GÜNDEM

GÜLE OYNAYA KONGRE YAPIYORLAR BİR DE ŞEHİT ANNESİNİ TELEFONLA BAĞLATIYORLAR!

“Açıklamayı niye Malatya Valiliği yapıyor? Benzer bir olay İdlib’te olmuştu. Orda da 33 askerimiz şehit edilmişti, açıklamayı korkudan hiç kimse yapmıyor, Hatay Valisi yapıyor. Çünkü kabahatlerini ve kusurlarını biliyorlar.. “

Erdoğan’a ‘Gara şehitleri tepkisi’

“Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 5 kuruşluk dava açacağı belirtildi.

Kılıçdaroğlu ve CHP’nin avukatı olan Celal Çelik Twitter’dan “Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine, bugünkü hakaretleri nedeniyle Erdoğan hakkında, yine 5 paralık dava açıyoruz” diye yazdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de gerçekleştirdiği kısa basın toplantısında Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Terbiyesiz herif” şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

Özel:

“Meclis tarihinin en kısa basın toplantısını yapmak üzere karşınızdayım. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yaptığı tüm iftira, hakaret ve küfürleri kendisine aynen iade ediyoruz”

Özgür Özel'den Erdoğan'ın

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de toplam 22 saniye süren bir basın toplantısı düzenleyerek:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yaptığı tüm iftira, hakaret ve küfürleri kendisine aynen iade ediyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın hakaretlerine yanıt .

Kendisine 16 şehidin hakkını sorduğu için hakaret edildiğini aktaran Kılıçdaroğlu:

“O 5 sorunun cevabını mutlaka senden alacağım” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Ankara’da gerçekleştirdiği kongrede kendisine, “Terbiyesiz herif. Sana bakanlarımı gönderiyorum seni bilgilendirsinler diye… Sen bunlara layık değilsin” şeklinde hakaret eden Erdoğan’a yanıt verdi.

Erdoğan’ın sorulan sorulara cevap vermek yerine hakaret ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Ben 16 şehidimizin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğim. O 5 sorunun cevabını mutlaka senden alacağım” dedi.

Sosyal medyadan bir video paylaşan Kemal Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Bugün Erdoğan bana hakaret ediyor. Kontrolünü kaybedip, ‘terbiyesiz’ bile diyor. Ne için söylüyor bunları? Ben 16 şehidimizin hakkını savunduğum için. Ve kendisine 5 soru sordum. Şehit aileleri adına sordum, milletimiz adına sordum. 5 soruya yanıt ver dedim, en azından toplum neyin olup olmadığını öğrensin diye. Ama sen bütün bunları bırakıyorsun, bana hakaret ediyorsun. Hangi gerekçe ile hakaret ediyorsun? İşin reklamına kaçıyorsun. Ben 16 şehidimizin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğim. O 5 sorunun cevabını mutlaka senden alacağım. “

KILIÇDAROĞLU’NUN ERDOĞAN’A YÖNELTTİĞİ SORULAR 

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan, partisinin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 7. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Konuşmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Utanmadan, sıkılmadan bunun sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır diyorsun. Sende yüz var mı? Sen ne yüzsüzsün. Sen nasıl oluyor da 6 yıldır bu şehitlerimizi yakından takip eden bizlere bunların sorumlusu Erdoğan’dır nasıl diyorsun ya. Terbiyesiz herif. Sana bakanlarımı gönderiyorum seni bilgilendirsinler diye… Sen bunlara layık değilsin.”

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Meşrebi, mezhebi, siyasi görüşü, hayat tarzı ne olursa olsun 83 milyonun tamamına mesajlarımızı ulaştırmaya gayret edeceğiz. Siyaseti başkaları gibi sırça köşklerde değil, milletimizin arasında yapacağız. Kibri, böbürlenmeyi kapımıza asla yaklaştırmayacağız. Sevincinde tasasında iyi ve kötü gününde bize oy versin vermesin, tüm vatandaşlarımızın bugün olduğu gibi yanında olacağız. Gariplerin kapısını biz çalacağız, yetimini öksüzün başını biz okşayacağız.”

ALDIĞIMIZ KARARLARI DUYURACAĞIZ

Kısıtlamalara ilişkin alınan kararların kabine toplantısının ardından duyurulacağını aktaran Erdoğan:

 “Salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların esnaf, çalışanlar üzerindeki yükün farkındayız. Bu yükü azaltmak için birçok destek paketi açıkladık. Akşam aldığımız kararları da kabine toplantısının ardından açıklayacağız” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Gara’da şehit olan 13 asker ve polise ilişkin olarak verilen soru önergeleri yanıtsız kaldı, bilgi verilmedi..

Erdoğan’ın katıldığı il kongresinde şehitler hakkındaki açıklamalarına ve ardından gülerek yaptığı konuşmaya tepkimiz var..

Güle oynaya kongre yapıyorlar bir de şehit annesini telefonla bağlatıyorlar..

Erdoğan’ın anneye söylediği ‘Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız’ ifadesi var. Lafa bak, o şeref en çok sana yakışıyor. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın?..

13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

“ENİS BERBEROĞLU DAVASI”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Gerçekten hakkı hukuku ve adaleti her ortamda savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Sanıyorlar ki biz geri adım atarız. Bu partinin dokularında Kuvayi Milliye ruhu var. Defalarca söyledim, yine söyleyeyim; Cumhuriyet Halk Partisi avukat bürolarında kurulan bir parti değildir. Savaş meydanlarında kurulmuştur. Cumhuriyet kurulmadan önce kurulmuştur. Ve o insanlar Cumhuriyet’i kurdular. Ve o insanlar Cumhuriyet’in demokrasi ile taçlandırılması için bizi görevlendirdiler..

Bir bardak vardı, bütün haksızlık birer damla halinde o bardağa düşüyordu. Enis Berberoğlu’nun damlası bardağı taşıran son damla oldu. Dünya siyaset tarihinin en anlamlı ve en uzun yürüyüşü yaptık. Adına adalet yürüyüşü dedik. Memlekette adelet yoktu, adaletin eli kolu bağlanmıştı. İradesi ipotek alınmıştı. Bütün adaletsizliklere karşı çıktık. Hiçbir ayrım yapmadık. Kim adalet istiyorsa onun yanında olduk. Bugün de aynı noktadayız. Kim adalet istiyorsa bize gelecek.. 

Enis Berberoğlu için bir mahkeme beraat, bir başka mahkeme müebbet veriyor. Nasıl bir yargı süreci? AYM ‘hak ihlali’ var diyor, alttaki mahkeme bunu uygulamam diyor. Tam bir devlet krizi. Bir mahkeme düşünün “Ben AYM’yi takmayacağım” diyor, “Ben gücümü bana talimat veren saraydan alıyorum” diyor. Bugün o saray yerle bir oldu. Şeklen orada bir saray var. Ama Türkiye’de de adaleti gerçekleştirmek için mücadele eden milyonlar var. Enis Berberoğlu şimdi parlamentonun onurlu bir üyesi olarak görevinin başındadır, hoş geldiniz.” 

“GARA’DA 13 ŞEHİT”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Gara şehitlerimiz var. Uzman çavuş Hüseyin Sarı, polis memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, polis memuru Vedat Kaya, Jandarme Er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslim Altıntaş, er Adil Kabaklı, Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Karaca, sözleşmeli er Sedat Sorgun, uzman çavuş Ümit Gıcır..

Gara şehitleri 5 buçuk-6 yıldır terör örgütünün tuttuğu erlerimiz. 5-6 yıldır ne yapıldı? Defalarca hatırlatılmasına karşılık ne yapıldı? Ve şimdi bunların tamamı hayatını kaybetti. İçimiz yanıyor. Öyle bir noktaya geldik ki adeta şehitler üzerinden hesaplaşan bir Türkiye. Şu iktidarın yaptığına bakın. Şehit şehittir. Onun bizim toplumda, vicdanı olan bir toplumda ayrı bir yeri vardır. Ayrı bir kültürümüz vardır. Bir tweet üzerinden kıyameti koparttılar. Hangi ahlak, hangi erdem, hangi inanç? Emin olun anlamakta zorlanıyorum. Aileler defalarca geldiler. Bana da geldiler. Malatya’ya gittim orda da geldiler. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Basın toplantıları yaptılar. Olaya iktidarın el atması gerektiğini söyledik. Elimizden gelen her şey yapıldı. Soru önergeleri verildi. Dönemin başbakanına, bakanına, içişleri bakanına soru önergesi verildi. Her soru önergesi olayın özüne inmeyen yanıtlar verildi. Şöyle; “Terör örgütleriyle mücadeleye yönelik keşif, gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir arz ederim.” soru önergesine verilen yanıtta bu yazıyor. Şehit olan kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Önce şunu düşündüm, nerede, nasıl bu kardeşlerimiz şehit oldular. Bilgi edinmeye çalıştık. Ve bilgiler parça parça önümüze gelmeye başladı.. 

Açıklamayı niye Malatya Valiliği yapıyor? Benzer bir olay İdlib’te olmuştu. Orda da 33 askerimiz şehit edilmişti, açıklamayı korkudan hiç kimse yapmıyor, Hatay Valisi yapıyor. Çünkü kabahatlerini ve kusurlarını biliyorlar.. 

Erdoğan “bir müjde vereceğim” dedi. Ama bu kardeşlerimizi tamamı şehit oldu. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi, “Çarşamba günü çok önemli bir şey yapacağım” diye bir açıklama yapmaz. Operasyonlar gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Rahmetli Ecevit, terör örgütünün başındaki kişiyi alıp getirirken bile eşine haber vermemiştir. Devlet böyle yönetilir. Bırakın devleti bunlar bir köy bile yönetemezler.. 

AKP’ye ait troller harekete geçtiler. Kabahatlerini örtmek için. Suçlamaya, ayrıştırmaya başladılar. Oysa şehitler 83 milyonun şehidi. Ama bu ülke için hayatlarını verdiler. Her alanda ayrıştırdılar, şehitler üzerinden de ayrıştırmaya çalışıyorlar. Çok değerli bir tutum bu. Daha defnedilmemiş, yaralar tazeyken bunu yapıyorlar. Saray’ın talimatı üzerine yapıyorlar. Ben üzülüyorum. İçim acıyor. Şehitler gelmiş, daha cenazeler kalkmamış kavga ediyorlar.. 

Erdoğan sanki bu olaylar hiç olmamış gibi bir yaylaya kahvaltıya gidiyor. Rize ile Trabzon arasında her 15 metreye bir polis dikiyorlar. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey. Sen kendi vatandaşına güvenmiyorsun. Şikayeti görev yapan polis söylüyor. Yaylaya çıkıyorsun sabah kahvaltısı yapmaya. 13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var.  Umrunda bile değil. Sonra Rize kongresi. Allah aşkına oturun internetten o kongreyi izleyin. O gülüşmeler, o fıkralar, o kahkahalar. 13 kişi hayatını kaybetti. Hangi inanca, hangi ahlaka göre yapıyorsunuz bunu? 13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var bari onlara saygı duy..

Güle oynaya kongre yapıyorlar bir de şehit annesini telefonla bağlatıyorlar. O da ayrı bir dram. Erdoğan’ın keyfi yerinde, anne ağlamaklı. Ders vermeye kalkıyor. Allah bu millete sabır versin. Bir şehit annesini propaganda malzemesi olarak kullanıyor. Şehitlere ne kadar yakın olduğunu Türkiye’ye anlatmak için kullanıyor onu. Oysa bütün Türkiye görüyor onu. Nasıl güldüğünü, nasıl eğlendiğini, nasıl keyif içinde olduğunu..

Askerlerimiz, sivillerimiz, devlet görevlilerimiz hayatlarını kaybetmiş o beyfendinin derdi başka. Bir annenin matemini yaşamasına dahi izin vermiyor. O annenin acısını, dramını acaba Saray ve çevresi biliyor mu?.. 

Bir de “Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız” diyor. Lafa bak, o şeref en çok sana yakışıyor. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın? Eğer sen böyle bir şerefi istiyorsan, böyle bir şerefi kabul etmek istiyorsan çocuklarına bedelli askerlik yaptırmazsın, gönderirsin askere. Neden bu ülkede fakir fukaraların çocukları bedel ödüyor? Hangi AKP milletvekilinin çocuğu bedel ödedi bu ülkede? Gerçekten içimiz acıyor.” 

“ERDOĞAN’A 5 GARA SORUSU”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Erdoğan’a beş soru soracağım. Bu soruların cevabını millet  adına ondan bekleyeceğim..

1. Bölücü terör örgütünün tam 5,5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için başbakan veya cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız.?

2. Terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’dan seçimlerde size yardımcı olması için mektup dilenirken neden vatan evlatlarının serbest bırakılması için çağrı yapmasını istemediniz. İstanbul seçimleri sizin için 13 vatan evladından daha mı kıymetliydi.?

3. Yıllarca dostum Trump diye böbürlenip durdunuz. Neden dostluğunuzu vatan evlatlarımızı terör örgütünün elinden kurtarmak için kullanmadınız. Bölgede Amerikalılar çok güçlü, senin de en yakın dostun Trump.. 

4. Daha önce benzer hadiselerde sorunun çözümünde büyük katkıları olmuş insan hakları örgütlerinden, terör örgütünün elinde tuttuğu evlatlarımıza zarar gelmemesi için en azından çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi? Neden 13 kişiye sahip çıkmadınız şimdiye kadar?.

5. Dün Rize’de yaptığınız açıklamalardan sınır ötesi operasyonun hedeflerinden birinin de şehit olan 13 evladımızın kurtarılması olduğunu, ancak başaramadığınızı söylediniz. 13 vatandaşımızın kurtarılması amacıyla başlatılan operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim.? 

Kurtarma operasyonuna gidiyorsun bütün rehineler ölüyor. Akıl tutulması var burada. Gidiyorsun rehineleri kurtarmaya, bütün rehineler ölüyor. Sen de dönüp geliyorsun. Korkudan hiç kimse açıklama yapmıyor, vali açıklama yapıyor. Bunlar devleti yönetemezler. Yönetemiyorlar zaten.. 

AKP kardeşlerime özellikle söylüyorum; 13 kardeşimizin kanları yerdedir. Onlar Türkiye’ye getirilebilirdi. Sözde terör örgütünden alacaklar, Çarşamba günü gelecek, medyaya açıklama yapacaktı. Hedef bu değil miydi? Hedef buydu. Davul zurnayla harekat yaptılar. 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır.. 

Bir kadın Elazığ’da, Erdoğan’a “açım” diyor. Erdoğan duymazlıktan geliyor. “Açım, aç” diyor kadın. Bizi söylüyoruz, bizi duymuyor ama kadını da duymuyor. Bu sosyal medyaya düşünce, devletin valisi “açım” diyen kadını valiliğe çağırıyor. Allah bilir iki polis gönderip, getirtmiştir makama. “Açım demeyeceksin, beni yanlış anladılar diyeceksin.” Ya koskoca valisin, talimat aldın. Bu kadının bari ayağına git, derdini sor.. 

Kişi kendini partinin valisi olarak görüyorsa valilik yapamaz. Vali tarafsız olmak zorundadır. Her vatandaşına eşit davranmak zorundadır.. 

Havuz medyasına da bir şeyler söylemek lazım. Boğaziçi’nde bir eylem var. Atanan bir rektör var. Rektöre herkes karşı. Dolayısıyla rektör demokratik yollarla protesto ediliyor. Ne cam kırılıyor, ne çerçeve kırılıyor. Polis bazı eylemler yapıyor, şiddet uyguluyor. Şimdilik onlar da yok. Alıyorlar Uludağ’daki bir görüntüyü, “Boğaziçi Üniversitesi nasıl eğleniyor” diye yayınlıyorlar. Havuz medyasının hiçbir kıymeti yok. Havuz medyasının iftira atma konusunda müthiş yetenekleri var. Çünkü bunların hiçbiri gazeteci değil. Rüşvetten beslenen bir adamın Türkiye’nin lehine bir satır yazması mümkün mü? Değil. Dolayısıyla, “şehitlerimiz varken eğleniyorlar” diyor. Beyfendi sen Rize kongresine bir baksana..

Bütün anne babalara sesleniyorum, evlatlarınıza sahip çıkın. Onlar güzel çocuklar. Evlatlarınızla gurur duyun. Onlar her zaman her yerde doğruları söylüyorlar. Doğruları söyleyeni dokuz köyden kovarlar ama Boğaziçi Üniversiteli öğrenciler doğruları söylemeye devam edecekler.” 

“ESNAF DERTLİ”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Perşembe günü Bolu’ya gittim, olağanüstü bir coğrafya, başarılı bir de başkanımız var. Bolu’ya güzel katkılarda bulunuyor. Esnaflarla gezdik dert dinledik. Hepsi dertli. STK’ların da olduğu bir toplantı yaptık. Onların sitemleri vardı ve ben bunları dillendireceğime söz verdim. Şehit ve Gazi yakınları var. 15 Temmuz şehitleri has evlat, diğerleri üvey evlat olmaz böyle. Bu konuda bir soru önergesi verdiğimizi söyledik. Kahveciler diyorlar ki; “Kongreler yapılıyor, kalabalığı ile övünüyorlar bizim kahveler neden kapalı..

Orman işçileri benim de bilmediğim bir konuyu açtı. Orman köylüleri toplumun en fakiridir. 1996 yılında çıkan bir tebliğ var o tebliğe göre bunlar oradan para alıyordu. 2020’de bu ücretler düşürülmüş. 2021 yılında yeni fiyat belirlendi zam gelecek dediler ama 2020 yılında 140 TL alıyorduk, şimdi bu zamlara rağmen 117 TL’ye düştü. Gelir düşer mi? Gerekirse bir arkadaşımız bakanı ziyaret edip bu konu hakkında bilgi alsın.. 

Esnaf Odalar Birliği Başkanı, “Biz 500 bin civarında esnafız, çok ciddi sorunlarımız var. Vergi ve sigorta primlerini 1 yıl ertelesinler. Bize 1 yıl süreli faizsiz kredi versinler. Zincir mağazalar sokak aralarına indi rekabet edemiyorum” diyorlar. İtirazları haklı.. 

Ziraat Odası Başkanı, “Milyonlarca çiftçi var temel 7 sorunumuz var” diyor. Kantin İşletmecisi bir arkadaşım vardı, “Herkesi dile getirdiniz ama kantin işletmecilerini dile getirmediniz” diye sitem etti. Biz dile getirdik ama size aktaramamışız dedik. Eksiz siz de değil biz de dedim. “Hastaneye düşmemek için dua ediyorum, prim yatıramadığı için kimse bana bakmayacak” diyor. SGK’ya borcu var aracına haciz gelmiş. Kamyon şoförlerinin sıkıntıları var. Şehirler arası yolculukta 65 yaş üstü bedava, bari parasını verin diyorlar.

Sadece Bolu’da 186 lokantanın kapandığı belirtildi. Dükkanı kapatınca da alınan kredinin tamamının geri ödenmesi isteniyor, esnaf dükkanı kapatmaya da korkuyor.” 

“CHP’NİN İKTİDARIN İLK BİR HAFTASINDA YAPACAKLARI”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Geçen grup toplantısında iktidarımızın ilk bir haftasında ne yapacağımızı anlatmıştım. Aynı açıklamayı tekrar yapmak isterim..

1-Katar Ordusu’na peşkeş çekilen Tank-Palet fabrikasını hemen alıp orduya iade edeceğiz..

2-15 Temmuz şehit ve gazilerimiz için toplanan paraları bir gün içinde hak sahiplerine iade edeceğiz..

3-Beşiktaş saldırısında hayatını kaybeden polis ve vatandaşlarımız için toplanan para hak sahiplerine verilecek..

4-Çiftçilerin bankalardan çektikleri kredilerin faizleri sıfırlanacak.. 

5-Esnafın pandemi döneminde aldığı kredinin faizleri silinecek. Ana para da konuşularak taksite bağlanacak.. 

6-Bir kararname ile esnafın stopaj vergisi kaldırılacak.. 

7-Süleyman Şah Türbesini o vatanda toprağına götürmek bayrağımızı orada dalgalandırmak bizim görevimiz olacak. Biz gerçekten kalkınmayı, büyümeyi getireceğiz.” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top