GÜNDEM

KAÇIRANLAR POLİS ÇIKTI

Ankara’da, 3 üniversite öğrencisi polisler tarafından kaçırıldı.

Ankara’da 3 genç polisler tarafından kaçırıldı

Ankara’daki kaçırılma olayında Kamera görüntüleri silinmiş

Ankara’da kaçırılan 3 öğrenci için suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu dilekçesinde, öğrencilerin birinin kaçırıldığı beyaz Citroen aracın, Emniyet’te izletilen güvenlik kamerası görüntülerinin silindiği belirtildi..

  • Ankara’da, Türkiye İşçi Partisi (TİP) il yöneticisi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencisi Ali Berke Ayduğan,
  • Öğrenci Kolektifleri üyesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Uğurcan Baynal ile Sena Bademli’nin polis olduklarını beyan eden kişilerce gözaltı işlemi uygulanmadan alıkonulması ve tehdit edilerek darp edilmeleri hakkında avukatlar suç duyurusunda bulundu. 

Öğrencilerden Ali Berke Ayduğan darbedilerek Gölbaşı’nda boş bir araziye bırakılırken, Uğurcan Baynal Pursaklar ilçesine, Sena Bademli isimli öğrenci ise Sincan’a bırakılmıştı.

Emniyet’ten iddialara yönelik henüz resmi bir açıklamada bulunulmadı.

Ali Berke Ayduğan’ın avukatları tarafından savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, şüphelilere yönelik “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, üye olmak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, İnanç düşünce, ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, haberleşmenin gizliliğinin ihlali, görevi kötüye kullanma, tehdit, hakaret” suçlamalarına yer verildi.

“SENİ ÖLDÜRÜRÜZ”

Müvekkileri Ali Berke Ayduğan hakkında herhangi bir soruşturma veya gözaltı kararının bulunmadığı ifade edilen suç duyurusunda:

“Müvekkilimizden haber alamadığımız yaklaşık 1.5-2 saatlik zaman zarfı süresince vekil eden bir araç ile Ankara şehir tabelalarının görüldüğü yerlerde dolaştırılmış, bu esnada tehdit, hakaret ve darba maruz bırakılmıştır. Polis olduklarını iddia eden şahıslar, siyasi faaliyetten dolayı aldıklarını itiraf ettikleri müvekkile, “Çok ileri gidiyorsun, dikkat et. Çok dolaşma. Seni öldürürüz. Arkadaşlarına söyle onları da alacağız’ şeklinde tehditlerde bulunmuşlardır.” denildi.

Ali Berke Ayduğan / cafemedyam

Dilekçede, Ayduğan  için 4 röntgen çekildiği ve aldığı darpların, darp raporunda tespit edildiği ifade edildi.

“KAMERA GÖRÜNTÜLERİ SİLİNDİ”

Kamera görüntülerinin silindiği de iddia edilerek:

“Vekil edenin hürriyetinden yoksun bırakıldığı sırada Türkiye İşçi Partisi üyesi 2 kişi U.K VE V. K vekil edenin kaçırılmış olduğu yere gidip Kataltepe Mah. Süleyman Ayten Cad. Mamak adresinde apartman yöneticiliği yapan şahıs ile görüşmüş olup, izlenen güvenlik kamerası kaydında şüpheli 3 kişi ve beyaz renkli Citroen marka aracı görmüşlerdir” denildi.

Dilekçede, U.K ve V.K’nın, yapılan şikayetin ardından karakolda izletilen aynı kamera görüntülerinde söz konusu aracı göremedikleri kaydedildi:

“Öğle saatlerinde görüntüleri izleyen U.K ve V.K beyaz renkli Citroen marka aracı kamera kayıtlarında görmüş iseler de karakola gelen görüntülerde söz konusu araç görülememiştir. Bu husus, açıkça bir kısım görüntülerin silindiği ve kesildiğini göstermektedir.”

“ORGANİZE HAREKET ETTİLER”

Şüphelilerin 3 farklı araçta toplam 9 kişi oldukları belirtilen dilekçede şöyle devam edildi:

“Şüpheliler suç tarihinde Ankara’da 3 farklı kişiyi üç farklı noktada araçla kaçırmış ve darp ettikten sonra şehrin 3 farklı noktasında yol kenarına bırakmışlardır. Şüphelilerin üç farklı araçta toplam 9 kişi oldukları ve bu kapsamda şüphelilerin organize hakaret ettikleri TCK 220 kapsamında soruşturma yürütülmesi yasal zorunluluktur.”

“ALIŞMAYACAĞIZ”

Öte yandan suç duyurusu öncesinde, öğrencilerin kaçırılmasına ilişkin Ankara Adliyesi önünde Adalet İçin Hukukçular, ÇHD Ankara Şube, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, Toplumsal Hukuk ve ÖHD Ankara Şube gibi hukuk örgütleri tarafından basın açıklaması yapıldı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu ülkenin geleceği için endişelenen demokratik haklarını kullanmak isteyen üniversite öğrencileri değil, sözde yasaları uygulamakla görevli, yasa dışı çeteler, insan kaçıranlar suç işliyor.

Şimdi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına vereceğimiz suç duyurusu ile sorumluların derhal yakalanmasını ve yargılanmalarını talep edeceğiz. Buradan sesleniyoruz sorumluları derhal bulun ve yargılanmalarını sağlayın. Kanun değişikliğiyle, işkence suçu için izin koşulu kaldırılarak re’sen soruşturma yolu açılmıştır. Bu nedenle, fail hakkında doğrudan soruşturma ve kovuşturma yürütmek zorundasınız. Bu yapılmadığı sürece Ankara’da hiçbir yurttaş güvende olmayacak..

Öte yandan, yaşananları olağan karşılayacağımızı buna alışacağımızı,  ülkedeki demokratik tepkilerin bu şekilde bastırılabileceğini sananlara sesleniyoruz; çok yanılıyorsunuz. Gözaltında kayıplara izin vermeyeceğiz, sokak ortasından yurttaş kaçırmanıza göz yummayacağız..

Tüm hukuksuzlukların karşısında biz varız. Hukuk için adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Ankara’da 3 genç polisler tarafından kaçırıldı

Ankara,’da Türkiye İşçi Partisi (TİP) il yöneticisi Ali Ayduğan ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 2 öğrenci polisler  tarafından kaçırıldı.

Gençler gözaltı işlemi uygulanarak karakola götürülmezken, darp edilerek 3 ayrı noktaya bırakıldılar.

Öğrencilerden Ali Ayduğan darbedilerek Gölbaşı’nda boş bir araziye bırakılırken, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Uğurcan Baynal Pursaklar ilçesine, Sena Bademli isimli öğrenci ise kaçıranlar tarafından Sincan’a bırakıldı. 

“KAÇIRANLAR POLİS ÇIKTI”

Ali Ayduğan’ın avukatı Eren Gönen, sivil giyinimli kişilerin polis kimliğini gösterdiklerini belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Gönen, müvekkilinin Ankara’da ikamet ettiği adresinin önünden beyaz renkte, Sedan marka bir araca bindirilerek kaçırıldığını ifade ederek şu bilgileri verdi:

“Ali evden çıkar çıkmaz yanına gelen ve kendilerini polis olarak tanıtan kişiler kimlik istemişler. Sivil giyimli kişiler GBT (Genel Bilgi Tespiti) yaptıklarını söylemişler. O da kimliğini vermiş. Daha sonra beyaz renkte Sedan marka bir araca bindirmişler. Ali’nin yanında o esnada arkadaşı varmış ve onu uzaklaştırmışlar.  Müvekilimin darp edildi bilgisi var. Daha sonra da boş bir araziye bırakılmış.”

Gönen, müvekkili Aydoğan için darp raporu alacaklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

“GÖZDAĞIYLA YILDIRAMAZSINIZ”

Öğrenci Kolektifleri:

,“Arkadaşlarımız Ali Berke’den ve Uğurcan’dan sonra Sena da Sincan’dan bırakıldı. Tehditleriniz, baskılarınız, kaçırmalarınız bizleri yıldıramaz. Hesap vereceksiniz!”

TİP’ten yapılan açıklama:

“Evinin önünden GBT bahanesiyle durdurulup kaçırılan Ankara İl Yöneticimiz Ali Ayduğan’ın polislerce darp ve tehdit edilerek Gölbaşı’na bırakıldığı bilgisini aldık. Yapılan alçaklıktır, zorbalıktır. Bizi gözdağıyla yıldıramayacaksınız.”

“GÖZALTI KAYITLARI YOK”

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi ise öğrencilerin gözaltına alındıklarına dair bir kayıt olmadığını açıklayarak:

“Bugün 3 Üniversite öğrencisi Ankara’da GBT gerekçesiyle gözaltına alındı ama buna dair resmi bir kayıt bulunmamakta ve nerede oldukları bilinmiyor. Bu hukuksuzluklara derhal son verilsin! Öğrencilerin akıbetleri derhal açıklanmalıdır.”

“‘Arkadaşlarına söyle, onları da alacağız, öldürürüz’ dediler, arabadan attılar.”

Ankara’da kaçırılan öğrenciler konuştu

İHD Ankara Şubesi’nde yapılan basın açıklamasıyla öğrenciler yaşadıklarını anlattı.

Kaçırılan öğrencilerden Ali Berke Ayduğan:

“Bizi ölüm ve korku ile tehdit ediyorlar. ‘Arkadaşlarına söyle, onları da alacağız’ dediler ve arabadan attılar” dedi. Uğurcan Baynal da ‘Sizler belli başlı olayların merkezindesiniz, sizleri toplayacağız’ dediler”

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNE KATILMAYACAKSINIZ DİYE TEHDİT ETTİLER’

Kaçırılan öğrencilerin arkadaşı Nisan Çıra, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün avukatlara verdiği bilgiye göre söz konusu olaya ilişkin gözaltı veya hastane işlem kaydının bulunmadığını belirterek:

“Arkadaşlarımızın nerede olduklarına, kim tarafından kaçırıldıklarına dair haber alamadık. Aradan geçen 2 saatin sonunda bir arkadaşımızın darp edilerek Gölbaşında, bir arkadaşımızın Pursaklar’da bırakıldığını, 3 saat sonra ise diğer arkadaşımızın Sincan’da bırakıldığını öğrendik..

Teşhir ediyoruz, Ankara Emniyeti şehir eşkıyası gibi sokak ortasından arkadaşlarımızı kaçırarak suç işlemiştir. Arkadaşlarımızı saatlerce alıkoyup darp edip ‘Bir daha Boğaziçi eylemlerine katılmayacaksın’ şeklinde tehdit etmiştir..

Bu saldırı, özerk-demokratik üniversite mücadelesine, gençliğin iradesine yönelik bir saldırıdır. Biz, aşağı bakmayanlar, kayyum rektöre, kadın üniversitesine karşı nasıl direndiysek faşizme de öyle direniyoruz. Baskılarınız karşısında yenilmiyoruz.”

‘ARKADAŞLARINA SÖYLE ONLARI DA ALACAĞIZ DEDİLER’

Basın açıklamanın ardından kaçırılan öğrencilerden Ali Berke Ayduğan, evinin önünde GBT bahanesiyle durdurulup zorla araca bindirildiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Evden çıktıktan sonra 3 polis evinimin önünde GBT yapmak istedi. Yanımda bir tane yoldaşım vardı onu uzaklaştırdıktan sonra bana birkaç şey sormak istediklerini söyleyerek aracın yanına götürdüler. Ben ne oluyor demeye kalmadan beni zorla araca bindirdiler. Ankara’da 2 saat beni dolaştırdıktan sonra Gölbaşı’da ara bir sokakta arabayı tam durdurmadan ‘hadi defol’ diyerek beni arabadan attılar. Bizi ölüm ve korku ile tehdit ediyorlar. ‘Arkadaşlarına söyle, onları da alacağız. Sokakta dolaşamayacaksınız, öldürürüz’ dediler. Ama bizi kimse sindirmeyecek. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar.”

“1990’LI YILLARIN UYGULAMALARI HÂLÂ GÜNCEL”

Ankara’da kaçırılan bir diğer Ankara Üniversitesi Öğrencisi Uğurcan Baynal:

“Sabah GBT bahanesiyle alınıp tehdit edildik. ‘Sizler belli başlı olayların merkezindesiniz, sizleri toplayacağız’ dediler. 1990’lı yılların uygulamalarının hâlâ güncelliğini koruduğunu görmekteyiz, Bu süreç geçici. Gençlik kazanımlarına kazanım katarak ilerleyecek. Kayyımlar gidene kadar direneceğiz.”

“ÖĞRENCİLER HAKKINDA HERHANGİ BİR GÖZALTI KARARI YOK

Avukat Sercan Aran, olayın ilk yaşandığı saatten itibaren öğrencilerin durumunu takip ettiklerini ifade ederek:

“Resmi bir gözaltı işlemi olup olmadığını öğrenmek için emniyetle iletişime geçtik. Yapılan görüşmelerde kaçırılan 3 öğrenci hakkında herhangi bir gözaltı işlemi olmadığını söylediler. Sonrasında de her bir arkadaşımız serbest bırakıldı. Şu an yasal süreci başlattık. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Tuğba Özer

Duvar / Müzeyyen Yücemyuce

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top