EĞİTİM

YÜZ YÜZE EĞİTİM SÜRECİ

“Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısının hemen ardından ikinci dönem itibariyle uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçiş ile ilgili süreci ana hatlarıyla paylaştı…”

MEB, yüz yüze eğitimin usul ve esaslarını belirledi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat’tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, Bilim ve Sanat Merkezleri de 1 Mart itibarıyla ortaokul 8. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitime geçecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullardaki yüz yüze eğitimle ilgili bilgilere yer verildi.

Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla:

“Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek. 

1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek. 

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek. 

Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek. 

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. 

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10’ar dakika olacak. “

NE OLMUŞTU?

ZİYA SELÇUK YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞ SÜRECİNİN DETAYLARINI ANLATTI

“Köy okulları ile bağımsız anaokulları 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacaK”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“İlkokul, 8. ve 12. sınıflar 1 Mart’ta başlayacak ve yüz yüze eğitim zorunlu olmayacak.”

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İKİNCİ DÖNEMİNDE YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞ SÜRECİNİN AYRINTILARI

açıklamalarından öne çıkan satır başları:

“Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısının hemen ardından ikinci dönem itibariyle uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçiş ile ilgili süreci ana hatlarıyla paylaştı.

Bende sürecin ayrıntılarını paylaşmak üzere bugün huzurlarınızdayım.

Takvimimizde belirttiğimiz gibi 15 Şubat Pazartesi günü ikinci yarı yıla başlıyoruz.

Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden çocuklarımızın eğitimlerinin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz.

Okul öncesine verdiğimiz önem malumunuzdur. Bu sebeple çocuklarımızın güçlü bir başlangıç yapması için 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da tam zamanlı açma kararı verdik.

1 Mart Pazartesi günü ilk okullarımızın tüm sınıf düzeylerinin açılması kararını aldık.

İlkokul öğrencilerimiz eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın 2 günü devam edecekler. 

Özel gereksinimli öğrencilerimiz için de özel eğitim okullarımız ve sınıflarımız eğitim vermeye başlayacaklar. 1 Mart tarihinde okullarımız sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencilerimiz de kapılarını açacak. 

Lise öğrencilerimizin birinci dönemden kalan sınavları, mart ayı içerisinde planlanarak yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitime katılımları geçen dönemde olduğu gibi yine velilerimizin kararına bağlı olacak. Bu durumda öğrencilerimiz devamsız sayılmayacak, uzaktan eğitime devam edecekler.

Öğretmenlerimiz Covid-19 aşısının uygulama sıralamasında öncelikli gruba alınmıştı. Süreci hızlandırmak adına, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için Şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır.

Bazı illerde salgınla ilgili vaka sayılarının çok düşük olduğunu görüyoruz. Kararlar doğrultusunda farklı sınıf düzeylerinde de il bazlı olarak yüz yüze eğitim kararları alınabilecektir. 

Öğrenme kayıplarının giderilmesi için kapsamlı bir programa başlayacağız.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top