EKONOMİ

TEPECİKLİ ROMANLARDAN PROTESTO

“İş olmadığı için para kazanamıyorlar, dolayısıyla odun veya kömür alamıyorlar, ısınmak için ellerindeki tek araç elektrik. Yemek yapmak için de öyle. Hatta çocukların eğitime erişmesi için de elektrik şart. Neresinden bakarsak bakalım bu elektrik kesintileri, hak ihlalleri silsilesini doğuruyor.”

ROMANLARIN SÖKÜLEN ELEKTRİK SAYAÇLARI YENİDEN TAKILIYOR

İzmir’de kış ortasında elektrikleri kesilen Romanların mücadelesi sonuç verdi.

Polis baskını eşliğinde sökülen elektrik sayaçları yeniden takılmaya başlandı.

İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların elektrikleri, birikmiş borçları nedeniyle üç gün önce polis eşliğinde mahalleye gelen firma görevlileri tarafından kesildi. Mahalleli, gaz lambaları ve küçük tüpleri alarak durumu protesto etti. Eylemin ardından dün gece itibarıyla sökülen sayaçlar yeniden takılmaya başlandı.

“KRONİKLEŞEN BİR ELEKTRİK SORUNU VAR”

Dün mahalleye giderek incelemelerde bulunan İzmir Milletvekili Cemal Bekle, mahallelerde giderek kronikleşen bir elektrik sorunu olduğunu söyledi.


Daha önce başka mahallelerde de ödenmeyen faturalardan dolayı sorun yaşandığını belirten Bekle, pandemi döneminde ekonomik açıdan zor günler yaşayan toplumun bu olayı yaşamasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi..

Elektriği açtırmak için bulunduğu girişimlerden söz eden Bekle, bu çözümün ise geçici olduğunu aktardı.

İzmir Milletvekili Cemal Bekle:

“Önümüzdeki günlerde mahalleliyle birlikte istişare yapacağız. Kurum yetkilileriyle mahalleliyi bir araya getirerek ortak akılla bir yol belirleyeceğiz. Daha uzun vadeli ve kalıcı çözümün peşindeyiz.” .

“ROMANLAR NEŞELİ DEYİP DURUYORLAR, DEĞİLİZ”

İki dönem Yenişehir Mahallesi’nde muhtarlık yapan CHP Konak Meclis Üyesi Ali Yangır, elektriklerin açılmasını halkın mücadelesine bağladı.

Kalıcı bir çözüm bulunamadığı için endişeli olduğun vurgulayan Yangır:

“Romanlar neşeli deyip duruyorlar, değiliz! Yüzümüz gülse ne olur kalbimiz ağlıyor! İşten çıkarılan çıkarılana, açız aç! Büyükşehir belediyesi sıcak yemek veriyor, yetmiyor, kaç nüfusuz burada! Elinizi vicdanınıza koyun ve gelin mahallelerdeki halimizi görün. Kalıcı çözümler bulalım?”

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞ Kİ PROTESTO ETTİLER”

Türkiye’nin çeşitli illerinden STK’ların üye olduğu Roman Diyalog Ağı’nın Koordinatörü Elmas Arus’a göre, Tepecik’teki elektrik kesintisinde en dikkat çeken olay, Romanların gaz lambaları ve tüpleri alarak durumu protesto etmek amacıyla sokağa dökülmüş olması.

Roman Diyalog Ağı’nın Koordinatörü Elmas Arus:

“Romanlar protestolara alışık değil, sokağa dökülmüşlerse bıçak kemiğe dayanmış demektir..

Roman sivil toplumunun ses çıkarmasıyla mücadeleden olumlu sonuç elde edildi. Bu duruma bir Roman vekilin de duyarsız kalmadığını belirtmeliyim.

Arus, toplumun evine aş götürebilmesi, faturalarını ödeyebilmesi, asgari düzeyde bir gelire kavuşması için istihdam alanı yaratılması gerektiğini ifade etti.

“CHP’Lİ TAŞKIN SOSYAL MEDYADA GÜNDEME GETİRDİ”

Sosyal medyada konuya dikkat çeken CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın:

“Tepecik’teki Romanların elektriğinin açılması kısa vadeli bir kazanım ancak uzun vadede kalıcı bir çözüme işaret etmiyor. Üç gündür Tepecik özelinde takip ettiğimiz olaylar, Türkiye genelinde yaşayan Romanların maruz kaldığı sorunlardan sadece birine örnek. Bunun gibi birçok mağduriyet var. Bu mağduriyetlerin çözümü için bütüncül bir strateji gerekiyor. Romanların veya yoksullukla mücadele eden grupların sadece sosyal desteklerle değil, kendi ekonomisini oluşturup üretime ve istihdama katılacakları politikalarla yol almamız gerekiyor.”

İktidarın kabul ettiği bir Roman Strateji Eylem Planı’ndan bahseden Taşkın, bu planda Romanların istihdamıyla ilgili hayata geçirilmesi gereken maddeler olduğunu söyledi. Taşkın, bu planda vaat edilen adımların ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

NE OLMUŞTU?

POLİS BASKINIYLA ELEKTRİKLERİ KESİLEN TEPECİK Lİ ROMANLAR DAN TÜPLÜ PROTESTO

İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde ödenmemiş faturalar yüzünden elektrikleri kesilen Romanlar, gaz lambaları ve tüplerle durumu protesto etti.

Elektrik şirketinin tutumunu eleştiren CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın:

“Mahalle halkını soğukla ve çaresizlikle baş başa bırakmak, toplumun adalet duygusunu zedeler.”

2021’DE GAZ LAMBASI

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Tepecik Mahallesi’nde (Yenişehir) elektrik faturasını ödeyemeyen Romanların elektrikleri, önceki gün polis eşliğinde kesildi. Duruma tepki gösteren mahalleliler olayı gaz lambaları ve tüplerle protesto etti.

Yenişehir Mahalle Muhtarı Süleyman Çatalbaş:

“Başka ülkeler uzaya gidip ilerliyor, biz 2021 Türkiye’sinde gaz lambalarına dönüyoruz.”

“ÇOCUKLARIN YÜZÜNE BAKAMAZ OLDUK”

Muhtar Çatalbaş, pandemi döneminde boyacısından çiçekçisine hemen herkesin işsiz kaldığını, fatura ödemek bir yana ekmek alacak parası olmadığını söyledi.

Yoksullukla hatta açlıkla mücadele eden mahallelinin dayanacak gücü kalmadığını kaydeden Çatalbaş:

“Herkesin psikolojisi bozuldu, üstüne üstlük polis baskınıyla elektrikler kesildi, kış ortasında soğuğa mahkûm edildik, çoluk çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz.”

Geçmişteki borçların faizinin kaldırılmasını, 60 ay taksitle yapılandırılmasını teklif eden Çatalbaş, mahallelinin borcunu kabul edip kolaylaştırıldığı takdirde azar azar ödemek istediğini belirtti.

Süleyman Çatalbaş / cafemedyam

“SOKAKTA ATEŞ YAKIP ISINIYORUZ”

Mahallede yaşayan CHP Konak Belediye Meclisi Üyesi Ali Yangır, sokaklarda ateş yakarak ısındıklarını ve kışın ortasında gaz lambalarına mahkum edildiklerini ifade etti.

Saatleri alınan ailelere ikişer bin lira ceza yazıldığını vurgulayan Yangır, çifte mağduriyet yaşadıklarını belirterek:

“İki Roman milletvekilinden şunu istiyorum: Aracı olsunlar, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden faturalarımızın ödenmesini sağlasınlar. 10 bin nüfuslu mahallenin elektriği toplasak 500 bin lira eder. Ya bu borç bu bütçeyle ödensin ya da geriye dönük borçları sıfır faizle ödeyeceğimiz şekilde yapılandırsınlar.”

Mahalledeki kadınlar da küçük tüplerini ve gaz lambalarını alarak meydanda toplandı ve durumu protesto etti.

Cafemedyam

“TOPLUMUN ADALET DUYGUSUNU ZEDELER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın:

“Elektrik dağıtım şirketlerinin salgın döneminde hiçbir gelir elde edemeyen ve yoksullaşan bir kesimin faturalarının ödenmesini ertelemeleri daha doğru olurdu. Aksine, bu insanlar güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirilmiş durumdalar. Her ne kadar özel bir şirket olsa da kamusal bir görev üstlenen bu firmanın kamu çıkarını gözetmeyerek mahalle halkını soğukla ve çaresizlikle baş başa bırakması, toplumun adalet duygusunu zedeler.”

“ÇOK DAHA YAYGIN BİR SOSYAL YARAYA İŞARET EDİYOR”

Kış mevsiminde bu türden kesintilerin yanlış olduğunu söyleyen Taşkın, daha önce bir şekilde faturalarını ödeyebilen ailelerin pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çektiğine dikkat çekti.

Bu sorunun Tepecik’e özgü olmadığını belirten Taşkın, buradaki durumun çok daha yaygın bir sosyal yaraya işaret ettiğini söyledi:

“Tarafların mağduriyetinin giderilmesi için borçlarının ertelenmesi, yapılandırılması ve en azından kış geçene kadar anlayışlı davranılması gerekir. Hiç geliri olmayanlar için de devletin sosyal yardım destekleriyle temel hizmetlere erişimin fatura yükünü hafifletmesi yerinde olacaktır.”

Taşkın, belediyeler aracılığıyla Tepecik halkına destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

TEPECİKLİ ROMANLARIN ELEKTRİĞİ POLİS KONVOYU EŞLİĞİNDE KESİLDİ

İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların elektrikleri, birikmiş borçları nedeniyle polis eşliğinde mahalleye gelen elektrik firması görevlileri tarafından kesildi.

Roman Diyalog Ağı Koordinatörü Elmas Arus:

“Halkı güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek şiddet ve bir bakıma isyana teşviktir.”

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Tepecik Mahallesi’nde (Yenişehir) elektrik faturasını ödeyemeyen Romanların elektrikleri, polis konvoyu eşliğinde kesildi. Elektriklerinin kesilmesini istemeyen mahalleli, güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi.

Mahalleli Ali Yangır:

“Beş kuruş paramız yok, fatura ödeyemiyoruz. Kış günü kaç otobüs polisle gelip elektrikleri kestiler.”

Mahallede bin 200 hane var. Bu hanelerin hiçbirinin düzenli geliri yok. Parasızlığın, yoksulluğun iyice arttı. Faizlerle birlikte 5-6 bin liralık fatura borcuna battık..

Gediz Elektrik personeli sabah saatlerinde polis konvoylarıyla mahalleye geldi. Polisin önüne dikildik, elektriği kestirmemek için mücadele ettik. Şirket personeline, ‘Geriye dönük faturalarımızı sıfır faizle taksitlendirin, ödeme kolaylığı sunun veya bu mahallelere daha düşük ücretten elektrik verin’ dedik, elektriklerin kesilmesine engel olamadık.”

“ELEKTRİKLER KESİK, BEBEKLER HASTA OLDU”

Bir diğer mahalleli Sait Yangır, dört gündür elektriğin düzenli olarak kesildiğini, evlerin buz gibi olduğunu, bebeklerin hasta olduğunu söyledi.

Yangır:

“Sürekli elektriği kesiyorlar, iki bebeğimiz hasta oldu, doktor ‘Dondurucuya mı koydunuz’ diye sordu. Bize reva mı bu?”

Mahalledeki kadınlar da güvenlik güçlerine “Yiyecek ekmek yok, fatura nasıl ödeyelim” diyerek tepki gösterdi.

https://www.cafemedyam.com/2020/04/12/salgin-gunlerinde-roman-mahalleleri-yiyecek-ekmek-bulmakta-zorluk-ceken-aileler-var/

“BİR BAKIMA İSYANA TEŞVİKTİR”

22 STK’nın üye olduğu Roman Diyalog Ağı’nın Koordinatörü olan Elmas Arus, Romanların güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirilmesini eleştirdi.

Arus:

“Özel bir elektrik dağıtımı şirketi, mahalleye elektrik kesmek için polis konvoyuyla geliyor. Devletin güvenlik güçlerinin araç olarak kullanılması normal mi? Bu kadar yoksullaşan bir halkın yoksulluğunu gidermek veya faturaların ödenmesini ertelemek yerine güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek şiddet ve bir bakıma isyana teşviktir”

“ROMANLAR EN TEMEL GIDA MADDELERİNE BİLE ERİŞEMİYOR”

Pandemi döneminde müzisyenlik, çiçekçilik, temizlik gibi güvencesiz işlerde çalışan Romanların yoksulluğunun derinleştiğine belirten ARUS, toplumun en temel gıda maddelerine bile erişemediğine dikkat çekti.

Romanların elektrik ve su faturalarını ödeyemediğini kaydeden Arus, Türkiye’nin hemen her yerindeki Roman mahallelerinin yoksulluktan dolayı patlamanın eşiğine geldiğini, İzmir Tepecik’in bunun sadece bir örneği olduğunu söyledi.

Romanların hayatta kalmak için ellerindeki tek aracın elektik olduğunu dile getiren Arus:

“İş olmadığı için para kazanamıyorlar, dolayısıyla odun veya kömür alamıyorlar, ısınmak için ellerindeki tek araç elektrik. Yemek yapmak için de öyle. Hatta çocukların eğitime erişmesi için de elektrik şart. Neresinden bakarsak bakalım bu elektrik kesintileri, hak ihlalleri silsilesini doğuruyor.”

İnsanların açlığa, soğuğa mahkûm edilemeyeceğinin altını çizen Arus, dayanışmaya ihtiyaç duyulan bir dönemde bu ayrıştırma halini anlaşılır bulmadığını sözlerine ekledi. Derin yoksulluğa rağmen hayatta kalmaya çalışan topluma istihdam yaratmak gerektiğini söyleyen Arus, en azından kış bitene kadar fatura ödemelerinin ertelenmesi gerektiğini kaydetti.

İLGİLİ HABER

Duvar / Hemra Nida

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top