SIYASET

CUMHUR İTTİFAKI’NDAKİ ‘ÇATLAK’ VE BAHÇELİ’DEN ‘GARA’ SÖYLEMİ

AKP’nin seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinde ısrar ederken, MHP’nin yüzde 5’e indirilmesini istediği…

“Cumhur İttifakı 11 puan geride”

5 farklı şirketin 9 farklı seçim anketlerinden dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Avrasya Araştırma şirketinin sahibi Kemal Özkiraz:

“5 farklı şirketin 9 seçim anketlerini değerlendirirsem; Cumhur İttifakı’nın 11 puan geride olduğunu belirtmeliyim. ”

9 farklı şirketin seçim anketlerinden dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı

Kemal Özkiraz,

 • Aksoy Araştırma (5 Ocak, 15 Şubat),
 • AKAM (13 Şubat, 14 Ocak ve 30 Ocak),
 • İstanbul Ekonomi Araştırma (6 Ocak, 13 Şubat),
 • MetroPoll (3 Ocak, 6 Şubat) ve
 • MAK Danışmanlık anketlerini ele aldı.

Kemal Özkiraz, anketlerden yola çıkarak Cumhur İttifakı’nın 11 puan geride olduğunu belirtti. 

KARARSIZLAR DİKKAT ÇEKTİ

Özkiraz’ın hazırladığı tabloda, kararsız seçmen dağıtılmadan önce partilerin oy oranları gösterildi.

Kararsızlar dağıtılmadan önce

 • AKP’nin oy oranı yüzde 30,3 iken,
 • MHP’nin oy oranının yüzde 7,06 olduğu görüldü.
 • CHP’nin oy oranı yüzde 20,45’i,
 • İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 11,04’ü buldu.

Kararsızların dağıtılmasıyla

 • AKP’nin oy oranı yüzde 36,4,
 • MHP’nin oy oranı ise yüzde 8,5 oldu. Dolayısıyla, MHP’nin barajı geçemediği görüldü.

Yayının ilgili bölümü şöyle:

En Çok Okunan Haberler

Bahçeli’den muhalefete: “Fişeklik yapıyorlar”

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Garê operasyonunun ardından iktidar ve muhalefetle ilgili karşılıklı açıklamaların ardından bugün sosyal medyada yeni açıklamalar yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

“Gara katliamında sorumlu arıyorlar. Ya devleti ya da Cumhurbaşkanımızı suçluyorlar..

Sorumlu arıyorlar. Ya devleti ya da Cumhurbaşkanımızı suçluyorlar. Terörist Demirtaş’ın şifreli mesajlarla ve dolaylı anlatımlarla devleti suçlamasına çıt çıkarmıyorlar. Bilakis ‘Bak gördünüz mü, PKK’yı kınadı’ diyebilecek kadar fitneye fişeklik yapıyorlar.”

BOĞAZİÇİ’NDE BOŞA BEKLEDİLER

Devlet Bahçeli:

 Yatağına kırgın akan ırmaklar gibi; dününe, diyanetine ve milli dileklerine kapalı duranların özü yalan, sözü yavan, tözü talandır. Bunların hizmetkarlığı fikre değil fitneyedir. Vücuda giren virüs nasıl damarda geziyorsa fitnenin de yayılması bu sayede mümkün olmaktadır. Cenab-ı Allah buyuruyor ki: “Fitne çıkartmak, adam öldürmekten daha kötüdür.” Nitekim dinimize göre fitne haramdır. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed inananlara şöyle seslenmektedir: “Fitne uykudadır. Uyandırana Allah lanet etsin.” Hüküm açıktır, fitne ayak altındadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde fitne sahne aldı. Zillet partileriyle terör elebaşları bu fitneyi körükledi. Türkiye’nin önü kesilmek istendi. Gençlerimiz öğrenci görünümlü teröristlerce istismar edildi. Huzurumuz kaçsın, birliğimiz kırılsın diye beklediler. Ve boşa beklediler!

PKK’NIN REKLAMINI YAPMAMAK İÇİN ANMAMIŞ

Devlet Bahçeli:

“Ayrıca terör örgütleri fitnenin çıbanbaşıdır. Hain ve hunhar eylemler fitnenin ana yakıtıdır. PKK’yı telaffuzdan imtina edenler, ortaya karışık açıklamalarla günü kurtarmanın telaşında olanlar fitnenin reklam yüzleri, ihanetin vitrin süsleridir. Acıklı gerçek maalesef budur. Gara katliamında sorumlu arıyorlar. Ya devleti ya da Cumhurbaşkanımızı suçluyorlar. Terörist Demirtaş’ın şifreli mesajlarla ve dolaylı anlatımlarla devleti suçlamasına çıt çıkarmıyorlar. Bilakis “Bak gördünüz mü, PKK’yı kınadı” diyebilecek kadar fitneye fişeklik yapıyorlar. CHP Genel Başkanı, PKK’nın reklamını yapmamak için adını anmamış! Bu garip ve garabet beyana kanacak çocuk, gülecek karga bile bulunamaz. Kılıçdaroğlu, PKK’nın yayın organları tarafından hazırlanmış sözde haber jeneriklerinde bırakınız reklamı, yıldız gibi parlıyor. CHP Gara’da yakalandı! HDP zaten oradaydı. İP ise çevresinde gıyaben keşif yapıyordu. PKK’yı lanetlemek yerine Türkiye’yi isnat eden, hükümete fatura çıkaran menhus siyasi partilerin fitnenin beşinci kolu oldukları abartı veya afaki bir tespit değil, isabetli bir teşhistir. Anlaşılan HDP, CHP’ye yuva yapmış, PKK’nın kanlı demirbaş listesine kaydetmiştir. İP de uydulaşmış, HDP-PKK yörüngesinde dönüp durmaya başlamıştır. Kaldı ki ülkesine ve milletine bu kadar yabancılaşan partilerin durumu başkaca izah ve ifade edilemez.

TEHDİT VE DAYATMA DİZ BOYU

Devlet Bahçeli:

Türkiye’de bunlar oluyorken, PKK’yı sözde kara gücü gibi kullanan, himayesinde tutan ABD’nin “eğer”li açıklamaları, teröristlere silah ve eğitim desteği vermesi iki ülke arasındaki nazik ilişkilere saplanmış zehirli bir mızrak gibidir. Sorun yalnızca bu kadar da değildir… Son günlerde Demokrat Parti’ye yakınlığı ile bilinen, küresel bir düşünce kuruluşu olmayı amaçlayan Brooking Enstitüsü’nde peş peşe Türkiye-ABD ilişkilerini merkezine alan raporlar yayımlandı. Bu raporların zamanlaması son derece manidardır. Özellikle geçtiğimiz ay sonunda Galip Dalay ve bu ay içinde de Nicholas Danforth tarafından yazılan makale veya raporlar dikkatle takip ve analiz edilmelidir. Bunlardan birisi ABD-Türkiye ilişkileri uzun süre kriz içinde kalacak derken, diğeri işbirliği ve kısıtlama arasında yeni bir Türkiye için yeni ABD politikaları önermektedir. Türkiye’nin batı ile bağlarının yeniden kurulmasının yeni bir hükümete kalacağı iddiası seslendirilmiştir. Sözde siyasi mahkumların serbest bırakılmasının, Türkiye-ABD ilişkilerinde iyileşme yaşanması için ön şart olduğu vurgulanmıştır. Yani tehdit ve dayatma diz boyudur.

“EMPERYALİZMİ KARŞILAMAYA HAZIRIZ” 

Devlet Bahçeli:

Türkiye’mize ve meşru hükümetimize alçakça parmak sallanmaktadır. Brooking Enstitüsü Türkiye’yi adeta sömürge ülkesi gibi servis etmiştir. Gözümüzden kaçmayan bir başka husus da şudur: Kemal Derviş, Brooking Enstitüsü’nde yöneticidir. Bu durum kuşku vericidir. CHP’nin Brooking Enstitüsü’yle irtibatı, Derviş-Kılıçdaroğlu bağlantıları, dahası CHP’nin ABD’nin yeni hükümetine düşünce kuruluşları vasıtasıyla muhbirlik yapıp yapmadığı milli vicdan tarafından sorgulanmaktadır. Yazılan karanlık senaryonun iç yüzü aydınlanmaya başlamıştır. Derviş’in yeni bir fitne düzeneğinin asal unsurlarından birisi olduğu vehim değil, vaki bir gerçektir. CHP’de iki Kemal vardır. Acaba diyorum, mesela Faik Öztrak, hangi Kemal’i lideri olarak kabullenmektedir? ABD’deki Kemal’in CHP’deki ajanı ve taşeronu Öztrak mıdır? Biz oyunu görüyoruz. Cumhur İttifakı’nın tarihi varlığının çok güçlü şekilde devamına inanıyoruz. Zalimlere karşı biriz, emperyalizme karşı tek yüreğiz. Biz Türkiye’yiz, Türk milletiyiz. Okyanus ötesinden ülkemize istikamet çizdirmeyiz, müdahale ettirmeyiz. 19 Şubat 2001 tarihli MGK Toplantısı’ndan sonra baş gösteren siyasal ve ekonomik sorunlar tekrar etmeyecektir. Merhum İsmail Cem’le yola çıkıp, sonra onu ilk durakta satan, Türkiye’yi karıştırıp ardından da kaçan Derviş’in maskesi çoktan düşmüştür. Küresel güçlerin bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardır, Türk milletinin yapacakları görülecektir. Eğilmez başımızla, teslim olmaz irademizle, milli şuurumuzla, muazzam dayanışmamızla Emperyalizm’i ve fitne komiserlerini her cephede karşılamaya sonuna kadar hazırız. 

Cumhur İttifakı’nda ‘çatlak’ iddiası

“Barajda anlaşamıyorlar”

Cumhur İttifakı partilerinin seçim barajı konusunda anlaşmazlık yaşadığı, MHP’nin yüzde 5’lik teklifine AKP’nin sıcak bakmadığı iddia edildi.

 AKP ve MHP’nin seçim barajı konusunda anlaşamadığı öne sürüldü. Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın kulis haberine göre iki parti arasında seçim barajı konusunda anlaşmazlık çıktı. 

AKP, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinde ısrar ederken, MHP’nin yüzde 5’e indirilmesini istediği ve masaya ittifaksız seçim barajının da geldiği belirtildi.

Seçim Sistemi ve Siyasi Partiler Yasası ile ilgili iki parti arasındaki görüşmelerde ittifak içerisinde yer alan partiler için farklı çalışmaların olabileceğinin de gündeme geldiği belirtilen haberde, ittifakla seçime giden partiler için seçim barajının ayrı uygulanması üzerinde görüşülürken, tek başına seçime giren partiler için seçim barajının yüzde 3 olarak belirlenmesi de bir diğer ihtimal olarak ifade edildi.

Çalışmalarda AKP’nin, ‘dar ve daraltılmış seçim sistemi’ önerisinde bulunduğu ancak seçim barajı düzeltmesinden dolayı MHP’nin konuya sıcak bakmadığı da öne sürüldü.

İLGİLİ HABER

Duvar

Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın kulis haberi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top