SAĞLIK

ŞEKER VE OBEZİTEYE ‘TEK DOZDA SON’ BULUŞU!

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ DOKTORLARI VE MÜTHİŞ BİR BULUŞ! 

Şeker hastalığı ve obez olanlar her gün iğne yapmak zorunda kalmayacak.

Klinik deneyler başarılı geçti, kedi ile deneylerden sonra sıra insanlarda…

TÜBİTAK projeleri kapsamında, Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavi Merkezi; obezite  ve  şeker hastalığına karşı, gen tedavi ilaçları geliştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu:

-Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı,
-Prof. Dr. Hasan Ali Altunbaş,
-Prof. Dr. Thomas S. Griffith,
-Prof. Dr. Ahter D. Şanlıoğlu,
-Araş. Gör. Hale M. Taşyürek.
-Araş. Gör. Yunus Emre Ekşi
5 yıllık bir çalışmanın sonucu. Ortaya konulan sonuçlara göre;

Klinik gen tedavi denemelerinde en etkili gen transfer vektörlerinden olan HIV tabanlı lentiviral vektörlere; insulinotropik ve anti-inflamatuvar özellikleriyle tanınan Vazo Aktif İntestinal Peptid (VİP) isimli gen klonlanarak, yeni bir gen tedavi vektörü (LentiVİP) geliştirildi

Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu ve ekibi, deney hayvanlarını yüksek kalorili bir yemle beslediler. İnsanlarda obezite kaynaklı Tip 2 diyabet bulgularını taklit eden, ‘insülin direnci’, ‘glukoz tolerans bozukluğu’ ve ‘kan şekeri yüksekliği’yle seyreden bir deney hayvan modeli oluşturdular

Yapılan çalışmada görüldü ki;
obez deneklere ‘intraperitoneal LentiVİP’ gen aktarımı sonucunda
-İnsülin direncini kırdığı,
-Glukoz toleransını iyileştirdiği,
-Kan yağlarını – trigliserid ve kolesterol – azaltarak diyabet gelişimini tamamıyla engellediği tespit edildi.

Şu an için dünya çapında, şeker hastalığına karşı en etkili, anti-diyabetik ajanlar; FDA onaylı GLP-1 Reseptör Agonistleri diye bilinen – Exenatide – Byetta – ve Liraglutide -Victoza

Şanlıoğlu:

“Diyabet hastaları yukarıda sıralanan ilaçlardan yarar görmek için, ilgili ilaçları hayatları boyunca sürekli olarak her gün kendilerine enjekte etmek zorundalar..

Biz yaptığımız çalışma ile bu ilaçların gen formunu (GLP-1 geni) gen nakil vektörlerine klonlayarak, tek bir enjeksiyonla hastaların ömür boyu bu ilaçları kullanma zorunluklarını ortadan kaldırma potansiyeli olan yeni bir gen terapi ilacı (LentiGLP-1) geliştirdik..

Geliştirdiğimiz ilaç, obez diyabetik deney hayvanlarında ki çalışmalarda; diyabetin en önemli bulguları olan,
-İnsülin dirençliliğinin kırdığı,
_Beta hücre fonksiyon bozukluğunu düzelttiği
-Kan şekerini beta hücre rejenerasyonu yoluyla düşürerek kilo kaybına dahi sebebiyet verebildiğini gözlemledik..

Pankreas hücrelerini yeniden programlama özelliği olan Lentivirus aracılı GLP-1 gen nakil çalışması Human Gene Therapy dergisinde Temmuz ayında yayınlandı..

Bir sonraki aşama; bu çalışmayı projelendirip gerekli mercilerden onay aldıktan sonra -Etik Kurul onayı – geliştirilen gen terapi ilacıyla önce diyabete yakalanmış hasta kedileri tedavi edeceğiz..

”Gen ve Hücre Tedavi Merkezi olarak nihai hedefimiz; Klinik denemeler, yani benzer çalışmaların diyabetli insanlarda da yapılabilmesi.”

Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavi Merkezi’nde, dünyada ilk kez diyabet (şeker) hastalığını tek doz uygulamayla iyileştiren yeni nesil gen tedavi ilaçları geliştirildi.

İlaçların deney aşamalarının sürdüğü, nihai hedefin insanlar üzerinde kullanılması olduğu belirtildi

Türk bilim insanları şeker hastalığını tek dozda iyileştiren ilaç geliştirdi

Dünyada ilk kez diyabet (şeker) hastalığını tek doz uygulamayla iyileştiren yeni nesil gen tedavi ilaçları geliştirildi. İlaçların deney aşamalarının sürdüğü, nihai hedefin insanlar üzerinde kullanılması olduğu kaydedildi.

Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu, geliştirilen ilacı ilk olarak fareler üzerinde denediklerdini kaydetti. Prof. Dr. Şanlıoğlu, öncelikle deney hayvanlarını yüksek kalorili özel içerikli yemle besleyerek, insanlarda obezite kaynaklı Tip 2 diyabet bulgularını taklit eden, insülin direnci, glukoz tolerans bozukluğu ve kan şekeri yüksekliğiyle seyreden bir model oluşturduklarını söyledi. Prof. Dr. Şanlıoğlu, obez deneklere gen aktarımının insülin direncini kırdığını, glukoz toleransını iyileştirdiğini, kan yağlarını azaltarak diyabet gelişimini tamamıyla engellediğinin tespit edildiğini açıkladı. Prof. Dr. Şanlıoğlu, bu çalışmanın sonuçlarının da Nature Gene Therapy dergisinin 2018 yılı Temmuz sayısında yayımlanarak dergiye kapak konusu olduğunu belirtti.

“TEK DOZDA DİYABETE SON”

Prof. Dr. Şanlıoğlu, şu an dünya çapında şeker hastalığına karşı geliştirilme aşamasında çok sayıda ilaç olduğunu, bunlar arasında FDA onaylı GLP-1 Reseptör Agonistleri diye bilinen yeni nesil ilaçların en etkili antidiyabetik ajanlar olarak kabul gördüğünü belirtti. Prof. Dr. Şanlıoğlu, “Diyabet hastaları, ilgili ilaçları hayatları boyunca her gün kendilerine enjekte etmek zorunda. Biz yaptığımız çalışma ile bu ilaçların gen formunu gen nakil vektörlerine klonlayarak, tek bir enjeksiyonla hastaların ömür boyu bu ilaçları kullanma zorunluluklarını ortadan kaldırma potansiyeli olan yeni bir gen terapi ilacı (LentiGLP-1) geliştirdik” diye konuştu.

Prof. Dr. Şanlıoğlu, geliştirilen ilacın diyabetin en önemli bulguları olan insülin dirençliliğini kırdığını, beta hücre fonksiyon bozukluğunu düzelttiğini ve kan şekerini beta hücre rejenerasyonu yoluyla düşürerek kilo kaybına yol açtığını gözlemlediklerini belirtti. Prof. Dr. Şanlıoğlu, pankreas hücrelerini yeniden programlama özelliği de olan gen nakil çalışmasının, ABD’deki Human Gene Therapy dergisinde Temmuz ayında yayımlandığı bilgisini de paylaştı.

NİHAİ HEDEF İNSAN ÜZERİNDE KULLANILMASI

Bir sonraki aşamada bu çalışmaya ilişkin onay aldıktan sonra geliştirilen gen terapi ilacıyla önce diyabete yakalanmış hasta kedilerin tedavi edilmesinin planlandığını aktaran Prof. Dr. Şanlıoğlu, Gen ve Hücre Tedavi Merkezi olarak nihai hedeflerinin ise klinik denemeler, yani benzer çalışmaların diyabetli insanlarda da yapılabilmesi olduğunu dile getirdi.

Hem Avrupa, hem de ABD’de farklı hastalıklarda kullanımı yeni onaylanmış (metabolik hastalıklar, bağışıklık yetmezlik sendromu, kan kanseri ve körlük) gen ve hücre tedavi ürünleri olduğunu belirten Prof. Dr. Şanlıoğlu, bu ilaçların ortalama fiyatının 1 milyon dolar civarında olduğunu sözlerine ekledi. Diyabeti tek dozda iyileştiren ilaçları ise dünyada ilk kez kendilerinin ürettiğini aktaran Prof. Dr. Şanlıoğlu, bu yeni nesil ilaçların fiyatının yüksek olmasının temel nedeninin katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünü olmasının yanında, tek dozla hastalığa kesin çözüm imkanı sunması olduğunu belirtti. Ülkemiz insanına bu tedavi imkanını sunabilmenin tek yolunun yeni nesil gen ve hücre tedavi ilaçlarını kendi merkezlerinde üretebilmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şanlıoğlu, yerli ilaç geliştirme çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini vurguladı.Play Video

GELİŞMELER İÇİN

http://aves.akdeniz.edu.tr/sanlioglu/

http://aves.akdeniz.edu.tr/sanlioglu/arastirma

yurtgazetesi.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top