SIYASET

AKP ŞİMDİ YENİ BİR İL BAŞKANIYLA, OSMAN NURİ KABAKTEPE’YLE YOLA DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLADI

“Öyle görülüyor ki; bir süredir kimlik krizi yaşayan, icraatlarının ne kadarının kendisinin ne kadarının ortağının olduğu tartışılan parti sadece bir il başkanı seçmiyor. Hem kendi bunalımına bir derman hem de iktidar için çizdiği yöne bir işaret arıyor.”

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda devir teslim töreni

AKP İstanbul teşkilatının 7. Olağan Kongresi’nde il başkanı seçilen Osman Nuri Kabaktepe, görevi Bayram Şenocak’tan devraldı. 

AKP İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görevi devreden Şenocak, yeni il başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve yönetimine muvaffakiyetler diledi.

Kabaktepe, bugüne kadar davaya katkı sağlayan Şenocak ve yönetimine de teşekkür etti.

AKP İstanbul İl Başkanlığında gerçekleştirilen devir teslim töreninde eski ve yeni İl yürütme ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.  

Yeni dönemin ilk il yönetim kurulu toplantısı da gerçekleştirildi. Tanışma niteliğinde yapılan toplantının ardından il yürütme kurulu da belli oldu.

Buna göre İstanbul Teşkilatının İl Yürütme Kurulu görev dağılımı şöyle:

“İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Adem Yıldırım, Teşkilatlanma Başkanı İsmet Öztürk, Seçim İşleri Başkanı Şengül Karslı, Tanıtım ve Medya Başkanı Halime Kökçe, Dış İlişkiler Başkanı Fahri Şahin, Sosyal Politikalar Başkanı Sevim Sayım Madak, Yerel Yönetimler Başkanı Melik Ejder Batur, Ekonomi İşleri Başkanı Gıyasettin Gergin, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Emin Özkaya, İnsan Hakları Başkanı Yıldız Konal Süslü, Mali ve İdari İşler Başkanı Mahmut Gürcan, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Cahit Altunay, Araştırma ve Geliştirme Başkanı F. Zehra Şener, İl Sekreteri Fatih Coşar, Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan, Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin.”

AKP’li başkanın kesmediği sakalı

Yaşanmış yılların ardından insanın elinde ne kalır?

Rilke, kanser olduğunu öğrendiğinde Valais’teki kendi mezar taşını tasarlamıştı:

“Gül, ey saf çelişki,

Hiç kimsenin uykusu olmamanın sevinci

Onca gözkapağı altında.”

Yaşandı ve bitti, diyor muyuz? Yoksa eksik kalmış her duyguda, yarım kalmış her öyküde, erken bitmiş her yolculukta; gülün o saf çelişkisinin peşinden mi koşuyoruz?

Geçen perşembe Regaip Kandili’ydi. Muhafazakâr kesimden bir arkadaşım “dikkat ettin mi” diye uyardı. Sahiden fark etmemiştim. Sadece kandil kutlaması değil, Oğuzhan Asiltürk bir süredir kamuoyu mesajlarını “Milli Görüş Lideri” imzasıyla yapıyordu. Tartışmasız, titri Erbakan’ı hatırlatıyordu. Geriye doğru gittiğimde, çok da eski değil, Asiltürk’ün imzasını Saadet’teki göreviyle ya da Milli Görüş Vakfı Başkanlığı’yla attığı okunuyordu.

PELİKAN GİTTİ, MİLLİ GÖRÜŞ GELDİ

Her şey tesadüf mü?

Genel başkanları bir kenara bırakalım. Türkiye’de muhalefetteki partilerin en çok tartışılan siyasetçileri kim? Tartışmasız, CHP’nin İstanbul İl Başkanı, İYİ Parti’nin İstanbul İl Başkanı. Sürpriz değil. Erdoğan da siyaset yolculuğunda, İstanbul il başkanıyken, aynı tartışmaların içine girmişti. Kısacası İstanbul tartışması hep Türkiye’nin anahtarı tartışmasıydı.

AKP’nin son üç il başkanını hatırlıyor musunuz?

*Selim Temurci, 15 Temmuz gecesi basılan İstanbul teşkilatının başındaydı. Dediğine göre bazı bakanlar, bürokratlar hatta yandaş televizyon kanalı yöneticileri o gece telefonunu açmadı.

2015’te göreve gelen Temurci, Davutoğlu’na yakın görülüyordu. Tasfiye edildi. Gelecek Partisi’nde yoluna devam ediyor.

Onun ardından, Pelikancıların teşkilatın başına gelmesiyle birlikte,  *Bayram Şenocak il başkanlığı koltuğuna oturdu.

Şenocak, ortalarda görünmese de halen siyasetin merkezinde olan Berat Albayrak’a yakındı. Onun medyasına da… Gelgelelim, adı “yalıcılar”a çıkan grubun desteklediği Şenocak’ın, parti tabanındaki karşılığı tartışmalıydı. 

Binali Yıldırım’ın bir değil iki kez Ekrem İmamoğlu’nun karşısına çıktığı seçimde, “partinin ağabeyleri” başka bir il başkanıyla yürümek için çok uğraştı. Ancak olmadı. Şenocak, AKP’ye 25 yıl sonra İstanbul’u kaybettiren il başkanı olarak tarihe geçti. Albayrak’ın ardından ne zaman gideceği merak ediliyordu. Zamanının bu zaman olduğu anlaşıldı.

AKP şimdi yeni bir il başkanıyla, *Osman Nuri Kabaktepe’yle yola devam edeceğini açıkladı. Kuşkusuz hep karşılaştırılacak.

Hepsi Karadenizli olsa da… Temurci, Erdoğan’ın hemşerisi, Rizeli. Şenocak, Albayrak’ın hemşerisi, Trabzonlu. Yeni başkan Kabaktepe ise Ordulu, yani Numan Kurtulmuş’un hemşehrisi.

Özgeçmişlerine bakıyorum. Temurci, siyasete AKP’nin Kâğıthane ilçesinde atıldı. Şenocak, AKP’nin Güngören Gençlik Kolları’nda siyasete başladı. Yeni başkan ise daha farklı. Kabaktepe tartışmasız bir Milli Görüşçü. Refah Partisi’nden başlayan yolda, hep Milli Görüşçü oldu. Fazilet’teki ayrışmada da Saadet tarafında kaldı. Ordu Fatsa’da AKP’nin karşısına Saadet’in adayı olarak çıktı.

KRAVAT, SAKAL BİLE MİLLİ GÖRÜŞ’E

Eğitimlerine bakıyorum. Temurci, imam hatip kökenli olsa da ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu. Şenocak ise İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler. Yeni başkan Kabaktepe ise hem liseden imam hatipli hem üniversitede ilahiyattan mezun oldu hem de yüksek lisansını İslam felsefesi üzerine yaptı.

Örgütçülüğüne bakıyorum. Hem Temurci hem Şenocak, AKP teşkilatlarından il başkanlığına, kuşkusuz yakın oldukları siyasetçilerin de desteğiyle geldi. Kabaktepe ise parti protokolünün pek de içinde değildi. Öyle ki adının konuşulduğu gece, partiye destek veren bazı isimler, hoşnutsuzluklarını “partiye üye değil, önce üye olsun” diyerek gösterdi.

Zira o, AKP’nin ne yakınında ne uzağında, hem yakınında hem uzağında, İslamcı sivil toplum örgütlenmelerinin vitrininde yolculuğunu sürdürmüştü. Eskiye özlem duyan arkadaşlarının, birlikte yürüdüğü gençlik yoldaşlarının mutabakatıyla göreve çağrılmıştı. Adaylığının kamuoyuna yansıdığı akşam, Milli Gençlik Vakfı bayrağı önündeki gençlik fotoğrafının dolaşıma sokulması da o özlemin habercisiydi.

Partiye yakın isimler farkları üzerine o kadar çok konuştu ki… Kabaktepe’nin kravattan uzak durması da hiç vazgeçmediği sakalı da akıllara geldi. Ama tartışmasız bir gerçek var ki her yol, benzetme, tartışmasız Oğuzhan Asiltürk’ün “lideriyim” dediği Milli Görüş’e çıkıyordu.

AKP’NİN DENGESİ MİLLİ GÖRÜŞ

Peki, Erdoğan neden bu kararı verdi? Neden bu “beklenen sürpriz” adımı attı?

Herkes “Saadet’e el uzatma” diyor. Haksız değiller. Ama daha öncelikli bir durum var ki Erdoğan önce partisini bir arada tutabilmek, İstanbul’da yeniden seferber edebilmek için bu kararı aldı. Geçmiş biliniyor. Erdoğan, parti içerisinde birbirinden farklı grupları dengeleyerek ilerliyor. Muhafazakâr sağın farklı eğilimlerinden, teşkilatın içindeki gruplardan bir karışım yaratıyor. İstanbul’da Pelikan seven bir başkan giderken; gidilecek yönü, İstanbul’a Milli Görüş’le ilişki kurabilecek bir başkanın gelmesi gösteriyor. Saadet’e giden yol, aynı zamanda AKP’ye içkindi. Öte yandan Milli Görüşçülük, partinin beliren ittifaklarıyla öne çıkan milliyetçi kimliğinin öbür kefedeki dengeleyicisiydi.

Öyle görülüyor ki; bir süredir kimlik krizi yaşayan, icraatlarının ne kadarının kendisinin ne kadarının ortağının olduğu tartışılan parti sadece bir il başkanı seçmiyor. Hem kendi bunalımına bir derman hem de iktidar için çizdiği yöne bir işaret arıyor.

İstanbul görünen kısmı. Anadolu’da birçok teşkilatta yaşanan değişime bakılırsa, Erdoğan’ın “etkisi yüksek olmuştur” dediği İstanbul teşkilatındaki dönüşüm, gelecekten haber veriyor.

Sisli, puslu, karanlık yolda geleceğe bir adım atarken elimizle geçmişi yokluyoruz. Dokunduğumuz yer tanıdık geldikçe, bulduğumuza inanıyoruz. Yaşamla yüzleşsek, belki de bizi uçuruma götürenin, onca gözkapağının altında bekleyen o uyku olduğunu söyleyecek.

Osman Nuri Kabaktepe: AKP'nin İstanbul İl Başkanı adayı kimdir, il örgütündeki değişim ne anlama geliyor?
Osman Nuri Kabaktepe / cafemedyam

SİYASETE REFAH VE MGV İLE GİRDİ

AKP’nin İstanbul İl Başkanı, Saadet Partisi kökenli, Osman Nuri Kabaktepe kimdir? il örgütündeki değişim ne anlama geliyor?

Osman Nuri Kabaktepe, daha önce AKP’de herhangi bir görev almamıştı.

1970 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğan ve orta öğrenimini Fatsa İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayan Kabaktepe, siyasetle ilk gençlik yıllarında, Refah Partisi’nde aktif olarak yer alarak tanıştı.

Kabaktepe, Bursa’daki Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde üniversite eğitim görürken Milli Gençlik Vakfı’nda da (MGV) faaliyet gösterdi.

Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Ensitüsü’nde Felsefe bölümünde yüksek lisans yapan Kabaktepe, MGV’de ilerleyen yıllarda da çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

MİLLİ GÖRÜŞÇÜLERİN BÖLÜNMESİNDE SAADET PARTİSİ’NDE KALDI

Milli Görüş’teki yenilikçi kanat 2001 yılında AKP’yi kurarken Kabaktepe ise aynı yıl, gelenekçi kanatın kurduğu Saadet Partisi’nde (SP) kaldı.

Kabaktepe’nin anlatımıyla “Rahmetli Erbakan Hocamızın emri üzere” Ankara’da dört yıl SP Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı.

Partide ilerleyen yıllarda İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel İdare Kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu.

2004 yerel seçimlerinde SP’nin Fatsa Belediye Başkan adayı olarak yarıştı.

STK ÇALIŞMALARI VE MAARİF VAKFI’NDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK

Kısa bir dönemde iş nedeniyle Suudi Arabistan’da bulunan Kabaktepe, birçok sivil toplum kuruluşunun çalışmalarında yer aldı.

Kendi sitesinde aktardığı üzere Kabaktepe’nin yer aldığı bu kuruluşlar arasında İlim Yayma Cemiyeti, İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslarararası Müslüman Alimler Derneği, YediHilal Derneği, Türkiye Gençlik Vakfı ve Türkiye Maarif Vakfı da bulunuyor.

Kabaktepe günümüzde Türkiye Maarif Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkan Vekili görevini yürütüyor.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası kurulan ve yurtdışında eğitim alanında faaliyet gösteren vakıf, hem çeşitli ülkelerde eğitim merkezleri açtı hem de daha önce Fethullah Gülen yapılanmasına ait olan birçok okulu bünyesine aldı.

AKP İSTANBUL İL ÖRGÜTÜ’NDE TARTIŞMALAR

Kabaktepe ile ilgili tercih AKP’nin İstanbul İl örgütündeki tartışmaların bir süredir devam ettiği bir sürecin sonunda yapıldı.

2018 yılında dönemin AKP İstanbul il Başkanı Selim Temurci görevinden istifa etmişti.

İlerleyen dönemde Gelecek Partisi içinde yer alacak olan Temurci’nin yerine Bayram Şenocak gelmişti.

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni muhalefete kaybettiği 2019 yerel seçimleri, il örgütünü iç tartışmaların ortasında bıraktı.

O dönemde bu yana İstanbul il örgütü içindeki farklı eğilimlere sahip partililer arasında, seçim sonuçlarına dair karşılıklı suçlamalar yapıldığı iddiaları dönem dönem basına da yansıdı.

Bu sürecin sonunda eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albeyrak ile yakın ilişkileri olduğu iddia edilen İl Başkanı Bayram Şenocak’ın durumu bu hafta kesinleşti. Şenocak, aday olmayacağını açıkladı ve Kabaktepe’nin ismi duyuruldu.

HEDEF ’94 RUHU’ MU?

Kabaktepe’yi bizzat tanıyan ve MGV’de bir dönem birlikte çalışmış olan, MGV’nin eski genel başkan yardımcılarından, Ortadoğu uzmanı Dr. Celalettin Duran, Kabaktepe ile tercihin “94 ruhunun kısmen hareket geçirebilecek bir tercih gibi gözüktüğünü” belirtiyor.

Celalettin Duran:

“Kabaktepe’nin camialarında 90’ların gençlik kesimlerinden öncülerinden, sonraki kuşakların örnek ağabeylerinden biri olarak tanındığını söyleyebilirim..

AKP’nin son yıllarda toplumla arasında bir mesafenin açılması konuşuluyor. Bu mesafeyi tekrar kapatacak bir kitle var. 90’lı yıllarda sayın Cumhurbaşkanının içinde olduğu, o dönemin İstanbul’un Refah Partilileri diyebileceğimiz bir kitle bu. Kendilerinin 94 ruhu ifadeleri var. Bu neslin kadrolarında sağlam bir teşkilatçılık var..

Şimdi toplumla tekrar bu iletişimin sağlanabileceği tercihlere doğru bir yöneliş söz konusu. AK Parti’nin ilk dönemki heyecanını tekrar inşa etmek için de bir tercih gibi gözüküyor. Gençliği mobilize edecek, 94 ruhu diye tırnak içerisinde tanımlanan ruhu kısmen tekrar hareket geçirebilecek bir tercih gibi gözüküyor..

Bu da gelecekteki hem yerel hem de genel seçimlerde ‘İstanbul’da bir daha kaybetmeyi göze almıyoruz’ demektir. Kaldı ki Osman Nuri ile ismi geçen diğer bir kişi olan Fazlı Kılıç da benzeri bir tercih. Bu demektir ki bir siyasal tercih söz konusu.”

PARTİ İÇİNDEKİ ‘GERİLİMİ’ ÖNLEME ÇABASI MI?

Dr. Duran:

“Kabaktepe’nin, Milli Görüş camiasında; hem SP hem de iktidar partisi tabanında, herhangi bir ekibe ait görülmediğini, herkesin ortaklaşa benimsediği bir isim olarak tanındığını ve taraflar arasındaki ilişkilerde bir yumuşamaya sebep olacağı görüşündeyim..

İslami-muhafazakâr camiayı yakından takip eden bir başka isim olan gazeteci Ramazan Bursa ise AKP’nin Kabaktepe tercihiyle birkaç hedefi birden gerçekleştirmeye çalıştığı kanısında.

Ramazan Bursa:

“AKP tabanının milliyetçileşmesiden Erdoğan’ın rahatsız olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla bunu, Milli Görüşçüleri görevlendirmek suretiyle o dönüşüme set çekme çabası olarak değerlendiriyorum..

Erdoğan’ın fevkalade rahatsız olduğu, parti içindeki gruplar arasındaki kavgaların bitmesine yönelik bir çaba olarak da değerlendiriyorum. Osman Nuri Bey’in seçilmesinin buna katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Erdoğan’ın hem Cumhurbaşkanı hem de parti genel başkanı olması devlet yönetiminde bir takım tıkanıklıklar oluşturuyor. Erdoğan bu yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde bu sorunu tekrar ele alacak. Parti üyesi kalıp, parti genel başkanlığından ayrılmasının çok da zayıf olmayan bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Ben, Numan Kurtulmuş’un en güçlü aday olduğu kanaatindeyim. Osman Nuri Bey de Numan Bey’e yakın bir isim.”

Numan Kurtulmuş

SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLERİ ETKİLER Mİ?

AKP’nin SP ile bir ittifak arayışında olduğu biliniyor.

Milli Görüş tabanını dikkatli takip eden uzman isimlere göre Kabaktepe tercihi, Saadet Partisi ile ilgili bir ittifakı hedeflememekle birlikte olası bir ittifakı kolaylaştırabilir.

Gazeteci Mahmut Muslihani ise hedefin daha kapsamlı olabileceği kanısında:

“Erdoğan’ın, Milli Görüş Lideri Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti mühimdir. İki liderin görüşmesi önümüzdeki dönemde AKP’nin ‘öze yönelişi’ şeklinde yorumlanabilir mi? Bu durumda bu, ilk meyvelerini vermeye başlamıştır..

AKP, Milli Görüş’ü seçim ittifakından daha fazlası olarak görüp, buna göre karar vermektedir. Sıkışmışlığa yapılan bir hamleden öte uzun süreçli bir dönüşümün ilk işaret fişekleri olarak okunabilir süreç..”

Adalet Kalkınma Partisi bu hafta, tüm il kongrelerini tamamlamayı planlıyor.

Partinin olağan kongresi ise Mart ayının ikinci yarısında gerçekleştirilecek.

Gazeteci Ramazan Bursa:

“Son dönemde AKP’de Tayyip Bey’in Milli Görüş kökenli isimleri görevlendirme noktasında tercih ettiğini görüyoruz.”

Bu çizgideki isimlere partinin merkezi yönetiminde ayrılan yerin ne olacağı, bütün bu tercihlerle asıl olarak neyin hedeflendiği ise partinin olağan kongresinde daha net ortaya çıkacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet / Barış Terkoglu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top