteren İçişleri Bakanı Soylu’ya çağrı…

Eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan:

“GARA eleştirilerini susturmak için, fotoğraf göstererek suçlama üretenleri uyarıyorum. Eğer, 6551 sayılı yasayı açıp okursanız, o fotoğrafların hikayesini de kolayca anlarsınız. Görevlendirilenler sorumlu tutulursa, görevlendirilenler haydi/haydi sorumlu olur. Hatırlatıyorum.”

12’si Türk vatandaşı 13 kişinin öldürüldüğü Garê operasyonunun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun çözüm süreci döneminde Kandil’de çekilmiş fotoğraflarıyla Eş Genel Başkan Pervin Buldan ve diğer HDP’li vekilleri hedef göstermesine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan da Soylu ve hükümet yetkililerine çarpıcı bir uyarı yaptı.

‘GÖRÜŞMELERE HÜKÜMET KARAR VERİR’

Turgut Kazan:

“GARA eleştirilerini susturmak için, fotoğraf göstererek suçlama üretenleri uyarıyorum. Eğer, 6551 sayılı yasayı açıp okursanız, o fotoğrafların hikayesini de kolayca anlarsınız.. 

Bakın, 2. maddede ‘yurt içindeki dışındaki kişilerle’ yani ÖCALAN’la/KANDİLDEKİLERLE ‘görüşülmesine ve görüşmeyi gerçekleştirecek kişilerin görevlendirilmesine’ HÜKÜMETİN KARAR VERECEĞİ belirtiliyor.. 

Sonra 4. maddede, 2. madde kapsamındaki görevleri yapanların, yani KİMİNLE/KİMİN görüşeceğini belirleyenlerle, görüşmeyi gerçekleştirenlerin ‘BU GÖREVLERİ NEDENİYLE HUKUKİ, İDARİ ve CEZAİ sorumluluğu doğmaz’ deniliyor..

Gerekçeyi, tutanakları okursanız, kimlerin neler söylediğini öğrenmiş olursunuz. Evet, madem ki yasa var, uymamız gerekir. Bu durum pandemideki ayrımcı kongre buluşmalarına benzemez. Görevlendirilenler sorumlu tutulursa, görevlendirilenler haydi/haydi sorumlu olur. Hatırlatıyorum.” 

NE OLMUŞTU?

Soylu: “Gare’ye giden HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir”

Garê operasyonuna ilişkin Meclis’te yaptığı açıklamada ‘HDP’li bir vekilin Gare’ye gittiğini biliyoruz” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o ismin Dilan Dİrayet Taşdemir olduğunu iddia etti.

 TBMM’deki Garê konuşmasında “Gare’ye giden HDP’li bir kadın milletvekili var” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamasını televizyon ekranından yaptı. 

Soylu, ‘2017’de teslim olan bir PKK’linin anlatımları’na dayanarak bu ismin HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu öne sürdü.

‘BİZİM İKNAMIZ SONUCU GELDİ’

“Aslında başka milletvekilleri de var” diyen Soylu’nun konuya dair iddiaları özetle şöyle:

“2017’de terör örgütüne katılan biri, bizim iknamız sonucu geldi Türkiye’ye, adalete teslim oldu. Bunlar geldiği zaman terör örgütlerinin korkusu, bizim bu kişilerle yaptığımız mülakatlardır. Bu mülakatlarda, bizim de daha önce tespit ettiğimiz ve bununla teyit ettiğimiz bir süreç oluşuyor. 2017 yılında ilk önce Nusaybin ve Kızıltepe’ye geliyor, sosyal medyadan tanıştığı birisinin ikna etmesiyle birlikte terör örgütüne katılmayı kabul ediyor. Ardından hemen kendisine bir telefon numarası veriliyor, onu da söyleyeceğim HDP Siirt eski milletvekili Hatice Kocaman’a ait.”

‘BİRLİKTE ARABAYA BİNİYORLAR”

Soylu:

“Kocaman’ı arıyor diyor ki; ‘terör örgütüne katılmak istiyorum, sizin telefonunuzu bana verdiler.’ Dediği şey şu: ‘Benim başımı belaya mı koyacaksın. Telefonda böyle şeyleri konuşma. Şuraya gel.’ Onun evinde kalıyor. Ardından onun yol göstermesiyle terör örgütüne katılıyor. Gare’de eğitimlerini alıyor. En nihayetinde Gare’den Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Gare’den birisiyle birlikte arabaya biniyorlar. Yanındaki diyor ki ‘bunu tanıdın mı?’, ‘Hayır tanımadım’ deyince bu Dilan Dirayet Taştemir, HDP Ağrı milletvekili diyor.”

‘BAŞKA MİLLETVEKİLLERİ DE VAR’

Soylu:

“Gare’de karşılaştığı milletvekili ise daha yeni, bu 2017’de olan bir olay. Aslında bildiğimiz başka milletvekilleri de var, size bir cümle daha söyleyeyim. Bu terör örgütünün yukarısındakiler Kandil’e Avrupa derler, kendi aralarında geliştirdikleri kod adları.”

Buldan: “Soylu’nun gösterdiği fotoğraflar Erdoğan’ın onayıyla gittiğimiz Kandil’den”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Milletvekili Dilan Diyaret Taşdemir’in Garê’ye gittiği iddiasıyla gösterdiği fotoğrafların Kandil’den olduğunu açıkladı.

Buldan:

“Çözüm sürecinde Erdoğan’ın bilgisi ve onayıyla gittiğimiz Kandil fotoğraflarıdır.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

“İçişleri Bakanının dün akşam katıldığı programda gösterdiği resimlerin tamamı çözüm sürecinde Erdoğan’ın bilgisi ve onayı ile gittiğimiz Kandil fotoğraflarıdır. Ben Salı günü grup toplantımızda daha fazlasını açıklayacağım”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top