EKONOMİ

İPHONE12 ALABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’DE 103 GÜNLÜK ÇALIŞMA GEREKİRKEN İSVİÇRE’DE BU SÜRE 4 GÜN

CHP Genel Başkan Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı Orhan Sarıbal, asgari ücretle geçinen vatandaşlar ile Avrupa ülkelerindeki asgari ücretliler arasında alım gücü açısından uçurum olduğunu belirtti…

Almanya’da 9 günlük gelirle alınan akıllı telefon için Türkiye’de 103 günlük çalışma gerekiyor

Türkiye’de 103 gün çalışarak alınabilen akıllı telefon için Yunanistan’da 26, Almanya’da 9 gün çalışmak yetiyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çiftçinin cebindeki akıllı telefon örneğini vermesi muhalefetin tepkisini çekerken, dünyada son model bir iPhone’a sahip olmak için en çok çalışması gerekenin Türkler olduğu ortaya çıktı.

TV5’te yayınlanan ‘4. Güç’ isimli programa konuk olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal 2018 yılındaki seçimler öncesinde Kahramanmaraş gezisindeyken genç bir çiftçiyle yaşadığı diyalogu paylaştı..

Paylaşımda Ünal, “Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz” diyen çiftçiye “Cebindeki telefonu kaça aldın?” yanıtını verdiğini aktarıyor.

MAHİR ÜNAL:

“Bir delikanlı geldi. ‘Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz’ dedi. ‘Telefonunu alabilir miyim’ dedim. IPhone 6. ‘Kaça aldın’ dedim. ‘3400 lira mı, 4500 lira’ mı dedi, ’24 taksitle aldım’ dedi. ‘İnternet paketi de var mı?’ dedim. ‘Var’ dedi. ‘Ayda kaç para ödüyorsun buna?’ dedim. ‘Ayda 450 lira ödüyorum’ dedi. Sen burada, ayda 450 lira bu telefona ödeyebiliyorsun. Bu şu demek: Bizim kaynaklarımızı, finansmanımızı, üretim yeteneğimizi kullanma becerimiz demek…”

Ünal konuşmasının devamında çiftçilerin sorunlarının olduğunu belirtti. ABD ve Avrupa ülkelerinde ekonomi konusunda “çok ciddi sorunlar” yaşadığını ifade eden Ünal, Türkiye’de Kovid-19 dolayısıyla çalışamayan kesimlere yardım edildiğini söyledi.

Ünal, şöyle konuştu:

“Elimizde bir bardak var. Biz 18 yılda bu bardağın yüzde 70’ini doldurduk ama yüzde 30’u boş. Bu bardağın yüzde 30’luk boşluğunu da konuşalım ama yüzde 70’lik doluluğunu da konuşalım. Bir dönem bu ülkede bardak yoktu, bırakın içindeki suyu.”

Almanya’da ise ortalama maaşa sahip bir kişi 9 gün çalışarak bu telefona sahip olabiliyor.

67 ülke içinde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan birinin  103 gün çalışarak alabildiği iPhone 12 Pro, Kazakistan’da 75, Bosna Hersek’te 59, Hindistan’da 54, Yunanistan’da sadece 26 gün çalışma ile alınabiliyor.

Araştırmada Türkiye’deki ortalama maaş 3.035 TL olarak ele alındı.

iphone.jpg
iPhone12 alabilmek için Türkiye’de 103 günlük çalışma gerekirken İsviçre’de bu süre 4 gün / Grafik: Sözcü / cafemedyam

“Dolaylı vergi yükü fiyatları şişiriyor

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar:

“Sadece akıllı telefon değil, tüm ürünler için aynı şey geçerli.”

Turhan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde satın alma gücü bakımından en kötü durumda olan ülkelerden biri olan Türkiye’de tüketicinin dolaylı vergi yükü altında ezildiğini, aldığı her ürünün fiyatının ÖTV, DDV, ÖİV gibi vergilerle şiştiğini vurguladı. 

Turhan:

“Doğrudan vergi vermesi gerekenlerden vergi toplanamayınca, yük emekçinin, tüketicinin sırtına yükleniyor.”

10 temel gıda ürünü için Türkiye’deki asgari ücretli 20.6 saat, Almanya’daki 2.8 saat çalışıyor

Gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6 artışla OECD ülkeleri arasında ilk sırada olan Türkiye’de vatandaşların alım gücü giderek eriyor

Aynı sepeti doldurmak için Türkiye’de asgari ücretli 20.6 saat çalışırken, Almanya’da 2.8 saat, Birleşik Krallık’ta ise 2.7 saat çalılıyor .

Gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla 37 üyeli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde (OECD) ilk sırada yer alan Türkiye, market alışverişinde de Avrupa’yı geride bıraktı.

Market alışverişinde Türkiye’nin Avrupa’yı geçmesi alım gücündeki uçurumu iyice ortaya çıkardı.

10 temel gıda maddesinden oluşan alışveriş için

  • Bir Türk vatandaşı 259 lira öderken,
  • Birleşik Krallık vatandaşı aynı sepete 202.37 lira,
  • Almanya vatandaşı ise 246.6 lira ödüyor.

Bu sepeti almak için:

  • Türkiye’deki asgari ücretlinin 20.6 saat çalışması gerekirken,
  • Birleşik Krallık’taki asgari ücretlinin 2.27,
  • Almanya’dakinin ise 2.8 saat çalışması yeterli.

Ayda 2.826 lira alan Türk asgari ücretli maaşının yüzde 40’ını gıdaya ayırmak zorunda kalırken, Birleşik Krallık ve Almanya’daki asgari ücretlilerin ayırdıkları pay ise yüzde 5-10 civarında.

“Satın alma gücü düştü

CHP Genel Başkan Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı Orhan Sarıbal, asgari ücretle geçinen vatandaşlar ile Avrupa ülkelerindeki asgari ücretliler arasında alım gücü açısından uçurum olduğunu belirterek:

“Bugün Almanya’daki bir asgari ücretli maaşı ile 264 kilo kıyma, 2 bin 640 litre süt veya 13 bin 620 adet yumurta alabiliyorken, ülkemizde asgari ücretle ailesini geçindiren bir kişi Et ve Süt Kurumu’ndan 76 kilo veya marketten 64 kilo kıyma alabiliyor. Aynı şekilde 470 litre süt 3 bin 700 adet yumurta alabiliyor” dedi.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay:

“Kriz ve pandemi döneminde gelir adaletsizliğinin artması, maaşların asgari ücret ve etrafında kümelenmesi sonucu satın alma gücü düştü..

Vatandaşların gıda satın alma güçlerindeki düşüşte hem arz zayıflığı hem de gelir düşüşü etkili oldu..

İthalatla dengelenebilen fiyat artışları, makul fiyatlı zirai üretimin başarılamadığını ve kendi kendine yeterliliğin kısmen yitirildiğine işaret ediyor. Ücretlerdeki reel düşüş de sürüyor. Enflasyonun üstünde tutulsa da birçok işveren bunun altında ücret ödüyor. Ayrıca özel sektörde enflasyonun altındaki zamlarla reel gelir düştü. Yüksek gıda fiyatları, nitelikli işlerin karşılığının asgari ücrete indirgenmesi orta ve dar gelirlilerin satın alma gücünü gittikçe buharlaştırıyor”

“Birleşik Krallık vatandaşı gıda alışverişine maaşının yüzde 5’ini ödüyor”

Birleşik Krallık’ta oturum ve iş kurma danışmanlığı şirketi Plusture’un kurucusu Enis Behar Menda:

“Londra’da market alışverişinin maaş içindeki payı yüzde 5, en fazla yüzde 10..

Haftalık market alışverişi 25-35 sterlin (254.5-356 TL) tutuyor..

İngiltere’de ortalama yıllık gelir 30 bin 420 sterlin. Benim en çok dikkatimi çeken şey, ürün fiyatlarının hep aynı aralıkta kalması. Salgın döneminde bile fiyatlarda aşırı bir yükselme olmadı. Bu nedenle, aynı marketten hep aynı ürünleri alıyorsanız hiçbir alışverişinizde şaşırmazsınız. Salgında çok uzun süre Türkiye’de kaldığım için pahalılığı net şekilde görebildim.”

Hayrettin Karaman: Satın alma gücünü devlet otoritesinden alan para basmak son derecede problemli

“Para basmanın caiz olabilmesi için başka çarenin bulunmaması ve zaruret sınırlarının aşılmaması şarttır”

İlahiyat profesörü Hayrettin Karaman, para basmanın son derece problemli bir eylem olduğu görüşünü dile getirirken:

“Kurallara riayet edilmediği takdirde kul hakkına, zulme ve günaha girmeye sebep olan bir eylemdir.”

Hayrettin Karaman, Yeni Şafak’taki köşe yazısında bir okuyucusundan gelen “Devletin karşılıksız para basması caiz midir? Maliyeti neredeyse ihmal edilebilir miktarda olan 200 liralık banknotun 200 kiloluk patates almayı olanaklı kılması dinimizce uygun mudur? Matbaada sınırsız şeklide basılan bu paraların sürekli piyasaya arz edilmesi dinen ne anlama gelmektedir?” sorusunu yanıtladı.

Karaman, şu ifadeleri kullandı:

“Devletin para basma hakkı ulemanın ittifakı ile caiz görülmüştür. Basılan paranın altın veya gümüş madenlerinden olmasının caiz olduğunda da ittifak vardır..

Altın veya gümüş madeninden olmayan, madde olarak değeri düşük olup, satın alma gücünü devlet otoritesinden alan para basmak ise son derecede problemli, kritik, sorumluluk taşıyan, kurallara riayet edilmediği takdirde kul hakkına, zulme ve günaha girmeye sebep olan bir eylemdir..

Bunun caiz olabilmesi için başka çarenin bulunmaması ve zaruret sınırlarının aşılmaması şarttır.”

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında asgari ücrette sondan ikinci

Veriler Türkiye’de asgari ücretin 2011’den bu yana sadece 8 euro arttığını gösteriyor

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu sondan ikinci ülke oldu.

Asgari ücret brüt 392 euro ediyor. Bu maaşla Türkiye, 60 euro farkla yalnızca Bulgaristan’ı geçti. En yüksek asgari ücret ise 2.202 euro ile Lüksemburg’da 

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat), açıkladığı 2021 asgari ücret verilerine göre Türkiye, 392 euroluk asgari ücret ile AB üyesi ülkeler arasında ancak sondan ikinci sırada kendisine yer bulabiliyor. AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücret ise 332 euro ile Bulgaristan’da uygulanıyor. Macaristan ise 442 euro ile asgari ücret sıralamasında Türkiye’nin bir basamak üzerinde yer alıyor.

“10 yılda 8 euroluk artış

En yüksek asgari ücret ise 2.202 euro ile Lüksemburg’da uygulanıyor. Bu ülkeyi 1.723 euro ile İrlanda, 1.685 euro ile Hollanda takip ediyor. Eurostat’ın açıkladığı verilere göre AB ülkeleri arasında en yüksek asgari ücreti Kuzeybatı Avrupa’da ülkeleri uygularken, en düşük asgari ücreti Doğu Avrupa ülkeleri veriyor. Veriler Türkiye’de asgari ücretin 2011’den bu yana sadece 8 euro arttığını gösteriyor.

İLGİLİ HABER

Yeni Şafak,

Independent Türkçe

Sözcü-Nuray Tarhan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top