GENEL

AKTİF KÖMÜRÜN FAYDALARI

Dünya üzerindeki çalışmalar, aktif kömürün kötü kolestrolü düşürdüğünü ve bazı reçeteli ilaçlara kıyasla iyi kolestrol seviyesini arttırdığını gösteriyor.

Aktif kömürün 10 farklı şekilde kullanımı ve faydaları…

Kömür dendiğinde aklınıza ısınma amaçlı kullanım geliyor değil mi?

Sadece onun aklınıza gelmesi çok normal, yıllarca bu sağlık kaynağından bihaber yaşadık. Ama artık doğadan gelen herşey araştırılıyor ve bir şekilde ondan faydalanmanın yolları bulunuyor, artık herşey değerleniyor. Aktif kömür de bunlardan biri…

Aktif kömür, toksinleri ve kimyasalları vücuttan atmak için kullanılan güçlü bir doğal tedavidir, böylece vücutta onları absorbesiz bırakacak şekilde dışarı atılabilir. Aktif kömür çeşitli kaynaklardan çıkar ve doğal iyileşme için kullanıldığında, hindistancevizi kabuklarından veya diğer doğal kaynaklardan yapılmış aktif kömür türünü tercih etmek önemlidir.

Aktif kömür nasıl çalışır?

Aktif kömür, midedeki toksinleri kendisine bağlar, emildiklerinde de bunların yok edilmesine yardımcı olur.

Izgaradaki odun kömüründen çok farklı olan takviyeleri, yutulması halinde tehlikeli olabilecek kimyasalların çıkarılmasıyla aktive edilmektedir.

Aktifleştirme, zamanla bağırsaktaki toksik maddeleri yakalamak için daha fazla gözenek oluşturur. Bu toksinlerin başında uyuşturucu maddeler, çevresel toksinler ve gıda bileşenleri yer almaktadır. Bu nedenle zehirlenmeler konusunda müdahaleye yetişmeden önce zaman kazanmak için kullanılır.


Aktif Kömürün Sağlığa Faydalı Kullanım Alanları

Aktif kömür kullandığınızda, günde 12-16 bardak su içmek gerekir. Aktive edilmiş kömür, yeterli miktarda su ile tüketilmiyorsa dehidrasyona neden olabilir. Buna ek olarak, suyun çok içilmesi toksinleri hızla boşaltmaya yardımcı olur ve varsa kabızlık da önlenir.

1. Dişleri beyazlatır.

Dişleriniz kahve ve çay yüzünden lekeleniyor mu?

Aktif kömür ağızda pH dengesini değiştirerek ağız boşluklarını, ağız kokusu ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olur ve tabii hepsini yaparken bir de diş beyazlatmaya yardımcı olur.

Dişleri lekelenen plak ve mikroskobik çerezleri absorbe ederek dişleri beyazlatmaya çalışır. Bu aktif kömür kullanımı, düşük maliyetli ve parlak bir gülümseme için tamamen doğal bir çözümdür. Haftada 2-3 kere yapılmalıdır. Ağız iyice çalkalanmalıdır.

2. Gaz ve şişkinliği yatıştırır.

Çok akla gelmeyen hatta bilinmeyen aktif kömür kullanımı, rahatsız edici gazın ve şişkinliğin de yatışmasına yardımcı olur.

Gaza neden olan yan ürünlerin rahatsızlığa neden olan gıdalarda bağlanmasıyla çalışır.

Gaz ve şişkinliği hafifletmek için doz önerileri: Gaz üretmesi muhtemel yemekten bir saat önce, bir bardak su ile 500 miligram alın. Kömürün sisteminize girmesine yardımcı olmak için bundan hemen sonra ek bir bardak su ile devam edin.

3. Alkol zehirlenmesi ve Alkol sonrası rahatsızlıkları engeller.

Aktif kömür alkolü adsorbe etmezken, zehirlenmeye katkıda bulunan diğer toksinleri vücuttan çabucak kaldırmaya yardımcı olur.

Alkol saf haliyle tüketilmediği için aktif kömür alkole değil, onunla tüketilen yapay tatlandırıcılar ve kimyasallar içeren karıştırıcılar ı giderir.

Buna ek olarak, aktive edilmiş odun kömürü alkolle aynı zamanda alındığında, bazı çalışmalar, kan alkol konsantrasyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

4. Küfü temizler.

Toksik küf depresyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği, beyin fonksiyonlarında azalma, kalp rahatsızlığı, göz tahrişi, baş ağrısı, kusma, bağışıklık sisteminde bozulma ve şiddetli solunum sıkıntısı gibi etkenlere neden olur.

Evinizde görünür şekilde küf varsa düzgün bir şekilde temizlenmelidir. Temizleme sırasında zehirli küfün teneffüs edilmemesi için eldiven ve koruyucu bir maske giymeniz önemlidir. Karbonat, elma sirkesi, çay ağacı yağı ve boraks, sert yüzeyleri temizlemek ve küfün gelecekte büyümesini engellemek için kullanılabilir.

5. Suyu filtreler.

Aktif kömür; böcek öldürücüler, endüstriyel atıklar ve diğer kimyasallar da dahil olmak üzere sudaki yabancı maddeleri yakalar.

Bu yüzden tüm dünyadaki su filtreleme sistemlerinde kullanılır. Bununla birlikte virüsleri, bakteri ve sert-su minerallerini yakalamaz.

İçme suyu sağlık açısından önemlidir. Ancak musluk suyu toksiktir ve kimyasal maddeler, toksinler ve florür içermektedir. Aktif kömür suyu filtreleri tezgah üstü modellerin yanı sıra bütün ev sistemleri için de mevcuttur. Sindirim sistemini yatıştırmaya, yorgunlukla mücadele etmeye, organları çalıştırmaya ve eklemler ve dokular için yağlama sağlamak için günde 8-10 bardak saf su içmelisiniz.

6. Toksin temizler.

Yukarıda belirtildiği gibi, en yaygın kullanılan aktif kömürlerden birisi, yutulması durumunda toksin ve kimyasalların vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Çoğu organik bileşikler, böcek ilacı, cıva, gübre ve çamaşır suyu, aktif kömürün yüzeyine yapışır ve vücuttaki emilimini engellerken daha hızlı ortadan kaldırılmasına izin verir.

Aktif kömür, birçok farmasötik ilaç ve tezgah üstü ilaçların kazara veya maksatlı olarak aşırı dozda verilmesi durumunda da kullanılır. Aspirin, afyon, kokain, morfin ve asetaminofen için etkilidir. Doğru miktarda olabildiğince çabuk uygulanması önemlidir.

7. Cilt ve vücut sağlığı için önemlidir.

Aktif kömür kullanımı harici tedavilerde vücut kokusu ve sivilcelerinin tedavisinde, böcek ısırığı, haşere iltihabı veya yılan -böcek sokması gibi rahatsızlıklarının hafifletilmesinde etkilidir.

Bir sivrisinek ısırığı veya arı sokması sonrasında, aktif kömür içeren bir kapsül ile ½ çorba kaşığı hindistancevizi yağı karıştırın ve etkilenen bölgeye sürün. Kaşıntı ve rahatsızlık geçene kadar her 30 dakikada bir yeniden uygulayın. Aktive edilmiş odun kömürü dokunduğu her şeyi lekelediğinden, bir bandaj ile sarın.

Sivilceleri tedavi etmek için, bir aktif kömür kapsülünü iki çay kaşığı aloe vera jel ile karıştırın ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın ve sonrasında ılık suyla durulayın.

8. Sindirimi temizler.

Aktif kömür kullanımı alerjik reaksiyonlara, oksidatif hasara ve zayıf bağışıklık sistemi işlevine neden olan toksinleri atarak sağlıklı bir sindirim sistemi olmasına yardımcı olur.

Sisteminizden toksinleri çıkararak eklem ağrısını azaltabilir, enerjiyi artırabilir ve zihinsel işlevlerinizi arttırabilirsiniz.

Gıda üzerindeki zehirli maddeler, içtiğimiz sudaki kimyasallar ve küfe maruz kalma gibi çevresel faktörler vücudumuzda zehirli bir yük oluşturuyor. Genel sağlık ve sağlıklı yaşamı desteklemek için rutin olarak sindirim sistemini temizlemek önemlidir. Aktif kömür ile sindirim temizliğini tamamlamak için, her yemekten 90 dakika önce iki gün boyunca 10 gram olarak alınız.

9. Anti-Aging için önemli katkı sağlar.

Aktif kömür kullanımı böbrekler ve karaciğerde hücresel hasarın önlenmesinde yardımcı olur ve sağlıklı adrenal bezleri destekler.

Toksinleri ve kimyasalları vücuttan rutin olarak temizlemek zorunludur. Aktif kömür, organın zarar görmesine neden olan toksinleri ve kimyasalları boşaltmasına yardımcı olarak önemli organları etkiler.

Aktif kömür kullanımı için, organik olmayan gıdalara, ağır yemeklere veya diğer toksinlere maruz kaldıktan sonra günde iki kapsül alın. Bu şekilde daha iyi bilişsel fonksiyonu, daha sağlıklı böbrek ve karaciğer fonksiyonu ve daha sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

10. Yüksek kolesterolü düşürür.

Dünya üzerindeki çalışmalar, aktif kömürün kötü kolestrolü düşürdüğünü ve bazı reçeteli ilaçlara kıyasla iyi kolestrol seviyesini arttırdığını gösteriyor.

Uygun absorpsiyonu önleyebileceğinden, reaktif ilaç veya ilave maddeleri aldıktan sonra 90 dakika ile iki saat arasında aktif kömür kullanmayınız.

İLGİLİ HABER

AyseTolga

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top