GENEL

SANATÇI MUAMMER SUN VEFAT ETTİ

Besteci Muammer Sun 1932 yılında Ankara’da doğdu. 1947’de Askerî Muzıka Okuluna, 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi; Ahmet Adnan Saygun’un kompozisyon öğrencisi oldu.

BESTECİ VE EĞİTMEN MUAMMER SUN ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİNE BAĞLI OLARAK VEFAT ETTİ

Sun, 88 Yaşındaydı…

Türk müziğinin önemli bestecisi ve eğitmeni Muammer Sun bu sabah Ankara’da vefat etti. Sun 88 yaşındaydı.

Sun, uzun zamandır çoklu organ yetmezliğiyle mücadele ediyordu. Sun, vefatı sanat dünyasında büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Sanatçı Fazıl Say, Sun’un ardından, “Bugün günlerden hüzün. Türkiye’nin müzik tarihinin en değerli isimlerinden biri, Muammer Sun hocam bu sabah vefat etti. Üzüntüm gerçekten çok büyük, bu kayıp bizler için büyük. Nurlar içinde yatsın, iyi kalpli, dürüst insan, hakkaniyetli insan, değerli besteci, hocamız” dedi. 

Piyanist Gülsin Onay ise: “Muammer Sun Hocamızı kaybetmişiz. Acımız  büyük. Mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.. Ülkemiz büyük bir müzik adamını, çınarını kaybetti” mesajını paylaştı.

MUAMMER SUN KİMDİR?

Türk müziğinin önemli bestecisi ve eğitmeni Muammer Sun

Besteci Muammer Sun 1932 yılında Ankara’da doğdu. 1947’de Askerî Muzıka Okuluna, 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi; Ahmet Adnan Saygun’un kompozisyon öğrencisi oldu.

Bu kurumda, Saygun’un yanı sıra, Mahmut Ragıp Gazimihal, Mithat Fenmen, Muzaffer Sarısözen, Ruşen Ferit Kam gibi öğretmenlerden ders aldı. Özel olarak da Kemal İlerici ile Türk Musikisi Makamları ve Armonisi konularında çalıştı. Saygun’un öğrencisi olarak 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nden pekiyi derece ile mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, GEE Müzik Bölümünde, Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda, Ankara Radyosu’nda öğretmenlik yaptı. 1969 yılında, sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu ve TRT Müzik Dairesini kurdu. 1971’de TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemini (Murat Katoğlu ile birlikte) hazırladı, TRT’nin gerçekleştirmesini sağladı.

1968’de atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği’ni hazırladı. Bütün Türkiye’de 166 çocuk ve gençlik korosu kuruldu. Koro şeflerine 1968 -1969 yazlarında, Gazi Eğitim Müzik Bölümü öğretmenleriyle birlikte, iki kez yaz kursu düzenledi. Bu kurslara Gazi Müzik bölümü’nde 40, Sinop kursunda 80 olmak üzere 120 müzik öğretmeni katıldı. Bu korolar ve kurslara katılan müzik öğretmenleri, bugünkü Türkiye’de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturdu.

Sun, 1967 ve 69’da, biri TRT adına; öteki de TRT ve ODTÜ adına, iki büyük folklor derlemesi düzenledi; kendisi de bu derlemelere uzman derleyici olarak katıldı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümü öğretim üyeliğinden Ekim 1999’da emekli oldu. Eylül 2004’te Sun Yayınevi’ni kurdu.

Muammer Sun, TRT’nin yapımını üstlendiği Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin film müziklerini de yaptı.

DUAYEN BESTECİ PROF. DR. MUAMMER SUN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Çağdaş Çoksesli Türk Müziği’nin gelişmesinde önemli katkılar sunan duayen besteci ve eğitimci Prof. Dr. Muammer Sun, son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’de çok sesli müziğin gelişmesinde önemli katkıları olan, Ankara Radyosu ve TRT Müzik Dairesinin kurulmasına öncülük eden Prof. Dr. Muammer Sun’un cenaze namazı, öğlen vakti Kocatepe Camisi’nde kılındı.

Cenazeye, Muammer Sun’un ailesi ve yakınlarının yanı sıra Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Şefi Cemii Can Deliorman, CSO Müdürü Özgür Balkız, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, TRT Radyo Dairesi ve Müzik Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

Sun’un cenazesi, Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“TÜRKİYE’NİN ULUSLAŞMA SÜRECİNDE BESTELERİYLE HİZMET EDEN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİYDİ”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, toplumları toplum yapan, ulusları ulus yapan değerler olduğunu, Muammer Sun’un bu değerlerin en önde gelen isimlerin başında bulunduğunu ifade etti.

Gök:

“Muammer Sun, Türkiye’nin uluslaşma sürecinde besteleriyle, yazdıklarıyla, eserleriyle ölümsüz eserleriyle hizmet eden, Türk toplumunun parçası, birleştireni olan önemli isimlerinden birisiydi. Eserleri, öğrencileri, yetiştirdiği sanatçılar tarafından uzun yıllar devam ettirilecek. Muammer Sun’un öğrettiklerini bundan sonra öğrencilerinden dinleyeceğiz. Allah’tan rahmet diliyorum, ulusumuzun başı sağ olsun.”

“HOCALARIN HOCASIYDI”

TRT Radyo Dairesi ve Müzik Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya, Muammer Sun’un hocaların hocası olduğunu, yetiştirdiği öğrencilerin bugün “üstat” olarak anıldığını belirtti.

Akçakaya, şunları kaydetti:

“Ömrünün son gününe kadar müziğe olan hizmetini devam ettirdi. Biz de kendilerini, geçen yıl kuruculuğunu yaptığı Ankara Radyosu Çoksesli Korosunun 50’nci yılında onurlandırmıştık. Başkanlığını yaptığım TRT Müzik Dairesinin de kurucusuydu. Türkiye’de müziğin kurumsallaşması anlamında en büyük emektarlardan birisiydi. Emekleri dünya var olduğu sürece unutulmayacak bir isim. Yönetici, sanatçı, eğitici olarak üretken bir isimdi. 1967-1969 TRT derlemelerini yapmıştı, biz onun yaptıkları üzerinden TRT Halk Müziği derlemelerini yeniden yapmaya başladık. Başımız sağ olsun. Büyük bir insandı, hocaların hocasıydı.”

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, tenor Murat Karahan:

“Çok üzgünüz, içimize ateş düştü. Cumhuriyet tarihimizin, müzik tarihimizin en önemli figürlerinden bir tanesi. İcracı, besteci, eğitmen, yayıncı olarak üstün hizmetleri olmuş, kişilik olarak o kadar güzel bir kalbi, o kadar harika bir insanı kaybettik ki, çok üzüntülüyüm. Ülkemizin başı sağ olsun. Çok büyük bir değerdi Muammer hocamız, mekanı cennet olsun.”

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top