GENEL

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI UYARDI!

“Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir.”

“Kararların uygulanmaması Anayasa’yı tamamen işlevsiz hale getirebilir”

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan’ın yemin töreninde konuştu.

AYM Başkanı Zühtü Arslan:

“Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir.”

Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da katıldığı törende konuşan Arslan’ın AYM kararlarına uymanın önemine işaret ettiği sözleri dikkat çekti.

Arslan, şunları söyledi:

“Anayasaya ve ilgili kanuna göre idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da güvencesidir.Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasayı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir. Anayasa’nın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır.”

FİDAN GÖREVE BAŞLADI

Yargıtay üyeliğine seçilmesinin hemen ardından aday olan, Erdoğan’ın imzasıyla,  Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen İrfan Fidan yemin ederek göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen İrfan Fidan yemin ederek, resmen Anayasa Mahkemesi üyesi oldu.

27 Kasım’da Yargıtay üyeliğine seçilen ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine aday olduğunu açıklamıştı. Fidan, hiçbir faaliyette bulunmadığı Yargıtay’dan en yüksek oyu almıştı. 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top