SIYASET

YENİ BİR ANAYASAYI TARTIŞMANIN VAKTİ GELMİŞTİR

Erdoğan’ın “Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” çıkışına CHP ve İYİ Partili isimler tepki gösterdi.

ERDOĞAN: “BELKİ DE ŞİMDİ TÜRKİYE’NİN TEKRAR YENİ BİR ANAYASAYI TARTIŞMASININ VAKTİ GELMİŞTİR.”

Erdoğan anayasa çalışmalarının şeffaf şekilde gerçekleştirilmesi ve ortaya çıkan metnin de mutlaka milletin takdirine sunulması gerektiğini ifade etti

Erdoğan:

“Belki de Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir.”

Erdoğan, MHP ile bu konuda bir anlayış birliğine varmaları halinde gelecek dönemde yeni anayasa için harekete geçilebileceğini ifade eti.

Erdoğan kabine toplantısının ardından Türkiye’nin salgınla mücadelesi, ekonomik göstergeler, gündemdeki gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu: 

 “Mikro uydu fırlatma tesisi kurma çalışmalarına başladık, uzak olmayan tarihte ülkemizin ve dostlarımızın uydularını uzaya göndereceğiz..

Haberleşmeden enerjiye, çevrenin korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız..

Her kim ‘bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yoktur’ derse o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir. Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir..

Yakında reform paketlerimizin felsefesini,amaçlarını,hedeflerini ve faaliyet başlıklarını içeren kapsamlı çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız.. 

Yasamanın alanındaki konularla ilgili Meclis’te, idari konularla ilgili Cumhurbaşkanlığımızda gereken müşahhas adımları atmaya başlayacağız. (Anayasa çalışmaları) Şeffaf şekilde gerçekleştirilmesi ve ortaya çıkan metnin de mutlaka milletin takdirine sunulması gerekir.. 

Anayasa çalışması terör örgütüyle irtibatlı kesimlerin gölgesinde ülkesiyle kalbi bağlantısı kopuk isimlerle yürütülebilecek bir iş değildir.. 

Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz.”

Erdoğan, son uluslararası analizlerde, G20 ülkeleri içinde 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatabilecek iki ülkenin Türkiye ve Çin olduğunu söyledi.

“305 BİNİN ÜZERİNDE İLAVE İSTİHDAM KAZANDIRACAĞIZ”

Erdoğan:

 “2020’de toplam 10 bin 505 yatırım teşvik belgesi düzenledik..

Bu belgelere istinaden 238 milyar liralık sabit yatırıma destek vereceğiz. Söz konusu yatırımlar tamamlandığında 305 binin üzerinde ilave istihdamı ülkemize kazandırmış olacağız”

“Üç beş açgözlü tüccarın milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmesine izin veremeyiz”

Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkında olduklarını kaydeden Erdoğan:

 “Gıda enflasyonu en büyük tehditlerden biridir..

Tarla veya fabrikayla market arasındaki fiyat farklarının ekonomik gerekçelerle izah edilemeyecek seviyelere çıkması bizi de rahatsız ediyor..

Yılın ikinci yarısında dünyadaki gelişmeler ve ülkemizde aldığımız tedbirlerle gıda fiyatlarındaki oynaklığın azalacağını düşünüyoruz. Üç beş açgözlü tüccarın milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmesine izin veremeyiz.. 

Erken uyarı sistemi kurarak hızlı ve etkin karar alma mekanizması oluşturacağız. Rekabet Kurulunu etkin şekilde harekete geçireceğiz.. 

Enflasyon hedefine birlikte ulaşalım ama yüksek faizle asla bu mümkün değil. Düşük faizle bu işi başarabiliriz.” 

KÖY OKULLARINDA EĞİTİM BAŞLIYOR

Erdoğan, kabine toplantısında köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdıklarını bildirerek:

“Okulların açıldığı köylerde vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilebilecek. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart’ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart’tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek.”

ESNAF İÇİN TAKVİM AÇIKLANACAK

“Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz”

Erdoğan, istihdam konusunda özel sektöre çağrıda bulundu: 

“Bu konuda özel sektöre çağrı yapıyorum, gelin bu işi daha önce yaptığımız gibi bir seferberliğe dönüştürelim.”

ERDOĞAN’IN ’ın ANAYASA ÇIKIŞINA CHP ve İYİ PARTİ ’den YANIT

Fotoğraf: Twitter / cafemedyam

Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı, “Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” çıkışına İYİ Parti ve CHP’li isimlerden yanıt geldi. 

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan:

“Millet birinin, birilerinin gitmesine karar vermişse; bırakın anayasa değişikliği, ağzınızda kuş tutsanız para etmez” diyerek, “Geçmişte örnekleri çok. Millet karar verdi; gideceksiniz.”

“İLK SEÇİMDE GİDECEKSİNİZ ”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut :

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘yeni anayasa’ diyerek yurttaşın acı gerçeklerini çözmek yerine ‘referandum’ sinyaliyle olayı saptırıyor.. 

Erdoğan ‘Kan ağlayan çiftçiye çare bulmak yerine, beylik laflarla kılıf uydurmaya çalışiyor..

Niyetinizi de biliyoruz, yutmuyoruz. İlk seçimde gideceksiniz.”

“SUNİ GÜNDEM”

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu:

“Esnafın, işçinin, emeklinin, çiftçinin durumunu tartışmayan iktidarın anayasa değişikliği çıkışı milletin gündemini suni gündemle örtbas etmeye çalışmaktır” dedi. 

Karasu 83 milyonun gündeminin “İşsizlik, yoksulluk, zam ve hayat pahalılığı” olduğunu ifade etti. 

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top