DÜNYA

AZİL MADDESİ KABUL EDİLDİ

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Mike Pence’e anayasanın 25. ek maddesini devreye sokarak Trump’ı görevden alma çağrısı yapan tasarıyı da yerel saatle dün gece kabul etmişti

DONALD TRUMP’IN İKİNCİ AZİL SÜRECİNDEN 5 ANA ÇIKARIM

ABD Temsilciler Meclis tarafından yapılan oylamada, Donald Trump için ikinci kez azil kararı alındı.

The Guardian tarafından, Temsilciler Meclisi’nin oylamasının gerçekleştiği gün için 5 ana çıkarım derlendi.

ABD Kongresi’nin Trump yanlıları tarafından basılmasının ardından Demokratlar, Trump için azil çalışmalarına başladı. Öte yandan, Meclis’te bazı Cumhuriyetçi parti üyeleri de Trump’ın görevden alınması için destek verdi. ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Donald Trump’ın görevden azledilmesi 197’ye karşı 232 oyla kabul edildi. Trump, ikinci kez azil kararı verilen ilk ABD Başkanı oldu. Trump’ın suçlu bulunması için Senato’da üçte iki çoğunluk gerekiyor yani en az 17 Cumhuriyetçi Senatör’ün oy vermesi gerekiyor. The Guardian, Temsilciler Meclisi’nin oylamasının gerçekleştiği gün için 5 ana çıkarım derledi işte o maddeler:

CUMHURİYETÇİ PARTİ’NİN İÇERİSİNDE DERİN BİR BÖLÜNMENİN İŞARETLERİ VAR

Bazı Cumhuriyetçi çoğunluk liderleri Demokratların bu çabalarını kınamadı. Tam tersine, Wyoming’den Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney, Trump’ın yaşanan olaylardan suçlanması için Demokratlara ve bazı Cumhuriyetçilere katılacağını belirtti.

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçilerin lideri olan Senatör Mitch McConnell, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Meclis’teki Cumhuriyetçilere hangi yönde oy kullanacağına dair kesin karar vermediğini bildirdi. Özel olarak McConnell, Demokratların Trump’ı ikinci defa azil sürecine götüren durumdan memnun olduğu izlenimi bıraktı. Başka bir yandan, birinci dereceden kanun koyucular ise birbiriyle kavga içerisinde bulunuyor. Axios haber sitesine göre, Güney Carolina’dan Kongre Üyesi Nancy Mace ve QAnon terör hareketini destekleyen kongre üyesi Marjorie Taylor Greene, arasında hararetli bir konuşma yaşandı. Mace, Greene ve diğer QAnon destekçilerini Kongre Binası’na yapılan saldırı için suçladı.

Kongre üyeleri arasında tartışılan bir soru ise kendi partisinden ayrılan Meclis’in içerisindeki 10 Cumhuriyetçinin, Trump’ı görevden alma kararında oy vermesi nedeniyle herhangi bir geri tepme ile karşılaşıp karşılaşmayacağı sorgulanıyor.

ABD TARİHİ İÇERİSİNDEKİ İKİ PARTİLİ EN BÜYÜK SUÇLAMA

Donald Trump’ın bir önceki azil sürecinden farklı olarak Trump’ın azli için harekete geçen yüksek düzeyde iki partili destek var.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy, Kongre Binası’na yapılan çete saldırısından kısmen Trump’ın sorumlu olduğunu söyledi. Şu an Senato’da kaç Cumhuriyetçinin Donald Trump’ı Kongre baskınından dolayı suçlu bulmaya istekli oldu ise belli değil. McConnell’in ise potansiyel olarak Trump’ı suçlu bulmaya açık olması, Trump’ın görevden alınması için oy vermeye istekli bir veya ikiden fazla Senatör olabileceğini gösteriyor.

CUMHURİYETÇİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TRUMP’I SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Çarşamba günü gerçekleşen tartışmalar boyunca Cumhuriyetçilerin öne sürdüğü argümanlar arasından 2 model ortaya çıktı:

Yönünü değiştirmek ve suçlu bulmak. Cumhuriyetçiler geçen haftaki çete saldırısını defalarca kınadı. Trump’ın kendisi de ABD başkanlığını Joe Biden’a devrederken barışçıl bir geçiş olması gerektiğini ifade etti. Cumhuriyetçiler ayrıca, Black Lives Matter protestolarının verdiği zararı görmemekle Demokratları suçladı.

“SENATO BİR MUAMMA

Senato içerisinde işlerin nasıl ilerleyeceği belirsiz.

McConnell yazdığı mektupta, nasıl oy kullanacağı konusunda nihai bir karar vermediğini ve Senato’ya sunulduğunda hukuki iddiaları dinlemek için istekli olacağını belirtti. Trump’ın ilk kez görevden alındığında, yalnızca Utah Senatörü Mitt Romney azil oylamasında Demokratlara katılmıştı. McConnell yaptığı açıklamada, sürecin en erken Biden’ın 20 Ocak’ta görevi devretmesinden sonra gerçekleşebileceğini belirtti. Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer, Senato’daki oylamanın ise mevcut Senato Çoğunluk Liderinin acil bir toplantıya davet etmesiyle ya da 19 Ocak’tan sonra başlayabileceğini ifade etti.

“DEMOKRATLARIN GÜVENLİK KAYGILARI SAĞLAM TEMELLİ GÖZÜKÜYOR”

Gazeteciler ve kanun yapıcılar Kongre Binası çevresinde artan güvenlik varlığına dikkat çekti.

Massachusetts Kongre üyesi Seth Moulton konuşmasında, Kongre Binası’nda, Afganistan’da konuşlanandan daha fazla ABD askerinin devriye gezdiğini kaydetti. Genel olarak başka bir saldırının yaşanabileceğine ilişkin yüksek bir endişe var. Biden, göreve başlama töreniyle ilgili güvenlik endişeleri hakkında Gizli Servis ve Federal Araştırma Bürosu yetkilileri tarafından bilgilendirildi.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ, TRUMP’IN “İSYANA TEŞVİK” İLE SUÇLANDIĞI AZİL MADDESİNİ KABUL ETTİ

Temsilciler Meclisinin azil maddesini göndereceği Senato, 20 Ocak’tan sonraki bir tarihte Trump’ın yargılamasını gerçekleştirecek ve suçlu olup olmadığına karar verecek.

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, Başkan Donald Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi.

ABD Kongresindeki Demokratlar, 6 Ocak’taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump’a karşı önemli bir adım attı.

Görev süresinin sona ermesine bir hafta kala Temsilciler Meclisi gündemine gelen tasarıda yer alan azil maddesinde Trump, “isyana teşvik” ile suçlandı.

Görevden alınması istenen tasarıda Trump, Kongre baskını öncesindeki açıklamaları dolayısıyla o gün yaşanan şiddetten sorumlu tutuldu.

Uzun bir tartışma bölümünün ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi 197 hayır oyuna karşılık 232 evet oyu ile kabul edildi.

Söz konusu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkati çekti.

Böylece ABD’nin 45. Başkanı Trump, ülke tarihinde “görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan” olarak kayıtlara geçti.

ASIL YARGILAMA SENATODA

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senatonun, söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz net olarak belli değil.

Senatodaki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, son açıklamasında: Trump’ın yargılamasının yapılacağı oturumun 20 Ocak’tan önce yapılmayacağını bildirdi. Böylece Trump’ın Senato yargılamasının Joe Biden dönemine kalması kesinleşmiş oldu.

Senatonun Trump’ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3’te 2’sinin, yani en az 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre Senatodaki Cumhuriyetçilerin önemli bir kısmı “Trump’ın suçlu olmadığı” yönünde oy kullanmayı düşünüyor.

ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla 2019 Aralık ayında Temsilciler Meclisinde suçlanmış, 2020 Şubat ayında Senatodaki oturumda ise aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Mike Pence’e anayasanın 25. ek maddesini devreye sokarak Trump’ı görevden alma çağrısı yapan tasarıyı da yerel saatle dün gece kabul etmişti. Pence ise söz konusu maddeyi kullanmak gibi bir niyetinin olmadığını kesin bir dille açıklamıştı.

“ABD SENATOSU TRUMP’I YARGILARKEN KABİNE ÜYELERİNİN ONAYLANMASINI GECİKTİRMEMELİ.”

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Temsilciler Meclisinin Başkan Donald Trump´ı Kongre baskınında ´isyana teşvik´ ile suçlayan azil maddesini kabul etmesinin ardından, Senatodan yargılama sürecinde kabine üyelerinin onaylanması gibi önemli işleri geciktirmemesini istedi.

JOE BİDEN, Trump’ın ‘isyana teşvik’ ile suçlanmasının ardından yaptığı açıklamada:

 “Bugün Temsilciler Meclisi üyeleri anayasamızda kendilerine tanınan yetkileri kullandı ve Başkanı sorumlu tutmak için suçlamalar getirdi” ifadesini kullandı. 

Trump’a yöneltilen ‘isyana teşvik’ suçlamalarına Demokrat ve Cumhuriyetçi her iki partiden de destek verildiğini belirten Biden, sürecin Senatoda devam edeceğini kaydetti. 

ABD Senatosundan yargılama sürecinde kabine üyelerinin onaylanması gibi önemli işleri geciktirmemelerini isteyen BİDEN:

 “Bu ülke aynı zamanda ölümcül bir virüsün ve sarsılmış bir ekonominin pençesinde. Senatonun anayasal sorumluluklarını yerine getirirken aynı zamanda İç Güvenlik, Dışişleri, Savunma, Hazine bakanlıkları, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü gibi kilit pozisyonları onaylama, aşı programını ve ekonomiyi raya sokma gibi diğer acil işler ile de ilgilenmesini umuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

NETANYAHU, TWİTTER HESABINDAN TRUMP’IN FOTOĞRAFINI KALDIRDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Beyaz Saray´da sayılı günleri kalan ABD Başkanı Donald Trump´ın yer aldığı fotoğrafı Twitter hesabının başlık fotoğrafından kaldırdı.

Netanyahu, Twitter hesabından Trump´ın fotoğrafını kaldırdı

Netanyahu’nun Twitter hesabının başlık fotoğrafından, başkanlık koltuğunda sayılı günleri kalan Trump’ın bulunduğu fotoğraf kaldırılarak yerine İsrail Başbakanı’nın COVID-19 aşısı olurken çekilen fotoğrafı eklendi. 

İsrail Başbakanı, 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimini kaybetmesine rağmen uzun süre Trump’ın fotoğrafını Twitter hesabında kullanmaya devam etmişti. 

Söz konusu değişiklik, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların, Kongre Binası baskını dolayısıyla görevden alınmasını istedikleri Trump’a karşı görevden alınma maddesini içeren tasarıyı Meclis’e resmen sunmalarından bir gün sonra gerçekleşti. 

Netanyahu, Kongre Binasındaki olayları ‘saldırı’ olarak nitelendirmiş ve ABD demokrasisinin galip geleceğinden emin olduğunu söylemişti

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top