SAĞLIK

DİYETLER ÖLDÜ

“Freeman, sosyal medyadaki bazı hesapların gerçek hayattaki beklentileri saptırdığını belirtirken haftada ortalama yaklaşık yarım kilo vermenin iyi bir hedef olduğunun altını çizdi ve …”

BESLENME UZMANINDAN KİLO VERME ÖNERİLERİ

Sağlıklı beslenme alışkanlığının uzun vadede başarısı…

Çevrimiçi ortamda birçok kilo verme hikayesi ya da diyet programı dolaşıyor. Sosyal medyada veya başka mecralarda kişiler bu konuda istediği şekilde yazıp çizebilirken birçok meraklı da bunları takip ediyor..

AVUSTRALYA’NIN BAŞKENTİ KANBERRA’DAN BİR BESLENME UZMANI BU KONUDA UYARILARDA BULUNDU..

Kate Freeman, kısa vadeli kazançlar sağlayan ancak kafa karışıklığı, vücut memnuniyetsizliği gibi olumsuz taraflara sahip birçok kısıtlayıcı diyet duyduğunu söyledi..

“Diyetlerin öldüğüne” inanan beslenme uzmanı, sağlıklı beslenmeye işaret etti. Bu sayede kişilerin daha fazla enerjiye sahip olabileceğini ve daha güçlü hissedebileceğini belirtti..

Diyetlerin hızlı sonuçlarına rağmen stres ve kaygı yaratabileceğini, uzun vadede sağlıklı bir hayat sunmadığını belirten Freeman, seçenek ve esneklik sağlayabilen sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmenin önemli olduğunu ekledi.

İŞTE FREEMAN’IN NZ HERALD’DA YER ALAN 7 ÖNERİSİ:

*GERÇEK DIŞI BEKLENTİLERE GİRMEYİN

Gerçek yağ yakımı uzun sürede gerçekleşiyor. Bu yüzden yüksek beklentilere sahip kişilerin tatmin olmasa da pes etmemesi gerekiyor. Çünkü henüz gözle görülmese de sağlıklı beslenme işe yarıyor.

Freeman, sosyal medyadaki bazı hesapların gerçek hayattaki beklentileri saptırdığını belirtirken haftada ortalama yaklaşık yarım kilo vermenin iyi bir hedef olduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

“Kilo vermenin doğrusal olmadığını, haftalar ve aylar boyunca inişli çıkışlı gerçekleştiğini hatırlayın.”

*KURAL KOYMAYIN

Abur cubur, çikolata veya et gibi yiyecekleri tıbbi veya etik bir nedeniniz bulunmadığı sürece kesip atmanıza gerek yok..

Kendinize daha sonra isyan edeceğiniz bir kural koymayın. Psikoloji, kuralların uzun vadeli değişim yaratmanın kötü bir yolu olduğunu söylüyor.

*YEMEĞİ KESMEYİN

Kilo vermek için yiyecekleri kesmeye gerek yok. Kilo verme, enerji açığının meydana gelmesini gerektiriyor ve sağlıklı olmak, tutarlı diyet kalitesine ihtiyaç duyuyor..

Yani vücudunuzun ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu, buna göre ne yediğinizi ve yediklerinizin vücudunuza hangi miktarda vitamin, mineral ve diğer sağlığı iyileştirici bileşenler sunduğunu bilmeniz gerekiyor.

*ARINMA YAPMAYIN

Arınmanın uzun vadeli kilo vermeyi sağladığına dair bilimsel bir kanıt yok. Kısa vadeli sıvı kaybı: Evet. Uzun vadeli yağ kaybı: Hayır.

*PAHALI TAKVİYELER ALMAYIN

Hiçbir bilimsel arkaplanı bulunmayan takviyeler genellikle pahalı. Sürekli kötü beslendiğiniz bir diyette de kilo vermeyi sağlamaz.

*YEMEK KONUSUNDA ÇOK KATI OLMAYIN

Kilo vermek enerji açığı gerektiriyor. Ancak eğer çok az miktarda enerji alırsanız, bir sonraki öğünde aç, yorgun ve çok yemeye yatkın oluyorsunuz. Bu yüzden sadık kalabileceğiniz mütevazı bir enerji açığı yaratın.

Böylece vücudunuz hem çalışmak için yeterli enerjiye sahip olabilir hem de yavaş ve kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz.

*HER ŞEYİ AYNI ANDA DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAYIN

Psikoloji, bir kişinin kendi iradesiyle başlattığı değişimin zor olduğunu ve hayatınızın bir parçası haline gelmeden önce eleştirel düşünme, deneme-yanılma ve bir bakım aşaması gerektirdiğini söylüyor.

*HAYAL KURMAYIN

Hayal kurmak uzun vadeli davranış değişikliğine ters tepki veriyor. Bu yüzden hayali bir kenara bırakın. Kendinize gerçekten bağlı kalabileceğiniz gerçekçi ve sürdürülebilir hedefler belirleyin. Bu sayede sadece kısa değil uzun vadede kilo verebilirsiniz.

YORGUN, HASTA VEYA TEMBELKEN SAĞLIKLI BESLENMENİZE YARDIMCI OLACAK 6 İPUCU

Evde abur cubur bulundurmamak, mutlaka kahvaltı yapmak ve küçük atıştırmalıklar hazırlamak gibi detaylarla da yoğunken sağlıklı beslenebilirsiniz

Hayatınızda bazen çok kararlı bir şekilde sağlıklı beslenmek için adamlar atarsınız. İnternette bulduğunuz sağlıklı tarifleri bir kenara not edersiniz ve marketten sebze ve kinoa gibi sağlıklı gıdalar alırsınız. Ama günlük koşturma içerisinde bunlarla sağlıklı öğünler hazırlamak üzere zamanınız veya enerjiniz kalmayabilir.

Diğer yandan her ne kadar sağlıklı beslenmek zor olsa da uzmanlar iyi beslenmenin kişinin kendini her gün iyi hissedebilmesi adına anahtar rol oynadığına ve bunun için çabalamak gerektiğine inanıyor.

Doymuş yağ, sodyum ve şeker oranının yüksek olduğu besinlerinse çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını hemen her gün okuyoruz.

İşte dengeli beslenmenin önemini gittikçe yitirdiği gelişmiş toplumlarda hem çok zaman harcamadan hem de sağlıklı beslenebilmek için uygulayabileceğiniz 6 ipucu:

1.SAĞLIKLI YİYECEKLER SUNAN RESTORANLAR SEÇİN

Pek çok restoranın menüsünde artık kaç kalori olduğunu dahi görebileceğiniz sağlıklı seçenekler de bulunuyor.

Johns Hopkins Medicine’e göre önce küçük bir salata veya besleyici değeri yüksek bir porsiyon çorba yiyebilirsiniz.

Bu sizi ana öğüne geçmeden önce besleyecek, doyuracak ve daha az kalori almanıza yardım edecek bir seçenektir. Seçeceğiniz öğünün sebze veya sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş olması, kremalı soslar içermemesi gibi özellikler de daha sağlıklı tercihler yapmanızı sağlar.

2.DAHA İYİ FAST FOOD SEÇENEKLERİ TERCİH EDİN

Fast food demek yağlı ve kalın bir burgerle tuzlu patates kızartması demek değildir. Artık fast food restoranlar da pek çok sağlıklı seçenek sunuyor.

Örneğin mayonez koydurmadığınız tam tahıllı bir sandviç tercih edebilirsiniz. Bir diğer yöntem de yiyeceğiniz fast food ürünün boyutunu küçük seçmenizdir. Bu şekilde fast food yeme isteğinizi daha az kalori alacak şekilde giderebilirsiniz.

3.KAPIYA SAĞLIKLI ÖĞÜN TESLİM EDEN ŞİRKETLERE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Eğer tarif bulmak zaman alıyorsa, bir hafta boyunca ne yiyeceğinizin planını yapamıyorsanız ve markete gidip alışveriş yapmak size ağır geliyorsa bunun üstesinden gelmek için kolay bir yol var: kapıya teslim yemek servisi aboneliği. Bu yöntem bütçe olarak biraz yüksek olsa da, çalışan yoğun kişiler rahatlığından ötürü her geçen gün daha çok tercih ediyor. Düşük karbonhidratlı, az kalorili, glutensiz, vegan ve vejetaryen gibi seçenekler sunan şirketlerden size uygun olan menüyü seçmeniz yeterli oluyor.

Johns Hopkins Medicine’e konuşan Johns Hopkins Hastanesi’den Diyetisyen Isatu Isuk:

“Evde ya da dışarda yiyin, önemli olan dengeli beslenmeniz. Bu da yeterince protein, sebze, meyve, tahıl ve düşük yağlı süt ürünleri tükettiğinizden emin olmanız anlamına geliyor” dedi.

4.BİR YİYECEK BÜTÇESİ OLUŞTURUN

Vice’ın Yaşam Servisi Yayın Yönetmeni ve Ask a Swole Woman köşesinde sağlıklı yaşama dair önerilerde bulunan Casey Johnston ise kulağa her ne kadar saçma gelse de, internette düşük bütçeyle nasıl porsiyonlar hazırlanacağına dair pek çok video ve makaleyi faydalı bulduğunu söylüyor.

Johnston’a göre bu öğünler her ne kadar herkesin ihtiyaç duyduğu protein miktarını içermeyebilecek dahi olsa, böyle planlara bağlı kalmak genellikle kolaylık, lezzet ve bütçe açısından sizi memnun edebilir. Diğer yandan biraz zaman alacak olsa da ogün hazırlama sorununa çözüm sunabilecek bir yöntem de sevdiğiniz yiyecekleri belirledikten sonra bunların besin değerini düşürmeden tüketebileceğiniz yöntemleri belirlemelinizdir. Soslar, baharatlar, raf ömrü uzun gıdalar ve temel gıda madelerinin daha lezzetli versiyonlarını kullanmak bu yöntemlerden sadece birkaçı. Bunun için aldığınız hazır gıdaları tüketime uygun hale getirdikten sonra içine o anda pişireceğiniz et gibi bir besin maddesi eklediğinizde ihtiyacınız olan değerleri ve vitaminleri almış olacaksınız. Dondurulmuş köfteler veya balıklar da bunun iyi bir örneği. Bu yiyecekleri sıfırdan hazırlamakla hazır almak arasında maddi açıdan çok fazla fark bulunmaz ve bu da size çok fazla zaman kazandırıyor.

5.GÜNLÜK TARİFLER ARAŞTIRIN

İnternette biraz araştırma yaptığınızda çok az malzemeyle çok basit ve sağlıklı tarifler olduğunu göreceksiniz.

Johnston, örneğin tavuk veya pirinç haşlamak veya sebzeli makarna gibi çok hızlı hazırlanabilen yiyeceklere, mineral yönünden zengin bir sos ekleyerek sağlıklı bir öğün hazırlanabileceğini söylüyor. 

6.YAZLARI KIŞ İÇİN HAZIRLIK YAPIN

Kendinizi yeterince enerjik gördüğünüz güzel bir günde sonraki günlerde kullanmak üzere bir takım yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Sadece dondurucudan çıkarıp ısıtarak tüketebileceğiniz yiyecekler hazırlayın ve dondurucunuzu bunlarla doldurun. Domates konservesi hazırlamak veya sebze kurutmak da iyi alternatifler olabilir. Günlük artan yiyeceklerinizi de birer porsiyonluk kaplarda dondurup daha sonra tüketmek üzere dondurucuya kaldırabilirsiniz. Tavuk, et, pirinç ve fasulye dondurucuya atabileceğiniz protein kaynaklarından sadece birkaçıdır.

https://www.cafemedyam.com/2020/12/30/hizli-kilo-vermenin-kotu-sonuclari/

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için derleyen: Ayşe Yıldız 

Independent Türkçe, NZ Herald

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top