BİLİM & TEKNOLOJİ

İSTANBUL İÇİN DEPREM UYARISI

“Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum.”

NACİ GÖRÜR’DEN İSTANBUL İÇİN DEPREM TAHMİNİ

“minimum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşecek”

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da beklenen depremin Kumburgaz fayında ve ‘minimum’ 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini açıkladı.

 Kandilli Rasathanesi’nin muhtemel bir İstanbul depremi için yaptığı uyarılara katıldığını belirten Prof. Dr. Naci Görür:

“Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir.”

Deprem araştırma çalışmalarında son verileri açıklayan Kandilli Rasathanesi yöneticileri, Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığını kaydetmişti.

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat:

“Eldeki verilere göre Silivri açıklarından Büyükçekmece’ye doğru uzanan orta segmentin gelecekte meydana gelebilecek depremler için aday olduğu şeklinde yorumlanabilir. Hız kontrasları olası kırılmanın olacağı yerleri gösteriyor.”

‘MİNİMUM 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE…’

Naci Görür:

“Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor..

Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum. Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir” dedi. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top