SIYASET

TOGO KULELERİYLE İLGİLİ KARAR

“Gökçek, televizyonda, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki uygulamaları “FETÖ taktiği” olarak da niteliyor, FETÖ’cülerin belediyede etkili olduğunu da öne sürüyordu. Mansur Yavaş’ın, Gökçek gibi konuşmayacağını herkes bilir. Ekrana çıkıp tartışmak yerine olayı yargıya taşıdı.”

Yalan, iftira ve harama karşı mücadelemiz karşılığını buldu

Danıştay, Ankara Ticaret Odası eski başkanı Sinan Aygün’ün yaptırdığı TOGO kuleleriyle ilgili verdiği kararda, 20 bin metrekarelik alana 120 bin metrekarelik inşaat yapılmasına ilişkin olarak, Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istedi.

Mansur Yavaş:

“Yalan, iftira ve harama karşı mücadelemiz karşılığını buldu…”

CHP eski milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tarafından yaptırılan TOGO kuleleriyle ilgili Danıştay son kararını verdi.

20 bin metrekarelik inşaat alanına 120 bin metrekarelik inşaat yapılan proje mahkeme, Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istedi.

Mansur Yavaş:

“Yalan, iftira ve harama karşı mücadelemiz karşılığını buldu. Mahkeme, Togo Kuleleri’yle ilgili kararını verdi, biz haklı çıktık. İftira, diz çökecekti, yine çöktü. Hak yerini bulacaktı, yine buldu. Doğru duvar yıkılmazdı, yine yıkılmadı. Ankara’mız için hayırlı olsun.”

Danıştay’dan Togo kuleleri kararı: Yıkılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin:

“Danıştay’ın kararı sonrası kaçak binalara uygulanan kanuni prosedür için harekete geçilecek. Gizli emsallerle 20 bin m2’den 120 bin m2’ye çıkarılan inşaat kanuna uygun hale getirilecek. ABB, bu süreçte de sadece hukukun verdiği kararları uygulayacak” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYENİN GEREĞİNİ YAPMASINI BEKLİYORUZ”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

“Kent suçu TOGO ikiz kulelerinin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine dair açtığımız davada plan iptal edilmişti. Belediyenin temyiz talebi reddedildi ve 5’inci İdari Dava Dairesi’nin kararını, Danıştay 6’ncı Dairesi onayladı. Artık Togo İkiz kulelerine rant projesine hayat veren plan ortada yok, kaçak bir TOGO ikiz kuleleri var. Belediyenin ivedilikle, Togo ikiz kuleleri ile birlikte YDA’da da kent suçlarına yönelik gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

Anayasanın verdiği yetkiyle kamu görevini yerine getirdiklerini, imar rantına karşı arafta kalmadıklarını belirten Candan açıklamasında:

“TOGO ikiz kulelerini yok hükmüne getiren bu karar, Ankara’ya her hal ve koşulda ihanet edenlere karşı sonuç alıncaya kadar verdiğimiz mücadelemizin haklılığını göstermektedir . Karar Mimarlar Odası’ndan Başkent Ankara’ya ve Ankaralılara sunulmuş hediyelerden biridir. Ankara’daki kentsel rant paylaşımını, ayrıcalıklı imar haklarını parsel parsel takip etmeye devam edeceğiz, TOGO ikiz kuleleri davasında ortaya çıkan girift ilişkiler buzdağının görünen yüzüdür. Ankaralının hakkını gasp edenler yargı önünde hesap verene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Saygı Öztürk: “Yavaş, Gökçek’e dair asıl bombasını yakında patlatacak,”

“bu ‘bomba’ Ankapark’la ilgili olacak…”

Sözcü gazetesinin Ankara temsilcisi Saygı Öztürk:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, selefi Melih Gökçek’e dair bombasını yakın zamanda patlatacak.”

Öztürk, köşe yazısında Gökçek’in kendisine dair belgelerin ortaya çıktıkça televizyon kanalına çıkıp Yavaş’ı sıkıştırmaya çalıştığını söyledi ve şunları yazdı:

“Gökçek, televizyonda, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki uygulamaları “FETÖ taktiği” olarak da niteliyor, FETÖ’cülerin belediyede etkili olduğunu da öne sürüyordu. Mansur Yavaş’ın, Gökçek gibi konuşmayacağını herkes bilir. Ekrana çıkıp tartışmak yerine olayı yargıya taşıdı.”

Yavaş’ın Gökçek dönemine dair yolsuzluğu ve rantı düzenlediği basın toplantısıyla duyurduğunu ifade eden Öztürk, şu kulisi de aktardı:

“Yavaş’ın, Gökçek dönemine ait asıl bombasını yakında patlatacağını ve bunun Ankapark’la ilgili olduğunu öğrendim. Bilinenlerden çok farklı iddialar yer alacak gibi gözüküyor. Bu konu hayli gizli tutuluyor.” 

Öztürk, yazısında konuya dair daha fazla bilgi vermedi.

AKP’li Mehmet Metiner, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in neden başkanlıktan el çektirildiği sorusuna, “Parsel parsel sattığı için” yanıtını verdi.

Mehmet Metiner, istifa eden eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilgili bir açıklama yaptı.

Metiner, 22. ve 24. Dönem CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in programdaki tartışma esnasında, “Melih Gökçek’i neden görevden aldınız?” sorusuna, “Parsel parsel sattığı için” yanıtını verdi.

Bu cevabın ardından Hasan Örsen, Metiner’e teşekkür etti.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 28 Ekim 2017’deki istifa konuşmasında:

“Cumhurbaşkanı tarafından istifam istendi. Cumhurbaşkanı’nın emrine uyarak belediye başkanlığı görevini bırakıyorum.”

Diyerek 23 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etmişti.

Gökçek veda konuşmasının sonunda:

“Bizden görünüp bizden olmayan içimizdeki fitnecileri helak et Yarabbi” diye de dua etmişti.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Duvar

Sözcü, Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top