BİLİM & TEKNOLOJİ

TWİTTER, HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ VE DEVLET DESTEKLİ MEDYA KURULUŞLARINI ETİKETLEME UYGULAMASINI GENİŞLETİYOR

Sosyal medya platformu Twitter, devlet yetkililerinin ve ‘devlet destekli/bağlantılı’ addedilen medya kuruluşlarını etiketleme uygulamasını genişletiyor.

Twitter’da Türkiye’ye ‘devlet destekli bilgi operasyonu’ etiketi geliyor

İlk olarak BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesindeki hesaplarla başlatılan uygulama, yarından itibaren G7 ülkelerinin yanı sıra Twitter’ın ‘devlet destekli bilgi operasyonu’ tespit ettiği ülkeleri de kapsayacak.

Yeni listede Türkiye de var.

Sosyal medya platformu Twitter, devlet yetkililerinin ve ‘devlet destekli/bağlantılı’ addedilen medya kuruluşlarını etiketleme uygulamasını genişletiyor.

(17 Şubat) devreye girmesi beklenen yeni uygulama kapsamında Türkiye’de de devlet yetkililerinin hesaplarının etiketlenmesi, bunun yanında bazı hesaplara ‘devlet destekli bilgi operasyonu’ kapsamında etiket konması bekleniyor.

İLK UYGULAMAYA RUSYA’DAN ‘ÇİFTE STANDART’ TEPKİSİ GELMİŞTİ

Twitter bu uygulamayı geçtiğimiz ağustos ayında, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi Çin, Fransa, Rusya Federasyonu, İngiltere ve ABD’deki hesaplar üzerinde başlatmıştı.

Bu dönemde, söz konusu ülkelerin yetkililerinin hesaplarına etiket konmuştu. Ancak medya kuruluşlarının hesaplarının etiketlenme şekli çifte standart tepkisini de beraberinde getirmişti. Zira Rusya ve Çin devletiyle bağlantılı olan bazı medya kuruluşları ‘devlet destekli’ olarak etiketlenmiş ama BBC, Amerika’nın Sesi ve Deutsche Welle gibi devlet destekli Batılı medya kuruluşları muaf bırakılmıştı.

‘SİVİL TOPLUM VE AKADEMİDEN GÖRÜŞ ALDIK’

Gelinen noktada, bu uygulama yarından itibaren G7 ülkelerinin yanı sıra Twitter’ın ‘devlet destekli bilgi operasyonu’ tespit ederek bazı hesapları ifşa ettiği bir dizi ülkeyi de kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ağustos ayında BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle başlatılan girişim ve yeni karar hakkında şöyle denildi:

“Aralarında sivil toplum, akademi ve hizmetimizi kullanan kişilerin de bulunduğu bir dizi ilgili taraftan ilk girişimimiz konusunda geri bildirim aldıktan sonra, bu etiketleri 17 Şubat günü G7 ülkelerinden ve Twitter’ın devlet bağlantılı bilgi operasyonları yürüttüğünü tespit ettiği ülkelerden hesapları da kapsayacak şekilde genişleteceğiz. Bu ülkelerde, etiketleri devlet başkanları için de uygulayacağız.” 

LİSTEDE KİMLER VAR?

Yeni listede G7 üyesi olan (ve BM Güvenlik Konseyi üyesi olmadığı için ilk listede yer almayan) Kanada, Almanya, İtalya ve Japonya’nın yanı sıra ‘devlet bağlantılı bilgi operasyonları’ tespit edilen Küba, Ekvador, Mısır, Honduras, Endonezya, İran, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor. 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Twitter’ın açıklamasına göre, genişletilmiş listedeki ülkelerden önce önemli hükümet yetkilileri, dışişleri bakanları, kurumlar, büyükelçiler ve resmi sözcüler etiketlenecek; ‘devletlerin yurtdışındaki resmi sesleri olan kişi ve kurumlara’ öncelik verilecek. Birkaç ay süreceği belirtilen sonraki aşamadaysa, devlet destekli addedilen medya kuruluşlarının hesaplarına da etiket konacak.

‘KULLANICILARA BAĞLAMI ANLATMAMIZ GEREKİYOR’

Twitter’dan yapılan açıklamada:

“Bizim misyonumuz kamusal diyaloğa hizmet etmek ve bu görevin önemli bir parçası da, insanlara gördükleri şeyler hakkında ve Twitter’la nasıl bir ilişki kurdukları konusunda yeterli bilgiye sahip olarak karar verebilmeleri için bağlamı anlatmak” denildi.

TÜRKİYE’DEKİ SAHTE HESAPLAR İFŞA EDİLMİŞTİ

Twitter yönetimi, Haziran 2020’de Türkiye’de ‘AKP’nin siyasi görüşlerini teşvik eden ve Erdoğan’a güçlü destek sunan’ 7 bin 340 sahte hesabı ifşa etmişti. Aynı süreçte, yukarıdaki listede bulunan ülkelerdeki benzer hesaplar da kamuoyuna açıklanmıştı.

NE OLMUŞTU?

AKP lehine çalışan sahte hesaplar kapatıldı

Twitter, AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığı tespit edilen 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurdu.

Twitter, AK Parti gençlik örgütlenmesiyle bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattığını açıkladı.

Twitter, cuma günü devletler ile bağlantılı hesaplar tarafından gerçekleştirdiği belirtilen enformasyon operasyonlarını ifşa ettiğini açıkladı.

Çin, Rusya ve Türkiye hükümetleri ile ilişkili olan 32 bin 242 hesabın, halkın erişimine açıldığı belirtildi.

Sektörde böylesine bir ifşanın ilk defa gerçekleştiğini belirten Twitter, tespit edilen bu hesapların ve bu hesapların tweetlerinin platformdan kaldırıldığını ifade etti.

Bu araştırmanın Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile yapıldığı aktarıldı.

Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye’de hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7 bin 340 hesabın, 5 GB’lık tweet arşivi ve 821 GB’lık medya arşivi kamuya açıklandı.https://c34725bfa6d403384716dd511eee1ddf.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Araştırmanın Türkiye ile ilgili kısmında şu açıklamalara yer verildi:

“2020’nin başında tespit edilen bu bir dizi bağlantılı hesabın koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl hedefi Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzun teknik altyapısı ve hesap davranışlarından yola çıkan analizimiz, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiğini gösterdi. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz.

Teknik işaretler, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı ve merkezi bir ağın ele geçirilmiş birçok hesapla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunun sonucu olarak bugün ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da var. Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu geniş ağ aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldı.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top