SIYASET

VELHASILl, AKP-MHP KAPATMA DAVASI İÇİN KENDİSİNE BAŞKA GEREKÇELER ARASIN…

“Diğer yandan; partimiz halka açıktır, dileyen giriyor çayını içiyor, sohbetini ediyor. Yaratılan algı boşunadır. Resimler, posterler, pankartları sadece binalarımızda değil, basın açıklamalarında da kullanıyoruz.. “

HDP: “ESENYURT’TA ESKİ GÖRÜNTÜLERLE, HAKİM KARARI OLMADAN BASKIN YAPILDI”

“Resimleri, posterleri, pankartları basın açıklamalarında da kullanıyoruz”

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı:

“Esenyurt’taki operasyon, belediyenin temizlik görevlilerinin 6 ay önce çektiği görüntüler üzerine ve hakim kararı olmadan gerçekleştirildi..

Resimleri, posterleri, pankartları basın açıklamalarında da kullanıyoruz..

Buna ilişkin geçmişte açılan davaların beraatla bittiğini hatırlatırım.”

“FOTOĞRAFLAR ALTI AY ÖNCE ÇEKİLDİ”

Esenyurt Belediyesi ilaçlama görevlileri, dezenfekte işlemi yaptıkları HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasında, Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının asılı olduğu yerleri çekerek, sosyal medyadan paylaştı. Görüntüler üzerine soruşturma başlatıldı ve dün gece saatlerinde polisler binaya baskın yaparak birçok dokümana el koydu.

“ESENYURT BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA”

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı:

“Bu kareler 6 ay önce çekilmiştir. Deniliyor ki; Esenyurt Belediyesi HDP’ye hizmet vermiş. Verecek tabi ki, görevi. Asıl biz belediyeden şikayetçiyiz. Gönderdiği ekip, görevi ve haddi olmadığı bir şekilde gizli çekimler yapmış, sosyal medyada yayınlamıştır. Esenyurt Belediyesi açıklama yapmak zorundadır..

Diğer yandan; partimiz halka açıktır, dileyen giriyor çayını içiyor, sohbetini ediyor. Yaratılan algı boşunadır. Resimler, posterler, pankartları sadece binalarımızda değil, basın açıklamalarında da kullanıyoruz..

Benzer gerekçelerle daha önce yapılan baskınlarda açılan davalar beraat ile sonuçlandı. Konuyla ilgili AYM kararları var..

Velhasıl, AKP-MHP kapatma davası için kendisine başka gerekçeler arasın… Kırk yıldır boş işlerle uğraşıyorlar. Konunun esası çözümdür.”

ESENYURT
Polisler koçbaşıyla kapıyı kırarak girdikleri HDP binasında 6 saat arama yaptıktan sonra içeride bulduklarını çuvallarla götürdü. Fotoğraf: AA

“POLİSİN NEYE EL KOYDUĞUNU BİLMİYORUZ”

HDP İstanbul İl Örgütü de yaptığı yazılı açıklamayla polis baskınına tepki gösterdi.

Baskının “korsanvari” olduğu belirtilen açıklamada:

“Söz konusu baskın ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunun 118 ve 119. maddeleri bizzat savcı ve kolluk eliyle, açıkça ihlal edilmiştir. Bu maddelere göre gece saatlerinde arama yapılamayacağı gibi, kolluk görevlilerinin arama yapabilmesi için hakim kararı gereklidir. Hakim kararı olmadan, sözlü talimat ile ilçe binamıza gece vakti yapılan baskın, hukuku hiçe sayan polis devleti uygulamasıdır. Hiçbir yönetici olmadan saatlerce içerde kalan polisin neye el koyduğunu ve nasıl bir el koyma işlemi gerçekleştirdiğini bilmiyoruz”

“KANUNSUZ EMİR VE UYGULAMA”

HDP İstanbul İl Örgütü:

“Hukuku ayaklar altına alarak yapılan operasyonlar, iktidarın hukuk reformu söylemlerinin neye denk düştüğünün göstergesidir. AKP-MHP otoriter rejiminin bu uygulamaları hukukun katledilmesidir, faşizme zirve yaptırmaktır, korkularının tetiklediği saldırganlıktır. Bu açık hukuksuzluğu en sert biçimde kınıyor ve kanunsuz emri veren savcı ve uygulayan polisler hakkında gerekli her türlü hukuki işleme başvuracağımızı bildiriyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız.”

SOYLU’DAN AİHM KARARLARI VE VENEDİK KRİTERLERİ MESAJI

Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı videoda bir yazı tahtasında PKK ile ilgili yazılar yer aldığı görüldü. Soylu mesajında “23 Ocak 2021 Gece 23.30 Esenyurt HDP binası Demokrasinin istismarı her daim mümkündür.. AİHM kararları, Venedik kriterleri vs.. Batı istismara müsaade etmiyor, Ancak bizden istiyor. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez…”

“HDP DEMEK, PKK DEMEK”

Fahrettin Altun:

“Diyarbakır Anneleri’nin HDP binalarının önünde neden beklediğini hala anlamayan kaldı mı? Bir kere daha görüyoruz ki HDP DEMEK, PKK DEMEKTİR! HDP ile ittifak kuranlar bu görüntüler karşısında ne diyecek? Maalesef yine susacak, cürümlerine devam edecekler!”

HDP ESENYURT İLÇE EŞBAŞKANLARI SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan HDP’nin İstanbul Esenyurt İlçe Eşbaşkanları Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Esenyurt İlçe Örgütü binasına dün akşam geç saatlerde polisler tarafından baskın düzenlendi. Kapıyı koçbaşı ile kırdıktan sonra binada altı saat arama yapıldı.

Polis, binada bulunan partinin evrak ve dokümanlar ile kitaplar, flama ve bayraklara el koydu. Yapılan aramanın ardından Esenyurt İlçe Eşbaşkanları Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam’ı da gözaltına aldı. Eşbaşkanların ifadeleri Kıraç Polis Merkezi’nde alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kendilerine haber verilmeden ilçe binalarına baskın düzenlediğini söyleyen Ercan Sağlam, parti binalarının kapısının kırıldığını söyledi. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top