MAGAZİN

MOZART HAFTASI

Salzburg’da 1756’da doğan ve 5 yaşındayken beste yapmaya başlayan, 600’den fazla bestesi bulunan Mozart, 1791 yılında hayatını kaybetti.

ÜNLÜ BESTEKARIN YENİ KEŞFEDİLEN ESERİ SAHNEDE

Klasik Batı Müziği’nin en ünlü bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart’ın yeni keşfedilen eserinin dünya prömiyeri Salzburg’ta yapıldı.

Eserin dünya prömiyeri, Salzburg’daki sanal Mozart Haftası’nda yapıldı.

Sanat yönetmeni Rolando Villazon, Mozart Haftası’nda açılış konseri için sahneye çıktı:

“Ne olağanüstü bir an yaşamak üzereyiz. Wolfgang Amadeus Mozart’tan yepyeni bir parça. Daha önce duymadığımız bir parçanın müziğini görmek ve müziğini duymak kesinlikle harika. Onda gençlik, hırs ve enerji dolu bu genç çocuğu görebilirsiniz.”

Eser, özel bir koleksiyoncudan satın alındı.

Musica’nın Mozart’ın muhtemelen 1773’ün başlarına kadar uzanan orijinal el yazmasına bir göz atmasına izin verildi.

Mozarteum Foundation’dan araştırma direktörü Ulrich Leisinger, el yazmasını anlatıyor:

“Gerçekten ilginç olan şey, bu el yazısının Mozart için oldukça sıra dışı görünmesi. Tabii ki, onun özellikleri var ama parça çok, çok hızlı yazılıyor. Ayrıca kağıt aslında müzik kağıdı değil, Mozart’ın nota satırları çizdiği normal bir kağıt parçası”

Mozart’ın bunu on yedi yaşındayken ya İtalya ziyaretinin sonuna yaklaşırken ya da Salzburg’a dönerken yazdığına inanılıyor.

Yeni Mozart parçası, beğenilen piyano virtüözü Seong-Jin Cho tarafından hayata geçirildi:

“Bu müziğin çok keyifli ve aynı zamanda eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Bunun genç Mozart tarafından yazıldığını kesinlikle hissedebilirsiniz, saf duyguyu hissedebilirsiniz. Sanki bir atlama var. Ve sonra aniden lirik oluyor. Bu zıtlığı gerçekten seviyorum. “

Mozart’ın dehası genç yaştan itibaren parlamaya başladı. Bu deha onun sadece dokuz yaşındayken hazırladığı en eski konser aryasına da yansıdı.

Orkestra şefi Keri-Lynn Wilson, eseri yorumluyor:

“Korku ve öfkesi hakkında dramatik bir parça. İçinde büyük dramatik çalışmaları Don Giovanni olarak geleceğinin kesinlikle habercisi olan bir şey vardı. “

Rolando Villazon, Sanat yönetmeni:

“Mozart bizi elimizden tutuyor, zor zamanlarda bizimle birlikte yürüyor ve sonra bizi her zaman ışığa çıkarıyor.”

Salzburg’da 1756’da doğan ve 5 yaşındayken beste yapmaya başlayan, 600’den fazla bestesi bulunan Mozart, 1791 yılında hayatını kaybetti.

İLGİLİ HABER

Katharina Rabillon  & euronews  

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top