DÜNYA

’15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİYLE İLGİMİZ YOK, ESEFLE KARŞILIYORUZ’

“Burada bir şey açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çalışma grubu yok, olmayacak. Bu, ABD mevzuat ve yasalarının uygulanmasına ilişkin bir konudur.”

“S-400’ler için çalışma grubu yok, olmayacak”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye uygulanan yaptırımların ABD yasaları kapsamında olduğunu belirtti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Burada bir şey açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çalışma grubu yok, olmayacak. Bu, ABD mevzuat ve yasalarının uygulanmasına ilişkin bir konudur.”

‘TÜRKİYE STRATEJİK MÜTTEFİKTİR’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile yakın zamanda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve ilerleyen dönemde başka görüşmelerin de olmasını umuyorum..

Türkiye ile ekonomi ve ticaret dahil ilişkilere bütün boyutlarıyla değer veriyoruz. Türkiye değerli ve önemli bir NATO ortağı ve stratejik müttefiktir.”

‘TÜRKİYE’DE 30 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIMIMIZ VAR’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Türkiye’de 30 milyar doların üzerinde yatırımımız var. İkili ticaret hacmi 20 milyar doların üzerinde. Türkiye’de bin 700 Amerikan şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerde 75 binden fazla Türk’e istihdam sağlıyoruz. Bu, ABD için önemli bir ilişkidir. Türkiye, Türkler ve Amerikalılar için önemli bir ilişki..

Bir önceki ABD hükümeti, iki ülke arasında 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koydu. Halihazırda 20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmi göz önüne alındığında bu hedefin oldukça iddialı olduğunu ancak bu şekilde tasarlandığını söylemeliyim..

Sizi temin ederim ki, buradaki (ABD) misyonu olarak biz ve Washington’daki ajanslar, ABD’deki iş dünyasına Türk ticaretini tanıtmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz.”

‘TÜRK EKONOMİSİNİN TEMEL GÜCÜNE HER ZAMAN GÜVEN DUYDUK’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Son birkaç ayda Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırım mukabilinde gerçek bir ilerleme gördük ve bu cesaret verici. Türk Lirası’nın değerinin sabitlenmesi de cesaret verici oldu. Bunlar olumlu yönler. Türk ekonomisinin temel gücüne her zaman güven duyduk. Ancak inandırıcı, şeffaf ve öngörülebilir maliye ve para politikaları yoluyla gerçekleştirilmesi, kullanılması ve geri alınması gereken güçlü yönler var. Bu üç kelime benim değil, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ifadeleri.”

‘S-400 SORUNUNDA ÇÖZÜM OLMAYINCA YASAYI UYGULADIK’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin yaptığımız değerlendirmede, S-400 meselesinin, önceki ABD yönetimini, ABD yasalarını uygulamaya ve CAATSA yasası kapsamında yaptırımlar uygulamaya zorladığını belirtmeliyim..

Fakat bu yaptırımları çok hassas bir şekilde hedef aldığımızı belirtmeliyim..

Türk savunma sektörünü bir bütün olarak etkilemeyi değil, daha çok Savunma Sanayii Başkanlığı’na özel lisansları hedefledik. Bu adımı üzüntüyle atmak zorunda kaldık. Bir yıldan fazla bir süredir Türkiye’nin S-400’ü satın almasının yarattığı soruna başka bir tatmin edici çözüm bulmanın mümkün olacağını umuyorduk. Sonunda bu mümkün değildi ve ocak ayı sonunda ABD yasasını uyguladık. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, CAATSA yaptırımlarından feragat edilebilmesi için Türkiye’nin S-400’e sahip olmamasını şart koşmaktadır. Bu yeni ve çok daha katı bir yasal gerekliliktir ancak ABD’nin yasasıdır..

S-400 konusunda çalışma grubu kurulmadığını ifade etmeliyim..

Burada bir şey açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çalışma grubu yok, olmayacak. Bu, ABD mevzuat ve yasalarının uygulanmasına ilişkin bir konudur. S-400 sorununun çözülebilmesini umuyoruz ancak mümkün değilse, uyguladığımız yaptırımlardan doğrudan etkilenmeyen iş birliğimizin tüm alanlarına odaklanmaya devam edeceğiz.”

‘TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERİN DEVAM ETMESİNİ İSTERİZ”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmelerin 61’inci turunun İstanbul’da gerçekleşmesini memnuniyetle karşıladığımızı belirtmeliyim..

Atina’da yapılması planlanan bir sonraki turun yakında gerçekleşmesini umuyoruz. Bu, çok olumlu bir gelişme ve ABD bu gelişmeyi mümkün olan en güçlü şekilde destekliyor. Avrupa ve uluslararası toplumun da bu görüşte olduğunu düşünüyorum. Bu görüşmelerin devam etmesini isteriz. Her iki devletin de güvensizlik yaratan ve tırmanma veya çatışma potansiyeli yaratabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınma çabalarının devam ettiğini görmek isteriz.”

Satterfield, Türkiye’nin böyle bir atmosfer yaratmak için aldığı önlemleri ve Yunanistan’ın çabalarını takdir ettiklerini vurguladı.

‘LİBYA SİYASİ DİYALOG FORUMU’NU DESTEKLİYORUZ’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“İç savaş yaşanan Libya meselesine ilişkin ise..

Hepimiz Libya’daki siyasi değişim meselesiyle ilgileniyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) önderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nu destekliyoruz. Bu, BM sürecini desteklemek, Libya’da istikrarın yeniden sağlandığını görmek, yıl sonunda nihai seçim hedefi için yapılan hazırlıkları görmek ve tüm yabancı güçlerin çekilmesi herkesin yararına.”

‘TÜRKİYE VE AB ARASINDAKİ BAĞLARI TEŞVİK EDİYORUZ’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

“Yeni ABD yönetiminin, Türkiye’yi ilgilendiren bir dizi uluslararası meseleye ilişkin politika yaklaşımlarını formüle edeceğini belirtmeliyim..

ABD Başkanı Joe Biden’ın, NATO ve NATO ittifakına yönelik transatlantik ilişkiler için ABD yönetiminin güçlü desteğini tekrar teyit ettiğini hatırlatırım.”

ABD’nin, Avrupa ile ilişkiler, Avrupa Birliği (AB) fikri ve Türkiye-AB arasındaki yakın bağları şiddetle teşvik ettiğini söyleyen Satterfield, bunun yeni bir mevzu olmadığının altını çizdi.

Satterfield:

“Bu hem ABD’nin hem de Türkiye’nin çıkarına ve bu konuda yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Büyükelçi Satterfield, İran’la ilişkiler konusuna ilişkin de yeni ABD yönetiminin, küresel toplum için son derece karmaşık olan bu zorluğa karşı bir yaklaşımı formüle edeceğini kaydetti.

Yeni ABD yönetiminin ilerleyen dönemde birçok konuya yöneleceğine işaret eden Satterfield:

“Radikal aşırıcılık konusunda devam eden endişeler, Suriye, İran ve bölgedeki diğer yerler, bunların hepsi ABD’nin üstleneceği meseleler olacak” dedi.

’15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİYLE İLGİMİZ YOK, ESEFLE KARŞILIYORUZ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz darbe girişiminde ABD’nin rolünün olduğuna ilişkin sözlerini hatırlatan Satterfield:

“Üst düzey Türk yetkililerinin, 2016 yılı dahil olmak üzere Türkiye’de gerçekleşen bir dizi gelişmeden ABD’yi sorumlu tutan değerlendirmelerinden endişe duyuyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın da bu konuda açıklama yaptığını hatırlatan Satterfield:

“Bunlar, asılsız iddialar. Bir müttefikin ve stratejik bir ortağın sorumluluk taşıyan beyanları değiller. Esefle karşılıyoruz.”

Satterfield, Türkiye’de ya da dünyanın neresinde olursa olsun LGBT+ karşıtı açıklamaları da esefle karşıladıklarını belirtti.

‘HALK BANKASI DAVASI YALNIZCA MAHKEMELERİN MESELESİ’

ABD’deki Halk Bankası davasına ilişkin ise Satterfield:

“New York Güney Bölgesi’nde Halk Bankası davasıyla ilgili adli süreç, yalnızca ABD mahkemelerinin meselesidir. Bu, ABD yönetiminin meselesi değildir.”

‘SDG İLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Büyükelçi Satterfield, ABD’nin önceki Başkanı Donald Trump döneminde Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye verilen desteğin, ABD’de yeni yönetim tarafından da Türkiye’nin itirazlarına rağmen devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine:

“ABD’nin politikası değişmedi. IŞİD’in kuzeydoğu Suriye’de oluşturduğu tehditle, tıpkı bölgenin başka yerlerinde de bu tehdidi ele almak üzere çalıştığımız gibi mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu mücadelede, kuzeydoğu Suriye’de, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çalışmaya devam ediyoruz.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top