BİLİM & TEKNOLOJİ

AKILLI EV, AKILLI ŞEHİR!

Dünya genelinde küçük şehirler, iş verimliliğini artırmak için teknolojiye odaklanır. Peki ama sosyal kalkınmaya kim yatırım yapıyor?

Eski Samuray kasabası geleceğin akıllı şehrine nasıl dönüştü?

Dünya genelinde küçük şehirler, iş verimliliğini artırmak için teknolojiye odaklanır. Peki ama sosyal kalkınmaya kim yatırım yapıyor?

Japonya’da insan odaklı ve toplumun gelişmesine yardımcı olmaya çalışan Society 5.0 adlı bir proje başlatıldı.

Sci-Tech bu hafta iki Japon şehrine giderek uygulanan son teknolojilere ve insanların yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaları araştırdı.

Fukushima şehrindeki tarihi Samuray kasabası Aizuwakamatsu’da yaklaşık 120 bin kişi yaşıyor. Burada, teknolojiyle desteklenmiş bir sosyal kalkınma projesi test ediliyor.

Burada, “Akıllı Şehir Platformu” adlı bir proje geliştiriliyor. Hedef, bu projenin gelecekte tüm Japonya genelinde uygulanması.

Bu platformda birbirine bağlı olan cep telefonu ya da ev elektrik faturaları şehrin kamu kurumları, firmaları ve akademik kuruluşlarıyla paylaşılıyor.

Bu uygulama birçok “akıllı şehir” hizmetini bir arada sunuyor. Ev faturalarını azaltma, ebeveynlere çocukların yaptığı harcamaları izleyebilme ya da belediyenin kar temizlenme çalışmalarını çevrimiçi olarak görme imkanı sağlıyor.

Nakamura Shojiro, Fukushima Gelişim Merkezi Kurucusu:

“Vatandaşlar bilgilerini ‘opt-in’ adlı şehir sisteminde topluyor. Örneğin sağlık alanında, hayati kişisel bilgiler ve hastane verileri analiz edilmek üzere şehrin sistemine gönderiliyor. Sistem geri bildirim olarak sağlıkla alakalı bazı tavsiyeler öneriyor.”

“Opting-in” vatandaşların bilgilerini, kendi rızasıyla paylaşması anlamına geliyor.

Şehir sakinleri platformun internet sitesine paylaşmak istedikleri her türlü bilgiyi yükleyebiliyor.

Ne kadar çok veri paylaşılırsa, vatandaşlar o kadar fazla hizmet alabiliyor. Şehir sakinlerinin daha fazla veri paylaşması, kamu hizmetlerini geliştiriyor.

Örneğin bu vatandaş akıllı kol saatindeki bilgileri kendi isteğiyle sağlık alanında başlatılan pilot bir uygulamayla paylaşıyor.

“Bu projeye başladıktan sonra, insanların yüzde 89’u hayat tarzlarını daha sağlıklı olmak amacıyla değiştirdiğini açıkladı.”

Takahashi Miki Arise İletişim Müdürü

Inomata Tomiei, Şehir Sakini:

” 62 yaşında biri olarak sağlık durumumla ilgili verilerin, aynı nesilden başka insanlara faydalı olması çok güzel bir şey..

Bilimsel araştırmalar bir yana, vatandaşlar bu bilgileri hayatlarını daha verimli yaşamak için de kullanabiliyor.”

Takahashi Miki, Arise İletişim Müdürü: 

“Bu projeye başladıktan sonra, insanların yüzde 89’u hayat tarzlarını daha sağlıklı olmak amacıyla değiştirdi.”

Burası Japonya’nın insan eliyle kazılmış en büyük çukuru. Önceden Miike kömür madenine ait olan bu bölge şimdi Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde. Bu maden doksanlı yılların sonunda kapatılınca Arao şehri nüfusu hızla azalmış. Binlerce kişi başka bölgelere göç etmiş.

Arao şehri bu durumu tersine çevirmek için şimdi dijital teknolojileri kullanıyor.

Bu at yarışı pisti 2012’de kapatılmış ancak bu mekan, akıllı şehir sistemi içerisinde çevre sakinlerine yeni fırsatlar sunmak için hazırlanıyor. Bu 35 dönümlük dev arazide insanlar için şimdi sürdürülebilir kalkınma projesi başlatıldı. Arao şehri belkide kaybettiği binlerce sakinini bu projeyle yeniden kazanabilir.

Taksi paylaşım uygulaması halka büyük kolaylık sağlıyor

Arao’da aynı zamanda bazı akıllı şehir girişimleri başlatıldı.

Bunlardan biri de, yapay zeka temelli araç paylaşım uygulaması. Aplikasyon birbirine yakın mesafedeki insanları buluşturarak ulaşım masraflarını en aza indiriyor.

Takahama Hiroshi, Şehir Sakini:

“Bu taksi uygulamasından önce otobüse biniyordum. Ancak durağa 500 metre yürümem gerekiyordu. Bu sebeple durağa gitmem, hastaneye gitmemden daha fazla çileliydi. Bu uygulamada fiyat taksinin yarısı ve oldukça yararlı..

Şehirde ‘sağlık aynası’ denilen farklı bir pilot uygulama var. Bu uygulama vatandaşların nabzını ölçerek yapay zeka algoritmasıyla vücut sağlığı, yaş, cinsiyet, gülümseme, neşe ve kibarlık seviyesiyle ilgili bir analiz yapıyor. Ve insanlara daha fazla spor yapın ya da rahat olun gibi tavsiyelerde bulunuyor..

Kısaca bu basit aplikasyon, insanların daha sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat yaşamasına yardımcı oluyor.”

Tagawa Hideki, Arao Şehir Konseyi Üyesi: 

“Biz, şu andaki yaşam kalitesi bir iki seviye daha yukarı olan bir toplum olmaya çalışıyoruz..

Japonya yeni sosyal kalkınma planıyla, Birleşmiş Milletler’in sürdürebilir şehirler ve halklar hedefine daha da yaklaşmaya çalışıyor.”

Geleceğin akıllı evi yaşlı, engelli ve kronik hastalığı olanlar için tasarlandı

Yapay zeka teknolojide oyunun kurallarını değiştiren en önemli unsurlardan biri.

Batı Yunanistan kenti Patras’ta araştırmacılar yapay zekayı evlerimizde devrim yaratmak için kullanıyor.

İnsanlar giderek daha uzun yaşıyor, sağlık ve sosyal bakım sistemlerini daha fazla zorluyorken, “destekli yaşam” teknoloji dünyasında popüler bir terim haline geldi.

Geleceğin akıllı evi, yaşlı, engelli ya da kronik hastalıklardan muzdarip insanlar için tasarlandı. Amaç, bağımsızlığı sürdürmek.

Akıllı evin duvarında akıllı bir ayna var. Yüz tanıma teknolojisini kullanarak hastalık belirtilerini tespit edebiliyor.

Peloponnese Üniversitesi’nden Christos Antonopoulos:

“Şu an bildiğimiz anlamda hastanelerin altyapısı limitlerine, kapasitesine ulaşıyor. Gelecekte bu daha kötü olacak. Bu nedenle hastaneden alabileceğimiz ve evde yapabileceğimiz herhangi bir hizmetin hastaneler ve bütün bir sağlık sistemi için kritik ve çok yararlı olacağı aşikar.” ifadelerini kullanıyor.

Sesli komutlar akıllı evin kapı ve pencereleri açıp kapayabiliyor ve ışığı kontrol edebiliyor. Sensörler evde yaşayan kişinin hareketlerini izleyerek davranışlarında bir değişiklik olması halinde demans gibi hastalıkların erken belirtilerini tespit edebiliyor.

69 yaşındaki Kostas Koutsopoulos, “Evimde böyle bir teknolojiye sahip olmak eni mutlu ederdi çünkü bu beni güvence altına alır. Evde doktor varmış gibi olurdu” diyor.

Avrupa’da ufukta beliren 5G ile artan bağlanabilirlik, akıllı ev teknolojisini bir sonraki seviyeye taşımaya yardımcı olacak.

Büyüyen ve yaşlanan nüfusla nasıl başa çıkılacağı Avrupa ve ötesi için bir sorun. Patras’ta geliştirilen akıllı ev konsepti belki de bir çare sunabilir.

İLGİLİ HABER

Gazeteci adı / Gizem Sade

euronews /Damon Embling

Euronews/ Kerem Congar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top