GÜNDEM

DEPREM ÖLÇÜM VE ANALİZİNE YÖNELİK ÖNEMLİ CİHAZLAR KULLANIM DIŞI KALDI

Deprem araştırmaları için Marmara Denizi’ndeki deprem ölçüm cihazlarının yerini göstermeye yarayan Kandilli Rasathanesi’ne ait 5 işaret şamandırasının çalındığı ortaya çıktı.

Kandilli Rasathanesi’nin şamandıraları çalınmış!

Marmara’daki fayları en ayrıntılı inceleyen kurum olan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün denizdeki deprem ölçüm cihazlarının yerlerini gösteren şamandıraların çalındığı ortaya çıktı.

Trol teknelerinin bilinçsiz avlanmaları sonucu Enstitü’nün Marmara Denizi’ndeki fiber optik kabloları da parçalanmıştı. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, olası İstanbul depremine yönelik araştırmalarını aralıksız sürdürürken, hesapta olmayan gelişmeler nedeniyle çalışmaları zaman zaman sekteye uğruyor. 

Sismik hareketliliği tespit etmek için Marmara Denizi’ne döşenen fiber optik kablolar, balıkçıların trol teknesi nedeniyle daha önce parçalanırken, şimdi de denizdeki deprem ölçüm cihazlarının yerlerini gösteren şamandıralar çalındı. 

“ÜZERİME ZİMMETLİYDİ”

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, deprem ölçüm cihazları ile kablo bağlantılarının yerini gösteren ‘hacıyatmaz’ diye tanımlanan 30 bin lira değerindeki şamandıraların üzerine zimmetli olduğunu belirterek:

“Cihaz ve kabloların yerini işaretlemek için kullandığımız bu parçalar 5 yıl önce çalındı. Kim, neden çaldı anlamış değiliz. Rasathaneye ait şamandıraları çalanlar bir türlü bulunamıyor. 2.5 metrelik, reflektörlü, şamandıraların akıbetini bilen varsa bize ulaşsın.”

“DEPREM ÖLÇÜM VE ANALİZİNE YÖNELİK ÖNEMLİ CİHAZLAR KULLANIM DIŞI KALDI”

Dr. Doğan Kalafat:

“Deprem ölçüm ve analizlerine yönelik önemli aletlerimiz hem bilinçsizlik hem de hırsızlık nedeniyle kullanım dışı kaldı. Şu an için elimizde 5 kablo ve cihazdan sadece 1’i sağlam, ayrıca 5 şamandıramız kayıp. Binbir zorluklarla hayata geçirdiğimiz projelerin bu şekilde zarar görmesi bizi derinden yaraladı. Bugüne kadar şamandıra hırsızlığını gündeme getirmemiştik ancak içimizdeki yarayı paylaşmak istedim.” .

Adalar’a konulabilir

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, trolle avlanan balıkçılar nedeniyle zarar gören kabloların yeniden yerleştirilmesinin ciddi bir bütçe gerektirdiğini belirterek:

“Sismik hareketleri ölçmeye yarayan cihaz ve kablolar, geçmişte Türk Telekom’un maddi katkılarıyla yerleştirilmişti. Özel sektörün desteği olursa sistem yeniden, hızlıca kurulur” bilgisini verdi.

Anlık veriler gitti

Kopan fiber optik kabloların önemine değinen Prof. Dr. Özener, “Sistem sayesinde veriler anlık olarak merkezde toplanıyordu. Deniz tabanının bin 200 metre derinliğine bile cihazlar yerleştirildi. Ölçüm ve takip sistemleri için 70 kilometre fiber optik kablolar döşendi. Trolle avlanan balıkçılar ise 6 yıl önce kıyıya 20-30 metrelik mesafeden geçen fiber optik kabloları

parçaladılar. Tüm uyarılara rağmen bilinçsiz avlanma nedeniyle kablolar ve beraberinde cihazlar zarar gördü. 6 yıldır anlık veri alamıyoruz. Bunun yerine Marmara Denizi içinde, Türk-Japon projesi kapsamında deniz tabanı sismometre cihazlarında depolanan bilgileri belli periyotlarda inceliyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABER

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top