DÜNYA

TÜRKİYE’DEN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ

Şimdi ABD’de Joe Biden kabinesinin göreve başlamasına günler kala Türkiye’den AB’ye bir kez daha “vizyon” mesajı ve “destek” çağrısı yapıldı.

AB: “TÜRKİYE’DEN OLUMLU SÖZLER DUYMAK GÜZEL AMA ARTIK SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ”

Brüksel ile Ankara arasında son günlerde karşılıklı sıcak ve olumlu mesajlar veriliyor.

Türkiye’ye getireceği sert Doğu Akdeniz yaptırımlarını mayıs ayındaki zirveye ertelemiş olan Avrupa Birliği bu konuda yeni Washington yönetimi ile eş güdüm içerisinde hareket edileceğini açıklamıştı.

Şimdi ABD’de Joe Biden kabinesinin göreve başlamasına günler kala Türkiye’den AB’ye bir kez daha “vizyon” mesajı ve “destek” çağrısı yapıldı.

“GÜZEL SÖZLER SOMUT EYLEMLERE DÖNMELİ ARTIK”

Komisyon Sözcüsü Peter Stano:

“AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında Brüksel’de gerçekleşmesi beklenen görüşmeye dikkat çeker, somut taleplerin bu görüşme öncesi ve sırasında iletileceğini belirtirim.”

Stano ilişkilerde gelinen durum hakkında ise şunları söyledi:

“Bu pozitif mesajları ve karşılıklı olumlu iradeyi nasıl somut eylemlere dönüştürebiliriz buna bakıyoruz. Yükselen tansiyonu ve gerilimi düşürmek için somut adımlar konusu aslında bizim Türk tarafından aylardır beklediğimiz bir şey. Karşılıklı çıkarlara dayalı diyalog ve angajman geliştirmek ve herhangi bir üye ülkeyi provoke etmeden kazan-kazan çerçevesinde hareket etmek hedefimiz olmalı. Ankara’dan gelen son olumlu mesajlar elbette duyması çok güzel şeyler ama bu güzel sözlerin ve niyetlerin somut eylemleri dönüşmesi çok daha önemli artık.”

BİDEN’IN ETKİSİ VAR MI?

Biden yönetiminin bu gelişmelerde etkisinin olup olmadığı konusunda ne düşünüldüğü sorusunu yanıtsız bırakan Stano şu şekilde konuştu:

“İlişkilerde AB’nin pozisyonu net. Tansiyonun düşürülmesini istiyoruz. AB ve Türkiye yapıcı ve olumlu ilişkileri içerisinde olabilmesi için zaten, yapıcı diyaloğun oluşabileceği bir atmosfere ve koşullara ihtiyacımız var. Biz Türkiye ile çok sayıda alanda ortaklıklara sahibiz. Bu nedenle olumlu somut adımların mümkün olması bizim için her şeyden önemli.”

MACRON’DAN ERDOĞAN’A MEKTUP

Fransa ve Türkiye arasında gerginlik yumuşuyor mu ?

Macron ve Erdoğan
Macron ve Erdoğan / cafemedyam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Erdoğan’a ilişkileri normalleştirmek için bir mektup gönderdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’un mektubunun içeriğinin iki ülke ilişkileri açısından olumlu olduğunu söyledi.

Erdoğan’a mektubun iletildiğini açıklayan Çavuşoğlu:

“İlişkileri geliştirmek isteğini, Türkiye’ye atfettikleri önemi ve önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta bazı kısımlarında Türkçe ifadelerin bulunduğu bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımıza takdim ettik, Cumhurbaşkanımız da ‘Memnuniyetle görüşürüz’ dedi.”

“ERDOĞAN NEDEN ŞİMDİ AVRUPA’YA KARŞI TAVRINI YUMUŞATIYOR?”

Öte yandan Le Figaro’da Delphine Minoui imzasıyla “Erdoğan neden şimdi Avrupa’ya karşı tavrını yumuşatıyor?” başlığı ile çıkan bir yazıda, “ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden Erdoğan’ın da AB’ye yakınlaşmak zorunda kaldığı” yorumu yapıldı.

Erdoğan’ın 12 Ocak’ta Avrupalı büyükelçilerle yaptığı görüşmede AB ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mesajlar verdiği kaydedilen yazıda, Ankara’daki bir gözlemcinin, ülke ekonomisinin kötü durumda olduğu için Erdoğan’ın başka şansı olmadığı” yolundaki yorumuna dikkati çekildi.

Yine aynı yazıda, ismi açıklanmayan kaynağın, kötü giden ekonomi dışında iktidarın popülaritesinin düşmesi, ülkenin giderek tecrit olması gibi gerekçelerle, ekonomik açıdan tek çare olarak AB’nin desteğinin görülmesi ve ABD’de yeni yönetimle ilişkilerin kötüleşme ihtimali üzerine Erdoğan’ın yine Avrupa yakınlaşmak zorunda kaldığı tespiti yapıldı.

FRANSA VE TÜRKİYE ARASINDA İLİŞKİLER NASIL GERGİNLEŞTİ ?

Fransa ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, Güney Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ konusunda çıkan görüş ayrılıkları yüzünden geçen yılsonu gerginleşmişti.

Macron’un, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına, Libya’ya müdahalesine ve Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a yönelik desteğini karşı çıkmasına Erdoğan sert açıklamalarla tepki göstermişti.

Erdoğan’ın Macron yönelik sert eleştirilerinin ardından Fransa, Ankara’daki Büyükelçisi Herve Magro’yu Paris’e çağırmıştı.

Charlie Hebdo dergisinde Erdoğan ile ilgili çıkan karikatür ve Macron’un İslam ile ilgili Müslüman ülkelerde tepki çeken açıklamaları da Paris ve Ankara arasındaki ilişkilerin gerginleşmesinde önemli rol oynarken, Fransa, AB’de Türkiye’ye yönelik yaptırımların artırılmasını talep eden Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlara yoğun destek vermişti.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDE ARTIK BİR DÖNÜM NOKTASINA YAKLAŞIYORUZ”

Joseph Borrell
Joseph Borrell  / cafemedyam

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell:

“Türkiye ile İlişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz..

Ankara’nın Kıbrıs konusundaki retoriklerinin ve AB ile tansiyonu yükselten adımlarının Türkiye ile Avrupa arasındaki ayrılık mesafesini daha genişlettiğini belirtmeliyim. ”

“YAKLAŞIMLARDA TEMELDEN BİR DEĞİŞİM BEKLİYORUZ”

Pozitif gündem ajandasına dönemeyi arzuladıklarını bunun için de Türk tarafından temel bir yaklaşık farklılığı beklediklerini aktaran Borrell şöyle konuştu:

“Zaman geçiyor ve artık Türkiye ile olan ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz..

AB Devlet Liderleri Doğu Akdeniz meselesinin de öncelikli gündem maddesi olacağı zirvede bir araya gelecek ve başta yaptırım konusu olmak üzere ilişkilerin seyrine dair daha detaylı bir yol haritası çıkarılacak.”

İLGİLİ HABER

Euronews / Sertaç Aktan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top