DÜNYA

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan’da seçmenler pazar günü yapılan seçimlerde cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten ve 10 yıl önce yürürlükten kaldırılan başkanlık sisteminin yeniden uygulamaya konulmasını öngören bir anayasa reformu için de oy kullandı..

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ CAPAROV KAZANDI

Kırgızistan’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini milliyetçi aday Sadır Caparov kazandı.

Seçmenler, cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten anayasa değişikliğine de ‘evet’ dedi.

Kırgızistan Seçim Komisyonu:

“Yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 79 oranında oy alan eski Başbakan Sadır Caparov’un kazandığını duyururuz..

Oyların yüzde 50’sinden fazlasını alan Caparov, ikinci tura gerek kalmadan cumhurbaşkanlığı görevine başlayabilecek..

Seçime katılım oranı yüzde 38 oldu.”

NE OLMUŞTU?

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan parlamento seçimlerinin iptalini talep eden muhalefet destekçilerinin düzenlediği gösterilerde şiddet olayları meydana gelmiş, meclis binası ve cumhurbaşkanlığı işgal edilmişti.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov protestolar üzerine istifa etmiş ve yazılı açıklamasında kan dökülmesini istemediği belirterek:

“Tarihe kendi vatandaşlarını vuran bir Devlet Başkanı olarak geçmek istemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Ceenbekov, 2017 yılından bu yana devlet başkanlığı görevini yürütüyordu.

Ceenbekov’un istifası sonrası cezaevinden çıkarılan Sadır Caparov, geçici başbakan ilan edilmiş ve cumhurbaşkanlığı yetkilerini de eline almıştı..

Gelişmeler üzerine ülkede erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi kararlaştırılmıştı..

Milliyetçi Ata Curt Partisi’nden eski Milletvekili Caparov, 2013 yılındaki protesto gösterilerinde üst düzey bir devlet görevlisini rehin aldığı iddiasıyla tutuklu yargılanıyordu.?

Kırgızistan’da seçmenler pazar günü yapılan seçimlerde cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten ve 10 yıl önce yürürlükten kaldırılan başkanlık sisteminin yeniden uygulamaya konulmasını öngören bir anayasa reformu için de oy kullandı..

Sonuçlara göre, seçmenlerin yüzde 84’ü anayasa değişikliğine “evet” dedi.

Ülkede 2010 yılında Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in devrilmesinden sonra parlamenter demokrasinin gelişebilmesi için cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlanmıştı. 

SADIR CAPAROV KİMDİR?

52 yaşındaki Caparov, Kırgızistan Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü ile Kırgızistan-Rusya Slovyan Üniversitesi (KRSÜ) Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Memleketi Issık Göl bölgesinden iki dönem milletvekili seçilen Caparov, siyasette, Issık Göl bölgesinde Kanadalıların işlettiği Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını savunmasıyla tanındı.

Caparov, ülkenin ikinci Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in başdanışmanlığını ve onun iktidarında Kırgızistan Yolsuzluğu Önleme Ajansı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in iktidarı döneminde, bir protesto gösterisi sırasında valinin rehin alınmasını organize ettiği suçlamasıyla yaklaşık 3,5 yıl hapis yatan Caparov, bu sırada anne, babasını ve oğlunu kaybetti.

KIRGIZLAR SİYASİ KRİZİN GÖLGESİNDE CUMHURBAŞKANI VE YENİ YÖNETİM SİSTEMİ İÇİN SANDIK BAŞINA GİTTİ

 

Kırgızistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandum
Kırgızistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandum   –   ©  AP Photo / cafemedyam

Kırgızistan’da halk, gelecek 6 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek ve ülkenin yönetim şeklini belirleyecek referandum için sandık başına gitti.

Bir zamanlar “siyasi tutuklu” olan eski Başbakan Sadır Caparov seçimlerin favori ismi olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 6 milyon 500 bin nüfuslu ülkede yaklaşık 3 milyon 560 bin seçmen, 2 bin 474 sandıkta oy kullandı..

Seçimde, cumhurbaşkanlığı için eski Başbakan Sadır Caparov, eski Meclis Başkanı Adahan Madumarov, eski Devlet Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Abdil Segizbayev ve eski Anayasa Mahkemesi üyesi Klara Sooronkulova’nın da bulunduğu 17 aday yarıştı..

Sandık başındaki görevliler tarafından seçmene verilen iki pusulada, 17 aday ve 2010 yılından bu yana parlamenter sistemle yönetilen ülkenin yönetim şeklinin belirlenmesi için “devlet başkanlığı”, “parlamenter sistem” ve “hepsine karşı” seçeneği yer aldı..

Popülist olmakla itham edilen Caparov seçimlerin favorisi gösterilmişti.

52 yaşındaki Caparov, siyasette, Issık Göl bölgesinde Kanadalıların işlettiği Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını savunmasıyla tanındı.

Caparov, ülkenin ikinci Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in başdanışmanlığını ve onun iktidarında Kırgızistan Yolsuzluğu Önleme Ajansı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Yolsuzlukla mücadele ve ülkeyi kalkındırma vaatleri

Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasından vazgeçen Caparov’un vaatleri arasında güçlü devlet başkanlığı yönetim sistemi, yolsuzlukla mücadele ve kısa sürede ülkeyi kalkındırma projeleri bulunuyor.

Ancak Kırgızistan’da demokrasiyi savunan STK, akademisyenler, avukatlara göre Caporov katı milliyetçiliği savunan popülist bir siyaset yürütüyor. Caporov’un sosyal medyadaki bazı söylemlerinin nefret suçu sayılabileceği iddia ediliyor.

AP Photo
Sadır CaparovAP Photo /cafemedyam

KIRGIZİSTAN’DA YAŞANAN SİYASİ KRİZ

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan parlamento seçim sonuçlarının iptalini talep eden muhalefet taraftarlarının 5 Ekim’de düzenlediği gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine, cumhurbaşkanlığı ile parlamento binaları işgal ve talan edilmişti.

Göstericiler, “valiyi rehin almak ve gösteriler düzenlemek” suçundan yaklaşık 3,5 yıldır hapis yatan Ata Yurt Partisi eski milletvekili Sadır Caparov’u cezaevinden çıkararak aynı gün başbakanlık koltuğuna oturtmuştu.

Böylece 5-15 Ekim arasında yapılan kitlesel protestolar sonucunda, ülkeyi 3 yıldır yöneten Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov istifa etmiş, meclisten güvenoyu alan Caparov geçici olarak cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenmişti.

AA
Kırgızistan’da protestolarAA / cafemedyam

Milletvekilliği seçim sonuçlarını 6 Ekim’de iptal eden Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinin 10 Ocak 2021’de yapılmasını kararlaştırmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunda bulunan Caparov, 14 Kasım’da başbakanlık görevinden ayrılmıştı. Caparov, başbakanlık görevini Başbakan Birinci Yardımcısı Artem Novikov’a ve cumhurbaşkanlığı yetkililerini de Meclis Başkanı Talant Mamıtov’a devretmişti.

İLGİLİ HABER

Duvar / euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top