SIYASET

REFORMLARLA İLGİLİ HAZIRLIKLAR BÜYÜK ÖLÇÜDE ŞEKİLLENDİ!

Cumhurbaşkanı seyrediyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı seyrediyor. Çünkü Devlet Bahçeli’den ne geleceğini merak ediyorlardı. Bahçeli’den o gelecek olan geldi. Dava arkadaşım dedi. Davalara bakıyorum hepsi yeraltı davası, kurşunlama, tehdit en son eşini öldürtme. Sayın Bahçeli bu davalardan hangisinde dava arkadaşısın ?

MECLİSE SUNULMASI BEKLENEN YARGI REFORMU PAKETİ NELERİ KAPSIYOR?

Erdoğan’ın daha önceden duyurduğu, AKP MYK toplantısında da ele alınan reformların içeriği belli olmaya başladı.

AKP TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında reformlarla ilgili hazırlıkların büyük ölçüde şekillendiğini duyuran Erdoğan, kapsamlı reform teklifinin yakında bir bütün olarak kamuoyunun bilgisine sunulacağını aktardı.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan da 128 kanunda değişiklik öngörülen yargı reform paketinin neleri kapsadığı ile ilgili bilgi verdi.

Özkan söz konusu reform paketiyle, toplumun tüm kesimlerinde yaşanan sıkıntılar ortadan kaldırılarak, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasada yer alan temel hak ve özgürlüklerin işlerlik kazandırılmasının hedeflendiğini söyledi.

“KADIN HAKLARINDAN MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜNE, 374 FAALİYET KONUSU”

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan:

“Bu eylem planının 9 amacı ve bu 9 amacın ayrı ayrı 49 hedefi var. Paket idari düzenleme, yasal düzenleme ve uygulama öngörüyor.”

Özkan’ın aktardıklarına göre paket, çocuktan gence, hayvan haklarından kadın haklarına, fikir özgürlüğünden medya özgürlüğüne kadar toplumda her insanın hayatına dokunacak 374 faaliyet konusunu kapsıyor.

Bu faaliyetlerin 128’inin kanuni düzenleme ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesini gerektirdiğini anlatan Grup Başkanvekili, 60’nın ‘ikinci mevzuat’ diye ifade edilen yönetmelik yapılmasını gerektirdiğini, 186’sının ise idari faaliyet kapsamında çalışma öngördüğünü söyledi.

Özkan:

“Yani merkezi hükümetimizin il ve ilçelerdeki teşkilatları ile yerel yönetimlerin kendi faaliyet alanlarında değişiklik öngörülüyor.”

“GAYRİMÜSLİMLERE DİNİ GÜNLERDE RESMİ TATİL1”

Paketin ifade ve örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi anlamında düzenlemeler içermesi de bekleniyor.

Özkan yargı reformuyla, Türkiye’de yaşayan gayrimüslim ya da farklı din ve inançta olanlara, kendileri için kutsal sayılan günlerde resmi tatil getirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi, “Kişi hak ve özgürlüklerinin genişlediği hususlar da yine bu pakette yer almaktadır” diye konuştu.

“YARGIDA ŞEFFAFLIK”

“Bu paket yarın hayata geçtiği zaman; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, anayasamızda yer alan temel haklar bağlamında vatandaşlarımızda büyük memnuniyet uyandıracak.” diyen Özkan sözlerine şöyle devam etti:

“Başta insan hak ve özgürlüklerinin korunmasını hedef alıyor. Yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkı AKP’nin dünden bugüne yapmış olduğu bütün reformlarında yer alıyor. Yine hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, makul yargılanma usulü getiriliyor. Vatandaşlarımız bir dava açtığı zaman; bu davanın ne zaman ortalama bir süre içerisinde tamamlanacağını bilecek, buna ‘makul süre içerisinde yargılanma hakkı’ diyoruz. Bu yargılanmanın da bir şeffaflık içeresinde nasıl cereyan edeceğini bu paketle görecek”.

“İNSAN HAKLARINDA FARKINDALIK”

Özkan’ın paylaştığı bilgilere göre yargı reformu ile özel hayat güvence altına alınacak, mülkiyet hakkında daha etkin koruma sağlanacak ve arabuluculuk düzenlemesi genişleyecek.

Toplumsal refahın artırılması, güçlendirilmesi, kırılgan kesimlerin korunması reformda yer alan maddeler arasında.

Özkan:

“Kadın, yaşlı, engelli, çocuk bunların özellikle pozitif ayırımcılıklarla korunmasına yönelik engelleri kaldıracağız..

Bu konuda yerel yönetimlere bazı sorumluluklar verilecek. İnsan hakları konusunda üst düzey toplumsal farkındalık oluşturacağız. Bu reform paketi ile medya kuruluşlarının farkındalığını da ortaya koyacağız.”

TURGUT KAZAN: “CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNDE YARGI REFORMU OLMAZ “

Erdoğan’ın ekonomi, hukuk ve demokraside yeni bir atılım ilanının ardından Türkiye, hükümetin yeni eylem planının nasıl olabileceğini tartışıyor.

İstanbul Barosu eski başkanı ve Türkiye’nin önemli avukatlarından Turgut Kazan’a göre Türkiye’de yeni bir yargı reformu olamaz. Nedenini ise cumhurbaşkanlığı sistemi olarak açıklıyor.

Türkiye’de ‘reform’ sözcüğünün çokça kullanıldığına tanıklık ettiğini söyleyen Kazan, bu sözcüğün altında bir ‘pazarlık ve oyun’ olduğunu düşündüğünü ifade ediyor.

Kazan:

“Adalet işleyişinde yenilikler yapılabilir. İçtenlikli bir biçimde iyileşme arıyor ve buna reform adını veriyorsanız bunu saygı ile karşılarım. Ama yargı doğrudan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek adam olan cumhurbaşkanına bağlıysa ve hakimler ve savcılar kurulu bu sisteme bağlanıyorsa reform olmaz..

FETÖ ile mücadele sürecinde dört bine yakın savcı ve yargıçlar görevden alınınca hep AKP’liler seçildi. Bunları kimin seçtiğine bakmak gerekiyor. 13 üyenin 7’sini AKP çoğunluğu, 6’sını cumhurbaşkanı atıyor. Buradan nasıl bağımsız yargı çıkar? Ayrıca Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum diyen mahkeme başkanını kim Yargıtay’a atadı? Kim atıyor HSKY atıyor. Adalet Bakanı bunu nasıl karşılıyor?”

“ÇAKICI’nın TEHDİTLERİNİ CUMHURBAŞKANI VE ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCISI SEYREDİYOR

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdidini de ‘hukuk ve demokrasi seferberliği’ açıklamasının altında değerlendiriyor avukat Kazan:

“Bugün twit atanların gece yarısı veya sabaha karşı evlerinden alındığı bir Türkiye’de, kolluk güçlerine yarın sabah getir bu kişiyi denildi mi, denilmedi. Cumhurbaşkanı seyrediyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı seyrediyor. Çünkü Devlet Bahçeli’den ne geleceğini merak ediyorlardı. Bahçeli’den o gelecek olan geldi. Dava arkadaşım dedi. Davalara bakıyorum hepsi yeraltı davası, kurşunlama, tehdit en son eşini öldürtme. Sayın Bahçeli bu davalardan hangisinde dava arkadaşısın ? MHP reform açıklamaları ile birlikte ipin ucunun kaçtığını düşündü. Cumhur ittifakı bu açıklama ile AKP-MHP ve mafya üçgeninin üstüne oturur oldu. O nedenle ittifakın devam edeceğini düşünüyorum. Şimdi Sayın Erdoğan ben ne yapmalıyım diye düşünüyor?..

ABD’deki değişim ve ülkedeki ekonomik sorunlar nedeniyle iktidar vaziyet almaya çalışıyor.”

ABD’nin yeni başkanının Joe Biden olması ve kötü giden ekonomik sorunlar nedeniyle siyasal iktidarın vaziyet almaya çalıştığını söyleyen Kazan, ekonomi, hukuk ve demokrasi temelinde açıklanan seferberliğin bu durumla doğrudan ilintili olduğunu savunuyor:

“Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın bu süreçte tahliyesinden mutluluk duyarım. İfade özgürlüğü nedeniyle içeride olanların tahliyesinden mutluluk duyarım. Ama ben diyorum ki yargı reformu diye bir şey yapılacaksa yani bağımsız ve kaliteli bir yargı için büyük bir mutabakatla değiştirilmesine varlar mı?”

Avukatların da herhangi bir gücü ya da özgür görev yapma imkanının kalmadığını savunan Kazan:

“57 yıldır avukatlık yapmaya çalışıyorum, mesleğin bu kadar itibarsızlaştırıldığını görmedim.”

Turgut Kazan ayrıca, avukatlara yönelik gözaltı operasyonlarının pek çok kesime gözdağı verme amaçlı olduğunun altını çiziyor.

İLGİLİ HABER

euronew/ Dilek Gül

Görüntü editörü • Mert Can Yilmaz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top