BİLİM & TEKNOLOJİ

CLUBHOUSE NEDİR?

CLUBHOUSE NEDİR? YENİ NESİL SOSYAL MEDYA
Bu yazıda son günlerin en çok konuşulan ve merakla araştırılan sosyal medya uygulaması ‘Clubhouse’ nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Fatmanur Altun’un Clubhouse hesabı askıya alındı!

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un Clubhouse hesabı askıya alındı.

Clubhouse Nedir? Yeni Nesil Sosyal Medya

Bu yazıda son günlerin en çok konuşulan ve merakla araştırılan sosyal medya uygulaması ‘Clubhouse’ nedir sorusuna cevap vereceğiz.

  • Clubhouse Nedir?
  • Clubhouse Neden Bu Kadar Popüler Oldu? 
  • Clubhouse Nasıl Üye Olunur? 
  • Clubhouse Nasıl Çalışıyor? 
  • Clubhouse Kimler Tarafından Kullanılıyor?
  • Clubhouse Uygulamasının Özellikleri Nelerdir? 
  • Clubhouse İnsanın Hangi Duygularına Hitap Ediyor?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kurulan, sesli sohbet amaçlı kullanılabilen, Amerikan menşeili yeni nesil sosyal medya uygulamasıdır.

2020 yılı başlarında hayatına başlayan uygulama yakın zamanda çok fazla konuşulmaya başlandı. Bir çok yatırımcıya sahip Clubhouse şimdilik bir milyar dolar gibi bir değere sahip.

Google Trend raporuna göre Clubhouse yükselen bir trende sahip ve gittikçe popüler hale geliyor. Sosyal medya tüketimi hızlandırdı ve insanlarda artık Facebook, Twitter, Instagram, Twitch gibi sosyal medya mecralarından sıkıldı. Bilgi alışverişinin daha eşitlikçi ortamda erişilebilir olmasını sağlayan Clubhouse yükselen yeni nesil sosyal medya

Son günlerde çok popüler, ancak bu popüleritesini insanların bazı duygularına yönelik manipülasyonuna borçlu diyebiliriz.

Bu konuya da ileride değineceğiz.

Clubhouse Uygulaması / cafemedyam

Clubhouse Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Öncelikle cevabın merak ve sosyal kabul olduğunu düşünüyorum. Bu kadar insanın konuştuğu ve orada olduğu bir sosyal medya mecrasının, eğer siz giremiyorsanız merak uyandırması gayet normal.    

Peki neden herkes giremiyor diye sorarsanız, uygulama beta versiyon olarak şimdilik sadece IOS cihazlarında Iphonelarda kullanılabilmekte ve sadece davetiye ve referans yöntemiyle kayıt olunabiliyor. Bu yüzden bazı platformlarda davetiye satan insanlar bile var, her hesabın iki davet kullanma şansı olduğunu da belirtelim.

Tabi davet yöntemiyle girilmesi haricinde, kayıt olmak için başvuruda bulunmanız da mümkün. Rehberinizdeki kişilere sizin kayıt olma talebiniz iletiliyor ve clubhouse kullanan biri varsa sizin talebinizi kabul etme imkanı da var. Biraz daha fazla zaman gerektiren bu yöntemi de tercih edebilirsiniz.

Clubhouse’ ın bu kadar konuşulmasının bir diğer sebebi de artık insanların yazmak, emoji atmak veya video paylaşmak haricinde, anlık sesli etkileşimde bulunmak istemesi gösterilebilir.

Clubhouse Nasıl Üye Olunur?

  1. App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
Appstore’dan doğru Clubhouse’u indirin / cafemedyam

Google Playstore’da aynı isimli farklı bir uygulama daha var proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin.

proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin
Proje Yönetim Sistemi Olan Bu Uygulama Bahsedilen Sosyal Medya Aracı Değil

2. Kendinize bir kullanıcı adı belirleyin.

Clubhouse Kulanıcı Adı Seçin
Kullanıcı Adı Oluştur

3. Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın. (Her telefon numarası sadece bir üyelik için kullanılıyor)

Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın - Clubhouse
Telefon numarası kayıt ekranı

4. Clubhouse sizi bekleme listesine alacak.

5. Rehberinizde kayıtlı olup sizi tanıyan başka birisi varsa ona uygulama talebiniz uyarı olarak düşecek. Sizi onaylamak isterse davetiye yollayıp üyeliğinizi onaylatabilir.

6. Eğer davet edilerek uygulama yüklerseniz davetiyeniz olduğu için hesabınız doğrudan onaylanır.

7. Hesap onayı işleminiz gerçekleşince ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.

ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.
İlgi alanlarını seç

8. En sonunda ilgi alanlarınıza yönelik sohbet odalarının listesine göre seçip dinlemeye başlayabilirsiniz.

Clubhouse Nasıl Çalışıyor?

Ses temelli çalışan bu uygulama birçok sosyal medya uygulamasından benzerlikler içeriyor ancak 18 yaşından büyük olma şartı var.  Diğer sosyal mecralar genelde 13 yaş şartı koyuyor, burada reşit olma zorunluluğu var.

Profil oluşturup diğer sosyal medya hesaplarınızı da buraya bağlayabilirsiniz. Profilde sadece kaç kişiyi takip ettiğiniz ve sizi takip edenler ve varsa diğer sosyal medya hesaplarınızın bilgisi mevcut. Ayrıca size kimin referans olduğu da görülebiliyor. Basit bir ara yüze sahip.

 Kayıt olurken ilgi alanlarınız size soruluyor ve bu seçeneklere göre, sohbet odaları listeleniyor. Uygulamada kimisinin konuşmacı veya moderatör, kimisinin de dinleyici olduğu sesli sohbet odalarından istediğinizi seçip girebilirsiniz.

Odada bulunan moderatör ve konuşmacılar oda sohbet konusuyla ilgili bir şeyler anlatıyorlar. Dinleyicilerden konuşmak isteyen varsa el kaldırarak söz isteyebiliyor. El kaldırma tuşuna basarak söz isteyebilirsiniz. Hiçbir şey söylemeden de odadan ayrılmak mümkün.

Clubhouse Drop-in Audio

Ayrıca, sizi tanıyıp size doğrudan söz verilebilir. Konuşup konuşmamak size kalmış. Ortamdan sessizce ayrıl diye bir buton da var.  

Diğer sosyal medya hesaplarınız gibi profilinizde daha önce katıldığınız veya konuştuğunuz oda kayıtları bulunmuyor. Paylaşımlarınız da olmayacak, sadece kişisel bilgilerinizi içeren bilgiler mevcut.

Twitter’daki gibi kişileri takip etme imkanınız var. Aynı şekilde sizi önceden veya buradaki sohbetlerinizden tanıyan insanlar da takip etmeye başlayabilirler.

Clubhouse Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Şu anda meraktan veya öncülük ederek avantaj sağlamak arzusundan olsa gerek genelde sosyal medya fenomenleri, influencerlar tarafından çok tercih ediliyor. Tabi bu uygulama sadece ses temelli olduğu için görsellikleriyle ün kazananların bu mecrada başarıları görece daha az olabilir.

Odalarda birçok ünlüyle karşılaşmak mümkün. Hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda ünlü bu uygulamayı kullanıyor. Kişiler gerçek adlarıyla üyelik sağladıkları için farklı sıkıntılara yol açar mı ileride hep beraber göreceğiz.

Ünlüler demişken, Şubat ayı başında Elon MUSK da Twitter’dan bir Clubhouse sohbet odasına katılım sağlayacağını duyurmuş ve bu durum çok konuşulmuştu.

Clubhouse Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Sesli etkileşim birtakım riskler de içeriyor tabi. Malum dilin kemiği yok, program esnasında ters bir şeyler söyleyerek tepki çekmek mümkün. Konuşulanların kayıt edilmemesi gerekiyor.

Programı tasarlayanlar size ses kaydı yapılmayacağına dair garanti veriyor. Odalarda konuşulanlar güvenlik amaçlı geçici olarak kayıt edilip sonrasında siliniyor. Kayıt girişimleri tespit ediliyor ve bu durumun önüne geçiliyor. Tabi biz de uygulamayı oluşturanların yalancısıyız, kararı kendiniz verin.

Sosyal medyada en çok karşılaşılan problem fikir ayrılıkları. Ancak bu uygulamada sıkıntı yaşamanız durumunda o kişiyi engelleyebiliyorsunuz.

Böyle durumlarda uygulama engellediğiniz kişinin girdiği sohbet odasını akışta göstermiyor. Aynı şekilde o kişi de sizin girdiğiniz odalara aynı anda giriş yapamıyor. Sizi karşılaştırmadan sessizce işi çözmüş oluyorlar.

Bir odada en fazla 5000 kullanıcı olabiliyor. Bu şekilde bir kısıtlama yapılmış. Ancak 5000 kişinin olduğu yerde konuşmacı olmak söz istemek söz alabilmek sorun olacaktır muhtemelen.

Bir odayı oluşturan kişi odayı kapatırsa odada kalanlar da çıkmak zorunda kalıyor, bu da ayrı bir sorun, belki siz sohbete devam etmek isteyeceksiniz değil mi?

Kendiniz de bir konu belirleyip ister herkese açık (Open), isterseniz sadece arkadaş listenizle (Social) veya kapalı (Closed) grup oluşturarak sizin belirlediğiniz kişilerle sohbet edebilirsiniz.

Clubhouse'ta sohbet odası oluşturma
Clubhouse’ta sohbet odası oluşturma

Programda bir de takvim uygulaması var. Belirlenen bir tarihte ve belirli bir saatte oda kurmak da mümkün. Konuşmacılar, odayı açan kişi veya konuya göre takip edebilme imkanı sunan bu uygulama da iyi bir özellik aslında.

Anlık oluşan odalar sonrasında kapanıyor demiştik. Ancak sürekli açık olan konular da oluşturulabiliyor, buna ‘Club’ sistemi deniyor. İlgi alanınızdaki bir ‘Club’’ı takip etmeye başlayınca orada oluşacak yeni sohbetler size uyarı olarak bildiriliyor. Burada sistem kullanım süresine göre ödüller veriyor diyebiliriz. Aktif ve yoğun kullanıcılar Club açabiliyor.

Club oluşturmak sohbet odası oluşturmaktan çok daha zor. Bunu da uygulamayı çok kullanan kişiler yapabiliyor. Haftada en az 3 sohbet oluşturmak vs gibi bir takım şartları karşılamanız gerek. İşte sizi bağlayacak olan diğer biz özellik daha.

Uygulamadan şuan ki durumda hesap silme özelliği yok. Hesap oluştururken bu durumu gözden geçirmekte fayda var. Ayrıca telefon numarası temelli kayıt oluşturulduğu için telefon numarasının başkalarına geçmesi durumunda hesaba nasıl ulaşım sağlanır merak konusu.

Clubhouse İnsanın Hangi Duygularına Hitap Ediyor?

Clubhouse’un başlangıç aşamasında merak ve sosyal bir gruba ait olabilme arzusu şeklinde dürtüler oluşturduğu kesin. Herkes bu konu üzerinde duruyor zaten, bunu da kısıtlı olma durumu ve davet sistemi sayesinde yapıyor. Bu pasif yöntem de gayet etkili olmuş gibi duruyor.

İçeri girene kadar bu şekilde etkilere neden olan uygulama içine girince de bağımlılık yapma potansiyeline sahip. Bu aşamada bir şeyler kaçırma dürtüsü tetikleniyor. Bu kadar kısıtlı olmasına rağmen haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya sahip ve 12 saat gibi uzun süreler kullanıldığı raporlanmış.

 İnsanlar içerideki sohbet odalarında neler oluyor duygusuyla uzun süreler uygulamada kalıyor. Dikkat edin bağımlılık yapmasın.

Clubhouse bağımlılık yapabilir
Clubhouse bağımlılık yapabilir / cafemedyam

Ses temelli bir uygulama olduğu için radyo veya podcast dinler gibi sohbeti takip edebiliyorsunuz. Radyo programına telefonla bağlanmaya benzer şekilde söz alabiliyor olmak da insanları cezbediyor sanırım.

Pandemi döneminde insanların sosyallikten uzak kalması karşılıklı sohbet ihtiyacını arttırdı. İnsanlar konuşmak istiyor. Konuşarak sosyalleşecek ortamlardan uzak olmamız bu tarz dijital mecralara meyletmemize neden olabilir.

Sesli olarak ve canlı etkileşim insanları cezbeden önemli bir özellik. Çekingenler sadece dinleyici olarak katılacak bu da bir gerçek. Ama bu mecrada da, kullanıcılar ileride bir takım yazılı olmayan kurallar oluşturacaktır bence.

Gelecekte IOS harici Android telefonlarda da kullanılabileceğini düşündüğüm uygulama daha da yaygınlaşacak gibi duruyor. Oluşturulan hesap adları o yüzden değerli olacaktır. İsim seçenekleri azalmadan hesap oluşturmanız avantaj sağlayabilir.

Belki tam tersi bir şekilde popüleritesini kaybedebilir. Ancak şu bir gerçek şu anda çok konuşuluyor ve yıllar önce Facebook ve İnstagram bu kadar fazla konuşulan diğer uygulamalardı. Kullanım amacı İnstagram gibi değişerek evrimleşecektir diye düşünüyorum.

Clubhouse ülkemizde nasıl yankı uyandıracak, bekleyelim görelim. Bu arada iyi sohbetler…

Fatmanur Altun Clubhouse hesabının askıya alındığını açıkladı.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un Clubhouse hesabı askıya alındı.

Fatmanur Altun:

“Clubhouse’da bugüne dek sadece 3 odada konuştum. Temalarım: Sevinçleri ortaklaştırmak, birbirimizle konuşabilmek, sanal linç ve gençleri/çocukları bu linçlerden koruma. Hesabım askı oldu. Şunu anladım ki; Burası Cesur Yeni Dünya ve burada en devrimci eylem kardeşlik vurgusu.”

Altun’un hesabının askıya alınma gerekçesi ise bilinmiyor.

Son dönemde popüler olan Clubhouse uygulaması sesli sohbet odalarından oluşuyor. Uygulamada yazılı ya da görüntülü olarak iletişim kurulamıyor. 

Çin’de sansürden kaçanlar Clubhouse’da bir araya geliyor

Clubhouse, Pekin yönetiminin internet sansüründen kaçan Çinli kullanıcılar için bir tartışma alanı haline geldi.

Kullanıcıların, Clubhouse’daki odalarda Uygur Türkleri ve Çin’in Hong Kong’da devreye soktuğu tartışmalı güvenlik yasası gibi konuları tartıştığı kaydedildi.

Çin’de kullanıcılar, devletin sansüründen kaçmak için Clubhouse’daki odalara akın ediyor. Clubhouse sosyal medya uygulaması, Çin’de Tayvan’ın bağımsızlığı ve Uygur Türkleri gibi normalde yasaklı konuların tartışılabildiği bir ortam yaratıyor.

Clubhouse’un kimi odalarında Çinli kullanıcıların Tayvan’ın bağımsızlığı, Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri ve Çin’in Hong Kong’da devreye soktuğu tartışmalı güvenlik yasası gibi konuların konuştuğunu kaydetti. Bloomberg haber ajansı ise Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin yasaklı olduğu Çin’de pazar günü Clubhouse’a VPN’e ihtiyaç duymadan girilebildiğini belirtti.

DAVETİYELER 70 DOLARA SATILIYOR

Financial Times gazetesinin haberine göre normalde ücretsiz olan Clubhouse davetiyeleri Çin’deki kimi internet sitelerinde 7-77 dolar arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Financial Times’a konuşan Hong Kong’dan iletişim profesörü Fang Kecheng:

“İnsanlar Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ya da Hong Kong’da neler olduğunu gerçekten merak ediyor..

Aynı zamanda uygulamanın çoktan Çin hükümetinin radarına takılmış olabileceği uyarısında bulunuyorum..

Hiçbir teknoloji tamamen güvenli değil, tartışmalar kaydediliyor olabilir.”

UYGULAMA YASAKLANABİLİR

Fang Kecheng, uygulamanın şimdilik eğitimli çok az sayıda Çinli vatandaşa ulaştığını söyledi.

Fang:

“Uygulamanın Çin’in geneline ulaşabileceğini düşünmüyorum, öyle bir durumda kesinlikle engellenecektir.”

Ruder Finn adlı halkla ilişkiler şirketinden internet uzmanı Gao Ming ise Financial Times’a yaptığı açıklamada belirli bir kullanıcı sayısına ulaştıktan uygulamanın yasaklanmasını beklediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Çin’in sosyal medya uygulaması Weibo’da bir kullanıcının, “Bu ortam ne kadar yaşayacaktır emin değilim, ancak internetteki bu anı hep hatırlayacağım” diyen açıklaması 65 binin üzerinde beğeni aldı.

‘UYGURLAR VE ÇİNLİLER ARASINDA DİYALOG SAĞLADIM’

Clubhouse’daki kimi tartışma odalarında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki aile üyeleri ve yakınlarıyla irtibatını kaybedenlerin başına gelenleri anlattığı görüldü.

Bloomberg’e konuşan Halmurat Harri Uygur adındaki Finlandiyalı aktivist:

“Clubhouse sayesinde görüşlerimi açıklayabileceğim bir dinleyici kitlesini ve özgürlüğü buldum. Uygurlar ve Çinliler arasındaki diyaloğu sağlayarak kendi hikayemi anlatabildiğim için uygulama benim için yararlı oldu.”

3.4 MİLYON KEZ İNDİRİLDİ

Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in çeşitli odalarda konuştuğu görülmüştü. Financial Times’a göre uygulama daha bir yılını doldurmadan bir milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Uygulamanın dünya çapında 3.4 milyon kez indirildiği hesaplanıyor.

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinin ve influencer adı verilen sosyal medya ünlülerinin tartışma odalarında bir araya geldiği Clubhouse, Türkiye’de de hızla yayılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasıyla ilgili olarak düzenlenen protestoların da Clubhouse’daki odalarda tartışıldığı görülmüştü. Protestolarla ilgili kimi odalarda uygulamanın kişi sınırı olan 5 bin sayısına ulaştığı gözlemlenmişti. Clubhouse’daki tartışmalarda moderatör olan iki Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ise sosyal medyada yaptıkları paylaşımları yüzünden gözaltına alındı.

Clubhouse’a Boğaziçi operasyonu

Son günlerin popüler sosyal ağ uygulaması Clubhouse Türkiye’de polisle tanıştı.

Boğaziçi’ndeki olayların tartışıldığı odanın moderatörü olan 3 kişi ile Twitter paylaşımları nedeniyle bir kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nda ifade verdi.

Sesli sohbet odalarından oluşan ve davetiye sistemiyle çalışan sosyal ağ platformlarından  Clubhouse’da, Boğaziçi eylemlerinin konuşulduğu odanın yöneticileri ifade verdi. 

Alınan bilgiye göre Clubhouse’daki odanın yöneticilerinden 3 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir öğrenci de Twitter’da yaptığı paylaşımlar nedeniyle ifade verdi.

Öğrencilerden birinin avukatlığını yapan Ali Gül, sosyal medya hesabından şu bilgileri verdi: 

– Bu sabah clubhouseda boğaziçi ile ilgili yayın yapan 4 arkadaşımızı daha almışlar. Şimdi vatan emniyete geldim, alınan arkadaşlardan Ömer’in ifadesine giriyorum. Ömer “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” yazdığı için halkı galeyana getirmekle (216/1) suçlanıyor. Ne diyim bilmiyorum.

 – Suçlamayı okuyunca kahkaha attık karşılıklı. Gülmekten başka bir tepkiyi de hak etmiyor şu suçlama. Arkadaşlarımızı serbest bırakın diyerek halkı tahrik etmek….

 – Suça konu diğer tivitler:

– Boğaziçi Dayanışması’nın okulun önüne insanları davet ettiği tiviti rtlemek

-Öğrencilerin otobüs durağından alındığına ilişkin tiviti rt etmek

Savcılık özellikle Kadıköy’deki “illegal” eyleme yapılan çağrılara bu suçlamayı yapmaya niyetleniyor.

Clubhouse’da neler oluyor?

Uygulamanın, pandemide giderek açlık sınırını zorlayan sosyalleşme ihtiyacını çeneye kuvvet giderdiği su götürmez.

Instagram canlı yayını falan bir yere kadar. Sonsuz konuşma ve dinleme ihtimalinin çılgınca ayartıcılığına karşı koymak zor. Bir de tabii öyle kapıdan içeri dalamıyorsun, davetiye koymuşlar kulübe. Bu da imtiyaz, ün meseleleriyle daima bir sevgi nefret ilişkisi içinde olan toplumumuzun tam aradığı şey.

Hayatımız Zoom olmuş, Yeni Rakı reklamında duygusallaşıp arkadaş telefonlarına sarılacak hale gelmişken Clubhouse girdi gündemimize. Yeni iletişim platformlarına biraz temkinliyim. Var olanların fazlasıyla yetmesi bir yana, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının teyidi cinsinden züğürt tesellisi hissi veriyor. “Hapishaneye alışırsan oradan hiç çıkamazsın,” gibi. Bu yanı acıklı geliyor biraz. Bir taziyede en yakınlarımıza sarılamazken kafamız ekrandan çıkmıyor, sanal iletişimden kusacak hale geldik. Bu kulüp klan işlerinin akvaryum tarzı imtiyazlı hissettirme hallerinden de çok hazzetmem. Konuya huysuz girdim yani. Ama baktım hayattan ve/veya farklı sosyal medyalardan tanıyıp sevdiğim birçok insan orada, ben de kusur kalamadım. Üç gündür çalışma, izleme, okuma sonrası tavana bakma aralarında odadan odaya gezinir buldum kendimi.

Olay bu Clubhouse’da: Konuşma odaları. Mesaj yok, chat yok, beğeni yok, yorum yok, görüntü yok, kayıt yok. Sadece ses var. İnsanlar odalara doluşup doluşup konuşuyor. Yazıseverler için yaşasın cehennem. Bir zamandır sonunda dev birer konuşma balonuna dönüşeceğimiz endişesi vardı bende, tüy dikti haliyle. Ben yazı insanıyım son tahlilde, günde beş tane upuzun telefon konuşması yapsam içim çekilir. İçerdiği devasa arıza potansiyeline rağmen Twitter’ı bu yüzden severim mesela. Yazıyorsun, okuyorsun, çıkıyorsun. Girdin mi çok da kolay çıkamıyorsun gerçi ama görüntü yok, ses yok, bildiğin temiz yazı.

Clubhouse’a “sesli Twitter” diyemeyiz bu nedenle. Bireysel gönderi paylaşımına değil tamamen sohbete dayalı. Öte yandan Zoom, Skype gibi platformlardan farklı olarak odalar her an, üye olan herkese açık. Herkes gerçek kimliği ve haliyle kendi sesiyle yer alıyor.

Hiçbir tür belge içermemesinin ve kayıt yapılamamasının getirdiği bir huzur var tabii. Haftalarca WhatsApp güvenliği konuşulup Telegram, Signal hicretleri yaşanmışken kulağa daha güvenli geliyor. Çip yok, ip yok. Bu komplo teorisi sever milletimizin gözlerini ışıldatan “herkes bilgilerimi ele geçirmeye çalışıyor” muhabbetinin paranoyasının da gerçekçi yanlarının da üzerine epey yazıldı çizildi, oraları geçelim.

Bu güvenlik hissinin yanı sıra uygulamanın, pandemide giderek açlık sınırını zorlayan sosyalleşme ihtiyacını çeneye kuvvet giderdiği de su götürmez. Instagram canlı yayını falan bir yere kadar. Sonsuz konuşma ve dinleme ihtimalinin çılgınca ayartıcılığına karşı koymak zor.

Bir de tabii öyle kapıdan içeri dalamıyorsun, davetiye koymuşlar kulübe. Bu da imtiyaz, ün meseleleriyle daima bir sevgi nefret ilişkisi içinde olan toplumumuzun tam aradığı şey. Birkaç gün geçip de davetiye almayan yerinde huzursuzca kıpırdanmaya başladı. IOS tabanlı olduğu için her telefondan giremiyorsun bir de. Böyle böyle hızlıca kıymete bindi uygulama. Muhtemelen yakında kapılar ardına kadar açılır ama zekice taktik doğrusu.

Kapalı kapıya kedi gibi kafa atma arzusunun yanı sıra ün, şöhret meselesinin iyice şekil şemal değiştirdiği günümüzde bir eşitlenme hissi de yaratıyor platform. Ünlü, yarı ünlü, davetiye bulup giren aynı yerde. Herkes parmak kaldırarak söz alabiliyor üstelik.

Şu ana kadar gözlediğim kadarıyla en tatsız yanlarından biri, Plaza Türkçe’sinin resmi dil oluşu. Reklamcılar, marka bireyleri, influencer, türlü girişmeciler kulübün şimdilik en ağırlıklı elemanları. Medya profesyonelleri, sanatçılar ve bağımsız kategori olarak Gülben Ergen var bir de. İki odadan birinde rastlayabiliyorsunuz kendisine. Odayı sessizce terk et seçeneği de koymuşlar bu arada, bir bakıp çıkabiliyorsunuz.

Sohbet konuları çeşitli, takip ettiğiniz kişiler ve ilgi alanlarınız gördüğünüz odaları belirliyor. Kendiniz de sohbet konusu açıp oda yapabiliyorsunuz. Böyle böyle giderek kan da ısınıyor. Bütün sosyal medyaları terk edip küçük balıkçı kasabasına taşınıp kendi barını açmak gibi bir duygu yaratabiliyor. İlk girince soğuk ama yaygın deyişle “buralar değerlenecek, kesin”. Şöyle bir sosyal medya taramasıyla parayla davetiye satan ya da arayanların yoğunluğunu görmek yeterli bunu kestirmek için. Hadi bakalım.

Sesli kitaplar, YouTube kanalları, podcastlerle aslen okuma-yazmanın alanı olan pek çok şey sesin ve görüntünün işgaline uğradı. Bunların da kendi içinde sağladığı yeni olanaklar var elbette ama yazının yeri ayrı. Yazının yazanı da okuyanı da kah kendi kuyularına daldırıp kah ortak gökyüzünde buluşturma, mesafelenme, derinlik ve keşif potansiyelinin yerini sanal ya da gerçek hiçbir sohbet dolduramaz. Konuşmanın, yazının, sanal ve gerçek buluşmaların zihne kapılar açan dengesini bulduğu günler dileğiyle…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top