GENEL

AKIL TUTULMASI! ALEVİLERİN KUTSAL MEKANINA…

”ÇİVİ DAHİ ÇAKILAMAZ!”

“Munzur Gözeleri kurtuldu”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Dersim Ovacık’taki Munzur Gözelerini tahrip edecek “peyzaj projesine” karşı açtığı davada Danıştay 13’üncü Dairesi, projenin ihalesini iptal etti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

” Dersim’in Ovacık ilçesindeki ‘Munzur Gözelerini’ tahrip edecek peyzaj projesi…Danıştay 13’üncü Dairesi yapımına başlanan projenin ihalesini iptal etti..

Bu iptal kararı iki açıdan çok önemlidir..

Birincisi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yöre halkının mücadelesi, hinterlandımızdaki Tunceli’de, 1’inci derece doğal SİT alanında ve inanç merkezinde tahribatın durdurulması açısından kamu zaferini getirdi..

İkincisi ise sadece olağanüstü koşullarda ve savaş hallerinde yapılan 21/B ihalesinin koşullarının oluşmadığına karar verdi. Danıştay kararı bu açıdan çifte kamu zaferidir.”

‘DANIŞTAY HUKUKA AYKIRI OLDUĞUNU BELİRTTİ’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

“Tunceli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 2 Haziran 2020 tarihinde pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ‘Tunceli İli, Ovacık İlçesi, Ziyaret Köyü’nde bulunan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı İçinde Kalan Munzur Gözelerinde; Yapısal ve Bitkisel Peyzaj İşleri, Piknik Yeri, 200 Araçlık Otopark, Kesimhane, Pişirme Evi – Mutfak, Yönetim, Büfe, WC Yapımı’ ihalesinin ve ihaleye çıkış kararının iptali için dava açtık, mahkemenin açtığımız davayı reddetmesi üzerine Danıştay’a başvurduk..

Danıştay 13.Daire, davalı idarenin pazarlık usulü ile ihale yapma gerekçelerinin istisnaî bir yöntem olan pazarlık usulü ile ihaleye çıkılması için yeterli olmadığı; ihtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarla ve zamanında karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu; 4734 sayılı Kanun’un 21/b maddesinde belirtilen şartların oluştuğuna dair hukuken geçerli bir neden göstermeksizin söz konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Sonuçta dava konusu işlemi iptal etti, yani mahkeme bu kararıyla özetle Munzur vadisinde aceleniz ne, savaş yok, olağanüstü hal yok 21 b den ihale yapamazsınız dedi.”

‘MUNZUR GÖZELERİ KURTULDU’

Proje ile birinci derece SİT alanı niteliğindeki Munzur Gözeleri’nin büyük tahribat riski altında olduğunu belirten Candan:

“İhaleye esas peyzaj projesinde doğal varlıkların ve kültürel koruma amaçlarını dikkate alan ve yerel halkın sosyo kültürel yapısı ile uyumlu bir anlayış görülmedi. Munzur Vadisi milyonlarca yılda oluşmuş olan ilginç jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri; derin kanyon vadileri, pek çok akarsu ve dere sistemleri, karstik yapısı, yer altı su sistemleri, mağaraları, kaynakları (Munzur Gözeleri), şelaleleri, buzul gölleri ve buzul vadileri, diğer buzul şekilleri nedenleri ile koruma altına alınmıştır. Böylesine değerleri taşıyan, yaşamımızın ve kültürümüzün bir parçası olan Munzur Vadisi’nin ve gözelerinin yok olmasına izin vermedik. Bu kararla ile yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen, Tunceli’nin el değmemiş doğası, kaynak suları ve şelaleleriyle ünlü Munzur Gözeleri de kurtuldu.” 

NE OLMUŞTU?

ALEVİLERİN KUTSAL MEKANINA OTEL POROJESİ!

Tunceli’de Aleviler için kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen ve Milli Park statüsünde bulunan Halvori Gözeleri Millî Parkı’na bungalov ev tipi otel işletmeciliği için ihale yapılacağı öğrenildi.

Duruma tepki gösteren yöre halkı ve çevre örgütleri:

”Proje kutsal mekanlara zarar verecek, çevreye de etkileri olacak. Projeden vazgeçilmesini istiyoruz.”

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen:

”Halvori Gözeleri bir inanç merkezi. Bu proje Dersim’e yapacakları en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Dersim doğası için zulümdür. Dersim’i kimliksizleştirme projesedir.”

Tunceli’de bulunan Halvori Gözeleri doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor. Alevi yurttaşların kutsal mekanlarından biri olarak da kabul edilen Halvori Gözeleri Tunceli merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. 2872 sayılı Millî Parklar Kanunu ile Millî Parklar Yönetmeliğine göre Halvori Gözeleri Millî Parkı ‘Mutlak Koruma Zonunda da yer alıyor. 

Mutlak korunması gereken Halvori Gözeleri Millî Parkı’na Doğa koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Bungalow Ev Tip Otel işletmeciliği için resmî süreç başlatıldı. Önümüzdeki günlerde ihalesinin açılması beklenen projeye ise çevre örgütleri ve yöre halkı tepki gösterdi. 

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen:

“Bırakın Halvori’ye otel yapılmasını bunu aklından geçirmeleri bile kabul edilemez. Halvori Gözeleri’nin Dersim tarihinde çok önemli bir yeri var. Hiç bir Dersimli buraya bu projenin yapılmasını kabul etmez. Ama bunlar ara sıra böyle yoklayacaklar. Dersim’de sermayeye yer sağlamaya çalışıyorlar. Turizmi de bu işin yumuşak karnı olarak görüyorlar. Bu proje Dersim’e yapacakları en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Dersim doğası için zulümdür.”

İNANÇ MERKEZİ

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen:

”Halvori Gözeleri Milli Park içerisinde en önemli yerlerden bir tanesi. Bu proje aslında barajlara, madenlere eş değerdir. Adını turizm olarak şirin gibi gösterseler de aslında yıkıcıdır..

Halvori Gözeleri bir inanç merkezidir. Ancak dışarıdan bakanlar burayı mesire yeri olarak görüyorlar. İnancı asimile etmeye çalışıyorlar. Munzur gözeleri, Halvori gözeleri ve Ana Fatma Dersim’in inanç ve Kültür merkezlerindendir..

Bunların sermaye tarafından mesire yeri olarak algılanıp ona göre proje geliştirilmesi zülümdür. Dersim’i kimliksizleştirme projesedir. Bu projeleri bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.”

AKIL TUTULMASI

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen:

”Milli Park içerisinde yer alan köylüler asfalt bir köprü başvurusunda bulundu ve bakanlık, ‘Milli Park. Çivi bile çakılamaz’ cevabını verdi..

Buranın milli park olduğu biliniyor. Buna rağmen projenin gündeme getirilmesi akıl tutulmasıdır. Bunun karşılığı yok ve olmamalı.”

https://www.cafemedyam.com/2020/04/26/alevi-dost-edindiginizde-mesela-sunlari-yapmaktan-vazgecersiniz/

İLGİLİ HABER

cumhuriyet. Kayhan Ayhan

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: